1080 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Bérelt eszköz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy a vállalkozás által tartós bérletbe vett eszközt (a bérleti szerződés időtartama 5 év) nyilván kell-e tartani a tárgyi eszközök között, és lehet-e értékcsökkenést elszámolni rá abban az esetben, ha a lejáratkor a bérbevevő jogosult a maradványértéken történő vásárlására vevőt megjelölni? köszönöm válaszát! JT
Ingatlanértékesítés áfája – figyelési időszak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. bérelt egy raktárat, amit támogatásból felújítottunk, a beruházást 2012. 07. 24-én aktiváltuk (idegen tulajdonon végzett beruházásként), majd 2013. 01. 05-én megvásároltuk. A felújítást le kellett selejtezni, mert az ingatlan visszakerült a bérbeadóhoz a bérleti szerződés megszűnésekor. Ekkor megállapították a bérbeadó által elismert beruházás értékét, mivel ezeket mi végeztettük el, csak a különbözetet kellett rendezni. Így egy felújított ingatlan került a könyveinkbe az áfamentes adásvétel után. Cégünk áfaköteles tevékenységet végez 100 százalékban. Az ingatlan bérleti díja áfás volt, ezt, és az elvégzett, később leselejtezett felújítás áfáját levontuk. Az eladó a vételárra nem számított fel áfát. A tulajdonszerzés után több beruházás nem volt, csak az értékcsökkenést és a rezsit számoltuk el/áfáját vontuk le. Az ingatlanértékesítésre nem kértünk a szokásostól eltérő áfa „alanyiságot”. Kérdéseim: – Amennyiben értékesítenénk a fenti ingatlant, annak eladási ára áfaköteles bevétel lenne-e a társaság számára? – Keletkezik-e fizetendő áfa, ha az ingatlant (a tulajdoni lapon is átvezetve) lakássá átminősítettjük? – Amennyiben így áfamentes értékesítés keletkezne, kell-e foglalkozni a korábban levonásba helyezett áfával (leselejtezett beruházás, rezsiköltségek áfája)? – Amennyiben itt is alkalmazni kell a megfigyelési időszakot az áfa tekintetében, kérem, szíveskedjenek levezetni, hogy egy 2016. szeptemberi értékesítés esetén hogyan kell azt pontosan elvégezni? Köszönöm! István
Selejtezés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásban profilváltás történt, az üzlet berendezése eladásra került. Előtte bérelt ingatlanon végzett beruházás volt. Az eladási számlákon berendezés szerepel; a vállalkozás előző könyvelője a beruházást ez alapján kivezette, viszont a tárgyi eszközöket nem. Maradtak olyan tárgyi eszközök, amelyek a mostani profilba nem férnek bele. Úgy gondolom, ezeket egy selejtezési jegyzőkönyvvel kivezethetem, viszont van egy szennyvízátemelő akna, amire még van értékcsökkenési leírás. Mi a helyes teendő, hiszen már az akna sincs meg? Köszönettel.
Bérelt ingatlanon végzett felújítás értékcsökkenése egyéni vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az egyéni vállalkozó üzlethelyiséget bérel magánszemélytől. Az üzlet megfelelő kialakítása végett felújítási munkálatokat végeztet az egyéni vállalkozó a bérelt ingatlanon. A kérdésem az, hogy a felújítási munkák végzésének engedélyezése érdekében mire kell feltétlenül kitérni a szerződésben, és az értékcsökkenést hány év alatt, milyen leírási kulccsal alkalmazhatja az egyéni vállalkozó?
Értékcsökkenés téves elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy, ha egy teherautóra a társasági és a számviteli törvény szerint is 20 százalékos értékcsökkenés került megállapításra, valamint maradványérték is meghatározásra került akkor, ha tévesen több értékcsökkenés lett elszámolva, mint a maradványérték, akkor társaságiadó-önellenőrzést kell elvégezni Ön szerint? A számviteli és az adótörvény szerint ugyanannyi volt az értékcsökkenés minden évben.
Értékcsökkenés felújításnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. a céges gépkocsijára új gumiabroncsokat vásárol. Ha jól tudom, ez felújításnak számít. Ez esetben hozzá kell aktiválni a gépkocsi bruttó értékéhez, és így megállapítani az éves értékcsökkenést. De, mi van akkor, ha a gépkocsi értéke már nulla, mert leíródott? A gumik beszerzése 100 ezer forint alatt marad. Ez esetben el lehet számolni egy összegben az értékcsökkenést? Köszönettel.
Értékcsökkenés kiva alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kivás vállalkozásként elbizonytalanodtam az értékcsökkenés elszámolását illetően. A kiva ideje alatt megszerzett tárgyi eszközök értékcsökkenésének elszámolására az Sztv. vonatkozik, ahol a hasznos élettartam a mérvadó. Megtehetem, hogy bizonyos tárgyi eszközöket a számvitelben 3-5 év alatt írok le? Eddig kisvállalkozásként az volt a gyakorlat, hogy a tao kulcsait használtuk, egyébként a kiva előtt a tao hatálya alá tartoztunk. Mi történik ezekkel az eszközökkel, ha visszatérek a tao hatálya alá?
Támogatás végelszámoláskor
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság végelszámolás mellett döntött. Van egy online pénztárgépe, amelyre a beszerzéskor megkapta a támogatást. A támogatást a beszerzés évében elhatároltuk, és értékcsökkenés-arányosan vezettük vissza. Végelszámoláskor mi a teendő a megmaradt elhatárolt támogatás összegével? Köszönöm válaszát.
Értéknövelő beruházás
Kérdés
Ha van egy 15 éves eszközöm, 14,5 százalékos leírási kulccsal, tehát már rég leíródott nullára, és végzek rajta élettartam-növelő beruházást, akkor hogyan helyes eljárni? Ha most ráaktiválom az eszközre, akkkor adott hónapban rögtön el is számolja a program az értékcsökkenést, mivel az értékcsökkenési leírás végének dátuma már rég a múltban van. Esetleg ki kellene vezetnem a régi nyilvántartási szám alól és új számom felvinni? Konkrét számokban például 120 millió forint volt a bekerülési értéke, 120 millió forint az eddig elszámolt értékcsökkenés, új beruházásként hozzájön 8 millió forint, akkor vigyem fel 128 millió forint bruttó értékkel és 120 millió forint eddig elszámolt értékcsökkenéssel? De akkor például milyen leírási kulcsot állítsak be hozzá? Ezt a 8 millió forintot ismét 14,5 százalékkal kell leírni? Számviteli törvény és adótörvény szerint egyformán? Vagy mi a helyes eljárás?
Átalakulással átvett eszközök elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Iránymutatást szeretnék kérni, hogy jól értelmezem-e a törvényt az alábbi témában. Beolvadással tovább működö (beolvasztó) társaság esetében lenne kérdésem a beolvadó társaságtól átvett eszközök elszámolásával kapcsolatosan. A vagyonmérlegben szereplő nettó értéken kerülnek be a beolvasztó társaság könyveibe a tárgyi eszközök, és a számviteli politikában meghatározott leirási módon kerül elszámolásra az amortizáció, tehát, ha értékhatár alatti, akkor azonnali leirással, ha nem, akkor a társaság által használt leirási kulcsokkal, így, ha például egy gépjármű a beolvadó társaságnál már leírásra került 3 éve, most újra kell indítani a leirási időszakot, ami várhatóan 5 év lesz? Újra meg kell határozni a maradványérték mértékét, a várható használati időtartamot? Kérem segitségét, hogy jól értemezem az előirásokat. Segitségét megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita
Nyílt végű pénzügyi lízing lejár
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. három éve nyílt végű pénzügyi lízingszerződést kötött egy személygépkocsira. Ez a szerződés 2016. 06. hóban lejárt. A gépjármű tulajdonjogát egy magánszemély szerezte meg. A gépjárműre évente 20 százalékos értékcsökkenést számoltak el. A szerzéskori érték 4,2 millió forint plusz áfa volt. Az első lízingdíj áfájának a 90 százalékát igényelték vissza, a futamidő alatt 90-95 százalék közötti volt végig a céges használat aránya. Ilyenkor szükséges korrigálni? A magánszemély 1 millió forintért szerezte meg a tulajdonjogot. Abban kérném a segítségét, hogy ebben az esetben hogyan történik a számviteli elszámolás? Ki kell vezetnem az autót, de milyen értéken? Az értékcsökkenést tudom még korrigálni, mivel 3 év telt el, és csak 20 százalékot számoltak el rá 2014-ben és 2015-ben? Egy adásvételi szerződést kaptam mindösszesen az ügyletről, ez elegendő? Áfaszempontból van teendőm a 6. hónapra vonatkozóan? Előre is köszönöm a válaszát.
Adóelőleg bérleti díj esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ad bérbe lakást magánszemélyek. Az áprilisi bérleti díj 2016. 03. 25-én kerül kiegyenlítésre. Az első negyedéves adóelőleg számításakor az áprilisi időarányos értékcsökkenés figyelembe vehető (hiszen a bevétel is márciusban, az első negyedévben kerül elszámolásra), vagy az csak a 2. negyedévben számolható el? Válaszát előre is köszönöm!
Maradványérték
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság nagyértékű ingatlanának bekerülésekor (2 éve) a teljes bekerülési értékre kezdte meg az értékcsökkenés elszámolását 2 százalékos leírási kulccsal, maradványértéket nem határozott meg. Dönthet-e úgy ebben az évben, hogy további értékcsökkenést nem kíván elszámolni, és a jelenlegi nyilvántartási érték lesz a maradványérték összege, figyelemmel arra, hogy az ingatlan értéke várhatóan nem fog csökkenni? Válaszát megköszönöm. Tisztelettel: Simonné
Pergola értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném a segítségét abban, hogy egy pergolát hány százalékos értékcsökkenéssel számolhat el egyéni vállalkozó? A pergola étterem udvarán áll, nagy, több asztal aláfér székekkel. Úgy néz ki, mint egy kisebb épület.
Fejlesztési tartalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. a 2015-ben képzett, fejlesztési tartalékából (mely a 2015-ös mérlegben lekötött tartalékként szerepel) egy társasház teremgarázsában parkolóhelyet szeretne vásárolni. Az adásvételi szerződés szerint az ingatlan megnevezése: „mélygarázs meghatározott tulajdoni hányada a parkolóhely átruházható kizárólagos használati jogával.” A vételár a telekért fizetendő (250 ezer Ft) és a mélygarázs tulajdoni hányadáért fizetendő ( 1250 ezer Ft) összegből tevődik össze. Kérdésem, hogy szabályosan járunk-e el, ha nem a teljes összeg, hanem csak a mélygarázs tulajdoni hányadáért fizetett összeg (1250 ezer Ft) erejéig a beruházás a fejlesztési tartalékból valósul meg. Ez a társasági adótörvény 7. § (15) pontja szerinti beruházásnak/felhasználásnak minősül-e, vagyis a lekötött fejlesztési tartalékból a tulajdoni hányadért fizetendő 1250 ezer Ft-os összeg feloldható-e anélkül, hogy a törvényben meghatározott késedelmi pótlékot meg kéne fizetni a feloldott összeg után? Mivel a telek után értékcsökkenés nem számolható el, kell-e külön szerződést kötni a telekrészre, és külön a tulajdoni hányadra, vagy elég, ha majd a fejlesztési tartalék feloldásánál vesszük figyelembe azt, hogy a vételár telekárat is tartalmaz. Válaszát köszönöm!