1081 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Egyéni vállalkozó értékcsökkenés elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki a tevékenységét nem szüneteltette, 2014-ben eladott egy olyan nagy értékű tárgyi eszközt, amire 2012-ben és 2013-ban költségként nem számolt el értékcsökkenést, mert bevétele nem volt. Kérdésem az lenne, hogy 2014-ben elszámolható-e a 2011. év végén nyilvántartott nettó érték, vagy az értékcsökkenési leírást elszámoltnak kell tekinteni 2012-2013-ban anélkül, hogy költségként érvényesítette volna?
Értékcsökkenés a társasági adóban
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A TAO tv. 1. mellékletének 9. pontja szerint bizonyos eszközökre 50 százalékos értékcsökkenés érvényesíthető. A számviteli törvény szerint az értékcsökkenés elsőként meghatározott mértéke csak indokoltan változtatható. (Például ha egy eszköznek 10 százalékos amortizációs kulcsa volt, az csak akkor módosulhat, ha az eszköz használatában változás – például műszakszám-változás – következik be.) A TAO törvényben nincs ilyen kitétel. Azaz például, ha egy 2012-ben beszerzett eszközt eddig 14,5 százaléos kulccsal értékcsökkentettek, akkor 2014-ben nincs akadálya az 50 százalékos kulcs alkalmazásának a TAO-ban?
Ezeket mérlegelje a vállalkozói osztalékalap csökkentésénél!
Cikk
Ingatlanbeszerzésről, arra fizetett illetékről és felújítási költségekről kérdezte olvasónk, hogy csökkenhető-e velük a vállalkozói osztalékalap. Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.
Kivás időszak utáni értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni: egy kft. 2013. 01. 01-től 2014. 03. 31-ig kiva szerint adózott, 2014. 04. 01-től újra a társasági adó hatálya alá tartozik. A kivás időszak előtt, alatt és után is szerzett be tárgyi eszközöket a cég, a kérdésünk ezzel kapcsolatban az lenne, hogy hogyan számoljuk el a kérdéses tárgyi eszközök értékcsökkenését 2014-ben? Segítségüket előre is köszönjük!
Online pénztárgép értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Sinka Júlia! 2015. 02. 02 dátumú megjelent írásához, és az azután megválaszolt kérdéshez csatlakoznék, illetve kérnék segítséget. Egyéni vállalkozó pénztárgép-beszerzését mutatta be. Az eset a következő: 2014. 06. 30. a beszerzés dátuma. Egyéni vállalkozó pénztárgép-beszerzése – 2013. évben előleg az Alt Cash-nak 31 750 forint; – 2014. évben 50 000 forint támogatást elvesztette; – a gép bekerülési értéke nettó 128 000 forint. Az Alt Cash előlege 31 750 forint támogatás lesz (NAV folyószámlán 355 adónemen) Leírás 2. adóév. A támogatás összege 2014. évben bevétel 31 750 forint; A gép nyilvántartási értéke 128 000- 31 750 = 96 250 forint; Értékcsökkenés alapja 128 000 forint 50 százaléka: 64 000 forint; A gép nyilvántartási értéke 2014. 12. 31-én 128 000-64 000-31 750= 32 250 forint. A 2014. évben elszámolható értékcsökkenés összege 64 000+31 750=95 750 forint. A 1453-as bevallás de minimis lapján milyen dátummal és milyen összeggel tüntetjük fel, ha már 2013. évben az 50 000 forint, amit elvesztett az egyéni vállalkozó, bevallásra került? Nagyon köszönöm a segítségét.
Kisvállalkozói adókedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. beruházásokat tervez 2015-2016. évekre, ezért szeretne fejlesztési tartalékot képezni. Kérdésem az lenne, hogy ha például képez 10 millió forint tartalékot (társasági adóalapot csökkent), és 2015-ben vesz egy gépet 7 millióért, amire 5 milliót felold, akkor ebben az esetben jól gondoljuk-e, hogy a feloldással a társasági adóalapja megnövekszik, az 5 millió után értékcsökkenést már nem számolhat el, és a fennmaradó 2 millióra pedig vagy értékcsökkenést índit meg, vagy igénybe vesz kisvállalkozói adókedvezményt, ami szintén társasági adóalapot csökkent egyösszegben és értékcsökkenést már nem lehet elszámoln? Válaszát köszönöm!
Alapítvány 1%
Kérdés
Tisztelt szakértő! Most alakuló alapítvánnyal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni a következő kérdések megválaszolásában: Amennyiben márciusban bejegyzik az alapítványt, kérheti-e 2016-ra az 1% felajánlásokat? Amíg nem közhasznú alapítvány, kell-e igazolást küldenie az adományozóknak a befizetésekről? Magánszemély tárgyi eszközt adományoz az alapítványnak, milyen összegen kell nyilvántartásba venni az eszközt? Az eszközt tárgyi eszközként kell kezelni, értékcsökkenést kell elszámolni rá? Adományozó fizethet készpénzben adományt az alapítványnak? Amennyiben igen, erről elég egy pénztárbizonylat kiállítása? Segítségüket előre is köszönöm
Vállalkozói osztalékalap csökkentése
Kérdés
T.Cím! Egyéni vállalkozó 2013. évben beszerzett ingatlant (üzlet). A 2013. évi adóbevallásában az ingatlan nettó értékét (még el nem számolt écs) osztalékalap-csökkentő tételként figyelembe vettük. A 2014. évben fizette ki a NAV határozat alapján az illetéket, ami ugye a bekerülési ár része. Jól gondolom, hogy erre (illetékre) nem tudja érvényesíteni a fenti osztalékalap-csökkentő tételt 2014-ben? Ugyanezen ingatlan vonatkozásában ha felújítási munkákat végzett 2014-ben és az a bekerülési ár részét képezi, akkor az osztalékalap-csökkentésnél a felújítási részre eső még el nem számolt értékcsökkenés érvényesíthető? Köszönöm
Fejlesztési tartalékból vásárolt épület értékcsökkenés
Kérdés
Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy vállalkozás fejlesztési tartalékból épületbővitést hajt végre, hogyan alakul az elszámolható amortizáció?
Online pénztárgép elszámolása
Kérdés
Tisztelt Cím! 2015.02.02-i dátummal Sinka Júlia írásában jelent meg az online pénztárgép beszerzésével kapcsolatos elszámolás. Eszerint amennyiben a kapott támogatás több, mint az elszámolt értékcsökkenés, a többletet adóalapba be nem számító bevételként kell könyvelni. Nem tér ki a cikk arra, hogy mi lesz a későbbiekkel ezzel a többlettel. Egyszeres könyvvitelnél időbeli elhatárolás nincs, így nem kell bevételként semmikor sem figyelembe venni? Hogyan fog egyezni a könyvelés, NAV folyószámla az szja bevallásban feltüntetett támogatás összegével? A NAV tájékoztatása szerint a következő évben kell elszámolni az értékcsökkenéssel szemben, hiszen költségek fedezetére kapta a vállalkozó! Köszönettel
Nullára leíródott tárgyi eszköz maradványérték könyvelése?
Kérdés
Az értékcsökkenés szabályos könyvelésével nullára leíródott tárgyi eszközök piaci értéke még igen magas (fejlett eszközök). Szeretnénk maradványértéken tartani. A maradványértéket hogyan kell könyvelni? Helyesen értelmezem, hogy az elszámolt értékcsökkenés csökkenthető a maradvány értékkel?
Terven felüli értékcsökkenés társaságiadó-alapnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem vagyok biztos abban, hogy csökkenthető-e a társaságiadó-alap olyan 86-ban elszámolt terven felüli értékcsökkenéssel, amelyet azért számoltak el, mert Budapesten a felújítandó Széll Kálmán téri beruházás miatt az üzletet meg kellett szüntetni, az épületet lebontották. Tehát a terven felüli értékcsökkenés elszámolása elháríthatatlan ok miatt következett be. Szerintünk az elszámolt terven felüli értékcsökkenés a Tao. törvény 1. számú mellékletének 10. pontja szerint érvényesíthető a társaságiadó-alapnál. Jól gondoljuk-e? Köszönettel.
Értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban merült fel kérdésem, hogy a 85171 VTSZ számmal rendelkező iPhone melyik leírási kulcs alá tartozik? A Tao. törvény leírási kulcsok jegyzéke szerint 14,5 százalékos, de a 33 százalékot is lehet rá alkalmazni? Előre is köszönöm a választ!
Támogatás-elszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A támogatás elszámolásában kérem segítségét abban az esetben, ha a támogatást telephely vásárlására kapta a cég. Aktiválva lett az ingatlan 7 millió 150 ezere forint értékben (a támogatást ennek figyelembevételével kapta a cég, a támogatás intenzitása a támogatási szerződés szerint 44,99 %), majd az illeték is aktiválásra kerül 206 ezer forintt értékkel. 3 millió forint maradványérték lett elhatározva, így a számviteli törvény szerint az értékcsökkenés alapja 4 millió 356 ezer forint lesz.A társasági adó törvény szerint 7 millió 356 ezer forint. Kérdésem, hogy a passzív időbeli elhatárolásból a rendkívüli bevételbe milyen összeget vezethetek vissza évenként: a számviteli törvény szerint elszámolt értékcsökkenés szorozva a támogatási intenzitással, vagy a Tao-törvény szerinti értékcsökkenés szorozva a támogatási intenzitással, vagy a támogatási szerződés szerinti érték alapján számított értékcsökkenés szorozva a támogatási intenzitás?
Magtárberuházás
Kérdés
Szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó családi gazdaság 2013-ban telephelyet vásárolt, 2014-ben pedig megkezdte egy magtár és egy géptárolószín építését. A használatba vételi engedélyt 2015. évben fogja megkapni. Kérdésem: hogyan történik az amortizáció elszámolása? A telephelyre nem lehet értékcsökkenést elszámolni? A magtárakra hány százalékos értékcsökkenést alkalmazhatunk? Dönthet-e úgy a gazdálkodó, hogy 2015-ben a 2014. és a 2015. évi beruházás értékét egyösszegű értékcsökkenéssel számolja el?