adozona.hu
Értékcsökkenés csak az aktív hónapokra – így kell elszámolni
//adozona.hu/szamvitel/Ertekcsokkenes_csak_az_aktiv_honapokra__igy_MWVVMN
Értékcsökkenés csak az aktív hónapokra – így kell elszámolni
Lehet-e csak meghatározott hónapokra elszámolni értékcsökkenést, ha egy mozgó büfé kizárólag a nyári hónapokban üzemel – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő válaszolt.
Ha egy mozgó büfé csak a nyári hónapokban üzemel, van-e mód és lehetőség arra, hogy a tárgyi eszközeire is csak ezekre a hónapokra számoljon el értékcsökkenést? A számviteli törvény szerint a bevétel érdekében kell és lehet a költségeket figyelembe venni. Az értékcsökkenés teljes évi figyelembe vétele veszteségessé tenné a vállalkozást. Természetesen a számviteli politikában is így döntene a cég. Hogyan érinti ez a társasági adó szerinti értékcsökkenés elszámolását? – kérdezte olvasónk.
A számviteli törvény (Szt.) a használatba vett tárgyi eszközök értékváltozását terv szerinti és terven felüli értékcsökkenéssel követi, illetve ezt érintheti még az értékhelyesbítés. A számviteli törvény 52. paragrafusának (1) bekezdése szerint a terv szerinti értékcsökkenést az eszköz hasznos élettartamára kell megállapítani, mégpedig úgy, hogy a használat végének maradványértékével csökkentett bekerülési értékét kell felosztani azokra az évekre, amelyekben az eszközt előreláthatóan használni fogják.
Az évenként elszámolandó értékcsökkenésnek a bekerülési értékhez (bruttó értékhez) – maradványérték megállapítása esetén a maradványértékkel csökkentett bekerülési értékhez (bruttó értékhez) – vagy a nettó értékhez (a terv szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkentett bruttó értékhez) viszonyított arányát, vagy a bekerülési értéknek a teljesítménnyel arányos összegét, illetve az értékcsökkenés évenkénti abszolút összegét az egyedi eszköz várható használata, ebből adódó élettartama, fizikai elhasználódása és erkölcsi avulása, az adott vállalkozási tevékenységre jellemző körülmények figyelembevételével kell megtervezni, és azokat a nyilvántartásokon történő rögzítést követően a rendeltetésszerű használatbavételtől, az üzembe helyezéstől kell alkalmazni.
Az előzőekből következik, hogy a példabeli esethez a teljesítményarányos amortizáció alkalmazása áll a legközelebb, feltéve, ha található megfelelő teljesítménymérő szám , s ennek alapján a tényleges működtetés idejére a szezon idején nagyobb értékcsökkenés adódna. Ebből egyébként nem következik, hogy csak a veszteséges működés miatt ne érvényesítsenek értékcsökkenést.
Szakértőnk megjegyezte, hogy a kérdésben hivatkozott logika – mely szerint veszteséges gazdálkodás miatt nem számolnának el amortizációt – önmagában nem felel meg a számviteli törvénynek. A vállalkozás szabadsága az értékcsökkenés módszerében van meg, és abban, hogy a vállalkozás a sajátosságának megfelelő amortizációs politikát folytasson, valamint abban, hogy egyedi eszközönként megtervezendő az eszköz leírása. A számviteli törvény 15. paragrafusának (8) bekezdése szerint "az értékcsökkenéseket … el kell számolni, függetlenül attól, hogy az üzleti év eredménye nyereség vagy veszteség".
A társasági adóban elszámolható értékcsökkenés alapvetően független az előzőtől, mivel ennek során a tao-törvény 1-2. számú mellékletei szerinti értékcsökkenést kell elszámolni. Ennek keretében a bekerülési értéket kell leírni a mellékletek szerinti kulcsokkal. A társaságiadó-törvény szerinti értékcsökkenés rendszerszerűen az 1. számú melléklet 5. pontjában felsorolt esetekben egyezik meg a számviteli törvény szerinti értékcsökkenéssel, egyébként pedig a hivatkozott társaságiadó-kulcsokkal számítandó.
Hozzászólások (1)
Én találkoztam már olyan Nav határozattal, amelyben Tao hiányt állapítottak meg, mivel a cég csak 1 hónapig végzett gazdasági tevékenységet, mégis egész évre számolt el écs-t...