1110 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Bérleti díj: szja, értékcsökkenés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szeretném megtudni, hogy, ha a bérleti díjnál a tételes költségelszámolást választom, akkor az értékcsökkenés alapjaként egy értékbecslő szerint meghatározott értéket figyelembe lehet venni abban az esetben, ha más módon nem áll módunkban beszerzési értéket meghatározni? Az ingatlan nagyon régen a tulajdonunkban van, és egy kis épülethez hozzáépítettünk egy másikat, amit most bérbe szeretnénk adni. Az építkezésről nem maradt semmi bizonylat akkoriban. Így semmilyen beszerzési értéket nem tudunk igazolni. Köszönettel.

2015. év adóbevallás szja-s és katás egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ben 01-08. hóig szja alá tartozó egyéni vállalkozó voltam, 2015. 09. hótól pedig katás. Milyen bevallásokat kell beadnom? 15KATA-t a 09-12. hóról és szja-t a 01-08. hóról? Hogyan jelenik ez meg a könyvelésemben, például értékcsökkenést csak 01-08 hóra számolok...., hisz a katában már csak bevételi nyilvántartást vezetek? Egy kicsit megkeveredtem. Kérem szíves segítségét. Köszönettel!

Weblap értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk külső vállalkozóval készíttetett egy weblapot, melyen keresztül lehetett szolgáltatásainkról információt szerezni, esetleg megrendeléseket leadni (utazásszervezéssel foglalkoztunk). Az iroda engedélyét nem tudta meghosszabbítani, ezért a weblapot átmenetileg nem üzemelteti. Januártól másik cégen belül fogja a tulajdonos a tevékenységet folytatni, amihez ezt, a már kész weblapot kívánja felhasználni, amit bérbe akar adni az új cégnek. Mi ilyenkor a teendő a számviteli elszámolásokban? Egyrészt azzal a nappal, amikortól nem elérhető a weblap hogyan kell elszámolni az akkori nettó értéket (addig a napig az értékcsökkenést elszámoltuk), át kell-e vezetni valamilyen készletszámlára? Terven felüli értékcsökkenést nem akar elszámolni, hiszen kis idő elteltével újra, bérbeadás útján hasznosítani fogja a weblapot. Egy másik weboldal üzemel továbbra is, de a tevékenység október végén megszűnt, a tevékenységi körből is kikerült és bevétel sincs azóta. Ezt az oldalt is bérbe fogja adni a régi cég az új cégnek. Ennek az oldalnak az értékcsökkenését meddig lehet elszámolni? Amíg a bevételszerző tevékenység folyt, vagy mivel az oldal egyébként működött, folyamatosan?

Egyéni vállalkozás indítása előtt vásárolt tárgyi eszközök Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: Egyéni vállalkozását januárban elindító magánszemély (közúti fuvarozás) a korábban (három éven belül) vásárolt tehergépkocsiját beviheti-e a vállalkozásába, illetve annak értékcsökkenését milyen módon tudja elszámolni? A vállalkozásba bekerülés napjától számított 5 évig a teljes eredeti értékre vagy az eredeti számla dátumától kellene nézni? Amennyiben áfás számlája van az eszközről, levonásba helyezheti-e annak áfáját? Ha van olyan eszköz a birtokában, amelyről az adásvételi szerződés már nem áll rendelkezésre, miként tudja a vállalkozásba bevinni? Például, ha ez szintén egy jármű, akkor nyilván saját magával adásvételi szerződést kötni nem tud, de ebben az esetben egy kereskedőn/harmadik személyen átfuttatni szükséges a gyakorlatban? Köszönöm válaszát előre is.

Közös őstermelő támogatása Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Nagyon köszönöm az előző kérdéseimre tett részletes válaszait. Az alábbi kérdések még nem teljesen tisztázottak számomra. A közös őstermelők szerkezet-átalakítási és átállítási támogatást kaptak. Ennek keretében (szerződés szerint) a megvalósítandó műveletek: ültetési munka (szőlőfajtaváltás) és támrendszer-létesítés. Kérdésem, hogy a támrendszert külön kell-e nyilvántartásba venni az ültetvénytől? Ehhez több részletben folyósították a támogatást, és még 2016. évben is fognak folyósítani támogatást. Időközben folyamatosan érkeznek a munkálatokról és anyagokról a számlák. Kérdés, hogy a kapott támogatásokat melyik évben kell bevételként figyelembe venni? Az Ön által adott válaszban a bevétellel szemben ugyanannyi költséget lehet érvényesíteni, mint a kapott támogatás. Ezt mikor tehetem meg? Az Adózónán megjelent 2012. 12. 26-én dr. Marosi Andrea Amortizáció elszámolása mezőgazdasági őstermelőnél cikkében arról ír, hogy az ültetvény üzembehelyezésének időpontja a termőre fordulás. Akkor elképzelhető, hogy most bevételként figyelembe veszem a hozzá kapott támogatást, költségként ugyanennyit értékcsökkenés címén. de majd a valós értékcsökkenést csak például 3 év múlva kezdem meg? Köszönöm!

Kisvállalkozói kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy egyéni vállalkozó (vállalkozói jövedelem szerinti adózás) érvényesítheti-e 2015. évben a kisvállalkozói kedvezményt olyan üzemi gép tekintetében, amelynek a pénzügyi rendezése 2014 decemberében történt meg, de az értékcsökkenési leírás megkezdése 2015. január elsejét követően kezdődött? Az üzembehelyezési jegyzőkönyv szintén 2015. évi. Köszönöm.

Közös őstermelői igazolvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelővel kapcsolatos kérdéseim: 1. Az őstermelőnek az igazolványán (rajta kívül) még másik két személy (férj, gyermek) szerepel. Ettől ez már közös őstermelői igazolványnak minősül? (NAV-tájékoztató szerint ez egy nyilatkozat, hogy közös lesz az őstermelői igazolvány.) 2, Ha közös őstermelői igazolványuk van, kötelező a bevétel megosztása, vagy úgy is lehet dönteni, hogy csak egy személy ad be erről bevallást, stb.? 3. Egy adószámuk, egy regisztrációs számuk van. Csak az adószámmal rendelkező személy nevében megy be áfabevallás. Helyes-e ez így? 4. A NAV tájékoztatója szerint a közös őstermelésnél egyforma adózást kell választaniuk. Ezt be kell külön valahová jelenteni, vagy csak az adóbevallásban látszik ez? 5. A közös őstermelői igazolványnál a nemleges nyilatkozatadáshoz a 4 millió forintos bevételt hogyan vizsgálom? A fenti esetben a határ 3-szor 4 millió forint, vagy összesen 4 millió? A 20 százalékot kitevő számlánál a beruházásokat is figyelembe veszem, vagy csak az arra elszámolt értékcsökkenést? 6. Eddig élt a nemleges nyilatkozattételi lehetőséggel. Az ebben az időszakban létrehozott beruházások után az értékcsökkenést elszámoltnak kell tekinteni? Ha 2015-re már tételes költségelszámolást választ, innen lehet folytatni az értékcsökkenés-elszámolást? 7. A fejlesztési célra kapott támogatása mikor minősül bevételnek? Adott évben, amikor folyósítják, vagy az értékcsökkenés elszámolásának évében? (Az értékcsökkenéssel megegyezően,vagy milyen összegben?) Köszönöm!

Személygépkocsi-lízingelés Kérdés

Kft. személygépkocsit szeretne lízingelni – nem taxis –, de az áfát is szeretné visszaigényelni, milyen lehetősége van erre? Számviteli elszámolás, hogyan történik a tárgyi eszköz nyilvántartása, üzemelési költségek elszámolása (értékcsökkenés)?

Földhasználati jog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az önkormányzat a tulajdonában lévő, majd a társaság térítésmentes használatába adott területen a társaság épületet hozott létre. Ez az épület a társaság tulajdonát képezi. A társaság részére az önkormányzat földhasználati jogot alapít a földterületre vonatkozóan. A földhasználati jog ellenértékét egy összegben (áfás) határozták meg azzal, hogy az ellenértéket 20 év alatt, évente egyenlő részletekben kell megfizetnie az önkormányzat részére. Az első "részletről" szóló számlát a társaság megkapta. Ennek könyvelése kapcsán az alábbi kérdéseim lennének: – A földhasználati jogot, mint ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogot hogyan kell nyilvántartásba venni? A teljes összegen kell aktiválni egyösszegben, vagy a számlázáshoz igazodóan évente, részekben? – Az első kérdéshez kapcsolódóan az értékcsökkenési leírás hogyan alakul? Figyelembe kell-e venni az épület értékcsökkenési leírását, igazítani kell-e egymáshoz? A teljes összeg után indítjuk az értékcsökkenést, vagy az évente leszámlázott összeg után? Segítségüket előre is köszönöm.

Őstermelők értékcsökkenés-elszámolása Kérdés

Az szja-törvény 3. számú melléklet III./1. pontja értelmében a regisztrált őstermelő a kizárólag üzemi célú tárgyi eszközét jogosult az üzembe helyezés adóévében egy összegben költségként elszámolni. Az volna a kérdésem, hogy, ha a 2014-es adóévben egy konkrét eszközzel kapcsolatban nem tette ezt meg, mert nem volt annyi költségre szüksége, megteheti-e a 2015-ös adóévben, hogy a maradékot elszámolja egyszerre?

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a 2014. évben 14 millió forint fejlesztési tartalékot képzett jövőbeni beruházások céljából. 2015. évben ezek a beruházások meg is valósultak, így a fejlesztési tartalékot szeretnénk feloldani ezekre az eszközökre. Természetesen ezekre az eszközökre a tao szerinti értékcsökkenés adóalap-csökkentést nem alkalmazzuk. Kérdésem a következő: amellett, hogy ezekkel a beruházásokkal a 2014. évben képzett fejlesztési tartalékot 2015-ben feloldottuk, ugyanezen beruházásokra vehetünk-e igénybe a taotörvény 7. paragrafus (1) bekezdés zs) pontja szerinti kkv beruházási kedvezményt is, azaz ezeknek a megvalósult beruházásoknak az értékével a 2015. évi adóalapunkat is csökkenthetjük? Köszönöm a választ előre is!

Ingatlanfelújitás kivezetése Kérdés

A bt. tevékenységét a magánszemély tag tulajdonában lévő épületben végzi. A tevékenység végzéséhez 2006. évben a társaság a műhelyt felújította 3 millió forint értékben. Az épületet kizárólag a társaság vállalkozási tevékenységéhez használják. A bt. az ingatlan tulajdonosának bérleti díjat nem fizetett. A felújítás után az áfát visszaigényelte. Az ingatlant a magánszemély hitele miatt banki jelzálogjog terhelte. A banki hiteltörlesztés elmaradása miatt, a végrehajtás elkerülése érdekében az ingatlan tulajdonosa (a magánember) értékesíteni kényszerült az ingatlant. A vevő egy kívülálló kft. Fentiek miatt a bt. könyvelésében szereplő ingatlanfelújítás értékét (mely még nettó 2,2 millió forint) ki kell vezetni terven felüli értékcsökkenés vagy selejtezés formájában. Melyik eljárás a helyes? Abban is kérném segítségét, hogy a felújítás értékének kivezetésekor keletkezik-e a bt.-nek áfafizetési kötelezettsége, esetlegesen bármelyik félnek adófizetési kötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm.

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízingnél a bérleti díjakat az értékcsökkenés mértékének megfelelően lehet elszámolni. A 44-en van a lizingdíj, áfa 36-tal szemben van kivezetve, értékcsökkenés pedig így költségként elszámolva év végén, ezáltal megvalósul a fenti szabály. A lízing viszont két évre szól. A futamidő végén mi lesz a maradék értékcsökkenéssel, rendkívüli értékcsökkenésben kell leírni? Köszönöm válaszát.

Egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiakban. Adott egy egyéni vállalkozó, aki 2012. 01 .01-től szünetelteti a vállalkozói tevékenységét, és most meg is szeretné szüntetni a vállalkozását. 2008. 09. 30-án vásárolt egy Renault Trafic Komfort tehergépjárművet 4 821 000 forint plusz áfa értékben. Értékcsökkenési leírás 5 év, 20 %. A tehergépjárművet 2008. 10. 02-án üzembe helyezte. 2011. 12. 31-én (a szünetelés kezdetekor) a tárgyieszköz-karton szerint a gépjármű nettó értéke 1 689 726 forint az elszámolt értékcsökkenés 3 131 274 forint, és a leírás vége 2013. 10. 01. 2011. 09. 30-án az RCI Lízing Zrt. felé a gépjármű értékét teljes összegben rendezte. 2008. évben a gépjármű után az áfát, 964 200 forintot, visszaigényelte. A 2008. évi szja-bevallásában az adózás utáni vállalkozói jövedelmet a csökkentő tételeknél, a kizárólag üzleti célt szolgáló 2008. évben értékcsökkenés alá vont tárgyi eszközök nettó értékénél a 4 821 000 forint szerepel. A gépjárművet nem szándékozik eladni, szeretné azt tovább használni magánszemélyként. A tevékenység megszüntetésekor hogyan kell eljárni a visszafizetendő áfa összegének helyes számításakor, az szja-bevallásban a gépjármű jelenlegi értékének, a fizetendő szja összegének helyes meghatározásakor, bevalláskor? Nagyon köszönöm a segítséget.

Kár elszámolása Kérdés

Az üzemi ingatlan tűzkárt szenvedett 2014 decemberében. Az ingatlan tartozéka volt egy darupálya is, ami a tűz miatt szinte teljesen használhatatlanná vált. Külső szakértők szerint az ingatlanban és az ingatlanhoz épített 5 tonnás darupályában keletkezett kár, az avultságot is figyelembe véve 17 millió forintos, a biztosító értékelése a mérlegkészítésig nem érkezett meg. Mivel a darupálya az ingatlannal összefügg, tehát az épület nélkül nem lehet használni, ezért az ingatlan értéke tartalmazza a darupálya értékét is. Ezért az értékcsökkenést 2 százalékban számoltuk el. A 2014. 12. 31-ei mérlegben a szakértők által megállapított 17 millió forintos összegű kárt terven felüli értékcsökkenésként elszámoltuk, mivel a mérleg készítéséig nem rendelkeztünk a biztosító megállapításával. 2015 augusztusában megérkezett a biztosító által megállapított kárösszeg, ami 19 millió forint volt. A kár összegét 2015. évben egyéb bevételként számoltuk el. 2015. évben az ingatlanon és a darupályán végzett bontási és javítási költségeket beruházásként számoltuk el, és megnöveltük az ingatlan értékét; ez az érték 16 millió forint. A teljes felújítás még nem fejeződött be a 2015. évben. Kérdésem, hogy megfelelő volt-e az elszámolásunk? Kérdésem, hogy a 2015. évben az ingatlanon és a darupályán végzett felújítást el lehet-e számolni a taotörvény 7 § (1) zs) pontja alapján adóalap-csökkenésként, mint ingatlanon végzett felújítást? Várom válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kismama gyedről való visszatérése munkába

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Céges személygépjármű – útnyilvántartás és áfa

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Nyugdíjas ügyvezető járulékai

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink