1080 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Magánszemély felújítja italboltját, amit maga használ. Áfát is visszakap?
Cikk
Egyéni vállalkozó szeretné az általa használt italboltot felújítani, amely magánszemélyként a tulajdona. Vajon vállalkozóként mit számolhat el költségként vagy értékcsökkenéssel, illetve az áfát visszakapja-e? Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértőtől megtudjuk.
Ingatlan-felújítás – áfa, értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfát az általános szabályok szerint megállapító egyéni vállalkozó szeretné az általa használt italboltot kívül és belül egyaránt felújítani (homlokzatjavítás, tetőcsere, belső átalakítás). Az italbolt a magánszemély (saját maga) tulajdonában van, de nem vitte be a vállalkozásba az ingatlant, és értékcsökkenést nem számol el utána. Levonhatja-e a felújításhoz használt anyagok, szolgáltatások áfáját a vállalkozó ennél az ingatlannál, ami nincs bent a vállalkozásában? A felújítás összegét elszámolhatja költségként vagy értékcsökkenéssel lehet csak elszámolni (milyen % értékkel)? Köszönöm válaszukat.
Értékcsökkenési leírás elszámolása
Kérdés
Egy társaság "kivett üzemi épület és udvar" megnevezésű ingatlant vásárolt egy magánszemélytől. Az adásvételi szerződés egyösszegű vételi árat határozott meg az épületre és az udvarra. El lehet-e az értékcsökkenési leírást számolni ezen ingatlan esetében a teljes vételár alapján, ha az épületet raktárnak használják? Köszönöm válaszukat. Üdvözlettel: Kovács R
Fejlesztési tartalék feloldás miatti önrevízió
Kérdés
Egy társaság 2011-ben fejlesztési tartalékot képzett. 2014-ben rengeteg beruházás történt az év végén. A fejlesztési tartalék feloldása azonban elmaradt. Lehetséges-e a társasági adó önrevíziója? Mivel év végén történt a beruházás, minimális értékcsökkenés lett csak elszámolva. Segítségüket előre is köszönöm.
Hajóvásárlás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem (kft.) tengerjáró hajót szeretne vásárolni, ami nem illik a tevékenységi körébe. A hajót nem kívánja bérbeadással hasznosítani, tehát árbevétele nem keletkezik belőle. Az áfát evidens, hogy nem fogja levonni, de megvásárolhatja-e, illetve ilyen esetben számolhat-e el rá értékcsökkenést vagy egyéb, bárminemű költséget? A hajót 4 évvel később a kft. tulajdonosa venné meg. Lehet-e a készletek között nyilvántartani, bár a készlet fogalma szerint annak éven belülinek kell lennie, hiszen azért forgóeszköz. Köszönettel.
Mobiltelefon leírási kulcsa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. nagyértékű mobiltelefont vásárolt (230 ezer forint plusz áfa). Jól gondolom-e, hogy a társaságiadó-törvény ezen eszközökre 14,5 % leírási kulcsot engedélyez? VTSZ alapján ezek a készülékek a 8517 alá vannak besorolva, ezt a VTSZ-t a taotörvény 2. számú melléklet 4. pontjában nem találtam meg. Várom szíves megerősítését! Üdvözlettel Vágner Emília
Fejlesztési tartalékba bevont tárgyi eszköz értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014-ben beruházást kezdtem 9 537 630 forinttal majd 2015-ben végzett beruházással 4 082 633 forinttal fejeztem be. 2015. január 27-én aktiváltam összesen 13 620 263 forinttal. Ebből a 2015-ben végzett 4 082 633 forintos részt bevontam a fejlesztési tartalékba. Kérdésem az lenne, hogy mennyi értékcsökkenést számolhatok el társaságiadó-csökkentőként: az éves egész összeget 1 834 258 forintot (előrehozott értékcsökkenésként) vagy a fejlesztési tartalékra jutóval csökkentett 1 284 445 forintot? Köszönöm a segítségét! Mátyás Józsefné
Fejlesztési tartalékról szóló kérdéshez kiegészités
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az előző kérdésemben a tényleírásból kimaradt egy fontos rész. 2014. évben 5 millió forint fejlesztési tartalékot képzett egy erre jogosult kft. 2015. évben a beruházás megvalósult, 28 millió forint értékben úgy, hogy több eszköz beszerzésére került sor, többek között egy olyanéra is, amire a vállalkozás felhasználta az 5 millió forint fejlesztési tartalékot. Az 5 millió forint fejlesztési tartalékot feloldotta. Az értékcsökkenést erre az eszközre (amely 7 millióba került) a szabályok szerint a képzett tartalékkal csökkentett összeg után számolták el. Kérdés az, hogy nem lehetséges a fennmaradó 21 millió forint – már megvalósult beruházásra – (illetve az adózás előtti eredmény 50 százalékáig) 2015. évben fejlesztési tartalékot képezni, és ezzel 2015. évben csökkenteni a taoalapot, mert az eredmény ezt lehetővé tenné? A jogszabály ismertetésétől eltekintenénk, azt ismerjük, csak vita alakult ki a jogszabály értelmezése kapcsán. Előre is köszönöm a választ.
Fejlesztési tartalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014. évben 5.millió forint fejlesztési tartalékot képzett egy erre jogosult kft. 2015. évben a beruházás megvalósult, 28 millió forint értékben. Az 5 millió forint fejlesztési tartalék feloldásra került. Az értékcsökkenést a szabályok szerint a képzett tartalékkal csökkentett összeg után számolták el. Kérdés az, hogy nem lehetséges a fennmaradó 23 millió forint, már megvalósult beruházásra (illetve az adózás előtti eredmény 50 százalékáig) 2015. évben fejlesztési tartalékot képezni, és ezzel 2015. évben csökkenteni a taoalapot, mert az eredmény ezt lehetővé tenné? Előre is köszönöm a választ.
Pénztárgéphasználat szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! NAV felé bejelentettük a pénztárgéphasználat szüneteltetését (üzlet bezárása miatt). Jól gondolom, hogy a pénztárgép értékcsökkenését addig a napig számoljuk el, amíg használatban volt? Mi történik utána? Átvezetem a készletek közé? Hogyan kell elszámolni a támogatás miatti halasztott bevételt? Köszönettel.
Káresemény és helyreállítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számviteli kérdéseim gépjárművek javításával, káreseményével kapcsolatosak. Gépjárművet közúti káresemény ért. A helyreállítás külső javítóval megtörtént (a biztosító meg is térítette a kárt K96). Mi a helyes elszámolás? – Kötelező-e minden esetben elszámolni terven felüli értékcsökkenést a káreseményre (és azt vissza kell-e majd írni)? – Felújításként kell aktiválni vagy azonnali költségként (T52) elszámolható-e a javíttatás költsége? – Hogyan alakul majd a további értékcsökkenése, mi lesz az alapja? – Ha a cégnél több gépjármű van, és viszonylag gyakoriak a kisebb-nagyobb közúti káresemények, a számviteli politikában esetleg meghatározható-e értékhatár szerint, hogy például a bruttó érték 20 százalékát elérő kár esetén azonnali költségként könyvelhetők a javítási munkálatok? – Kopás, meghibásodás miatt a futómű javítása, klíma, kuplung és váltó cseréje (külön autókon) karbantartási-javítási költségnek vagy felújításnak minősül-e? Köszönöm a választ.
Fiatal gazda ültetvénytelepítése
Kérdés
Fiatal gazda támogatás elszámolásánál a támogatásból megvalósított ültetvénytelepítés költségével egyező összegben került elszámolásra bevételként a támogatás. Az ültetvénytelepítés költségeit egy összegben elszámolhatom ebben az esetben költségként (értékcsökkenés)?
Szja-törvény 11. melléklet II. bekezdés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem magánszemély édesanyjától bankszámlájára pénzt kapott (már nem bejelentésköteles az adóhatósághoz), melyből lakást vett haramdik személytől(ismeretlen). De, hogy az adóhatósággal ne legyen gondja, az adásvételibe beleíratták, hogy a pénzt az édesanyjától kapta, és ezért haszonélvezetet kapott az anyukája. Ügyfelem ezt a lakást teljes egészében albérleti céllal kívánja hasznosítani. Viszont a kérdés, hogy levonhatja-e a lakás értékcsökkenését a tételes költségelszámolás során, vagy nem? Mi számít ingyenes szerzésnek, csak az, ha a tulajdoni lapon korábban az édesanyja szerepelt volna, és öröklés vagy ajándék címén került volna ügyfelem tulajdonába, vagy így is, ha a pénzt kapta ajándékba, bár azon mást is vehetett volna? Sajnos nem egyértelmű, és nincs kifejtve, mikor nem vonható le az értékcsökkenés, és mikor számít ingyenesnek a szerzés? "Az ingyenesen szerzett tárgyi eszköz után értékcsökkenési leírás nem számolható el." Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel.
Vásárolt készlet nyilvántartási értéke?
Kérdés
Egy kft. Angliából hoz be használt ruhát bálában. A beszerzési értéke az áru értéke + fuvardíj. A bálában érkező ruhákat több menetben feldolgozzák és feldolgozás (szétválogatás, mosás, varrás) után a különböző minőségű árukat bezsákolják, raktározzák, majd megrendelés szerint értékesítik. A feldolgozott áru nyilvántartási értékébe a beszerzési értéken kívül a feldolgozás során felmerülő költséget is beszámítom (válogatóterem értékcsökkenése, válogatórendszer értékcsökkenése, munkabér + járulékai, targoncák értékcsökkenése stb.), így kiszámított önköltségi áron tartom nyilván, az eladott árut önköltségi áron a 8-ba könyvelem. Az eljárás helyes ? Üdvözlettel Bruzsa Katalin
Nonprofit társaság társaságiadó-fizetési kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbiakban segítségüket szeretnénk kérni egy nonprofit közhasznú kft. társasági adó elszámolásával kapcsolatban. Adatok Társaság összes bevétele: 63.631.739 Ft Eredménye: 3.260.391 Ft Alaptevékenység bevétele: 50.777.495 Eredménye: 1.016.250 Ft Vállalkozói tevékenység bevétele: 12.854.245 Ft Eredménye: 2.244.141 Ft A társaság támogatásban részesült: 18.269.425 Ft - elkülönített alapoktól: 7.316.245 Ft - alapítói befizetés: 9.930.000 Ft (önkormányzat 100%-os tulajdonos, mely működési pénzeszköz átadás történt) - vállalkozási tevékenységéhez magánszemélyektől, vállalkozásoktól kapott vissza nem térítendő támogatást: 1.023.180 Ft. A mi számításunk szerint az alábbiak szerint alakul a tao fizetési kötelezettsége: Bevétel: 12.854.245/63.631.739=20.201.% Tao-alap csökkentő tételek:- ÉCS 2.285.088 Ft -Vállalkozási tevékenység eredményének 20%-a: 448.828 Összesen: 2.733.916 Ft, Tao-alap növelő tételek: ÉCS 2.285.088 - Nem a váll.tevékenységhez kapott támogatás * 25,75 % 18.269.245 * 25,75% 4.704.331 Összesen: 6.989.419 Köztes adóalap: 2.244.141 - 2.733.916 + 4.704.331 =4.214.556 Korrigált adóalap: 4.214.556* 25,75 % = 1.085.248 Adófizetési kötelezettség: 109.000,- - Kedvezményezett bevétel:(63.631e * 15%) Kedvezményes mért. megh. bevétel:3.309.483 Ft ARÁNYSZÁM: 3.309.483/12.854.244= 25,75% Kérdésünk: Jó a szám?