1080 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Nyílt végű pénzügyi lizing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Egyéni vállalkozó, pénztárkönyvet vezet. Tehergépkocsit vásárolt, nyílt végű pézügyi lízingben. A szerződésben maradványérték is meg van határozva.Havonta kapja a számlát a tőke+ kamat megbontásban. Havonta a tőke része után az áfát visszaigényelem. Év közben eredménybe nem számító kiadás. Év végén pedig értékcsökkenést számolok el, A tehergépkocsi nettó értékéből a maradványértéket le kell-e vonni, vagy pedig a teljes nettó érték után kell az értékcsökkenést elszámolni, mert csak a számviteli törvény szerint kötelező, olyan pedig nincs pénztárkönyvi könyvelésnél. Válaszát előre is köszönöm.

Értékcsökkenési leírás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság egy magántulajdonú, ingyenesen használt ingatlanba klímát szereltetett a tulajdonos jóváhagyásával, amely két beltéri és egy kültéri egységből áll. A beltéri egységek darabonkénti egységára nem éri el a 100 ezer forintot, a kültéri egységé pedig a 200 ezret. Leírhatja-e a társaság a beltéri egységeket egy összegben, a kültéri egységet pedig két év alatt, tekintettel arra, hogy csak 1 év garancia van rájuk? Segítségét előre is nagyon köszönöm.

Iparűzési adó megosztása eszközérték-arányosan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha az iparűzési adót egy vállalkozás eszközérték-arányosan osztja meg, akkor valójában az eszközök nettó értékét veszi figyelembe megosztási alapként, vagy a tárgyévi elszámolt értékcsökkentést arányosítja? Válaszát köszönöm: Tekeli Tímea

Értékcsökkenés elszámolása szünetelés után Kérdés

Értékcsökkenés elszámolásával kapcsolatosan kérnék segítséget. Egyéni vállalkozó év közepén működik, év elején és év végén szünetel. Melyik időszakra számolható el a tárgyi eszközei után értékcsökkenés az adott évben? Köszönöm.

Támopos pályázatból történt beruházás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. támopos pályázatot nyert, melynek a költségvetésében jelentős összegű beruházás is szerepelt egyéb működési költségek mellett (bér, szolgáltatási díjak stb). A pályázat elszámolásra került, a támogatási összeg befolyt, azaz lezárult a projekt. A kérdésem az, hogy az eszközök el nem számolt értékcsökkenésének megfelelő összeget a bevételekből szükséges-e elhatárolni az eredménysemlegesség okán, azaz a pályázati összeg beruházásra eső részét úgy kell-e kezelni, mintha fejlesztési célú támogatást kapott volna a szervezet?

Átsorolás tárgyi eszközök között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2014. december 31-éig használatban lévő termelő gépét 2015-től üzemkörön kívül helyezi. Ezt a gazdasági eseményt hogyan kell könyvelni (bruttó érték, az üzemkörön kívül helyezésig elszámolt értékcsökkenés)? Hogyan befolyásolja ez a társaságiadó-alapot? A termelő berendezés a 13-as számlaosztályban volt nyilvántartva, amíg használatban volt.

Újabb kérdés az iparűzési adózásban: lízing és adómegosztás Cikk

Lízingelt eszköz értékét hogyan kell figyelembe venni az iparűzési adó kiszámításakor? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.

Külföldi áfa – Tó építése Kérdés

Mint könyvelő két kérdést szeretnék feltenni. Van egy egyéni vállalkozónk, aki földmérő és térképészeti munkákat végez Németországba, német területekről. Magyarországon végzi ezt a tevékenységet interneten keresztül. Kérdésem az lenne, hogy áfaszempontból hogyan adózik? Ki kell-e számlázni a 27 százalékos áfát, vagy közösségi számos mentességet alkalmazhatunk-e? A következő kérdésem: egy horgászegyesület tavat alakít ki, amire a tagok kialakítási pénzt fizettek be. Kérdésem, hogy a befizetés évében az mind bevétel, vagy elhatárolható a kialakítás ütemében? Valamint a földmunkálatok azonnali költségként elszámolhatók, vagy csak értékcsökkenés alapján? Köszönettel: Radicsné Jánka Lívia

Helyi iparűzési adó megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 100 millió forint feletti adóalappal (előző év alapján) rendelkezik, a komplex megosztással számítja ki a székhelye és a telephelye között az iparűzési adó megosztását. A megosztáshoz összesítettem az értékcsökkenést, illetve a bérleti díjakat. Kérdésem a lízingre vonatkozik. Cégünk gépkocsikat pénzügyi lízinggel finanszírozott. Ebben az esetben a gépkocsi a tárgyi eszközeink között szerepel, értékcsökkenést így a megosztáshoz már számítok. Lehet még más teendőm a számításnál? Esetleg a lízingkamatot vegyem még figyelembe? Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlantulajdonjog-változás visszamenőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég elővásárlási jogával élve vásárolt egy ingatlant 2014-ben. 2015. 12. 05-én érkezett a törvényszéktől az ítélet, mely szerint visszamenőleges hatállyal törölte a tulajdonjogot, és másnak ítélte. 2016 januárjában jogerős. Melyik évben érintik az adott események a vállalkozás könyvelését? Amikor a tulajdoni lapon megjelenik a változás? Vagy amikor jogerős az ítélet? Vagy már a 2015. évre hatással van, hiszen mérlegkészítésig tudomása van erről a vállalkozásnak? Érintik az értékcsökkenést 2014. év + 2015. év, építményadót 2015-ben, az eszközök állományát 2014-2015-ben? Hogyan könyvelendők ezek az események, és milyen dátummal? Az építményadót az önkormányzat várhatóan 2016 júniusában módosítja. A 2014 decemberében befizetett illeték visszaigénylése folyamatban van. Köszönjük.

Ingatlan-bérbeadás utáni értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Véleményét szeretném kérni azzal kapcsolatban, hogy magánszemély vásárolt egy lakóházat, amelyben három üzlethelyiséget alakítottak ki, üzletté lett nyilvánítva az épület, kizárólag üzleti tevékenység folyik benne. 2015-ben a három közül még csak egy üzlethelyiséget adtak ki az év második felétől. Ebben az esetben az épület utáni értékcsökkenés csak arányosan számolható el: egyrészt időarányosan egy félévre; másrészt területarányosan, a bérbeadott üzlet arányában vagy már az egész ingatlanra elszámolható értékcsökkenés (persze csak a használatba vétel időpontjától)? Köszönöm!

Terv szerinti értékcsökkenés, üzemkörön kívüli eszköz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tulajdonában lévő termelő üzemet a benne lévő összes eszközzel, gyártósorral együtt bérbeadta 2014 áprilisától. A bérlő kérésének megfelelően úgy módosítják 2015. január 1-jétől a bérleti szerződést, hogy az egyik gyártósort nem adják bérbe. Ezt a gyártósort jelenleg a bérbeadó semmiféle módon nem hasznosítja, nem üzemelteti, nem folyik rajta termelés. Lehet-e terv szerinti értékcsökkenést elszámolni erre a tárgyi eszközre? Át kell-e sorolni a műszaki gépek közül az üzemkörön kívüli eszközök közé?

Fejlesztési tartalék II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tegnapi kérdésemre köszönöm a gyors reagálást, de számomra nem volt egyértelmű a válasz. A kérdésem az lenne, hogy társaságiadó-bevallásban, ha a cég minimum szerint adózik, mert veszteséges, akkor is be kell tenni adónövelésként a fejlesztési tartalékból vásárolt tárgyi eszköz ez évben elszámolt értékcsökkenését?

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég 2015-ben vásárolt tárgyi eszközre használta fel a 2012-ben erre a célra képzett fejlesztési tartalékot. 2015-ben erre a tárgyi eszközre elszámolt értékcsökkenés összegével vissza kell növelni a társasági adó alapot. Mi a teendő, ha a cég veszteséges, és jövedelem minimum szerint adózik? Ott is adóalap növelő tételként kell beállítani? Válaszát előre is köszönöm

Értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk az elmúlt évben egy nem működő töltőállomást vásárolt. A használaton kívüli telephelyen üzemépület, kútoszlopok, egyéb berendezések; a föld alatt üzemanyag-tartályok vannak. Felmerült a kérdés, hogy a fenti ingatlan, illetve az eszközök után – mivel a telephelyet várhatóan hosszabb ideig továbbra sem üzemeltetjük – kell-e, lehet-e értékcsökkenést elszámolni? Fenti tárgyi eszközöket a beruházások állományában vagy a tárgyieszközszámlákon kell nyilvántartani? A telephelyet bekerítettük, illetve – vagyonvédelem céljából – térfigyelő kamerákat szereltünk fel. Ezen eszközök után elszámolhatjuk az értékcsökkenést? Válaszát köszönettel várom: Molnár Károlyné könyvelő

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

minimum beosztható munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

áfás átalányadózó egyéni vállalkozó nyilvántartása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink