1279 találat a(z) áfalevonás cimkére

Formaruha juttatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Erdészeti Zrt. vasúti dolgozók számára (mozdonyvezető, fékes, forgalmi szolgálattevő) céges logóval ellátott ruhát biztosít 2 év kihordási idővel, ami, mivel állami erdei vasútnak nincs rendszeresített egyenruha, formaruhának minősül. A 2005. évi CLXXXIII. törvény a vasúti közlekedésről azt mondja, hogy a közforgalmú vasúti társaságnak a munkavállalója formaruha viselésére kötelezhető. A törvény alapján közforgalmú vasúti társaság olyan országos, térségi, elővárosi vagy helyi működési engedéllyel rendelkező vállalkozó vasúti társaság, amelynek szolgáltatásait – közzétett feltételek alkalmazásával, díj ellenében – bárki igénybe veheti. Mi országos hálózathoz nem csatlakozunk, erdei és turistavasút van nálunk. A tevékenységünk korábban engedélyhez kötött volt, jelenleg a törvénymódosítás miatt bejelentésköteles. A vasút Lenti-Csömödér-Páka-Bázakerettye-Kistolmács vonalon jár, a MÁV menetrendjébe szereplünk. Normál nyomtávtól eltérő vasúti társaságok közé tartozunk. A vasúti dolgozók nem minősülnek erdészeti szakszemélyzetnek. Olyan kérdésem lenne, hogy az szja-törvény 1. sz. melléklet 9.2 pontja alapján adómentesen adhatjuk e a formaruhát ezen dolgozók számára, vagy mint meghatározott juttatás után adófizetési kötelezettség áll fent a cégnek? A bejövő számla áfája levonható e?

Személygépkocsi új kérdés Kérdés

Tisztelt Juhász Tibor! Igen kimerítő és terjedelmes leírást kaptam a kérdésemre. De az összefoglalás nem nagyon világos számomra. Tehát a jelzett személygépkocsi mégsem személygépkocsi, és nem kell cégautóadót fizetni, ugyanakkor ha személygépkocsi lenne, az üzemanyag áfáját nem lehetne visszaigényelni, de mivel a munkába járás nem vállalkozási célú tevékenység, ezért mégsem lehet a munkába járásra felhasznált üzemanyag áfáját levonni. Így helytálló a leírás? Az alább idézett összefoglalás igencsak megzavart „Összefoglalva meg kell állapítani, hogy a jármű személy, vagy tehergépkocsi-e, az dönti el az adókötelezettséget, és a nyilvántartást, ha jól gondolom, és személygépkocsi, akkor lenne cégautóadó, ami azért nincs, mert 9 személyes a gépjármű. Ha személygépkocsi, akkor nincs üzemanyagáfa-levonás, de a költségek szempontjából sem mindegy, hogy kiküldetés, vagy munkába járás miatt merülnek fel.” Ugyanakkor arra a kérdésre nem kaptam választ, hogy a kft.-t vagy a munkavállalókat terheli-e egyéb adó- és járulékfizetési kötelezettség? Köszönöm.

Utazási iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda más, közösségen belüli (nem magyarországi) utazási irodák utazási csomagjait értékesíti belföldön. A csomagokhoz más szolgáltatást nem tesz hozzá, csak a saját jutalékát és jutalékkal növelt áron adja tovább. A vevők egyfelől belföldi utazási irodák, akik maguk is továbbértékesítik a szolgáltatást, másrészt pedig magánszemélyek, akik az áfatörvény 15. fejezete alapján utasnak minősülnek. Kérdéseink: 1. Közvetített szolgáltatásként az általános szabályok szerint adózik-e az ügylet, vagy az áfatörvény 15. fejezete alá kell sorolni? 2. Áfa szempontjából hogyan kell kezelnünk a bejövő számlákat és a kimenő számlákat? Vonatkozik-e a bejövő számlákra a fordított adózás? Ha igen, jogosultak vagyunk-e áfalevonásra? Üdvözlettel: Kaszab Éva

Áfalevonás számláról Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem telket vásárolt az önkormányzattól, a számla 27 százalékos áfával van kiállítva, de a kiállító nem azt írta, hogy önkormányzat mint eladó, hanem ráírja a számlára, hogy bérlakás-értékesítő, és az önkormányzat adószámát írja oda. Kérdésem: erről a számláról levonhatom-e az áfát?

Mikor vonható le az áfa és mikor nem lakóingatlan építésekor? Cikk

Ha egy szolgáltató kft. vásárolt egy telket, mert lakóingatlant szeretne ráépíteni, hogyan kell eljárni az áfa szempontjából? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.

Egyéni vállalkózó által lízingelt személygépkocsi áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó személygépkocsit szeretne vásárolni, amelyet a tevékenységéhez kíván használni. A tevékenységi köre kiskereskedelem (nem autókereskedelem). Az autókereskedésben azt a tájékoztatást kapta, hogy ha nyílt végű lízing konstrukcióban vásárolja a gépkocsit, akkor az áfa visszaigényelhető. Mivel az szja-törvény az ismereteim szerint a személygépkocsit egyéni vállalkozó esetében nem tekinti kizárólag üzemi célú tárgyi eszköznek, ezért kétségeim merültek fel a személygépkocsi áfájának levonhatóságával kapcsolatban. Kérem ezzel kapcsolatos tájékoztatásukat.

Lakóingatlan-felújítás áfája szálláshely-szolgáltatásnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. lakóingatlant vásárol azért, hogy az átalakítás után 5520 Egyéb szálláshely-szolgáltatás (falusi turizmus) keretében hasznosítsa. Az átalakításhoz kapcsolódó számlák (vezetékek cseréje, csapok, bontási munkák, ezekhez kapcsolódó rezsiszámlák, áramhálózat bővítése...) áfája levonható-e, hiszen a jövőben szálláshely-szolgáltatás céljára lesz hasznosítva? Az önkormányzattól az engedély majd csak a már teljesen átalakított ingatlan megtekintése után lesz meg. A másik kérdés, hogy a berendezési tárgyak (hűtő, TV, bútorok) önálló tárgyi eszközként lesznek felvéve, és az áfájuk visszaigényelhető-e?

Külföldi webáruházak számlái Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: amennyiben belföldi adóalanyként egyébként jogosult vagyok áfa levonására, az Emag, Alza.hu stb nagy webáruházak által kibocsátott számlák áfatartalmát levonhatom? 27 százalékos áfát hárítanak át a számláikban, de a számlán szereplő magyar adószámot nem tudom leellenőrizni, hogy élő vagy sem. Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Beruházás bérelt ingatlanon: levonható-e az áfa? Cikk

Társaság iroda céljára lakást bérel egy magánszemélytől, amelyet felújít. A beszerelt eszközöket a bérleti idő lejártakor nem viszi magával. Mi lesz az eszközök sorsa, levonható-e az áfatartalmuk, terheli-e adófizetési kötelezettség a bérbeadáskorinál értékesebb lakást visszakapó tulajdonost – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Beruházás bérelt ingatlanon Kérdés

Ügyfelem (kft.) egy évre lakást bérel magánszemélytől, iroda céljára. A kft. első lépésként fürdőszobai berendezéseket vásárolt: mosdót, WC-t, csapot, lecserélte a régi, hasonló felszereléseket. Nyilvánvaló, hogy az egyéves használat (bérlés) után nem viszi magával a beszerelt eszközöket, és az is nyilvánvaló, hogy a tulajdonos felé nem számlázza ki azok költségeit a bérleti idő lejárta végén. Kérdésem: van-e olyan lehetőség, hogy levonható legyen az említett berencezések áfája? Mi lesz ezen eszközök sorsa a bérleti szerződés felmondása után? A költözéssel kivezeti a könyveiből, de a lakástulajdonos számára (aki egy minőségibb lakást kap vissza) jelent ez valamilyen kötelezettséget? Köszönöm, ha válaszolnak: CsK

Üzemanyag-felhasználás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás üzemanyagköltségeinek csökkentése céljából tartályban vásárolt nagy mennyiségű gázolajat. A feltöltött tartályt a cég telephelyére szállították, ahol szükség szerint történik a felhasználás tehergépjárművekben és személygépkocsiban is. A társaság havi áfabevalló, a megvásárolt üzemanyag felhasználása kb. két-három hónap alatt fog megtörténni. Kérdésem: hogyan helyes az üzemanyag egyes gépjárművekben történő felhasználása, illetve az áfa levonása? Válaszukat előre is köszönöm.

Parkolás – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság tevékenységi körébe tartozik a repülőtér közelében lévő parkoló üzemeltetése. A szolgáltatás része, hogy miután az ügyfél a saját autójával a telephelyen leparkolt, a társaság saját kisbusszal a repülőtérre szállítja. A repülőtér parkolás címen havonta számlát állít ki a társaság részére. Ebben az esetben az áfa levonható vagy sem? Köszönöm válaszát!

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Általános szabályok szerint adózó áfaalany mezőgazdasági őstermelő ingatlant is bérbead. Az ingatlan-bérbeadásra nem választotta az áfa kötelezettséget, így van áfás és nem áfás bevétele is. Az lenne a kérdés, hogy azokat a költségeket, amelyek egyértelműen az áfakörös tevékenységéhez merültek fel, abban az esetben az áfa 100 százalékban levonható, vagy mindenképpen meg kell osztani a mentes és az áfás árbevétel között? Őstermelői tevékenységeként a növénytermesztést végez, áfásan értékesít, az ehhez kapcsolódó beszerzések (bérmunka igénybevétel) esetén fennáll-e a teljes áfalevonási lehetőség?

Cégautóadó: mikor fizeti a társaság, és mikor a magánszemély? Cikk

Ugyan a cégautóadó-fizetési kötelezettség korántsem újkeletű, újra és újra felmerül a cikkünk címében is megfogalmazott kérdés: mikor fizeti a társaság, és mikor a magánszemély?

Telephely bejelentése, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértők! Cégünk vásárolt egy romos lakóingatlant (lakóház, gazdasági épület), amit le fog bontani. Bontási engedély nem szükséges, bejelentési kötelezettsége lesz csak. Új épületet nem épít rá, lesz egy könnyűszerkezetes építmény majd a „telken”, illetve zárt konténert akar elhelyezni. A térburkolaton, a gépjárműveit, gépeit fogja elhelyezni, tárolni, zárt helyen. A bontást követően megváltozik az ingatlan jellege, amit majd telekké (?) kell nyilvánítani. A telken kerítés, bejárat, térburkolat beruházás fog megvalósulni. Nem engedélyköteles beruházások, a cég általános szabályok szerint adózik, csak adóköteles tevékenységet folytat. Az ingatlanban nem fog végezni tevékenységet egyáltalán, mert tevékenysége építőipar (kábelszerelések), mindig más helyeken végzi a tevékenységét. Kérdéseim: – be kell-e jelenteni telephelynek az ingatlant (jelenleg még nincs lebontva sem), az olvasataim alapján nem kell, de még akkor sem, ha készen lesz a tervezett beruházás. Tevékenysége egyébként nem telephely engedélyköteles (4222), iparűzési adó szempontjából a székhelye is ugyanezen önkormányzathoz tartozik. – áfa: levonható-e az beruházással kapcsolatos áfa, a földhivatali bejegyzéstől függetlenül, hiszen még lakóháznak számít lebontásig?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink