Áfabevallás változása: a vámjogi képviselőket és a földgázkereskedőket érinti

  • adozona.hu

Két helyen is változott október 1-jétől az áfabevallás: a kereskedőknek a belföldi gázértékesítésről és -beszerzésről más mértékegység alapján, a közvetett vámjogi képviselőknek pedig az adólevonáskor forintban, kerekítés nélkül kell adatot szolgáltatniuk a 2565-ös űrlapon – hívja fel a figyelmet a honlapjában közzétett tájékoztatóban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A fordított adózás alá tartozó gáztermék [Art. 54. § (6) bekezdése] mennyiségéről – értékesítőként az áfabevallás 07-es, beszerzőként a 08-as lapján – a korábbi köbméter (m3) helyett megawattórában (MWh) kell nyilatkozni.

A közvetett vámjogi képviselőnek – a rá engedményezett adólevonási jog gyakorlásakor – az áfabevallás 03-as lapján az adó alapjáról és az adó összegéről nem ezer forintra kerekítve, hanem importonként kerekítés nélkül, forintban kell adatot szolgáltatnia. A helyes kitöltést segíti a 03 lap b) mezőjének új megnevezése is, így egyértelművé válik, hogy ha importáló csoportos adóalanyiságban vesz részt, akkor a csoportazonosító számot kell feltüntetni.

A megváltozott adatokról a 2025. október 1-jét magában foglaló adómegállapítási időszakról szóló áfabevallásban kell először nyilatkozni. Tehát, bevallási gyakoriságtól függően, a 2025. októberi, a 2025. IV. negyedévéről, illetve a 2025. évről készített bevallásban.

A korábbi bevallási időszakok önellenőrzésekor a 2025. október 1-je előtt hatályos szabályok szerint kell adatot szolgáltatni (2025. évi LIV. törvény).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozó táppénze

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Bt. beltag halála esetén egyszerűsített végelszámolás

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Dobos Ügyvédi Iroda

Egyszerűsített foglalkoztatás önkormányzatnál

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 október
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink