1110 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Üzemi étkeztetés, értékcsökkenés a társasági adóban
Kérdés
Tisztelt Adózóna.hu! Társasági adóval kapcsolatos kérdést szeretnék feltenni. Cégünk dolgozóinak üzemi étkeztetést biztosít. Az étterem helyiségét béreljük, és felszereltük konyhai eszközökkel (sütő…stb.) Azt szeretném megkérdezni, hogy az ezekre a tárgyi eszközökre elszámolt értékcsökkenéssel meg kell-e növelnünk a társaságiadó-alapot, vagy az ilyen jogcímen elszámolt értékcsökkenés a társaság érdekében felmerült költségnek minősül? Ennek megválaszolásában kérném a segítségüket. Előre is köszönöm!
Saját lakások értékcsökkenése a társasági adóban
Kérdés
Tisztelt adozona.hu! Társasági adóval kapcsolatos kérdést szeretnék feltenni.Cégünk Magyarországon bejegyzett zártkörű részvénytársaság, amelynek több, magyarországi lakástulajdona van, ahol a külföldről érkezett, hosszú időre kiküldetésben lévő alkalmazottait és családtagjait szállásolja el. Ezt a juttatást az szja törvény szerinti egyes meghatározott juttatásként kezeljük és természetesen havonta megfizetjük utána a járulékokat. (A lakbérek piaci ára után.) Abban azonban nem vagyunk biztosak, hogy a lakások után az adótörvény szerint elszámolt értékcsökkenés, illetve a cégünk által kifizetett közös költség, karbantartás a társaság érdekében felmerült költségeknek minősülnek-e a társasági adóban vagy ezekkel meg kell növelnünk az adóalapot? Ennek megválaszolásában kérném a segítségüket. Előre is köszönöm!
Ingatlan bérbeadása
Kérdés
A kft. a saját tulajdonú lakóingatlanát bérbe adja egyetemi diákoknak. Az ingatlan tárgyi eszközök között van nyilvántartva. A lakóingatlanba beszerzett berendezések, bútorok szintén tárgyi eszközként vannak nyilvántartva. Kérdésem: a bérbeadás miatt helyes-e tárgyi eszközként nyilvántartani és értékcsökkenést elszámolni, vagy a 2-es számlaosztályba kell átsorolni? A berendezés, bútor esetében ugyanez a kérdés.
Ford Tranzit
Kérdés
Egy kft. vásárolt csukott hátterű, elől 3 üléses Ford Tranzitot. A vásárlás célja bérbeadás vezetővel vagy anélkül és közúti árufuvarozás. Kérdés: a gépjármű után lehet-e értékcsökkenést számolni? A nyilvántartásban tárgyi eszköz vagy a 2-es számlaosztályban lévő készlet? A bérbeadásból származó és az árufuvarozásból származó bevétel nyilvántartása adott.
Tárgyi eszköz tárgyévet követő elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 2016-ban vásárolt tehergépjárművet. (Az adózó áfa visszaigénylésére jogosult.) A számlát erről csak idén mutatta be, a tavalyi üzleti év zárása után. Hogyan kell nyilvántartásba venni idén a járművet (áfa, aktiválás, értékcsökkenés elszámolása stb. kérdésben)?
Lízing áfája
Kérdés
Egyéni vállalkozó (nem taxis) nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárol. Kérdésem: A lízingdíj áfatartalmát visszaigényelhetem? Tudomásom szerint a nyílt végű pénzügyi lízinget az áfatörvény szolgáltatásként kezeli, és ha a személygépkocsit a tevékenység végzéséhez használom, amit menetlevéllel igazolok is, és megfizetem a cégautóadót, a tőkerészre jutó áfát számla ellenében visszaigényelhetem. Az áfatörvény nem tesz különbséget egyéni vállalkozó vagy cég esetében a visszaigénylésben? A személygépkocsit a vállalkozó a tárgyi eszközei között nyilvántartásba veheti-e és értékcsökkenést elszámolhat-e rá?
Nyílt végű pénzügyi lízing vevőkijelöléssel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyíltvégűlízing-szerződést kötöttünk 3 évvel ezelőtt, most járt le. Ügyvezetőnk a lízingcég felé nyilatkozott, harmadik fél részére számlázzák ki a maradványértéket. Az lenne a kérdésem, hogy az én könyveimből így hogyan kerül ki az eszköz? Szerződéskötéskor – 3 éve – aktiváltam a személygépkocsit, értékcsökkenést számoltam el rá. Ha a lízingcég harmadik félre kiszámlázza a maradványértéket, mi alapján és hogyan tudom kivezetni a könyveimből a személygépkocsit? Köszönettel: Mónika
Egyéni vállalkozónál tehergépkocsi zárt végű lízingje és az értékcsökkenés
Kérdés
Kérem közölni, hogy az egyéni vállalkozó a vállalkozásban vállalkozási célra használt 2015. szeptemberben zárt végű lízingelt tehergépkocsi után költségként elszámolhatja az értékcsökkenést? Ha nem, miért nem? NAV ellenőrzés nem fogadta el, szja hiányt állapított meg. Köszönettel Négyökrűné..
Személygépkocsi-vásárlás
Kérdés
Egy cég személygépkocsit szeretne venni, de a biztosítás sokkal jobb, ha magánember az üzembentartó. Tehát a cég lenne a tulaj, a magánember az üzembentartó? Mi van ilyenkor? A cég elszámolhat értékcsökkenést, és fizet cégautóadót? Az autóval kapcsolatos többi költséggel mi van ilyenkor?
Támogatott eszköz értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tárgyieszköz-beszerzéshez kapcsolódó, vissza nem térítendő támogatással kapcsolatban kérdeznék, hogy pontosan mi a helyes eljárás az elhatárolások feloldásánál. 1. Tárgyieszköz-beszerzés 10 000 eFt, maradványérték 1500 eFt (15%), értékcsökkenés lineáris, évi 14,5%. Kapott vissza nem térítendő támogatás összege 5000 eFt. A kapott támogatást el kell határolni (48 halasztott bevételek), és a támogatásintenzitásnak megfelelő arányban az értékcsökkenések elszámolásakor fel kell oldanom a költségre eső támogatást a bevételek közé. Mikor járok el helyesen, ha a teljes eszköz beszerzési értékéhez viszonyítom a támogatást, és az elhatárolt támogatás összegéből az értékcsökkenés támogatásintenzitás számolt arányát oldom fel? (számszakilag: 50% támogatásintenzitás, éves értékcsökkenés: 1232,5 eFt, akkor ennek felét oldom fel a bevételek közé?) vagy az értékcsökkenés százalékának megfelelő összeget oldok fel évente a teljes támogatásból? (számszakilag: 5000 eFt, ebből 14,5% hányadot oldok fel tárgyévben, azaz 725 eFt-ot a bevételek közé) Továbbá: A 7. évet követően az elhatárolásban nem marad fel nem oldott támogatás? 2. A pályázat fenntartási időszaka alatt szabálytalanságot állapított meg a támogató hatóság, ezért a 3 évvel korábban kiutalt támogatás összegét korrigálták, előírtak 2000 eFt visszafizetési kötelezettséget. Hogyan kezelem ezt követően az 1. pont szerinti elszámolást? Az új támogatásintenzitási hányadot alkalmazom ezentúl, vagy visszamenőlegesen is korrigálom a feloldásokat?
Társasüdülő-vásárlás, értékcsökkenési leírás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. társasüdülőt vásárolt üzleti (bérbeadási) célra. A vásárlásról két számlát kaptunk. Az egyik ingatlan vételár címén került kiállításra. Az általános szabályok szerint ingatlanvétel esetében ismernem kell a telekrész és az ingatlanrész értékét ahhoz, hogy az értékcsökkenést megfelelően tudjam elszámolni. (A telek után nem lehet értékcsökkenést elszámolni.) A szerződés szerint a társasüdülőt a társasházi közös tulajdonból hozzá tartozó eszmei hányaddal vásároltuk meg. Ez azt is jelenti, hogy társasüdülő esetében a vásárolt ingatlan értékből nem lehet elkülöníteni a telekhányadot, azaz a számla ebből a szempontból megfelelően lett kiállítva? A másik számla a társasüdülő kertjében lévő parkoló kizárólagos használati jogáról szól. A könyvelésben ezt mint ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogot számoljuk el. Az értéke azonban a használat során nem fog változni, ezért úgy gondoljuk, hogy ebben az esetben nincs mód számviteli értékcsökkenést elszámolni. Milyen adókulcsot alkalmazhatunk a társasági adó szerint? Molnár Anikó
Konténer iroda létesítése
Kérdés
Kft. tartós-bérleti szerződést köt egy magánszeméllyel, és egy konténer irodát, valamint konténer üzemet szeretne itt létesíteni. Hogyan kell ezt elszámolni áfa szempontjából és mennyi idő az értékcsökkenése egy ilyen ingatlannak?
Egyéni vállalkozás megszűnése
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi ügyben kérném szakmai véleményüket. Egyéni vállalkozó 19 évvel ezelőtt vásárolt egy üzletet (cukrászdát), és a vételárat terhelő áfát visszaigényelte. Az elmúlt 19 évben értékcsökkenést is elszámolt az egyéni vállalkozói bevételeivel szemben. Kérdése a következő: ha megszünteti az egyéni vállalkozást, kell-e az ingatlan forgalmi értéke után áfát fizetnie, illetve kell-e módosítania a megszűnés évében a vállalkozói adóalapját? (Nincs értékesítés.) Tisztelettel.
Költségelszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérem szíves véleményét. Egyéni vállalkozó üzlethelyiséggel rendelkezik – vállalkozásba bevitt üzlethelyiség –, az üzlethelyiség az utcán, közterületen aszfaltozott parkolóval rendelkezik. A parkoló az idő elteltével elkopott. A kérdés arra vonatkozik, hogy a fenti egyéni vállalkozó a parkoló újraaszfaltozását elszámolhatja-e költségei között – természetesen számla ellenében. Jól gondolom, hogy az épület részeként értékcsökkenéssel elszámolhatom, vagy mivel közterület, költségként nem számolhatom el /vagy értékcsökkenésként? Köszönettel: OÁ
Költségelszámolás ingatlan bérbeadásakor magánszemélyeknél
Cikk
Magánszemélyként is lehetőség van-e tételes költségelszámolásra, illetve az amortizáció kapcsán a bevételek csökkentésére ingatlan-bérbeadás esetén, akár adószámosként, akár adószám nélküliként, vagy az csak egyéni vállalkozókra élhetnek ezzel a lehetőséggel? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.