1081 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Tárgyi eszköz értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Cím! Az lenne a kérdésem, hogy a kft.-nk tulajdonában álló tehergépjárműben káresemény következett be, a biztosító térített 1,5 millió forintot, amit bevételként elszámoltunk a 2013. évre. A káresemény következtében felmerülő kiadás is 1,5 millió forint volt, amit 162. felújítás főkönyvi számra könyveltünk, és ráaktiváltuk a tehergépjárműre. A kérdés az, hogy emiatt a költség értékcsökkenés formájában több évre eloszlik, a biztosító térítése, mint elszámolt bevétel, maradhat-e a 2013. évi könyvekben? Köszönettel.
Egyéni vállalkozó értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy egyéni vállalkozó hitelből vásárolt eszközre (mely még értelemszerűen nincs kifizetve) számolhat-e el értékcsökkenést? Köszönöm a választ.
Tárgyi eszköz
Kérdés
T. Szakértő! Vasanyag értékesítésével foglalkozó kft. két tulajdonosa évekkel ezelőtt az eladásra megvásárolt vasanyag felhasználásával a telekre kerítést, az épület ablakaira rácsot, az épületre vasajtót és az udvarra a vasanyagok tárolására állványokat készített. Ezek az eszközök nem lettek aktiválva. Az akkori könyvelő azt mondta, hogy ennek „örökre” a leltárban kell szerepelni. Most a tulajdonosok szeretnék, ha egy tulajdonosi határozat alapján ezeket az eszközöket aktiválni, majd az értékcsökkenés elszámolását megkezdeni. Abban kérem a segítségüket, hogy ez így lehetséges-e. Köszönettel: Bné
Lízingelt személyautó
Kérdés
Egyéni vállalkozó vagyok. Nyíltvégű lízinggel vettem egy személyautót, mely után fizetem a cégautóadót, a vállalkozásban nagyjából 75-80 százalékban használom (útnyilvántartást vezetek) az áfát is ennek arányában számolom el. Kédésem az lenne, hogy az értékcsökkenést hogyan kell elszámolni, ugyanilyen arányban, vagy csak egyszer átalány értékcsökkenést, ami maximum a vételár 10 százaléka. Köszönettel.
Értékcsökkenés (őstermelő)
Kérdés
Az őstermelőnek lehetősége van a tárgyévben aktívált eszközeire egyösszegű értékcsökkenést alkalmazni. Kérdésem az, hogy ha több eszköz beszerzése is volt az adott évben, helyesen jár el, ha például a beszerzett eszközök egy részénél alkalmazza a 100 százalékos leírást, másik részüknél évenként az szja-törvény mellékletében meghatározottak szerint számolja el az értékcsökkenést? Évenként változtathatja a tárgyévben beszerzett új eszközökre hogy milyen módon számolja el az értékcsökkenést?
Felértékelés
Kérdés
T. Adózóna! A segítségüket szeretném kérni a következőben: ha egy cég ingatlant vásárolt, az eszközök közé könyveltük. Az ingatlanok piaci értéke magasabb, mint a tényleges vételi ár, ennek megfelelően a cég az ingatlanra nagyobb összegű hitelt kapott, mint a bekerülési érték. Kérdésem, hogy ha felértékeljük az ingatlant, akkor csak az alábbi könyvelési tételt kell elvégezni? T 127 K 417, a könyv szerinti érték és a piaci érték (kapott hitel összege) közötti különbség? Ismereteim szerint a felértékelés összegére értékcsökkenés nem számolható el. Ez így van? Várom mielőbbi válaszukat.
Személygépkocsi értékcsökkentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2013. évben vásárolt egy nagy értékű személygépkocsit. Minden hónapban megfizeti a cégautó adót, menetlevelet nem vezet. Kérdésem az lenne, hogy a tárgyévre vonatkozó értékcsökkenést el lehet-e számolni költségként, mivel nem lehet meghatározni, hogy a vállalkozás érdekében mennyit használta az autót?
Egyéni vállalkozó épületvásárlása
Kérdés
Egyéni vállalkozó ingatlant vásárolt 2013 júliusában, ám a teljes összeget csak 2014-ben fogja kifizetni. Azóta felújította, 2014-ben beköltözött. Kérdésem: mikor kezdheti el az értékcsökkenést elszámolni, a vételár teljes kifizetésekor, vagy a birtokbavételkor? Köszönöm a válaszát.
Értékcsökkenés
Kérdés
Értékcsökkenéssel kapcsolatosan szeretnék kérdezni. Egy átvett cégnél a 4-5 éve vásárolt vagyonértékű jogokra, 2 darab (franchise) nem számoltak el értékcsökkenést. Az egyik az idei évben már leíródott volna, a másik még nem. Azt szeretném megtudni, hogy már nem is tudok élni ezzel az adóalap-csökkentő tényezővel? Esetleg elkezdhetném az értékcsökkenési leírást most, a 2013. évre? Ha nem, akkor meddig kell a könyveimben tartanom ezeket a jogokat a teljes értékükön? Mit lehetne tenni, hogy érvényesíteni tudjam az értékcsökkenést? Másik kérdésem: gépjárműveknél maradványértékkel számolták az értékcsökkenést a számviteli- és adótörvény szerint is. Az adótörvény szerinti maradványértékkel mi a teendő, felhasználhatom a következő években, és milyen módon? Válaszukat köszönöm: Pállné Éva
Értékcsökkenés elhatárolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeptemberben ellopták a cég tulajdonában lévő személygépkocsit, erre az időpontra kivezettük az autó értékét, ez veszteséget okozott. A biztosító társaság fizetni fog, mivel az autó értéke nagyobb volt, mint a hátra lévő lízingdíj. Természetesen, ha a mérlegkészítés előtt a biztosítási összeg megérkezik, akkor azt vissza fogjuk időben határolni. A kérdésem, hogy ha nem érkezik meg addig az időpontig az összeg, akkor a rendkívüli értékcsökkenés összegét előre lehet-e határolni a 2014-es évre, hogy a negatív eredményt elkerülhessük? Köszönöm szépen.
Bérbe adott ingatlan értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Saját tulajdonú kis irodaházunk bérbeadása esetén évek óta 5 százalék amortizációt számolunk el. 2013-ban viszont csak 5 hónapig volt bérbeadva. Kérdésünk: megosztható-e az elszámolandó amortizáció úgy, hogy a bérbeadás tényleges 5 hónapjára 5 százalékot, az "üres" 7 hónapra viszont csak 2 százalékot számolunk el? Köszönettel! Jné
Értékcsökkenés elszámolása
Kérdés
Létezik olyan lehetőség, hogy például egy tárgyi eszköz után értékcsökkenés elszámolható, de ez költségként már nem számolható el? Köszönöm szépen a segítséget.
Egyéni vállalkozó tartalék alapjának felhasználása.
Kérdés
Egyéni vállalkozó 2012-ben 15 millió Ft fejlesztési tartalékot képezett, ezzel adóalapja csökkent. 2013-ban vásárolt 20 millió Ft-ért egy traktort. 2013 évi bevallásában ez hogyan érinti az adóalapot, hogyan történik a fejlesztési tartalék kivezetése, értékcsökkenés elszámolása, hogy alakul a traktor nettó értéke?
Ingatlan-bérbeadás berendezés értékcsökkenés
Kérdés
Ha egy ingatlant berendezési tárgyakkal együtt (bútorok, háztartási gépek stb. ) ad bérbe a magánszemély, akkor ezen eszközökre is elszámolható és milyen mértékben az értékcsökkenés? Ezen eszközöket 4 évvel ezelőtt vásárolta (számla is van).
Bérelt ingatlanon végzett beruházás
Kérdés
Egy kft klinikát üzemeltet egy bérbe vett ingatlanban, ahol 7 millió Ft-os beruházást (felújítás: ablak csere, klíma rendszer kialakítása, csempézés, burkolatok, stb) hajt végre. A bérleti szerződés határozott időtartamra, 5 évre szól. A bérleti jogviszonyt a kft 3 év elteltével felmondja. Mi a teendő ilyen esetben a beruházással? Hány % écs-t lehet évente elszámolni? A beruházás nagy része (80%-a) a bérbeadónál marad, aki nem fizet érte semmit, ami mozdítható, azt a kft elhozza.Válaszát előre is köszönöm.