1081 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Bérbeadás: így számolható el az ingatlan értékcsökkenése
Cikk
Gyakori eset, hogy olyan magánszemély adja bérbe a lakását, aki azt örökléssel, ajándékozással szerezte. Utánajártunk, hogy ilyenkor elszámolható-e értékcsökkenési leírás címén költség a bevétellel szemben, különös tekintettel a 2014. évi bevallásra, illetve a leírási alap meghatározásának 2015. évi változására.
Befektetési arany vásárlása
Kérdés
Belföldön bejegyzett kft. megtakarításait aranyba kívánja befektetni, majd forgatni. Kérdéseim: 1. Milyen adózási következménye van az arany vásárlásának, eladásának, illetve mire kell figyelemmel lenni ezeknél a gazdasági eseményeknél? 2. Milyen számviteli nyilvántartást kell vezetni, hogyan könyvelődik az arany vásárlása, eladása? Milyen értéken kell nyilvántartani az aranyat? 3. El kell-e számolni értéknövekedésnél, illetve csökkenésnél értékkülönbözetet? 4. Szükséges-e valamilyen hatóság engedélye a befektetési arany vételéhez? 5. Milyen tárolási előírások vonatkoznak az aranyra, illetve más nemesfémre? Válaszukat előre is köszönöm: Antal Imréné
Üzletrész-vásárlás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy, ha A Kft. megvásárolja B Kft. tulajdonjogát, akkor A Kft., mint tag, üzletrésznek lekönyveli a 115 f.számra a vásárlás tényét, ha jól gondolom, és kell elszámolnia értékcsökkenést? Köszönöm.
Bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérbe kívánom adni a lakásomat, amelyet szüleimtől ajándékozási szerződéssel kaptam. Kérdésem, hogy amennyiben a bérbeadási tevékenység során tételes költségelszámolást választok, és értékcsökkenési leírást szeretnék elszámolni, mi minősül a lakás – értékcsökkenési leírás alapját képező – szerzési értékének? Az ajándékozási szerződésben feltüntetett érték? Válaszát előre is köszönöm.
Szerzési érték
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérbe kívánom adni a lakásomat, amely házassági vagyonközösség megosztásával került teljesen a tulajdonomba úgy, hogy a vagyonmegosztási szerződésben rögzített értéke figyelembevételével került megállapításra az általam szerzett többletvagyon, ami után a kivetett illetéket megfizettem. Kérdésem az, hogy az ingatlannak a vagyonmegosztási szerződésben rögzített értéke minősül-e szerzési értéknek a bérbadás során elszámolható értékcsökkenési leírás alapjaként? Válaszát előre is köszönöm.
Vagyoni értékű jog értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély átruházza a kilencszemélyes kisbusz – ami személygépkocsinak minősül – üzemeltetési jogát egy kft.-nek. Kérdés, hogy a kft. a megszerzett vagyoni értékű jog után jogosult-e értékcsökkenést elszámolni? Ha igen, akkor milyen leírási kulccsal? A kilencszemélyes kisbusz után kell-e cégautóadót fizetni? Köszönöm.
Bérbeadás elszámolható költségei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem magánszemélyként havi 120 000 forintért lakást ad bérbe. A bérleti díjon felül a bérbeadó megkapja a közös költség összegét, valamint a közüzemi díjak ellenértékét is. Tételes költségelszámolást választott, így a lakás értékcsökkenését (18 000 000 forint x 0,02), valamint a közüzemi díjakat, a közös költséget és egyéb, a lakás javításával, valamint a lakás felszerelésével kapcsolatos költségeket is elszámolja. Megerősítést szeretnék kapni öntől, hogy a felsorolt költségek valóban elszámolhatók az szja, illetve az eho számításánál. Köszönöm a válaszát.
Online pénztárgép értékcsökkenése
Kérdés
A 2014-es évben vásárolt pénztárgép értékcsökkenésének elszámolásával kapcsolatban kérdezném a következőt. A gép nettó árát, amelyben benne van az 50 ezer forintos állami támogatás is, az 1-es számlaosztályba könyveltem. Ha levonom az 50 ezer forintot, mint támogatást, akkor a maradék lesz a nyilvántartási érték, mely után kell az értékcsökkenést elszámolni? De, hogy fog kinézni a tárgyieszközkarton, ha elfogy a nyilvántartási érték évek múlva, és ottmarad az 50 ezer forint? Vagy a tárgyieszközkartonra csak a tényleges támogatás nélküli összeget kellett volna felvezetnem? Ezekre szeretnék útmutatást kérni. Köszönöm.
Üzembehelyezés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fogorvosi ellátást végző társaság röntgengépet vásárolt. A vásárláskor a próbaüzemelés megtörtént. A gép működése a sugárvédelmi előírások miatt külön engedélyhez kötött. Milyen időponttól számolható értékcsökkenés a gép után? A próbaüzemelés kezdete óta, vagy az engedélyezési papir megérkezésétől? Válaszukat megköszönve.
Családi gazdálkodó szja-bevallás önellenőrzés
Kérdés
A 2013. évről beadott 1353-as bevallásban a családi gazdálkodó rossz döntést hozott a tárgyi eszköz üzembehelyezésekor. 2013. évben 20 százalékos értékcsökkenés alá tetette az elszámolást, most meg 2015. évben önellenőrizteti, hogy egyösszegű értékcsökkenés-elszámolás legyen. A törvényből azt olvastuk ki, hogy a családi gazdálkodó esetében mód van a beruházási költség egyösszegű elszámolására az üzembehelyezés időpontjában. A mi esetünkben megállja-e a helyét az önellenőrzés keretében történő megváltoztatás?
Pályázat útján megvalósuló beruházás nem áfakörös sportegyesületnél, értékcsökkenés elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sportegyesületünk - nem áfás - pályázaton nyert támogatásból az önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanon sportöltözőt és konditermet (belevaló gépekkel) valósított meg, melyet legalább öt évig működtetni kell. Az önkormányzattal ingyenes használatra szerződést kötöttünk határozatlan időre, de minimum öt évre a működtetésre. A rezsiköltséget támogatásként az önkormányzat biztosítja a sportegyesület részére. Jól gondolom-e, hogy a teljes bekerülési érték (pályázati összeg) az értékcsökkenés alapja, s ez öt év alatt egyenlő részben leírható?
Egyéni vállalkozó támogatásának folyósítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő adózási kérdésben kérem szíves segítségnyújtásukat. Egy egyéni vállalkozó gépeket vásárolt 2013. évben. Gépek vásárlásához támogatást nyert el a vállalkozó, 2013. évben megkötötte a támogatási szerződést a támogató szervvel. A gépeket 2013. év júliusában üzembehelyezte. Az egyéni vállalkozó 2013. évről készített személyi jövedelemadó bevallásában a 2013. évi időarányos értékcsökkenést elszámolta, valamint a gépek december 31-ei nettó értékével az egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelmét csökkentette. (Itt még nincs csökkentve a gépek nettó értéke a támogatás összegével.) A támogatást 2014. február hónapban utalták, és íródott jóvá az egyéni vállalkozó bankszámláján. Kérdésünk: Mi a helyes eljárás ebben az esetben? A 2014. évi személyijövedelemadó-bevallás készítésekor bevételként elszámolta a vállalkozó a támogatást, illetve az időarányos értékcsökkenésen túlmenően a támogatásra jutó értékcsökkenést is. Viszont ezáltal a vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelme a támogatásra jutó értékcsökkenés mértékével kevesebb lett. Ugyanakkor a 2013. évben még nem lett "korrigálva" a gépek nettó értéke a támogatás összegével, hiszen a támogatást 2014. évben kapta meg, így 2013. évben is kevesebb volt a vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelme a támogatásra jutó értékcsökkenéssel? Várjuk szíves segítségnyújtásukat. Előre is köszönjük. Tisztelettel: Biró Valéria
Bt. értékcsökkenés
Kérdés
Bt. a 2013-as évre véletlenül 48 ezer forint helyett 96 ezer forint értékcsökkenést könyvelt le, és állított be a mérlegébe. Mikrogazdálkodói beszámolót készít. Hogyan tudja kijavítani a hibát, mik a könyvelés tételei?
Kísérleti fejlesztés
Kérdés
Ha a vállalkozás a kísérleti fejlesztésre fordított összeget az immateriális eszközök között állományba veszi, és értékcsökkenéssel számolja el, akkor az iparűzési adó alapjában mi lehet a csökkentő tétel: a felmerüléskor a teljes összeg, vagy pedig az évenként elszámolt értékcsökkenés összege? A helyi adóhatóságnak nincs egyértelmű válasza.
Autóvásárlás részletre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság részletfizetéssel vásárol meg egy személygépkocsit. A szerződésben rögzítik a fizetési ütemezést, illetve azt, hogy a gépjármű csak a teljes vételár kifizetését követően kerül majd a társaság tulajdonába. Kérdésem az lenne, hogy milyen költségeket tud elszámolni a társaság addig, amíg át nem kerül a tulajdonába a gépjármű? Például értékcsökkenés, üzemanyag-, szervizköltségek. Illetve kérdésem lenne még, hogy szükséges-e a költségek elszámolásához az, hogy legalább üzemben tartóként bekerüljön a társaság az autó forgalmi engedélyébe? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné