1111 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Terven felüli értékcsökkenés
Kérdés
Magánszemély a tulajdonában lévő ingatlant a saját kft.-jének (ahol ő a többségi tulajdonos) ingyenesen használatba adta. Megállapodás szerint a működéshez szükséges átépítéseket a cég fizette, ezt idegen ingatlanon végzett beruházásként aktiválta is. A bérleti jog apportként a kft.-ben van. A tulajdonos az ingatlan egy részét eladta, így a beruházás arányos részét ki kell vezetni a nyilvántartásból. A még el nem számolt amortizáció terven felüli értékcsökkenés lesz, amit az adótörvény tudomásom szerint nem ismer el jogos költségként. Ez azt jelenti, hogy ez az összeg az adóalap-növelő tételekben benne kell, hogy legyen, de a csökkentőkben nem? Meg kell-e térítenie az ingatlan tulajdonosának a még el nem számolt értékcsökkenéstt, és ha igen, ezt hova kell könyvelni? Köszönettel.
Nyílt végű pénzügyi lízing egyéni ügyvéd esetében
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd szeretne a vállalkozásába nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit beszerezni. A vételár 30 százalékát fizeti be önerőként. Fejlesztési tartalék felhasználásnál figyelembe veheti-e az önerőként befizetett összeget? Továbbá ezen összegre vonatkozóan hogyan alakul az áfa- és az értékcsökkenés-levonási lehetőség?
Szja szerint adózó
Kérdés
Példa: bevétel 12 millió forint, költség 8 millió forint, vásárol teherautót 4 millióért, megkezdi az értékcsökkenés leírását, elszámol 65 ezer forint értékcsökkenést. Kisvállalkozói kedvezménnyel csökkentem a vállalkozói jövedlemet, akkor nulla. Ennek nincs adója, mert a minimumadó alatta van a hasonlítási alapnak. A vállalkozói osztalékalapot növeli a kisv.állalkozói kedvezmény, csökkenti a tárgyévi értékcsökkenéssel csökkentett beruházási költség, ennek 16 százaléka az osztalékadó. Az eho fizetésénél ugyanez az alap? Négy évig nem adja el, csak vállalkozási célra használja. A későbbi években kell-e adóalapnövelést (valamelyi fázisban) alkalmazni? Köszönöm a választ.
Eredménykimutatás - eva
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni abban, hogy van egy kft., amely az evát választotta még 2003. évben. (Sajnos ebben az évben került hozzám.) A kft. rendelkezik tárgyi eszközökkel, és folyamatosan minden évben elszámolta, majd le is könyvelte az évi értékcsökkenést, valamint a beadott eredmény-kimutatás -mérlegében is szerepeltette 2013.december 31-éig. Ezáltal szerintem így kevesebb eva-eredményt tudott kivenni. Kell-e ezáltal a már leadott eredménykimutatásokat önellenőrizni? Hogyan tudja a kft. rendezni ezáltal az eva befizetése utáni jövedelmét kivenni? Milyen módon kell ezt a könyvelésben elszámolni? Segítségét előre is megköszönöm. Zsmami Szerintem az EVA időszaka alatt a tárgyi eszközök értékcsökkenését elszámoltnak kell tekinteni, azaz nem kell könyvelni sem.
Fejlesztési tartalék
Kérdés
Kft. 2014. évi eredményéból előreláthatólag 5 millió forintot kíván fejlesztési tartalék címén elhatárolni. A társaság 2015-ben tehergépkocsit kíván vásárolni 8 millió forint értéken a fejlesztési tartalék terhére is. Kérdés : mikor jár legjobban a kft., ha fejlesztési tartalékból vásárolja meg a tehergépkocsit, vagy ha inkább az évenkénti értékcsökkenési eljárást választja? Köszönöm válaszukat!
Bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszemély a lakáshoz tartozó pincerészt bérbeadja a az egyéni vállalkozáshoz saját magának. Köthet-e saját magával szerződést oly módon, hogy az egyéni vállalkozás fizeti az önkormányzatnak fizetendő ingatlanadót évi 140 000 forint összegben? Ebben az esetben a magánszemélynek van-e szja fizetési kötelezettsége, a magánszemély ebben az esetben az écsét el tudja-e számolni, valamint az egyéni vállalkozás egy ilyen jellegű szerződés után a bérleti díjat költségként el tudja-e számolni? Köszönöm a válaszát.
Nagyon ráfázhat a cég erre a könyvelési hibára
Cikk
Ki gondolná, hogy egy néhány tízezer forintos eszközbeszerzés is valóságos időzített bomba lehet egy cég életében. Pedig így van! Ha nem figyelünk oda a helyes könyvelésre, alaposan megjárhatjuk.
Kavicsbánya
Kérdés
Tisztelt Szakértő, kérem szíveskedjenek segítséget nyújtani abban, hogy 1. a kavicsbányát - megnevezése "kivett bányaterület"- milyen értékcsökkenési kulccsal lehet a számviteli és a társasági adótörvény szerint értékcsökkenteni, 2. Támogatott eszköz esetében az értékcsökkenési kulcs lehet-e kisebb, mint a társasági adótörvényben meghatározott mérték. Segítségüket megköszönve,
Maradványérték
Kérdés
Tisztelt Szakértő, az egyik általam könyvelt kft. nagy értékű gépekkel dolgozik, melyekre aktiváláskor nem lett maradványérték meghatározva. A kérdésem arra vonatkozik, hogy 1. Lehet-e egy használatban lévő eszközre maradványértéket képezni a 2014. évtől? 2. A maradványérték lehet-e a nettó könyv szerinti értékkel azonos összeg? 3. A számviteli törvény szerint kell elszámolni értékcsökkenést, ha a könyv szerinti érték elérte a maradványértéket és az eszközt tovább használja a kft.? Köszönettel.
Kavicsbánya értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő, kérem szíveskedjenek segítséget nyújtani abban, hogy 1. a kavicsbányát - megnevezése "kivett bányaterület" - milyen értékcsökkenési kulccsal lehet a számviteli és a társasági adótörvény szerint értékcsökkenteni, 2. támogatott eszköz esetében az értékcsökkenési kulcs lehet-e kevesebb, mint a társasági adótörvényben meghatározott mérték? Segítségüket megköszönve, tisztelettel, M. Dóra
Értékcsökkenési leírás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném szíves állásfoglalását kérni a következő esettel kapcsolatban: Társas vállalkozás beruházási hitelt kap, amiből berendezést vásárol, amelynek értéke jelentős. A berendezést aktiválja, de az értékcsökkenési leírást nem 14,5 százalékban állapítják meg, hanem ennél jóval alacsonyabb kulcson. Ennek oka, hogy a berendezés élettartama előre láthatóan 15-20 év, és a maradványérték is jelentős lehet. A nagy értékű berendezés értékcsökkenése kapcsán a vállalkozás az első években bizonyára veszteséges lenne, így a finanszírozási hitelekre már nem lenne esélye a cégnek. Kérdésem, ha a számviteli politikában módosítjuk az értékcsökkenési leírás módját, ezen főkönyvi számlán nyilvántartott berendezések kapcsán helyesen járunk el? Szükséges még egyéb intézkedéseket hozni? Köszönettel: Szabó Anita
Fejlesztési tartalék módosítása
Kérdés
Kedves Szakértő! Cégünk 2012-ben fejlesztési tartalékot képzett 2 millió 400 ezer forint értékben. 2013-ban tehergépkocsit vásároltunk nettó 4 millió 900 ezer forintért. Ehhez felhasználtuk a fejlesztési tartalékot, a 2 millió 400 ezer forintot, a maradékra pedig értékcsökkenést számoltunk el. Most 2014.11. hóban a tehergépkocsit értékesítettük, helyette egy nagyobb értékű, nettó 5 millió 900 ezer forintos tehergépkocsit vásároltunk. Mi lesz így az elszámolt fejlesztési tartalékkal, kell-e valamit módosítanunk, milyen hatással lesz az értékcsökkenésre, valamint a társasági adóra? Kérjük segítő válaszukat.
Lakásbérbeadás: elszámolható költségek, fizetendő adók
Cikk
Lakásbérbeadáshoz mikor kell adószámot kiváltani, hogyan számolhatók el a költségek és az értékcsökkenés, hogyan kell adózni, ehót fizetni? Olvasói kérdésekre Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadónk válaszolt.
Egyéni vállalkozás megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni az alábbiban. Egyéni vállalkozó 2008. 10. 02-án üzembe helyezett egy tehergépjárművet értékcsökkenés 5 év, értéke 4 821 000,forint, 2012. 01. 01-től szünetel a vállalkozás (jelenleg is). 2011.december 31-éig az időarányos arányos écs-t elszámolta, 3 131 274 forint a szünetelés alatt nem lehet elszámolni. Ekkor a tehergépjármű nettó értéke 1 689 726 forint. Ha az egyéni vállalkozó tevékenységét meg szeretné szüntetni, az écs-t hogyan kell elszámolni, a tárgyieszköz jelenlegi értékét meghatározni, és utána mikor kell adózni, ha a 2008. évi szja bevallásában adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételként, a kizárólag üzleti célt szolgáló 2008. évben értékcsökkenés alá vont tárgyieszköz nettó értékénél 4 580 742 forintot figyelembe vette. /(4 821 000 a 2008. évi écs.) Köszönöm a segítséget.
Kalandpark-kötélpálya értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégünk bérel egy őshonos fás területet (a bérleti szerződés jelenleg 4 évre szól), melyen kalandparkot létesített szabadidős tevékenységre. A fás területen alvállalkozóval magaslati kötélpályarendszert építtetett a természetes faállományra, több millió forint értékben. Kérdésem, hogy társasági adóban mekkora értékcsökkenést számolhatunk el?