1279 találat a(z) áfalevonás cimkére
Katás egyéni vállalkozó ingatlanértékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy katás, alanyi áfamentes egyéni vállalkozó, aki magánszemélyként kíván lakóingatlant vásárolni, majd felújítás után értékesíteni. A vállalkozói tevékenysége más jellegű tevékenység. 1. Beleszámít-e az ingatlanértékesítés bevétele a vállalkozói tevékenységének katás bevételébe? 2. Beleszámít-e a bevétel az alanyi áfamentes határba? 3. Megteheti-e egyáltalán, hogy ezt a tevékenységet nem az egyéni vállalkozói tevékenysége keretein belül végzi? Ha igen, kell-e valamilyen bejelentést tenni a NAV felé a tevékenységről. 4. Van-e a 15% szja-n kívül valamilyen fizetési kötelezettsége, ha "magánszemélyként" végzi ezt a tevékenységet? 5. Kell-e áfát felszámítani az eladáskor, és levonható-e a felújítási költségek áfája akkor, ha esetleg egy általános áfakötelezettséget választott kft. keretein belül történne a tevékenység, amely nem választott adókötelessé tételt az ingatlanhasznosításra, vagy lakóingatlanról lévén szó, a törvény egyértelműen nem engedi levonni a felújítás áfáját? Köszönettel.
Evás ügyvédi iroda végelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Evás ügyvédi irodát végelszámolással meg kívánja szüntetni az alapító. Az evaalanyisága a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal megszűnik a 2002. évi XLIII. számú evatörvény 3. § (1) g) pontja alapján. Tudomásom szerint az evaalanyiságból áfaalanyiságra visszatért adóalanynál nem kell vizsgálni az előző évi bevételi értékhatárt mint feltételt, mivel az evaalanyra nem terjed ki az áfatörvény hatálya, így esetében nem értelmezhető az adóalanykénti gazdasági tevékenységből származó bevétel mint fogalom. Ebből az következik, hogy az ügyvédi iroda akkor is választhat alanyi mentességet, ha a tárgyévben és a megelőző évben is – evaalanyként elért – bevétele kb. 15 millió forint volt. Helyesen gondolom? További kérdés, hogy az evaalanyiságát megelőzően – áfalevonás érvényesítésével – beszerzett tárgyi eszközt áfa felszámításával kell értékesítenie már a végelszámolás időszakában, akkor is, ha alanyi mentességet választott? Amennyiben olyan tárgyi eszközt értékesít, amelyre áfalevonással nem volt joga élni, akkor áfa felszámítása nélkül adhatja el? Köszönöm válaszát!
Áfaarányosítás jogutód esetében Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan áfaarányosítással kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy ha egy cég átalakul kedvezményes átalakulás keretében, kiválással, a kiváló cég vitte az egyik ingatlant, mely esetében a jogelőd élt az áfalevonási joggal az üzembe helyezéskor. Kérdésem, hogy a 240 hónapos figyelési időt hogyan kell számolni? A kiváló társaság cégbejegyzésének napjától, vagy a jogelőd aktiválási napjától?
Helyesbítő számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bedolgozó partnerünk az idei évben áfásan számlázott felénk. Most jelezte, sajnos elfelejtette, hogy kilépett az áfakörből, így helyesbítő számlát bocsátana ki felénk. Kérdésünk: jól gondoljuk-e, hogy nekünk mint befogadónak a kapott helyesbítő számla kelte szerinti időszakban kell csökkentenünk a levonható áfát? Tisztelettel várom válaszukat.
Térítésmentes eszközátadás II. Kérdés
Tisztelt dr Kelemen László! Köszönettel vettem a válaszát, de engedje meg, hogy további segítségét kérjem a pontosítás érdekében. A cég nem tudta, hogy térítésmentesen kell átadni majd a pavilont, azért nem igényelte vissza az áfát, mert egyszerűbb volt a támogatásból bruttó módon elszámolni az eszközt. Számomra ez még kezelhető, azonban az Ön által is hivatkozott paragrafus szerint akkor kell fizetni áfát a térítésmentes átadáskor, ha az adózót adólevonási jog illeti meg, és nem arra hivatkozik, hogy le is vonta az adót. A mi esetünkben levonhatta volna, de nem tette. A kérdésem arra vonatkozik, hogy akkor kell csak térítésmentes eszközátadáskor áfát fizetni, ha levonhatta, és le is vonta az áfa összegét, vagy már akkor is fizetni kell, ha nem vonta le, de levonhatta volna, mert az adólevonási jog megillette? Nem szeretnénk abba a hibába esni, hogy nem fizetjük meg az áfa összegét, és a NAV azt állapítja meg, hogy levonhatta volna a cég az áfát, amit nem tett meg, de ettől függetlenül meg kell fizetnie a térítésmentes eszköz átadásakor a forgalmi adót. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária
Nyílt végű lízing, előlegszámla – áfalevonás II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az előző kérdésemet kiegészíteném az alábbiakkal. Az előlegszámlát a kereskedő állította ki. Ez volt a feltétele, hogy gyártásba küldjék az autót. A számlán az autó típusa és "előleg" szerepel. Az autó nagyjából fél év múlva érkezik meg, ezért vagyok tanácstalan, hogy mi lenne a teendő az áfával, mert később ez nyílt végű lízingbe fordul át, ahol beszámításra kerül az előleg. Ugyanakkor a nyílt végű lízinget majd a bank fogja számlázni, és gondolom, az önrészben lesz engedményezve ez az összeg. Ennek fényében is azt javasolja, hogy az áfát vonjuk le? Köszönöm.
Nyílt végű lízing, előlegszámla – áfalevonás Kérdés
TIsztelt Szakértő! Nyílt végű lízinghez (szgk) kapcsolódóan kiállított előlegszámla áfatartalma levonható? A várható üzleti célú használat arányában? Év végén a tényleges arányra ki kell igazítani? Vagy az áfa nem vonható le és év végén lehet a kiigazítást elvégezni? Köszönöm
Bérelt autó áfája Kérdés
Németországból bérel autót az ügyvezető. Az a kérdésem, hogy a többéves előre kiszámlázott kaució és a havi bérleti díjak áfája – ami egyébként fordított áfa – levonásba helyezhető-e,vagy csak befizetendő áfám keletkezik? Köszönettel: Vargáné Anikó
Használt személygépkocsi behozatala Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfalevonásra nem jogosult egyesület Németországból használt személygépkocsit hoz be. Kérdésünk az lenne, hogy milyen adót, adókat kell megfizetni az autó után Magyarországon? Válaszát előre is köszönöm!
Parkolótársaság behajtási költsége Kérdés
Adott egy reptéri parkolót üzemeltető cég. A Budapest Airport Zrt. számláz nekik parkolási díjat, mely tulajdonképpen a behajtási kártyák a reptér területére, ezt mindig fel kell majd tölteniünk pénzzel. Minden taxis, buszos így jár fel a terminálhoz. Kártyánként napi 2x 5 perc ingyenes, utána az első 5 perc talán 400 forint és utána 5 percenként von le valamennyit, persze a számlából ez nem derül ki. A parkolót üzemeltető cég javarészt kézi nyugtát állít, néha számlát a parkolásokról, amin nem szerepel közvetített szolgáltatás, mert egységes a parkolási díj. Ilyen esetben a behajtási kártyákra fizetett parkolási díj áfája levonható?
Ingatlanáfa Kérdés
Tisztel Adószakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségüket kérni. Ügyfelem egy építőipari kft. április hónapban vásárolt Budapest Főváros IV. kerület Újpest önkormányzatától egy ingatlant. A szerződés szerint az ingatlan belterületi kivett gazdasági épület és üzemi épület, udvar megjelölésű, 2859 négyzetméter alapterületű ingatlan. Ez az ügylet fordított áfás. A szerződésből kiderül, hogy az önkormányzat adókötelessé tette az ingatlan értékesítését. Ebben az esetben az áfát a vevő fizeti meg a költségvetésnek. A kérdésem az, hogy ha a vevő nem tette adókötelessé a használt ingatlan adásvételét, de főszabály szerint az adóköteles tevékenységéhez fogja használni (társasházat fog építeni rá, a lakásokat 5%-os áfával értékesíti, levonásba lehet-e helyezni az ingatlan áfáját? Továbbiakban még azt is kérdezném, hogy ha a válaszuk nem érkezik meg a bevallás határidejéig, akkor bevalljuk, és megfizetjük az áfát az áprilisi adóbevallásban, és ha mégis levonásba helyezhetjük, akkor azt majd a májusi bevallásban érvényesíthetjük-e? Várom szíves válaszukat! Köszönettel: Ivitz Andrea könyvelő
Mobil internet áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! A céges telefonelőfizetések mobil internetet tartalmaznak. A számlán ez SZJ 64.20.18. Az a kérdésem, hogy ennek a 18 százalékos áfatartalma teljesen visszaigényelhető-e, mert az áfatörvényben ez az SZJ kód nincs kiemelve a 30%-os levonási tilalomnál? Illetve a teljes összeg költség lehet, nem kell a magánhasználat miatt egyéb terhet felszámítani?
Áfaügy: újabb iránymutató döntés a Kúriától, megint elkaszálta a NAV-ot Cikk
A „lábon álló erdő” nem azonos a földterülettel, annak nem alkotórésze, adójogi szempontból ingónak minősül, ezért az értékesítéséről kibocsátott számla alapján az adózó levonhatja az áfát – mondta ki a Kúria a Kfv.V. 35.657/2016/5 számú ügyben meghozott ítéletében.
Lakásbérlés anyacég munkavállalójának Kérdés
Tisztelt Szakértő! EU-beli anyacégünk egy munkavállalója havonta egy hetet Magyarországon tölt, mint szakértő segíti a cég munkáját. Erről a két cégnek szerződése is van, és az anyacég ki is számlázza cégünknek a szakértői díjat, valamint a felmerült (utazási, szállás-) költségeket. Kérdésem ehhez kapcsolódóan az, hogy ha a magyar cég bérel egy lakást, így kiváltva a szállodai költségeket, annak áfája levonható nálunk? Illetve kell-e ezután fizetünk kifizetőt terhelő adókat? Köszönettel.
Különbözeti adózás melletti áfalevonási jog II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésemmel kapcsolatban lenne még egy újabb kérdésem. Használt személygépkocsit különbözeti adózás szerint értékesítő vállalkozó használt autót vásárol 600 ezer forintért és 1 millió forintért adja el. Időközben a gépjárműre bruttó 127 ezer forint javítási költséget számol el (áfás számla van róla). A különbözeti adózás szabályai szerint 400 ezer forint különbözet után kb. 85 ezer forint fizetendő adó keletkezik. A 85 ezer forint az áfabevallásban az előzetesen felszámított és a javítási számlában megfizetett 27 ezer forint áfával csökkenthető-e, tehát a végleges, valós fizetendő adó 58 ezer forint lesz. (Egyéb bizonylat nincs.) Válaszát előre is köszönöm.