hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nagyon ráfázhat a cég erre a könyvelési hibára

  • Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó
11

Ki gondolná, hogy egy néhány tízezer forintos eszközbeszerzés is valóságos időzített bomba lehet egy cég életében. Pedig így van! Ha nem figyelünk oda a helyes könyvelésre, alaposan megjárhatjuk.

„Ki a jó könyvelő? Az, akiről adózási kiskaput neveztek el.” A fenti bölcsesség John Middleton „Éld túl a válságot” című könyvéből való, és nem csak humoros, de arra az igazságra is rávilágít, hogy egy vállalkozás – egyebek mellett – a könyvelője jó munkájának is köszönheti, ha sikerül túlélnie a rossz időket, legyen szó akár világméretű, vagy „csak” a céget érintő válságról. 

A jó könyvelő figyelmes is, és nem enged (legalábbis nem mindig) a csábításnak, hogy kreatív módon időt spóroljon a könyvelési tételek sajátságos „kurtításával”. Ide tartozik az a – nem mondanám, hogy jellemző, de mégsem ritka – gyakorlat, hogy az úgynevezett értékhatár alatti tárgyi eszközök beszerzésekor figyelmen kívül hagyják a beruházás számlát, illetve az 1-es számlaosztály egyébként érintett számláit.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, milyen hibát ne kövessen el a kis értékű tárgyi eszközök elszámolásakor.
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (11) , melyek közül a legfrissebbek:
oszvaldz

Elnézést, csak elfelejtettem ideírni, hogy az alábbi idézet pl a Pallas70 számviteli fórumáról való...

oszvaldz

Bizony, ha az ember elköveti azt a a hibát, hogy utánajár a kérdésnek, kb 15 féle válasz közül válogathat.És minden idézet "neves" szerzőktől származik. Amúgy nem értem, ha a 161-ről közvetlen az 572-re könyvelem, milyen analitikával fogok egyezni?? Vagy pl a mobilokat nálunk évente cserélik, a nyomtatókat is, és gyakran a pc-ket is.A tárgyi eszköz attól tárgyi eszköz, hogy egy éven túl használja a cég. Ha 10 hónapig használok egy nyomtatót és szabályos a beszerzés számlája, mitől adóhiány, ha patront veszek bele??

kisértékű tárgyi eszközök költségként?

Kérdés:
A kisértékű tárgyi eszközöket lehet azonnal költségként is elszámolni, kihagyva a 161 Befejezetlen beruházás számlát? Ezt hogyan kell könyvelni?
Válasz:
Igen, lehetséges hogy a kisértékű tárgyi eszközöket azonnal költségként számoljuk el, kihagyva a 161 Befejezetlen beruházás számlát.

T 2 számla - K 455/38 - 62.500 Ft
572 50.000 Ft -
466 12.500 Ft -

Ne feledkezzünk meg az analitikus nyilvántartásról.

szabo952

Számviteli levelek 2033. kérdés/válasz:
"a másik megoldás az, ha a beruházási számláról (annak alszámlájáról) a vállalkozó közvetlenül vezeti át (számolja el) egy összegben értékcsökkenési leírásként (T 572 - K 161) az 50 ezer forint egyedi bekerülési érték alatti tárgyi eszközök bekerülési értékét...A második megoldás esetében nincs értékbeni nyilvántartás, így a leltározás sem kötelező. Ez esetben is ajánlott a használatban lévő, teljes összegében költségként (értékcsökkenési leírásként) elszámolt tárgyi eszközöknél a mennyiségi nyilvántartás. A csak mennyiségben nyilvántartott eszközök kivezetése a mennyiségi nyilvántartásból az elhasználódáskor készített selejtezési jegyzőkönyv alapján történhet."

msmester

Én is nehezen tudom elképzelni, hogy a 466-os számlát valaki egy 572-es számlával párosítson a 381-el szemben. Ez azt jelentené, hogy az illető nem anyagot vagy eszközt vásárolt, még csak nem is szolgáltatást, hanem egy elszámolható költséget. (Szerintem már itt ellentétes a számviteli törvénnyel.) Nem tűnik életszerűnek. A cikk céljával persze egyetértek, a 161-ről át kell könyvelni valahová a kis értékű tárgyi eszközöket legkésőbb év végén.

Sinka Jánosné

Természetesen egy vállalkozás dönthet úgy, hogy valamely berendezés, eszköz egy évnél rövidebb ideig szolgálja majd a tevékenységét. Akkor azonban azt a készletei(!) között kell elszámolnia. Ebből következően értékcsökkenésről - sem azonnaliról, sem több évre felosztottról - nem lehet szó. Így az 572-es főkönyvi számla sem kerülhet a képbe.
(Szt. 24.§.(1) bek., 28.§., 52.§.) A kétféle lehetőséget - (befektetett eszköz) tárgyi eszköz vagy (forgóeszköz) készlet, még a "vagány" könyvelők sem kombinálhatják egymással ugyanazon beszerzésre. A cikkben említett könyvelő értékcsökkenést számolt el, azaz tárgyi eszközként kezelte a beszerzett nyomtatót. Az Szt. által értékhatárhoz kötötten megengedett azonnali amortizáció- elszámolás nem az adott eszköz tárgyi eszköz mivoltát és a cég tevékenységének egy évet meghaladó szolgálatát kérdőjelezi meg, csupán egy adminisztrációs egyszerűsítést ad, az eszköz bekerülési értékére figyelemmel, a vállalkozás által választható módon. Ez azonban nem írja felül azokat a szabályokat, amelyek a tárgyi eszközök beszerzésének elszámolására vonatkoznak. A cikkben feldolgozott, adóellenőrzéssel kapcsolatos eset egyébként a valóságban is megtörtént, és adóhiány megállapításával végződött. Azon, hogy az adóhatóságnak inkább a számviteli hibára kellett volna-e felhívnia a figyelmet, vagy okkal-joggal bírságolt, lehetne vitatkozni. Ahogyan azon is, hogy mi lett volna a költségelszámolás (pl. tonerek) sorsa, ha a nyomtató "szívességi hazsnálatból" van a cégnél, mondjuk a tulajdonos saját nyomtatója.

Ruszin Zsolt

Csak óvatosan. Itt nem elfogadott a szerzőkkel szembeni kritika.

ijuhász

Nem értek egyet a szerzővel. Azt hogy melyik adat hol és hogyan szerepeljen a vállalkozás számviteli rendszerében, azt számviteli politikában kell szabályozni (analitika, szintaktika). Én nem ismerem a számviteli törvénynek azt a pontját/pontjait ami ennek ellent mondana!

szabo952

Én több helyen is azt olvastam, hogy a beruházás számláról lehet a 572-vel szemben költségként elszámolni a kisértékű tárgyi eszközt. Ahhoz hogy nyilvántartsam, nem kell az 1-es számla osztályban +/- -ban szerepeltetni.

Ruszin Zsolt

A NAV szerint, ha a holdraszállásról nem készült jegyzőkönyv, akkor a rakétába töltött üzemanyagról szóló számla is fiktív gazdasági eseményről szólt.

hastoro11

Tárgyi eszközként azt kell nyilvántartani, ami 1 éven túl szolgálja a vállalkozást. Ezt egy nyomtatónál, számológépnél, telefonnál már sokszor nem lehet kijelenteni, ezért sokszor anyagköltségként vehetők figyelembe.
Nagyon elmosódottak ugyanakkor a határok, hiszen én a Rotring ceruzámat már töb éve használom, mégsem hiszem, hogy át kellene sorolnom a tárgyi eszközök közé.

Gergo

Komolyan van, aki így könyveli le?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink