1081 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Kamat adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Cím! Élni szeretnénk a konzultációs szolgáltatás lehetősével. A következő kérdésre keresnénk a választ. „A” Kft. 2012-ben vásárolt egy ingatlant, részben banki hitelből. 2012-ben és 2013-ban élt a Tao. törvény 22./A § által nyújtotta lehetőséggel, a kamat adókedvezményével. 2014. év végén „A” Kft.-ből kedvezményezett kiválással létrejön „B” Kft., az ingatlanok és a hozzá kapcsolódó hitel könyv szerinti értékének átvételével. Az a konkrét kérdés, hogy ebben az esetben „B” Kft. igénybe veheti-e a kamat adókedvezményét? A kiválás keretében átvett ingatlan beszerzésnek minősíthető? „A” Kft.-nél a kiválás miatt fennáll a 22./A § (5) b) miatti szankció? Másik kérdés a fejlesztési tartalékkal kapcsolatos. „A” Kft. fejlesztési tartalékot használt fel az ingatlannal kapcsolatban. A kiválás kapcsán „B” vagyonleltárában nem szerepel átvett lekötött tartalék. Hogyan történik a fejlesztési tartalék elszámolása? „A” és „B” Kft.-nél hogyan történik az értékcsökkenés elszámolása, a tao-alap módosítása?

Kötelező-e elszámolni az értékcsökkenést? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak tárgyi eszköz beszerzései után kötelező-e elszámolnia az értékcsökkenést? Vállalkozásában minimális jövedelem keletkezik, az értékcsökkenés elszámolása esetlegesen veszteségessé tenné a vállalkozást. Ezt nem szeretné. A tárgyi eszköz kartonon kiszámolja, csökkenti az eszköz értékét, de nem szeretné, ha az adóbevallásában az értékcsökkenés összege megjelenne. Szabályos-e ez így? Köszönöm szépen!

Épület aktiválásának időpontja társasági adó szempontjából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre várom válaszát: 2014-ben egy épületet építettünk saját vállalkozásban, melyet bérbe adtunk. Az épület szeptember elejére elkészült, korábban megkötött bérleti szerződésünk szerint a bérlő beköltözött, szeptemberre bérleti díjat fizet. Azonban a használatba vételi engedélyt a mai napig nem kaptuk meg, így annak jogerős változata még később várható. Kérdésem: a társasági adó törvény szerint aktiválhatom-e az épületet szeptember 1-jétől, vagyis csökkenthetem-e az adóalapomat a szeptemberi értékcsökkenéssel? Törvényi hivatkozást is szeretnék kérni. Létezhet-e egy épületnek két aktiválási dátuma: egy Szt. szerinti, és egy társasági adó törvény szerinti? Köszönöm szépen válaszát!

Felújítás vagy karbantartás? Adóbírság lehet a vége, ha téved Cikk

A látszólag egyszerű kérdés megválaszolása gyakran nem is olyan könnyű. A gyakorlatban számos „határeset” merülhet fel, amelyek nem könnyítik meg a könyvelők dolgát. A cég adóalapjára is hatással bíró döntéshez egy esettanulmányon keresztül igyekszünk segítséget adni.

Amortizáció: muszáj elszámolni, vagy ez csak lehetőség? Itt a válasz Cikk

A gazdasági nehézségekkel küzdő vállalkozások veszteséget, vagy kevés nyereséget termelnek, gyakran már az üzemi eredményük is negatív. Felmerül a kérdés: muszáj-e az értékcsökkenést elszámolniuk például a könyv szerinti értékkel bíró, de nem használt eszközeik után? Sok esetben ugyanis létfontosságú lenne számukra a pozitív számviteli eredmény, például a folyószámlahitelük meghosszabbításához.

Kata után társasági adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság kilép a kata hatálya alól. Ismét társasági adó hatálya alá kerül. Kérdésünk, hogyan kell elkezdeni a nyitást? Vagyonmérleg alapján? Jegyzet tőke adott, tárgyi eszközt leltározással, piaci, vagy előző nyilvántartást folytatva könyv szerinti értéken kell megnyitni, bank, pénztárnyitás lehetőleg nulla forinttal? Lehet követelés és kötelezettség is, ami a vállalkozást illeti, adózási formától függetlenül. Az eszköz-forrás egyezőséghez a különbözet eredménytartalékba kerül, elkülönítve, mert osztalék kifizetésére már ez nem jogosíthat, mivel a katába belépéskor bevallotta, és még fizeti, mert nem telt le a három év. A tárgyi eszközökre, amiket folyamatosan a vállalkozás használ, értékcsökkenés számolható, vagy esetleg nulla értéken kell nyilvántartásba venni? A nyitással kapcsolatos gyakorlati teendőkre szeretnék pontosan rákérdezni. Köszönettel: Gyenes Krisztina

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízinggel kapcsolatos kérdésre válaszoltak augusztus 21-én és augusztus 27-én. Az előbbiben azt írták, hogy a lízingbe vevő tartja nyilván a könyveiben a lízingelt gépkocsit (de nem ő a tulajdonos, majd a futamidő végén dől el, hogy ki lesz a tulajdonos) és értékcsökkenést számol el utána a számviteli törvénynek megfelelően. Az augusztus 27-ei válaszban pedig azt írják, hogy értékcsökkenési leírás csak a vállalkozás saját tulajdonú tárgyi eszközei után számolható el. Így most nem értem. A nyílt végű pénzügyi lízingnél tárgyi eszközként kezelem az eszközt és értékcsökkenést számolok el, vagy csak bérlem az eszközt, mert a futamidő végén korántsem biztos, hogy én leszek a tulajdonos, és a lízingdíjakat költségként számolom el? Köszönöm válaszát. üdvözlettel Izsó Krisztina

Motorkerékpár egyéni vállalkozásban Kérdés

Mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó terepmotort (600 köbcentiméter feletti ENDURO tip.) szeretne vásárolni a földeken való közlekedés céljából. Kérdésem, hogy a vállalkozásában elszámolhatja-e, és milyen feltételekkel a motorbeszerzés költségét (értékcsökkenési leirással), valamint a motor üzemeltetésének költségeit (üzemanyag, fenntartási költség, biztosítás). Kell-e cégautóadót fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó költségelszámolása személygépkocsi nyílt végű lízingnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi boltot üzemeltető egyéni vállalkozó nyílt végű lízinggel személygépkocsit szeretne az egyéni vállalkozásába. Kérem foglalja össze az ezzel kapcsolatosan a tudnivalókat, illetve erősítsen meg, hogy jól gondolom-e a szabályokat. Értékcsökkenést nem számolunk el, mivel nem kerül az ő tulajdonába egyelőre. Útnyilvántartást kötelezően vezetnie kell.Tankolás, javítás, autómosás költségeiről számlát hoz és azokat elszámoljuk. Van ennek korlátja, mennyit lehet? a cégautóadót ki fizeti? Az áfát levonásba helyezzük a lízingdíjból. Válaszát előre is köszönöm.

Forgalomból ideiglenesen kivont személygépkocsi értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy személygépkocsinak a forgalomból történő ideiglenes kivonása esetén lehetőség van-e az értékcsökkenést továbbra is elszámolni? Kaptam olyan választ, hogy szó sem lehet róla, de ezzel nem teljesen értek egyet. Az autó nem garázsban fog állni, úgy vélem, hogy így is avul, még ha nem is olyan mértékben, mintha használatban lenne. De persze, lehet, hogy tévedek. Azt azonban nem tudom, hogy mi a helyzet a társasági adó törvény szerinti értékcsökkenéssel. Köszönöm a segítséget! Emília

Egyesület pályazaton nyert támogatása Kérdés

Az egyesület megnyert egy játszótér kialakításának pályázatát. Azt szeretném megkérdezni, hogy a pályázati összeget hogyan kell elszámolnom? Egy összegben az egyéb bevételek között, vagy évenként kell csak annyi bevételt figyelembe venni, amennyi értékcsökkenést elszámoltam rá, addig a 414 lekötött tartalékon kell szerepeltetnem?

Kata utáni tao nyitómérlege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság kata alanyiságát 2014.03.31-én adótartozás miatt a NAV megszüntette, 04.01-től a tao alá tartozik. Nyitó mérlegében a korábban már nullára leírt tárgyi eszközeit 100 ezer forint egyedi érték alatti piaci értéken szerepelteti. Kérdésem, hogy ezt a "felértékelést" mivel szemben kell lekönyvelni? Ez a bt. 2014.06.30-án végelszámolás megkezdéséről határozott. A 04.01-06.30-ig tartó tevékenység időszakában ezekre a tárgyi eszközökre 100 százalékos értékcsökkenést kell elszámolni? Vagy más módon kell ezt lekönyvelni? Válaszát tisztelettel köszönöm, Szabó Jánosné

Értékcsökkenés: mit mond a NAV, és mit kell tudni még? Cikk

A NAV nemrégiben közzétett egy értelmezést honlapján arra az esetre, ha a mikrogazdálkodó fejlesztési tartalék felhasználásával helyez üzembe tárgyi eszközt. Mi a teendő, ha valaki nem a kiadott jogértelmezés szerint járt el? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merültek fel az adóhatósági közlemény alapján, cikkünkben ezeket válaszoljuk meg.

Személygépkocsi nyíltvégű pénzügyi lízingje Kérdés

Egy kft. 24 havi részletre nyíltvégű pénzügyi lízingben kíván venni egy személygépkocsit. A teljes vételár (bruttó ár és regisztrációs díj) könyvelésének menetét szeretném megtudni, első részlet (saját önrész) lízing összege, kamatok könyvelési menete a 2014. évi jogszabály alapján és az értékcsökkenési leírás százaléka mennyi a megengedett? Mire kell különösen odafigyelni, például a 24. hónap végén a maradványérték le nem vonható áfája hogyan könyvelődik? Csak és kizárólag a vállalkozási tevékenység érdekében lesz használva a személygépkocsi, így cégautóadót kell-e fizetni utána vagy folyamatos útnyilvántartással kiküszöbölhető?

Tárgyi eszköz beruházás Kérdés

Ha a vállalkozás a lekötött tartalékból tárgyi eszközt vásárol, akkor az annak aktiválásáig felmerülő költségszámláknál az áfa elszámolható? Évenkénti értékcsökkenés elszámolható?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink