1081 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Kár elszámolása Kérdés

Az üzemi ingatlan tűzkárt szenvedett 2014 decemberében. Az ingatlan tartozéka volt egy darupálya is, ami a tűz miatt szinte teljesen használhatatlanná vált. Külső szakértők szerint az ingatlanban és az ingatlanhoz épített 5 tonnás darupályában keletkezett kár, az avultságot is figyelembe véve 17 millió forintos, a biztosító értékelése a mérlegkészítésig nem érkezett meg. Mivel a darupálya az ingatlannal összefügg, tehát az épület nélkül nem lehet használni, ezért az ingatlan értéke tartalmazza a darupálya értékét is. Ezért az értékcsökkenést 2 százalékban számoltuk el. A 2014. 12. 31-ei mérlegben a szakértők által megállapított 17 millió forintos összegű kárt terven felüli értékcsökkenésként elszámoltuk, mivel a mérleg készítéséig nem rendelkeztünk a biztosító megállapításával. 2015 augusztusában megérkezett a biztosító által megállapított kárösszeg, ami 19 millió forint volt. A kár összegét 2015. évben egyéb bevételként számoltuk el. 2015. évben az ingatlanon és a darupályán végzett bontási és javítási költségeket beruházásként számoltuk el, és megnöveltük az ingatlan értékét; ez az érték 16 millió forint. A teljes felújítás még nem fejeződött be a 2015. évben. Kérdésem, hogy megfelelő volt-e az elszámolásunk? Kérdésem, hogy a 2015. évben az ingatlanon és a darupályán végzett felújítást el lehet-e számolni a taotörvény 7 § (1) zs) pontja alapján adóalap-csökkenésként, mint ingatlanon végzett felújítást? Várom válaszukat.

Mezőgazdaságban használt fóliasátor értékcsökkenési leírása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozó fóliasátrának és üvegházának értékcsökkenését milyen leírási kulccsal számolhatjuk? Önálló támrendszernek minősülő mezőgazdasági építménynek számít? Ha a fóliát cserélni kell, akkor a fóliasátor értékét növelni kell, vagy elszámolható egyszerű anyagköltségként a vásárolt fólia? Ugyanez a kérdés üvegház esetén. Ha kitört üveget kell cserélni, akkor egyszerű karbantartásról van szó, és nem felújításról, ugye? Nagyon köszönöm válaszát!

Beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014-ben üzembe helyezett raktár- és irodaépületnek a villamossági tervdokumentációja és felülvizsgálata 2015-ben készült el. El lehet-e ezt beruházásra utólag könyvelni? Lehet-e külön kezelni az épülettől és fejlesztési tartalékkal kivezetni az értékcsökkenését? Köszönettel: Ildi

Bérelt ingatlanon végzett felújítás civil szervezetnél Kérdés

Tisztelt Adózóna! Nonprofit szervezet (társadalmi szervezet) irodát bérel, és azon jelentősebb összegű felújítást végzett. Az a kérdés, hogy kötelező-e, mint a vállalkozásoknál, bérelt ingatlanon végzett beruházásként elszámolni, és értékcsökkenést alkalmazni? (Nyilván az 6 % tao szerinti érték itt nem lehet kötelező, hiszen a társaság az irodát a szervezet cél szerinti tevékenységéhez használja.) Ráadásul a feladat támogatásból valósult meg, ezért felmerülhet a halasztott bevételként történő támogatás-elszámolás is. A kérdés az lenne, hogy mindezektől nem lehetne-e – mivel nonprofit szervezetről van szó – az irodára történt ráfordításokat, mint közhasznú tevékenység költségét elszámolni, mivel a fenti dolgok (amortizáltatás, bevétel-elhatárolás) ebben az esetben közgazdaságilag (és nem utolsó sorban megbízható és valós kép szempontjából) nehezen értelmezhetőek. Köszönettel és üdvözlettel: Löffler Andrés

Saját előállítású szoftver könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2015-ben elkezdett kifejleszteni egy szoftvert, de az csak 2016-ban készül el teljesen. Értékesíteni fogja (nem a használati jogot, hanem a kész szoftvert). Jól gondolom, hogy a 2015-ben ráfordított költségeket december 31-én T 114, K 582-re kell könyvelni? Ezt akkor is állományba kell venni ilyen módon, ha nem kész még a szoftver? Ha igen, mi van ilyenkor az értékcsökkenéssel, jól gondolom, hogy az csak a teljes kész szoftver üzembe helyezésekor kezdődik? Amikor 2016-ban értékesíteni fogják, akkor át kell sorolni a készletek közé?

Üembentartói jog átruházása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőekben kérném a segítségét: Adott két kft, A és B. A Kft. a teherautói üzembentartói jogát átruházza B Kft.-re. Kérdésem a következő lenne: milyen könyvelési teendők vannak a két cégben? A Kft. csak szerződést írt, számlát nem állított ki. Kell-e számlát kiállítani (áfásat?)? A Kft-nek elegendő-e csak az üzembentartói jog átruházásáról kiállítani a számlát, és elszámolhatja-e továbbra is a teherautók után az értékcsökkenést? B Kft. hova könyveli az üzembentartói jogot? Lehet-e ingyenes az üzembentartói jog átruházása a két fél között? Milyen értéken kell az üzembentartói jogot átszámlázni (tetszőleges ár, piaci érték, függ-e a tehergépkocsi értékétől)? Elegendő-e egyszeres díj vagy esetleg kell-e havonta számlázni? A szerződésben kell-e időtartamot feltüntetni? Válaszukat előre is köszönöm! Rác Rita

Lebontott épület nettó értéke része a beruházásnak? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk a meglévő épületét lebontva, annak helyére egy új épületet építtet. A lebontott épület nettó értéke növeli az új épület beruházási értékét, vagy ki kell vezetni a nyilvántartásból, és rendkivüli értékcsökkenést elszámolni? A számviteli törvény 47. § (6) bekezdés csak bontási költségett említ. Válaszát köszönettel várom.

Értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A számviteli törvény 52. §-a szerint a hasznos élettartam végén várható maradványértékkel csökkentett bekerülési értékét azokra az évekre kell felosztani, amelyekben ezeket az eszközöket előreláthatóan használni fogják. Több jogi személy (kft.) ügyfelem idén személygépkocsit vásárolt és úgy döntött, hogy 3 évig kívánja a vállalkozásban használni az adott járművet, meghatározta a maradványértéket. A társaságiadó-törvény 20 százalékos leírási kulcsot enged személygépkocsi esetén. Elbizonytalanodtam, mert több helyen olvastam, hogy a társasági adóban előírtnál kisebb mértékű leírás választható, de nagyobb nem. Kérem, szíveskedjen megmagyarázni, hogy miért nem választható a számvitelben nagyobb értékcsökkenési leírás? Szeretném tudni, hogy a fentiekben leírtak szerint, vagyis 3 év alatt elszámolhatom-e az értékcsökkenést a személygépkocsik után a számvitelben? Köszönettel: Kauker Zsoltné

Értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem segítségét. Egyéni vállalkozó a vállalkozása indítása előtt vásárol egy fényképezőgépet, amit bevisz a vállalkozásába, majd egy objektívet is vesz hozzá. Az értékcsökkenést (14,5 százalék) elszámolja rá. Következő évben vásárol még kettő objektívet, amelyekre viszont 50 százalékos értékcsökkenést szeretne elszámolni. Kérdésem a következő: megteheti, hogy két évben különböző értéken számolja el a hasonló tárgyi eszközök értékét, vagy, mivel igazából önállóan nem használhatóak az objektívek, a fényképezőgép értékcsökkenésén számolhatja el költségként az értékcsökkkenést? Köszönettel.

Egyéni vállalkozó – Maradványérték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, ha nagyértékű tárgyi eszközt vásárol, akkor kell-e maradványértéket hagyni? Például egy tehergépkocsi értéke a megfelelő értékcsökkenéskulcs alkalmazásával a leírás végén lehet-e nulla? Köszönöm!

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fejlesztési tartalékból lehet-e telephelyet vásárolni? A vásárolni tervezett ingatlan telekből és épületből állna. Az épület évi 2 százalékos értékcsökkenése így előrehozott értékcsökkenésnek tekinthető a fejlesztési tartalék összegéig. Az ingatlan vásárlása részben bankhitelből valósulna meg. Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozás – kedvezmények Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozásunk évről évre hajt végre nagyobb beruházásokat, fejlesztéseket. Éves árbevételünk kb. 60 millió forint, és évente 5-15 millió forintot tesznek ki a fejlesztések, beruházások, amelyek után kedvezményeket tudnánk igénybe venni adóalap-csökkentés céljából, azonban ezen lehetőségek rendszere nem tisztázott számunkra, ebben kérnénk a segítségét! Kérdésem az lenne, milyen adóalap-csökkentő kedvezmények vannak, milyen feltételekkel, illetve, hogy a kisvállalkozói kedvezmény hogyan kombinálható az egyéb kedvezményekkel? Használt és új beszerzések esetén van-e különbség a kedvezmények között? Csak üzembe helyezett beruházásokra vehetők igénybe a kedvezmények? Értem ez alatt, ha egy beruházás áthúzódik a következő évre, akkor mely évben tudok kedvezményt érvényesíteni utána? Vagy el lehet előre különíteni, mint a társas vállalkozóknál? Van-e összeghatár? Van-e megkötés, hogy valamely beruházásra nem vehető igénybe adott kedvezmény? Például tehergépkocsi (nem fuvarozó cég vagyunk). Ha jól értelmeztük, akkor valóban a kedvezmények érvényesítése után, még az értékcsökkenés is elszámolható? Gondolom nem egyösszegben, hanem a leírási kulcsok alapján. Elnézést, ha túl sok kérdés, csak szeretnénk világosan látni, hisz lehet, hogy eddig nagyon sok kedvezményt nem tudtunk kiaknázni az ismeretek hiányában. Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanvásárlás Kérdés

Egyéni vállalkozó meg szeretne vásárolni egy garázst, amit raktárként használna. Itt a beszerzett anyagot tárolná. Elszámolható így a vállalkozásban a garázs értékcsökkenése?

Itt a lista a beruházáshoz kötődő társaságiadó-kedvezményekről! Cikk

A társaságiadó-törvény a beruházások ösztönzése érdekében több – az adóalapban, illetve az adóból – érvényesíthető kedvezményt tartalmaz a beruházásokhoz kapcsolódóan. A cikk e kedvezményeket veszi sorra.

Beszerzési érték és az értékcsökkenési leírás alapja Kérdés

Példa egy személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingszerződésre alap áfa SUM reg.adó 200 000 0 200 000 saját rész 6 000 000 1 620 000 7 620 000 első rész 6 200 000 1 620 000 7 820 000 1-36. havi részletek 5 400 000 1 458 000 6 858 000 lízingdíj SUM 11 600 000 3 078 000 14 678 000 37. havi rész maradványérték 4 000 000 1 080 000 5 080 000 autó vételár szer.sz. 15 600 000 4 158 000 19 758 000 besz.ár része (hatóság, rendszám…) 150 000 bizonylatok alapján Könyvelés "A" eset "B" eset besz.ár lízingszer.sz T161-K4481 15 600 000 11 600 000 lizing szerz. ÁFA tartalma T365-k4482 4 158 000 3 078 000 besz.ár egyéb T161-K4541 150 000 150 000 Üzembe helyezés "A" eset SZV trv TAO Aktiválás(bruttó érték) T142-K161 15 750 000 15 750 000 maradványérték 4 000 000 0 ÉCS alapja 11 750 000 15 750 000 leírási kulcs 33,33% 36 hónap 5év (20%) VAGY? Üzembe helyezés "B" eset SZV trv TAO Aktiválás(bruttó érték) T142-K161 11 750 000 11 750 000 maradványérték 0 0 ÉCS alapja 11 750 000 11 750 000 leírási kulcs 33,33% 36 hónap 5év (20%) 1. Mi lesz a személygépkocsi üzembehelyezés-kori beszerzési értéke, 11 600 e+150 e=11 750 eFT vagy 15 600 eFt+150 eFt= 15 750 eFt? 2. A 37. részlet összegét (4000 eFT) lehet-e/kell-e a számvitelben maradványértékként kezelni? 3. Jól gondolom-e, hogy az értékcsökkenés alapja a számvitel szerint a beszerzési ár – a 37. részlettel megegyező maradványérték (15 750 e-4000 e=11 750 eFT)? 4. A társaságiadó-törvény nem ismeri a maradványérték fogalmát, így a TAO szerinti leírás alapja a teljes beszerzési ár (bruttó érték) a 15 750 eFt vagy a 11 750 eFt? Leírás kulcs 20 % (TAO trv. 2sz. mell. IV. b.) 5. Mi lesz a helyes eljárás, és a helyes ráaktiválandó érték „A” esetben és „B” esetben a futamidő végén, ha megtartja az autót?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

KIVA adózás

Nagy Norbert

adószakértő

Egészségügyi biztosítás adózása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink