1042 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Kavicsbánya értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő, kérem szíveskedjenek segítséget nyújtani abban, hogy 1. a kavicsbányát - megnevezése "kivett bányaterület" - milyen értékcsökkenési kulccsal lehet a számviteli és a társasági adótörvény szerint értékcsökkenteni, 2. támogatott eszköz esetében az értékcsökkenési kulcs lehet-e kevesebb, mint a társasági adótörvényben meghatározott mérték? Segítségüket megköszönve, tisztelettel, M. Dóra

Értékcsökkenési leírás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném szíves állásfoglalását kérni a következő esettel kapcsolatban: Társas vállalkozás beruházási hitelt kap, amiből berendezést vásárol, amelynek értéke jelentős. A berendezést aktiválja, de az értékcsökkenési leírást nem 14,5 százalékban állapítják meg, hanem ennél jóval alacsonyabb kulcson. Ennek oka, hogy a berendezés élettartama előre láthatóan 15-20 év, és a maradványérték is jelentős lehet. A nagy értékű berendezés értékcsökkenése kapcsán a vállalkozás az első években bizonyára veszteséges lenne, így a finanszírozási hitelekre már nem lenne esélye a cégnek. Kérdésem, ha a számviteli politikában módosítjuk az értékcsökkenési leírás módját, ezen főkönyvi számlán nyilvántartott berendezések kapcsán helyesen járunk el? Szükséges még egyéb intézkedéseket hozni? Köszönettel: Szabó Anita

Fejlesztési tartalék módosítása Kérdés

Kedves Szakértő! Cégünk 2012-ben fejlesztési tartalékot képzett 2 millió 400 ezer forint értékben. 2013-ban tehergépkocsit vásároltunk nettó 4 millió 900 ezer forintért. Ehhez felhasználtuk a fejlesztési tartalékot, a 2 millió 400 ezer forintot, a maradékra pedig értékcsökkenést számoltunk el. Most 2014.11. hóban a tehergépkocsit értékesítettük, helyette egy nagyobb értékű, nettó 5 millió 900 ezer forintos tehergépkocsit vásároltunk. Mi lesz így az elszámolt fejlesztési tartalékkal, kell-e valamit módosítanunk, milyen hatással lesz az értékcsökkenésre, valamint a társasági adóra? Kérjük segítő válaszukat.

Lakásbérbeadás: elszámolható költségek, fizetendő adók Cikk

Lakásbérbeadáshoz mikor kell adószámot kiváltani, hogyan számolhatók el a költségek és az értékcsökkenés, hogyan kell adózni, ehót fizetni? Olvasói kérdésekre Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadónk válaszolt.

Egyéni vállalkozás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni az alábbiban. Egyéni vállalkozó 2008. 10. 02-án üzembe helyezett egy tehergépjárművet értékcsökkenés 5 év, értéke 4 821 000,forint, 2012. 01. 01-től szünetel a vállalkozás (jelenleg is). 2011.december 31-éig az időarányos arányos écs-t elszámolta, 3 131 274 forint a szünetelés alatt nem lehet elszámolni. Ekkor a tehergépjármű nettó értéke 1 689 726 forint. Ha az egyéni vállalkozó tevékenységét meg szeretné szüntetni, az écs-t hogyan kell elszámolni, a tárgyieszköz jelenlegi értékét meghatározni, és utána mikor kell adózni, ha a 2008. évi szja bevallásában adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételként, a kizárólag üzleti célt szolgáló 2008. évben értékcsökkenés alá vont tárgyieszköz nettó értékénél 4 580 742 forintot figyelembe vette. /(4 821 000 a 2008. évi écs.) Köszönöm a segítséget.

Kalandpark-kötélpálya értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégünk bérel egy őshonos fás területet (a bérleti szerződés jelenleg 4 évre szól), melyen kalandparkot létesített szabadidős tevékenységre. A fás területen alvállalkozóval magaslati kötélpályarendszert építtetett a természetes faállományra, több millió forint értékben. Kérdésem, hogy társasági adóban mekkora értékcsökkenést számolhatunk el?

Kamat adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Cím! Élni szeretnénk a konzultációs szolgáltatás lehetősével. A következő kérdésre keresnénk a választ. „A” Kft. 2012-ben vásárolt egy ingatlant, részben banki hitelből. 2012-ben és 2013-ban élt a Tao. törvény 22./A § által nyújtotta lehetőséggel, a kamat adókedvezményével. 2014. év végén „A” Kft.-ből kedvezményezett kiválással létrejön „B” Kft., az ingatlanok és a hozzá kapcsolódó hitel könyv szerinti értékének átvételével. Az a konkrét kérdés, hogy ebben az esetben „B” Kft. igénybe veheti-e a kamat adókedvezményét? A kiválás keretében átvett ingatlan beszerzésnek minősíthető? „A” Kft.-nél a kiválás miatt fennáll a 22./A § (5) b) miatti szankció? Másik kérdés a fejlesztési tartalékkal kapcsolatos. „A” Kft. fejlesztési tartalékot használt fel az ingatlannal kapcsolatban. A kiválás kapcsán „B” vagyonleltárában nem szerepel átvett lekötött tartalék. Hogyan történik a fejlesztési tartalék elszámolása? „A” és „B” Kft.-nél hogyan történik az értékcsökkenés elszámolása, a tao-alap módosítása?

Kötelező-e elszámolni az értékcsökkenést? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak tárgyi eszköz beszerzései után kötelező-e elszámolnia az értékcsökkenést? Vállalkozásában minimális jövedelem keletkezik, az értékcsökkenés elszámolása esetlegesen veszteségessé tenné a vállalkozást. Ezt nem szeretné. A tárgyi eszköz kartonon kiszámolja, csökkenti az eszköz értékét, de nem szeretné, ha az adóbevallásában az értékcsökkenés összege megjelenne. Szabályos-e ez így? Köszönöm szépen!

Épület aktiválásának időpontja társasági adó szempontjából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre várom válaszát: 2014-ben egy épületet építettünk saját vállalkozásban, melyet bérbe adtunk. Az épület szeptember elejére elkészült, korábban megkötött bérleti szerződésünk szerint a bérlő beköltözött, szeptemberre bérleti díjat fizet. Azonban a használatba vételi engedélyt a mai napig nem kaptuk meg, így annak jogerős változata még később várható. Kérdésem: a társasági adó törvény szerint aktiválhatom-e az épületet szeptember 1-jétől, vagyis csökkenthetem-e az adóalapomat a szeptemberi értékcsökkenéssel? Törvényi hivatkozást is szeretnék kérni. Létezhet-e egy épületnek két aktiválási dátuma: egy Szt. szerinti, és egy társasági adó törvény szerinti? Köszönöm szépen válaszát!

Felújítás vagy karbantartás? Adóbírság lehet a vége, ha téved Cikk

A látszólag egyszerű kérdés megválaszolása gyakran nem is olyan könnyű. A gyakorlatban számos „határeset” merülhet fel, amelyek nem könnyítik meg a könyvelők dolgát. A cég adóalapjára is hatással bíró döntéshez egy esettanulmányon keresztül igyekszünk segítséget adni.

Amortizáció: muszáj elszámolni, vagy ez csak lehetőség? Itt a válasz Cikk

A gazdasági nehézségekkel küzdő vállalkozások veszteséget, vagy kevés nyereséget termelnek, gyakran már az üzemi eredményük is negatív. Felmerül a kérdés: muszáj-e az értékcsökkenést elszámolniuk például a könyv szerinti értékkel bíró, de nem használt eszközeik után? Sok esetben ugyanis létfontosságú lenne számukra a pozitív számviteli eredmény, például a folyószámlahitelük meghosszabbításához.

Kata után társasági adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság kilép a kata hatálya alól. Ismét társasági adó hatálya alá kerül. Kérdésünk, hogyan kell elkezdeni a nyitást? Vagyonmérleg alapján? Jegyzet tőke adott, tárgyi eszközt leltározással, piaci, vagy előző nyilvántartást folytatva könyv szerinti értéken kell megnyitni, bank, pénztárnyitás lehetőleg nulla forinttal? Lehet követelés és kötelezettség is, ami a vállalkozást illeti, adózási formától függetlenül. Az eszköz-forrás egyezőséghez a különbözet eredménytartalékba kerül, elkülönítve, mert osztalék kifizetésére már ez nem jogosíthat, mivel a katába belépéskor bevallotta, és még fizeti, mert nem telt le a három év. A tárgyi eszközökre, amiket folyamatosan a vállalkozás használ, értékcsökkenés számolható, vagy esetleg nulla értéken kell nyilvántartásba venni? A nyitással kapcsolatos gyakorlati teendőkre szeretnék pontosan rákérdezni. Köszönettel: Gyenes Krisztina

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízinggel kapcsolatos kérdésre válaszoltak augusztus 21-én és augusztus 27-én. Az előbbiben azt írták, hogy a lízingbe vevő tartja nyilván a könyveiben a lízingelt gépkocsit (de nem ő a tulajdonos, majd a futamidő végén dől el, hogy ki lesz a tulajdonos) és értékcsökkenést számol el utána a számviteli törvénynek megfelelően. Az augusztus 27-ei válaszban pedig azt írják, hogy értékcsökkenési leírás csak a vállalkozás saját tulajdonú tárgyi eszközei után számolható el. Így most nem értem. A nyílt végű pénzügyi lízingnél tárgyi eszközként kezelem az eszközt és értékcsökkenést számolok el, vagy csak bérlem az eszközt, mert a futamidő végén korántsem biztos, hogy én leszek a tulajdonos, és a lízingdíjakat költségként számolom el? Köszönöm válaszát. üdvözlettel Izsó Krisztina

Motorkerékpár egyéni vállalkozásban Kérdés

Mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó terepmotort (600 köbcentiméter feletti ENDURO tip.) szeretne vásárolni a földeken való közlekedés céljából. Kérdésem, hogy a vállalkozásában elszámolhatja-e, és milyen feltételekkel a motorbeszerzés költségét (értékcsökkenési leirással), valamint a motor üzemeltetésének költségeit (üzemanyag, fenntartási költség, biztosítás). Kell-e cégautóadót fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó költségelszámolása személygépkocsi nyílt végű lízingnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi boltot üzemeltető egyéni vállalkozó nyílt végű lízinggel személygépkocsit szeretne az egyéni vállalkozásába. Kérem foglalja össze az ezzel kapcsolatosan a tudnivalókat, illetve erősítsen meg, hogy jól gondolom-e a szabályokat. Értékcsökkenést nem számolunk el, mivel nem kerül az ő tulajdonába egyelőre. Útnyilvántartást kötelezően vezetnie kell.Tankolás, javítás, autómosás költségeiről számlát hoz és azokat elszámoljuk. Van ennek korlátja, mennyit lehet? a cégautóadót ki fizeti? Az áfát levonásba helyezzük a lízingdíjból. Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink