1110 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Önálló bírósági végrehajtó megszüntetése
Kérdés
Önálló bírósági végrehajtó végrehajtói iroda alapítása miatt megszűnt 2016-ban. A 2012-es és 2013-as években kisvállalkozói kedvezményt vett igénybe, 2014-ben kizárólag üzemi célt szolgáló értékcsökkenés alá vont tárgyi eszköz nettó értékével csökkentette az adózás utáni jövedelmét. Kérdésem, hogy a fenti tételek hogyan érintik a 2016. évi szja-bevallását, illetve kell-e ezek után megszűnéskor fizetni? Kérdezném még, hogy a nullára nem leírt tárgyi eszközökkel megszűnéskor mi a teendő?
Egyéni vállalkozás megszüntetése
Kérdés
Egyéni vállalkozás megszűnt 2016-ban. - 2012 és 2013-es években kisvállalkozói kedvezményt vett igénybe - 2014-ben kizárólag üzemi célt szolgáló értékcsökkenés alá vont tárgyi eszköz nettó értékével csökkentette az adózás utáni jövedelmét Kérdésem, hogy fenti tételek hogyan érintik a 2016. évi szja bevallását?
Bérelt ingatlanon végzett felújítás értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérném a segítségét. Bérelt ingatlanon (épület) végzett beruházás esetén milyen értékcsökkenési leírási kulccsal kell számolnunk. 1) Tao-törvény szerint 6%? 2) Számviteli törvény szerint? Alkalmazható a tao-törvény szerinti 6%? Mi befolyásolja az értékcsökkenési leírási kulcsot? A bérleti szerződés időtartamán kívül alkalmazkodni kell a bérelt ingatlan tényleges értékcsökkenési leírásához is? Amennyiben határozatlan idejű a bérleti szerződés, mi változik? A tulajdonostól milyen információk beszerzésére van szükség az ingatlan tárgyieszköz-nyilvántartásából, amennyiben figyelembe kell venni a tulajdonosnál nyilvántartottakat? Segítségüket köszönöm előre is.
Napkollektor értékcsökkenési leírás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mekkora lehet a háztetőre szerelt napelemek utáni amortizáció mértéke, kulcsa? Az épület értékét kell ezzel megnövelni, és az épület jellemzői szerinti amortizációt kell figyelembe venni? Vagy önálló tárgyi eszközként a 14,5 százalék a helyes? A napelemes rendszer több részből áll (napelemek, inverter, tartószerkezet, vezetékek), amelyeknél egységesen vagy külön-külön kell megállapítani az amortizációs kulcsot? Köszönettel: Szombati Imréné
Ingatlan értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016. évben kezdte meg tevékenységét, melynek keretében ingatlan-bérbeadást végez (lakást, üzlet ad bérbe). A jövedelem megállapítására a tételes költségelszámolást alkalmazza. Az ingatlanoknak több éve tulajdonosa mint magánszemély. Kérdésem: számolhat-e el értékcsökkenést, illetőleg mi az értékcsökkenés alapja? Ha az ingatlanoknak van értékbecslése, az lehet-e az értékcsökkenés alapja? Vagy a több évvel ezelőtti bekerülési értékkel kell számolni, ami a mai piaci értéknek csupán a töredéke? Köszönöm válaszát.
Védjegy bejelentés
Kérdés
Az alábbiakban kérném a segítségüket: Egy kft. a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál bejegyeztette a cégnév és céglogó tulajdonjogát. Ezért 2x74 800 forintot fizetett. A kérdésem az, hogy ezt a védjegyet a fenti összegben az immateriális javak között kell-e szerepeltetni? Elszámolható-e rá értékcsökkenés? Milyen mértékben stb.? Összességében van-e valami speciális szabály a cégnél a védjegy elszámolásának tekintetében? Előre is köszönöm a segítségüket.
Magánszemély tulajdonát képező ingatlan bérbeadása egyéni vállalkozóként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ingatlanokat ad bérbe vállalkozói minőségében. Az ingatlanoknak magánszemélyként tulajdonosa. Van-e arra lehetőség, hogy a magántulajdonát képező, de vállalkozóként bérbe adott ingatlanok bevételéből levonja az ingatlanok után számított értékcsökkenést a vállalkozói jövedelme, adóalapja megállapítása során? Válaszát köszönöm.
Fejlesztési tartalék feloldása, ha több a vásárolt eszköz értéke
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni: Cégünk 500 000 forint fejlesztési tartalékot képzett. Vettünk egy kis teherautót 1 800 000 forint értékben. Feloldjuk az 500 000 forintos fejlesztési tartalékot. Kicsit belezavarodtunk, hogy az adótörvény szerinti értékcsökkenése hogyan fog alakulni ennél a kis teherautónál? 20 százalékos értékcsökkentést alkalmazunk, tehát az évi écs 360 000 forint (számoljunk teljes évvel). Hogyan alakul az adótörvény szerinti értékcsökkenés? 1. évben nulla 2. évben 220 000 Ft 3. évben 360 000 Ft 4. évben 360 000 Ft 5. évben 360 000 Ft. Vagy az első években rendesen elszámoljuk az értékcsökkenést és az utolsó évekre esőt veszem fejlesztési tartaléknak? Köszönöm szépen a segítséget!
Kártérítés, értékcsökkenés, társaságiadó-alap, na és a könyvelés
Cikk
Másik fél hibájából kár keletkezett a vállalkozás gépében 2016-ban. A biztosító megítélte a kártérítést, amit csak az idei évben, de az is lehet, hogy csak 2018-ban fizet ki. Hogyan kell ezt figyelebe venni a társasági adó számításánál? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.
Tárgyi eszköz káreseménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016 augusztusában egy önjáró permetező gépünk közúti balesetet szenvedett. A gép beszerzési ára 105 millió forint volt, a káresemény napján a könyv szerinti érték 68 millió, a keletkezett kár kb. 20 millió forint. A napokban hozott a rendőrség határozatot, amelynek értelmében vétlenek vagyunk a balesetben, a másik fél szabálytalanságából következett be a kár. Várhatóan a kötelező felelősségbiztosítás terhére kártérítést fogunk kapni, vélhetően a mérlegkészítés napja után. Ismerve a biztosítási ügyintézést, még az is lehet, hogy csak 2018-ban. A gép helyreállítása várhatóan idén mérlegkészítésig megtörténik, ekkor fog a tényleges kár is kiderülni. Egyelőre előleget fizettünk 2016-ban 7 millió forintot. Az lenne a kérdésünk, hogy 2016-ra kell a terven felüli értékcsökkenést elszámolni? Ezt a társaságiadó-alapnál növelő tételként kell-e figyelembe venni? Amennyiben képeztünk 2016-ra terven felüli értékcsökkenést, akkor azt a gép helyreállításakor 2017-ben vissza kell-e írni, ami társasági adóalapcsökkentő tétel-e? A gép helyreállítási kiadásait költségként lehet-e könyvelni, vagy a gép értékére kell aktiválni? Amennyiben a biztosítótól kártérítést kapunk, azt melyik év bevételeként kell elszámolni? Mi lesz a döntő a tudomásunkra jutott kártérítés összege, vagy az összeg jóváírásának a napja? További kérdés, hogy a költségek ellentételezésre kapott támogatásokat (SAPS) bevételként melyik évre kell elszámolni, amelyik évre jár, vagy a pénzügyi teljesítés dönti el?
Zárt végű lízinggel beszerzett tárgyi eszköz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. zártvégű lízingszerződés keretében teherautót vásárolt. A vonatkozó jogszabály szerint a teherautó a szerződés megkötésével egyidejűleg a lízingbevevő tulajdonába kerül, értékcsökkenését is a kft. számolja el. Kérdésem, hogy az új tárgyi eszköz bekerülési értéke a Tao. törvény 7. § zs) pontja szerint adóalap-csökkentőként elszámolható-e?
Mikrogazdálkodói beszámolóra áttérés
Kérdés
Tisztelt Szakértők! A kérdésem ahhoz kapcsolódik, hogy a mikrogazdálkodói beszámolót készítő társaság az értékcsökkenési leírásnál nem választhat, az adótörvény szerinti leírást kell alkalmaznia. A kérdésem azzal kapcsolatos, hogy az áttérni akaró társaság 1-2 tárgyi eszközénél (személygépkocsi) alkalmaztuk az Szt. szerinti maradvány értéket. Így jelenleg az Szt. és az adótörvény szerinti maradványérték eltér. A mi esetünkben a Szt. szerint kevesebb értékcsökkenés lett elszámolva, mint az adótörvény szerint. Amennyiben a maradványértéket megszüntetjük, úgy a tárgyévi értékcsökkenés egyenlő lesz az adótörvény szerintivel. A kérdésem az, hogy mi történik az eddigi különbözettel? Terven felüli értékcsökkenésként kell leírni a számvitelben, tekintettel arra, hogy ott kevesebb értékcsökkenést számoltunk el? Mi a helyes eljárás?
Ingatlan bérbeadásánál értékcsökkenés elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakás bérbeadásával kapcsolatban kérem a segítségét. A bérbeadó tételes költségelszámolást szeretne alkalmazni. Költségként elszámolható értékcsökkenés – a lakás beszerzési árának 2%-a –. A bérbeadó 2001-ben örökölte a lakást. Jelenlegi – értékbecslő által meghatározott –forgalmi értékkel lehet-e számolni mint beszerzési ár, mivel a tényleges beszerzési árat nem tudjuk és az ingatlan értéke a tízszeresére változott? Ugyanez a kérdés, ha ajándékba kapott lakást ad ki a tulajdonos. Értékbecslő által megadott forgalmi értéket lehet-e az értékcsökkenés alapjául alkalmazni? Köszönöm válaszát.
Bérelt ingatlanon végzett beruházás értékcsökkenése határozott idő esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk ideiglenes jelleggel bérel ingatlant és a beköltözéskor felújítást, átalakítást végzett, amit tárgyi eszközként vett nyilvántartásba. A kérdésem az, hogy ebben az esetben milyen leírási kulccsal kell az értékcsökkenést elszámolni, tekintve, hogy a bérbeadási szerződés határozott időre szól (2016. október-2017. július) és az eszközök sorsáról a szerződés nem rendelkezik, azok általunk nem elvihetőek (újonnan felépített falak, padlóburkolás, villanyszerelés stb.). Mindenképpen tovább fogunk költözni a jelenlegi helyről, bár elképzelhető, hogy 1-3 hónappal tovább maradunk, mint ami a jelenlegi megállapodás. A kérdés, hogy helyesen számoljuk-e el az értékcsökkenést, ha a teljes bekerülési értéket nullára leírjuk a határozott idejű bérleti időszak végéig. Ezt követően térítés nélküli átadásként kell kivezetnünk az eszközöket és felmerül áfafizetési kötelezettség részünkről? Vagy áfa nem merül fel, mert a könyv szerinti érték nulla lesz? Előre is köszönöm a választ.
Értékcsökkenés elszámolása nem működő cégnél
Kérdés
T. Szakértő! Azt szeretném megkérdezni: ha egy cég nem működik, egyáltalán nincs semmi bevétele, akkor el kell-e számolni az értékcsökkenést a korábbi időszakról. Köszönöm.