1081 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Bérbeadás esetén szükséges teendők Kérdés

Kedves Szakértő! Magánszemély bérbeadná a lakását, a következő kérdéseim lennének: – Ha jól tudom, nem szükséges adószám kiváltása. Év végén az szja-bevallásában kell rendezni a fizetendő és visszaigényelhető adót az adóazonosító szám feltüntetésével? – A magánszemély adóelőleg fizetésére ez esetben is kötelezett lesz év közben legalább a bevétel 50 százalékáig? – Értékcsökkenést számolhat-e el az ingatlan után, ha igazoltan nem lakik ott? – Az előforduló költségek között elszámolhatja-e adószám hiányában például a közvetítő jutalékot, az irodaszer (toll, ceruza, papír stb.) -beszerzést, ha azokról számlát kér a nevére? Köszönöm válaszát.

Egyéni vállalkozás – családi gazdaság Kérdés

Mária nagyon köszönöm az eddigi válaszait. Most már csak az egyéni vállalkozás zárása nem teljesen tiszta a fejemben. Tehát egy egyéni vállalkozó, aki októbertől családi gazdaságot alapít. Szeptember 30-ávall lezárom a vállalkozását, a meglévő tárgyi eszközeire eddig a napig értékcsökkenést számolok el. Kérdésem, hogy kisvállalkozói kedvezményt érvényesíthet-e az év folyamán beszerzett permetezőre? Októbertől pedig az értékcsökkenés már felosztódik a családtagok között, ezért kell az elkülönítés (a szerződés szerint az összes gépét beviszi a családi gazdaságba). Az szja-bevallásban tételesen levezetem a 13. lapokon az egyéni vállalkozó dolgait. Ha a családi gazdaságnál az egy főre jutó árbevétel 600 ezer forint alatt lesz, akkor a 12. lapokat ki sem kell töltenem? Vagy, ha az egy főre jutó árbevétel 600 ezer forint alatti, akkor jelen esetben megteheti a 20 százalékos nyilatkozatot? Nagyon köszönöm előre is a segítségét!

Ingatlan-bérbeadás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan történik az adózás, ha magánszemély ad bérbe lakást, és a szerződésben meghatározott bérleti díjon kívül a felmerült rezsiköltségeket (közös költség,fűtés, víz, áram) a kifizetett számlák alapján utólag megtéríti a bérlő? (A számlák a bérbeadó nevére szólnak.) Értékcsökkenés ilyenkor számolható-e el? Köszönettel várom a válaszát.

Üzembentartói jog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy évvel ezelőtt megvásárolta egy magánszemély buszának üzembentartói jogát határozatlan időtartamra. Egy év után úgy döntött a társaság, hogy nem kívánja tovább használni a buszt, visszaadja azt a magánszemélynek. Kérdés, hogy az üzembentartói jogot miként vezetem ki az inmateriális javak közül? Értékcsökkenést már számoltunk el utána. Kell ehhez valamilyen dokumentum?

Értékcsökkenés kulcsának megváltoztatása mikrogazdálkodónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mikrogazdálkodó kft. bérbeadás miatt ingatlanra 5 százalékos, tárgyi eszközre 30 százalékos leírási kulcsot alkalmazott az első évben. A bérbevevő nem tudja a tervezett kihasználtságot biztosítani, ezért a jelenlegi helyzetnek megfelelőbb lenne a tao-törvény 2. számú mellékletében található amortizációs kulcsok alkalmazása. Milyen feltételek mellett van lehetőség a változtatásra? Előre is köszönöm válaszát!

Tao fejlesztési tartalék állami támogatott eszköznél Kérdés

Az alábbi kérdésben kérjük a segítségét. Egy társaság rendelkezik olyan tárgyi eszközökkel, amelyekre állami támogatást kapott és fejlesztési tartalékot is képzett. Az ilyen tárgyi eszközök esetében nem lenne lehetőség társasági adó szerinti csökkentő tétel elszámolására az eszköz élettartama alatt, hiszen azt az adózó már a fejlesztési tartalék képzés évében elszámolja az adóalap terhére. Az eszközhöz kapcsolódó állami támogatás miatt, évről évre elszámolásra kerül a támogatás miatti halasztott bevétel értékcsökkenés arányában történő feloldása rendkívüli bevételként, ami az adóalap része, amit az adózás előtti eredmény tartalmaz. Kérdésünk,hogy a támogatással kapcsolatban elszámolt rendkívüli bevétel miatt érvényesíthető-e mégis a támogatás mértékéig adóalap csökkentés (mint társasági adó tv. szerinti értékcsökkenés)? Példa: - Eszköz bekerülési értéke 1 000 eFt - Écs (Tao és Sztv szerinti is): 100 eFt/év az egyszerűség kedvéért - Állami támogatás mértéke: 51 % (510 eFt támogatás, 490 eFt saját erő) - Az eszköz beszerzésére korábban fejlesztési tartalékot képeztünk. Egy adott évi társaságiadó-bevallásban a növelő tétel 100 eFt lesz (Sztv. szerinti ÉCS), a csökkentő tétel pedig nulla lenne a fejlesztési tartalék miatt. Kérdésünk, hogy az ugyanahhoz az eszközhöz kapcsolódó állami támogatás (illetve annak évről évre történő rendkívüli bevételként történő elszámolása) miatt van-e lehetőségünk mégis évi 51 eFt (51 százalékos mértékű) társasági adó szerinti ÉCS-vel csökkenteni a társasági adóalapot.

Tárgyi eszköz értékcsökkenés nyitómérlegben Kérdés

Katából kilépő bt.-ről van szó, a tárgyi eszközeit piaci értéken leltárba vette a nyitómérleghez. Ezek között van olyan, amit még a katás időszak előtt vásárolt, és kisértékű eszköz volt, amit egyösszegben amortizált abban az évben. Ha ez az eszköze még mindig megvan, akkor a piaci értéke lesz a bekerülési érték a nyitómérlegben, és újra amortizálni fogja, mint kisértékű eszközt? Vagy nulla értékkel kell bekerüljön a leltárba?

Ingatlan értékcsökkenése Kérdés

Szeretném megkérdezni, ha egy kft. vásárol egy ingatlant, hogyan kell üzembe helyezni és értékcsökkenteni? Adott egy telek, ház és melléképület. Jól gondolom, hogy értékbecsléssel meg kell határozni, hogy a vételárból mennyi az értéke a teleknek (ezt nem értékcsökkentjük), a háznak és a melléképületnek? A maradványértéket általában hány százalékban állapítjuk meg? Előre is köszönöm a válaszukat.

Adóellenőrzés utáni korrekció? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. esetében adóellenőrzést (áfa) folytattak le a 2012. és 2013. adóévekre vonatkozóan. A korábbi könyvelő sok mindent rosszul könyvelt és olyan tételeknek is levonta az áfáját, aminek nem lehetett volna. Ráadásul az egyik számlát, amin egy tárgyi eszköz szerepel, hiteltelennek is minősítette a NAV. A tárgyi eszköz megvan, de az eladó átverte az ügyfelemet. Felmerült bennem, hogy ebben az esetben számvitelileg, illetve egyéb adó (például társasági adó) esetében is korrigálnom kellene a könyveket. A korábban elszámolt értékcsökkenés szabálytalan volt. Jól gondolom? Válaszát előre is köszönöm!

Lopott traktor Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő sajnálatos esemény könyvelési és adózási kérdésének megoldásában szeretném kérni segítségét: Egy traktort magyarországi kereskedő az EU-ban lévő vállalkozótól vásárolta, amit továbbértékesített egy másik kereskedőnek. A traktor eredetiségvizsgálatát Magyarországon elvégezték és úgy adták el 3 évvel ezelőtt egy magyar társaságnak. Kiderült ebben az évben, hogy egy EU-s országból lopott traktort vásárolt a kft., így a rendőrség elvitte, majd visszadta azt az eredeti tulajdonosának. Abban kérném a segítségét, hogy a traktor könyvekből történő kivezetésével milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik a kft.-nek? Vissza kell-e fizetni a korábban levonásba helyezett áfát, illetve társaságiadóalap-növelő tételbe be kell-e állítani a traktor kivezetésével egyidejűleg a jelenlegi nyilvántartási értéket, illetve van-e teendő a korábban elszámolt értékcsökkenéssel (megegyezik társasági adó, illetve az adótörvény szerinti écs.)? A vállalkozó jóhiszeműsége (nem tudhatta, hogy lopott a traktor) befolyásolja-e az elszámolás menetét? Megköszönöm szíves válaszát! Tisztelettel:Simonné

Tárgyi eszköz beszerzése és értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Termelő géphez, berendezéshez – a piaci igények változásait követve más jellegű minták, feliratok stb. megjelenése a gyártott terméken – évente 3-4 alkalommal szükség van klisék és egyéb "szerszámok" lecserélésére vagy a régiek mellett újak beszerzésére. Az újonnan beszerzésre kerülő szerszámok, klisék, melyeket a társaság több évig is használ, hogyan számolhatók el helyesen a számviteli törvény, illetve a társasági adó törvény hatályos előírásai szerint? Ha például 3 évre határozom meg az adott szerszám hasznos élettartamát (rögzítésre kerül a számviteli politikában is), akkor a számviteli törvény szerinti 33 százalékos kulccsal, míg az adótörvény szerint 14,5 százalékos leírási kulccsal számolhatok értékcsökkenést. (Az adott termelő eszköz besorolását tekintve kizárólag a 14,5 százalékos leírási kulcs alá tartozik az adótörvény szerint.) Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbadással kapcsolatban a következő kérdéseim vannak: 1. Amennyiben a bérbeadott ingatlan egy családi ház, ami a család és a barátok segítségével épült, a tulajdonosok nem gyűjtötték a költségszámlákat, ebben az esetben mennyi lehet az elszámolható értékcsökkenés alapja? Elfogadja a NAV, az ingatlanszakértő hivatalos értékbecslésének összegét? Ilyen esetben lehet értékcsökkenést elszámolni? 2. Amennyiben a tulajdonosnak van adószáma, kötelező-e számlát kiállítani a bérbadásról, ha a bérlő magánszemély, vagy elég, ha a bérleti díjat a bérbeadó készpénzes fizetés esetén bevételi pénztárbizonylattal ismeri el? Köszönöm a válaszát.

Fejlesztési tartalék feloldása külföldi ingatlanra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda ingatlant (szálloda, amelyet üzemeltetni fog) vásárol Spanyolországban. Erre a spanyolországi beszerzésre felhasználhatja-e az előző években képzett fejlesztési tartalékát, ha itt is, ott is (Spanyolországban és Magyarországon is) fog tevékenységet végezni? A tevékenység miatt Spanyolországban is létesíteni kell telephelyet, így kérdéses, hogy a vásárolt ingatlan (szálloda) értékcsökkenését hol lehet elszámolni (Spanyolországban vagy Magyarországon)? Köszönettel: Reményiné

Tó értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tó vásárlása kapcsán kérném segítségét. A kérdés, hogy magánszemélyként vagy cégként érdemes-e megvenni? A döntéshez szükség lenne tudnunk, hogy hogyan amortizálható, vagy egyáltalán amortizálható-e, érékesítéskor van-e áfafizetési kötelezettség rá, milyen ingatlanbesorolást kap a tó? Válaszát előre is köszönöm.

Értékcsökkenés ingatlan-bérbeadás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk ingatlan-bérbeadással foglalkozik. A Tao-törvény szabályait alkalmazzuk jelenleg az alábbiak szerint: "b) Építmény, épület bérbeadása esetén, ha a bérbeadás nem egész évre vonatkozik és/vagy a bérbeadás csak az ingatlan alapterületének egy részére valósul meg, a 3. pontban meghatározott értékcsökkenési leírás összegéből – a bérbeadás időszakára eső időarányos részt (naponta 365-öd részt), – a bérbeadott (hasznosított) alapterület négyzetméterrel arányos részét, ha az előző két eset együttesen áll fenn, akkor mindkét arányosítást figyelembe véve kiszámított részt lehet érvényesíteni.” Eddig év végén megállapítottuk a bérbeadott és a nem bérbeadott területek arányát, ami alapján kalkuláltuk a Tao szerinti értékcsökkenési kulcsot. A kiszámolt kulcs természetesen évről évre változik. (A számviteli törvény szerinti értékcsökkenés állandó a könyveinkben.) Helyesen járunk-e el, ha a Tao-törvény szerint minden évben más összeggel korrigáljuk az adóalapot az értékcsökkenés évenkénti százalékának változása miatt? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

KIVA adózás

Nagy Norbert

adószakértő

Egészségügyi biztosítás adózása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink