1076 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Lakás bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használt lakást vásároltam, amit szeretnék bérbeadni. A közüzemi számlák a nevemre jönnek, melyeket aztán a bérlő kiegyenlít. Úgy gondolom, hogy a tételes költségelszámolást kellene választanom. Ezzel az adózási móddal kapcsolatban kérdezném, hogy ha az értékcsökkenési leírást elszámolhatnám költségként, akkor ezen felül még leírható a rezsiköltség és esetleges kisebb felújítási költség (például festés) is? Vagy az értékcsökkenés már magába foglal minden felmerülő kiadást? Ha ezt az ingatlant a későbbiekben eladnám, befolyásolja az adókötelezettség megállapítását az értékcsökkenés? Válaszát köszönöm.

Kisértékű tárgyi eszköz elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó által beszerzett kisértékű (100 ezer forint alatti) tárgyi eszköz elszámolható-e/könyvelhető-e azonnal költségként, vagy nála is a beszerzést beruházásként kell előbb elszámolni, majd a kisértékű tárgyi eszköz használatbavételekor szabad csak terv szerinti értékcsökkenést figyelembe venni? Köszönettel: Rozika könyvelő

Káresemény könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tehergépjárműve áruszállítás közben felborult. A baleset következtében a jármű totálkárossá vált. A sofőr nem az útviszonyoknak megfelelően vezetett, a rakodómunkás alkohol befolyása alatt is állt. Az okozott kárt elismerték. Az autó bekerülési értéke 2014-ben 1 millió 500 ezer forint volt. A káresemény napjáig (2016. augusztus 29.) elszámolt összes értékcsökkenés 500 ezer forint volt. A terven felüli értékcsökkenés 1 millió forint. Az okozott kár a munkavállalók által 700 ezer forint, a munkáltató 300 ezer forintot átvállalt, mivel ő adta ki a feladatot a munkavállalók részére. A munkavállalók havonta törlesztik a rájuk eső összeget, fejenként 20 ezer forintot. A tehergépjárművet kivonták a forgalomból, de 600 ezer forint értékű alkatrész még felhasználható belőle, amit a későbbiek folyamán a vállalkozás saját maga kíván felhasználni. Kérem a fenti gazdasági események könyvelésének részletes leírását! Köszönettel.

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy általam könyvelt cég a személyi jövedelemadóról szóló törvény 3. § 45. pontjának meghatározása szerinti tehergépjárművet használ. Vagyis az a személyi jövedelemadó szerint nem minősül személygépkocsinak. A gépjárművet egy magánszemély használja, aki semmilyen útnyilvántartást, menetlevelet nem vezet. Így a magáncélú használat és a hivatalos célú használat nem különíthető el. A gépjárműre költségelszámolás kizárólag értékcsökkenési leírás, súlyadó és cégautóadó tekintetében történik. Az adott gépjárműre cégautóadót vallottunk be, és fizettünk meg, ezzel kiváltva az esetleges más felmerülő szja- és tao-kötelezettségeket. Védhető-e ez az eljárás egy esetleges ellenőrzés során, figyelembe véve azt a szabályt is, miszerint a tehergépjárművekre cégautóadót nem kell fizetni? Válaszát előre is köszönöm.

Telek költségként való elszámolása Kérdés

Kft. által magánszemélytől vásárolt telek értéke a beszerzéskor egyösszegben elszámolható-e költségként? Milyen adóalap-módosító hatása van? A számviteli törvény szerint értékcsökkenés nem számolható el rá.

Lakás bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki 10 évvel ezelőtt vett egy lakást 8,7 millió forintért. Ez a lakás most 18 millió forintot ér. A tulajdonos 2 éve teljeskörűen felújította, ami kb. 3 millió forintjába került. 2016. októberében kiadta a lakását, és a jövedelem kiszámításánál a tételes költségelszámolást választotta. Kérdésem: milyen összeg után számolhatja el az értékcsökkenést, illetve pontosan hogyan számolja ki azt, ha 2016. 10. 08-tól adta ki a tulajdonos a lakást, de október hóra is megkapta a teljes havi 80 000 forintos bérleti díjat? Válaszát köszönöm.

Bérbeadott autó számviteli nyilvántartása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Autókereskedelemmel foglalkozó kft. az értékesítésre beszerzett készletéből időközönként hosszabb-rövidebb időre bérbe ad autókat. Kérdésem lenne, hogy az adott autót át kell-e sorolni a tárgyi eszközök közé, és értékcsökkenést elszámolni, vagy maradhat a készletek között? Mielőbbi választ várva. Tisztelettel.

Hipa-megosztás – eszközérték helyes meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iparűzési adóalap számításánál az eszközérték helyes meghatározásában kérném segítségét. A tövényi szabályozást ismerem, konkrétan az érdekel, hogy mit kell érteni a törvény szövegében a "ha az eszközérték az előbbiek szerint nem állapítható meg...." meghatározás alatt. Konkrétan: 1. Az adott eszköz társaságiadó-törvény szerinti értéke nulla, mert már korábban leíródott (nem kisértékű eszközről van szó ). Ebben az esetben ennél az eszköznél 0 forint az adóalap -megosztásnál figyelembe vehető eszközérték, hiszen az adótörvény szerinti értékcsökkenés 0 – ez is egy szám –, vagy ebben az esetben mondja a törvény, hogy az érték nem meghatározható és eszközértékként a bekerülési érték 10 százalékát kell tekintetem (ingatlan esetén 2 százalék)? 2. Az adott eszközt fejlesztési tartalék terhére vásároltuk, tehát szintén nulla a társaságiadó-törvény szerinti. Illetve ennél az eszköznél soha nem volt figyelembe vehető társaságiadó-törvény szerinti értékcsökkkenés. Itt szintén nulla forint az eszközérték vagy a bekerülési érték 10 százalékát kell figyelembe venni? 3. 10 millió forintos 20 százalékos társaságiadó-kulcsú eszköz vásároltunk 01.01-én, 9,9 millió forint fejlesztési tartalékból, tehát idén elszámolható társasági adótörvény szerinti értékcsökkenés 100 ezer forint. Ebben az esetben idén 100 ezer forint a figyelembe vehető eszközérték? És a következő évben 0 vagy a bekerülési érték 10 százaléka? Köszönöm előre is válaszukat!

Beolvadás esetén értékcsökkenés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016-ban kedvezményes átalakulással beolvadt kft. tárgyi eszközeit, az átvevő jogutód cégnél a beolvadónál nyilvántartott nettó értéken vettük át. Az értékcsökkenés elszámolása hogyan történik például a gépkocsinál? Hasznos élettartam 5 év lett megállapítva eredetileg, ebből már 3 év eltelt. A hátralévő hasznos élettartama már csak 2 év, új maradványérték meghatározására nincs szükség, mert az átalakulás azt nem befolyásolta. Számvitelben elszámolok 50 százalék értékcsökkenést, a vagyonleltár szerinti nettó értékre, taoban 20 százalékot a beolvadó cégnél kimutatott bruttó értékre? A különbözet növeli a társaságiadó-alapot? Illetve mivel kedvezményezett átalakulás történt, nem növelem a taoalapot? Köszönöm ha válaszol.

Mobilház értékcsökkenésének áfája Kérdés

Ügyfelem kempingszolgáltatással (szálláshely-szolgáltatással) foglalkozik. Úgy döntött, hogy mobilházakat is vásárol, és azt is majd hasznosítja szálláshelyként, illetve mobilházként. Ez egy motor nélküli kis mobilház, ami motorral rendelkező gépjárművel húzható. Ebből következik, hogy le is parkoltatható, lakható. Társasági adószempontból kérdés, hogy ez hány év alatt amortizálható? Hány százalék lehet ennek a mobilháznak az értékcsökkenése? Áfaszempontól érdekelne az, hogy ennek kiadásként történő hasznosítása hány százalékos áfakulcs alá esik?

Immateriális javak beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném kérni szakvéleményét, hogy cégünknél szerver gépet és kapcsolódó (nagy értékű) szoftvert vásároltunk. Ezen tételeket november hónapban leszámlázta az eladó. A szoftver aktiválási kódot e-mailben megküldték. A szerver gép csak decemberben érkezik meg. Erre a gépre lesz feltelepítve a szoftver. Helyesen járok el, ha a szoftvert csak akkor aktiválom, akkor kezdek el értékcsökkenést számolni rá, amikor a számítógépet is aktiválom, addig pedig befejezetlen beruházási számlán tartom nyilván? Köszönettel: Kiss Mónika

Egyéni vállalkozó mezőgazdasági őstermelővé válna Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó – aki jelenleg is mezőgazdasági tevékenységet folytat – szeretne családi gazdaságot alapítani. Ebben az esetben mi a teendő az adóhivatal felé? Jelenleg áfakörös egyéni vállalkozó. A családi gazdaságot 2017 januárjában szeretné létrehozni. A Földművelésügyi Hivatal ekkor fogja őt nyilvántartásba venni a családtagjaival. A családi gazdaság tevékenységét őstermelőként szeretné végezni annak érdekében, hogy igénybe tudja venni az őstermelőre vonatkozó kedvezményeket (40 százalékos költségátalány, értékcsökkenés egyösszegű leírása...). Vagy abban az esetben is igénybe tudja venni a kedvezményeket, ha egyéni vállalkozóként lesz családi gazdálkodó?

Értékcsökkenés mértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk fuvarozással, illetve bérbeadással foglalkozik. Saját tulajdonú gépjárműparkkal rendelkezünk, melyben tehergépkocsik, vontatók, fékpótkocsik és munkagépek találhatók meg. 2015. december 31-éig az eszközök értékcsökkenésének mértéke normál esetben: 20 %, bérbeadás esetében: 30 % volt. Kérdésem: 2016-tól van-e lehetőségünk arra, hogy a törvényi szabályozástól eltérjünk, és társaságunk belső számviteli szabályozásában alacsonyabb kulcsú (%-ú) értékcsökkenést határozzunk meg? Ebben az esetben van-e meghatározva minimális mértékű (kulcsú) értékcsökkenés? Köszönettel: Stock Ildikó

Rosszul elszámolt értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átvettem egy könyvelést és most egyeztetem a tárgyi eszközöket. Két autónál van olyan eltérés, hogy maradványérték lett megállapítva az autókra és a maradványértéket meghaladóan lett elszámolva a tavalyi évre értékcsökkenés.Véletlenül az előző évek é.cs.-je lett beírva,de ez így már meghaladta a maradványértéket. Minden évben azonos értékcsökkenés lett beírva a növelő, illetve a csökkentő adóalap-módosító tételekhez. A számviteli törvény szerinti maradványértékkel csökkentett bekerülési értékre elszámolt é.cs. Idén írjam be a kiegészítő mellékletbe, hogy a számviteli törvény 53. § (5) alapján már nem számolunk maradványértékkel az eszközöknél? De akkor is a társasági adónál nem lett csökkentve a maradványérték, mert nem lett vele számolva. Hogyan lehetne a tévedést korrekt módon helyrehozni?Segítségüket előre is köszönöm!

Háziorvos személygépkocsi-vásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Háziorvos egyéni vállalkozónak már van egy cégben lévő, régi, cégautója, nullás nettó értéken. Szeretne új személygépkocsit vásárolni, lízingelni. Több kérdés lenne: vásárolhat-e második személygépkocsit, vagy előbb el kell adnia a korábbit? Az újnál milyen lízinget válasszon, melyik előnyösebb számára? Értékcsökkenést számolhat-e el, és mennyit? Ha lehet két gépkocsija, két autóra kell cégautóadót fizetni? Egyáltalán mire ügyeljünk a második autó megvásárlásánál? Várom mielőbbi válaszát, mert még az idén szeretné a beszerzést.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Levelező szakon munkavégzés szabályai

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

EUR könyvelés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink