hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Értékcsökkenés: lehet-e halasztani, egy összegben könyvelni?

  • adozona.hu

Mi a teendő, ha egy vállalkozás a tárgyi eszköz aktiválásának évében (2013), és azóta sem számolt el értékcsökkenést? Egy összegben lekönyvelhető, vagy visszamenőleg kell évente módosítani? – kérdezte olvasónk. Tirpák Anita mérlegképes könyvelő, adószakértő válaszolt.

A kérdésben felvázoltak nem felelnek meg a számviteli törvénynek, nem szabályos, hogy nem számolt el értékcsökkenést a vállalkozás a már üzembe helyezett eszközök esetében – szögezte le válasza elején szakértőnk. Olyan van, hogy megváltoznak a körülmények, és a változások tartósnak bizonyulnak, így megváltoztatjuk az amortizáció elszámolását, esetleg át is soroljuk a tárgyi eszközt a forgóeszközök közé, de ezeket is csak bizonyos feltételek fennállása esetén.

A kérdés alátámasztásához a számviteli törvény (2000. évi C. törvény) ide vonatkozó rendelkezéseit szükséges vizsgálni.

"15. § (8) Nem lehet eredményt kimutatni akkor, ha az árbevétel, a bevétel pénzügyi realizálása bizonytalan. A tárgyévi eredmény meghatározása során az értékvesztés elszámolásával, a céltartalék képzésével kell figyelembe venni az előrelátható kockázatot és feltételezhető veszteséget akkor is, ha az az üzleti év mérlegének fordulónapja és a mérlegkészítés időpontja között vált ismertté. Az értékcsökkenéseket, az értékvesztéseket és a céltartalékokat el kell számolni, függetlenül attól, hogy az üzleti év eredménye nyereség vagy veszteség (az óvatosság elve)".

A számviteli törvény szerint a mérlegben az eszközöket alapvetően az értékcsökkenési leírással, értékvesztéssel csökkentett, visszaírással növelt bekerülési értéken – könyv szerinti értéken – kell kimutatni.

A számviteli törvény 52. paragrafusának (1) bekezdése szerint "az immateriális javaknak, a tárgyi eszközöknek a hasznos élettartam végén várható maradványértékkel csökkentett bekerülési (beszerzési, illetve előállítási) értékét azokra az évekre kell felosztani, amelyekben ezeket az eszközöket előreláthatóan használni fogják (az értékcsökkenés elszámolása)".

Aktiváláskor megállapított terv szerinti értékcsökkenés csak akkor módosítható, ha az Szt. 53. paragrafusának (4)-(5) bekezdései szerinti feltételek valamelyike bekövetkezik. Az immateriális javak, tárgyi eszközök maradványértékét aktiváláskor kell meghatározni, annak a használati idő alatti módosítása – ha az előbb hivatkozott feltételek nem következnek be – nem lehetséges.

Fontos, hogy az értékcsökkenés elszámolása nem gazdasági döntés kérdése. A számviteli törvény rendelkezéseinek értelmében ez kötelező akkor is, ha ezzel a társaság éves eredménye negatív lesz.

Továbbá érdemes a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 23. paragrafusának (4) és (5) bekezdéseit is megvizsgálni.

Eszerint "az eszközöket rendeltetésük, használatuk alapján kell a befektetett eszközök vagy a forgóeszközök közé sorolni".

"Amennyiben egy adott eszköz használata, rendeltetése a (4) bekezdés szerinti besorolást követően megváltozik, mert az eszköz a tevékenységet, a működést tartósan már nem szolgálja vagy fordítva, akkor annak besorolását meg kell változtatni; az eszközt – legkésőbb a mérlegkészítés időszakában, a mérlegfordulónapra vonatkozóan – át kell sorolni a befektetett eszközök közül a forgóeszközök közé vagy fordítva, a forgóeszközök közül a befektetett eszközök közé".

Ha a használatba vett tárgyi eszközre a számviteli előírások szerint elszámolható terv szerinti értékcsökkenés, vagy, ha fennállt valamely évben a terven felüli értékcsökkenés elszámolásának kötelezettsége, de az nem történt meg, akkor annak az adóalapnál történő érvényesítése a megelőző évek beszámolójának és – az elévülési időn belül – az adóbevallásnak az önellenőrzésével lehetséges.

Az ilyen okból hibás beszámolót kicserélni nem lehet, az abban szereplő hibát a számviteli törvény ellenőrzésre, önellenőrzésre vonatkozó szabályai szerint lehet csak javítani, amiről az alábbi cikkünkben olvashatnak bővebben: Téves könyvelés évekig? Így hozható helyre

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Irodaépületen reklámtábla elhelyezése

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Illetékmentesség apport esetén

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink