1081 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Ezzel jár a cégautó üzembentartói jogának átruházása
Cikk
Egy társaság átmenetileg gondolt pénzügyi nehézségei miatt ideiglenesen átadná autói üzembentartói jogát a dolgozóinak. Milyen következményekkel jár az ilyen tranzakció? Az Adózóna olvasójának kérdésére Pölöskei Pálné adószakértőnk válaszolt.
Mintadarab, mint tárgyi eszköz
Kérdés
Sok cégnél az a gyakorlat, hogy az eladásra szánt árukból azokat, amelyeket bemutatási célra használnak (például bútorok, műszaki cikkek), nem áruként, hanem tárgyi eszközként veszik nyilvántartásba, és értékcsökkenést számolnak el rá az eladásig. Valahol azt olvastam/hallottam, hogy ezt nem szabad. Így van-e, és ha igen, mikortól? Köszönettel várom válaszát.
Értékcsökkenés
Kérdés
Az egyik cég úgy szeretné felemelni a jegyzett tőkéjét, hogy apportként tárgyi eszközöket visz a cégbe. Ezeket az eszközöket kötelező értékcsökkenteni, vagy esetleg, ha a szabályzataiban cég azt rögzíti, nem kell elszámolni rá értékcsökkenést?
Nem használt tárgyi eszköz értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szeretném segítségüket kérni a következő témában: Cégünk többek között gépek bérbeadásával foglalkozik. A gépeket a 131-es számlaosztályba könyveljük, beruházási kedvezményt veszünk figyelembe ezekre a gépekre. Értelemszerűen évente nem vesznek bérbe minden gépet az állományból. Ilyenkor mi a teendő, vagy van-e teendő: - nem teszek semmit, minden gépre számolok értékcsökkenést, - kigyűjtöm a nem bérbeadott gépeket és inaktív állományba helyezem, és nem számolok rá értékcsökkenést, - kigyűjtöm a nem bérbeadott gépeket és átsorolom a készletek közé, de mi van az olyan gépekkel, amelyekre beruházási kedvezményt vettem igénybe? Várom válaszukat. Köszönettel: KSZ
Értékcsökkenés + támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknél egy meglévő üzlethelyiséget, amelynek bekerülési értéke 2006. évben 8 eFt volt, az értékcsökkenését évi 2 százalékban határoztuk meg és számoltuk el, 2013-ban felújítottunk. A felújítás értéke 15 eFt – ebből 7 eFt GOP-támogatást kaptunk. Kérdésünk az lenne, hogy a támogatást a 2013. évre hogyan, milyen arányban számolhatjuk el? Várjuk, amennyiben lehet, sürgős válaszukat! Köszönjük.
Magánszemély bérbeadásból származó jövedelem
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély egy másik magánszemélynek szerződés szerint bérbe adta lakásának egy szobáját 2008. 01. 01-2011.12. 31-éig tartó időszakra. Szerződés szerint a bérleti díjat havi szívességi használatra (a baráti kapcsolatukra) tekintettel 13 000 Ft/hó, a rezsihozzájárulást – szintén szívességi használatra tekintettel – 35 000 Ft/hó átalánydíjban állapították meg. A bérbevevő a díjakat minden hónapban átutalta a bérbeadó bankszámlájára. A valóságban az ingatlant az albérlő és a bérbeadó fia használta. A 3 szobás+kiszolgáló helyiségekből 1-1 szobát maguk, 1 szobát (nappali) és a kiszolgáló helyiségeket közösen használták. Ebből kiindulva az albérlő által használt terület (1 szoba és a közösen használt ingatlanrészek területének a fele) az ingatlan alapterületének az 50%-a. Ebben az esetben helyesen jár-e el a bérbeadó, amikor a használati aránynak megfelelően a rezsiköltségek felét számolja el a rezsihozzájárulás bevételével szemben, valamint a bérleti díj bevételéből levonta az ingatlan értékcsökkenését? A bérbeadónak a bérbeadásból így számított jövedelme (mivel a rezsiköltségek arányos része meghaladja a hozzájárulás összegét) bérleti díj mínusz amortizáció arányosan 50 százaléka. 1.Helyesen jár-e el a bérbeadó, ha a fenti jövedelmet vallja be, és fizeti meg utána a személyi jövedelemadót? 2. A bérbeadó nem vallotta be a bérbeadásból származó bevételét, jövedelmét az adott évek bevallásaiban, ezért önellenőrzés keretében szeretné azokat pótolni. Önellenőrzéskor élhet-e a tételes költségelszámolás választásával?
Nyakunkon az első mikrogazdálkodói beszámoló! Erre kell figyelni
Cikk
Május 31-éig kell elkészíteni a mikrogazdálkodói beszámolót, amely jelentősen egyszerűsíti az adminisztrációt a kisebb vállalkozásoknál. A következőkben kiemeljük – a teljesség igénye nélkül – a legfontosabb tényezőket, amelyekre érdemes figyelni a beszámoló összeállítása során.
Társasági adóalap csökkentés
Kérdés
Tisztelt Cím! Azt szeretném tudni, hogy jól értelmezem-e a társasági adó törvény 7. § zs) pontját? Adott egy vállalkozás 2013-ban, ahol a statisztikai létszám 6 fő, nettó árbevétel 49 millió forint volt, a tulajdonosok magánszemélyek. 2013. januárban a vállalkozás vett 2 darab új, korábban még nem használt ford fiesta (tehergépkocsira vizsgáztatva, a vállalkozási tevékenységet szolgálja közvetlenül) tehergépkocsit, egyenként nettó 2 millió 650 ezer, összesen 5 millió 300 ezer forintért. A vállalkozás adózás előtti eredménye 3 milllió forint. Jól értelmezem-e a törvényt, miszerint az adózás előtti eredményt csökkenthetem a tehergépkocsi bekerülési értékével, vagyis az adózás előtti eredmény 0 forint lesz? Van esetleg korlátozás? Ha igen, a gépkocsik után elszámolhatom a Tao. törvény szerinti 20 százalékos értékcsökkenést is, természetesen időarányosan? Köszönöm.
Fejlesztési tartalék és a mikrogazdálkodói beszámoló
Kérdés
Véleményük érdekelne a mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozás társasági adóalap csökkentés érdekében képzett fejlesztési tartalék létrehozása kapcsán. A jogszabály a mikrogazdálkodói beszámoló esetében arra hivatkozik, hogy a társasági adó amortizációs kulcs és az számviteli törvény szerinti amortizációs kulcs egybe kell, hogy essen. A gondom az, hogy a fejlesztési tartalék felhasználásakor az adott eszközre nem lesz társasági adó szerinti értékcsökkenésem, hiszen pont ezért képeztem meg a fejlesztési tartalékot, ezáltal nem tudom teljesíteni az előírást. Így jól gondolom, hogy mikrogazdálkodói beszámoló esetében nincs mód fejlesztési tartalék képzésére?
Terven felüli értékcsökkenés
Kérdés
Kedves Szakértő! Cégünknél 4 darab nagyértékű teherautó van, fuvarozással is foglalkozunk. Úgy ítéljük meg, hogy a tehergépkocsik jobban elhasználódtak 3 év alatt, mint ahogy az értékcsökkenési kulcs szerint számoljuk. Kérdésünk erre vonatkozóan az lenne, hogy mik a terven felüli értékcsökkenés feltételei, milyen esetekben számolhatunk el rendkívüli értékcsökkenést, mivel kell dokumentálni, hogy a törvényi előírásoknak megfeleljünk? Köszönöm válaszukat.
Játszótér értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem: községi sportegyesület az önkormányzattal társulva pályázatot adott be játszótér építésére. A terület az önkormányzat tulajdona. Az egyesület nevén futottak át a számlák. Megépült, és átadták a játszóteret. Kérdésem, hogy az egyesület az értékcsökkenést hogyan számolja el? Kikötés volt, hogy 5 évig kell üzemeltetni a teret. Én öt évre gondoltam felosztani az értékcsökkenést a számvitelben. MIvel nem kell tao-bevallást beadni, mert mentes. A tao szerinti értékcsökkenés is lehet 5 év? A támogatást következő évben fogják folyósítani. Köszönettel.
Nyílt végű lízing
Kérdés
A járművet saját állományba kell-e venni és értékcsökkenteni? Cégautóadót ki köteles fizetni? Ha hitel is kapcsolódik a vásárláshoz (bérlethez), ki, és milyen számlát, illetve számviteli bizonylatot köteles kiállítani? Köszönettel: Takács Gyula
Őstermelő közös igazolvány, eho, értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a 1353-as bevallással kapcsolatos: 35. sor. Közös őstermelői igazolvány 3 fővel. 1. fő: apa, aki 2013-ban 50 ezer forint ehót fizetett. 2. fő, a fia, aki 2x125 ezer forintot. 2013-ban még költségként elszámolható az eho. A törvényt úgy olvasom, hogy a költségeiket annyi felé kell osztani, ahányan vannak . Ebben az esetben például az apa bevallásában: 35. sor "a" oszlop 50 ezer forint, "b" oszlop ((50e+125e+125e):3)=100 eFt? Vagy "a" oszlop 50 ezer forint, és a "b" oszlopban is csak 50 ezer forint számolható el? Megteheti-e azt, hogy 2013-ra nem minden tárgyi eszközére számol el értékcsökkenést? Köszönöm.
Fejlesztési tartalék felhasználása és az értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fejlesztési tartalék felhasználása során beszerzett tárgyi eszközt a beszerzés évében nem aktiválták. Ezért az alábbi kérdések merültek fel: Ebben az esetben még az értékcsökkenés elszámolása nem kezdődött meg, ezért az adott évi társasági adó bevallásban nem kell a számviteli törvény szerinti értékcsökkenést növelő tételként szerepeltetni? A fejlesztési tartalék felhasználása miatti növelő tételt nem kell egy összegben szerepeltetni, mint a képzéskor szerepeltetett csökkentő tételt? Köszönettel várom válaszát.
Bérelt ingatlanon végzett felújítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérem a szíves szakértői véleményét. Bérelt ingatlanon felújítást végeztünk. A szerződés nem tért ki rá, hogy mi történik vele a bérleti jogviszony megszűnése után. Most a bérbeadó felmondta a szerződést és nem tart igényt az általunk elvégzett fejlesztésekre, egyáltalán nem hajlandó téríteni a ráfordításainkból. A nyilvántartási értéket selejtezésként vagy terven felüli értékcsökkenésként kell kivezetni? Amennyiben terven felüli értékcsökkenés, akkor az adóalapot meg kell növelnem, mint ha saját döntésem alapján történne a kivezetés, pedig erre, számunkra nagy veszteséggel járó külső körülmény miatt kerül sor. Válaszát előre is köszönöm.