1317 találat a(z) áfalevonás cimkére
Illatosító
Kérdés
T. Szakértő! Kft. teherautóiba vettek illatosítót. Kérdésem az lenne, hogy ezek elszámolhatók-e költségként, az áfa levonható-e ezek után? Segítségét köszönöm, Ildi
Építési projektszervező áfalevonása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy építési projekt szervezésével foglalkozó társas vállalkozás több lakásos lakóingatlant épít(tet). Az anyagot maga szerzi be, de a tervezési, építési-szerelési munkálatokat más vállalkozások fogják elvégezni. Egyelőre nem döntötte el, hogy az elkészült ingatlant megtartja saját magának és a későbbiekben bérbe adja, vagy annak elkészültével továbbértékesíti. Milyen esetben minősül ez saját rezsis beruházásnak? Hogyan alakul az áfa levonhatósága az említett esetekben (bérbeadás – továbbértékesítés)? Visszaigényelheti-e az adóhatóságtól a negatív elszámolandó adóját ezekben az esetekben (amennyiben az 1 millió forintot meghaladja) az építkezési folyamat során, vagy csak akkor helyezheti levonásba és kérheti vissza, ha a jogerős használatbavételi engedélyt megkapta? Ha bérbeadás mellett dönt, milyen hatállyal kell bejelentkeznie az áfa alá bérbeadás tekintetében, hogy az építkezés alatt felgyülemlett negatív elszámolandó adóját visszaigényelhesse az építkezési folyamat alatt? Hogyan alakul a levonhatóság, ha például10 lakásból egyet megtart irodának (saját rezsis beruházás) és csak a többi lakást hasznosítja bérbeadással, továbbértékesítéssel? Válaszukat előre is köszönöm!
Alanyi mentes tárgyieszköz-értékesítés könyvelése
Kérdés
Alanyi mentes kft. tárgyi eszközöket értékesít, a felszámított áfát a számla alapján lekönyveli. Ezeket az eszközöket 2-3 éve, áfát tartalmazó számlával alanyi mentesként vásárolta. Hogyan kell könyvelni azt az előzetesen felszámított áfát, ami az értékesítésre tekintettel a fizetendő adóból levonható?
Teherautó-szervizelés áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy tehergépkocsi javításának áfája teljes egészében levonható, vagy csak 50 százalékban? Köszönettel!
Katás betéti társaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás betéti társaság vállalkozási bankszámlájáról a magánszámlájára utal pénzt. Van-e olyan törvényi hivatkozás, ami ezt tiltaná, vagy valamilyen jövedelemmé minősítené? Elvileg a katával már le van adózva a bevétel. Katás társaság áfaalany. Nyilvántartásait az egyszeres könyvvitel szerint vezeti a fizetendő és levonható adó megállapítása miatt. Helyes-e, ha a be nem folyt bevételére a 45 nap halasztást alkalmazza? Az áfa levonhatóságnak nincs akadálya katásnál az általános tiltásokon kívül? Nem tárgyévben indult alanyi adómentes vállalkozásnál, aki szünetelteti a tevékenységét pár hónapig, az alanyi adómentesség határa továbbra is 8 millió forint, arányosítás nélkül? Köszönöm válaszukat!
Lakóingatlan áfája
Kérdés
Egy cég (általános szabályoktól eltérő áfás tevékenységet választott ingatlaneladásra) lakóingatlanokat vásárol. 2 évnél régebbiek, így nem áfásak. Felújítja az ingatlanokat, majd eladja. A felújításokhoz kapcsolódó áfa levonható? Neki is áfa nélkül kell továbbszámlázni az ingatlanokat, hiszen továbbra sem új építésű ingatlanokról beszélünk?
Egyéni vállalkozó tehergépjármű-beszerzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, legyen kedves szakvéleményét adni az alábbi kérdésben. Egyéni vállalkozó, ha olyan teherautót vásárol, melynek egyébként levonható az áfája (tehát a vtsz száma megfelelő ehhez) akkor valóban le is vonhatja azt, ha egyébként a feltételek fennállnak? Azért teszem fel a kérdésem, mert egyrészt az áfatörvény úgy rendelkezik, hogy abból a beszerzésből nem vonható le az áfa, melyet a vállalkozás akár részben nem vállalkozási célra használ, és ez egy egyéni vállalkozónál nem tudom, mennyire jelenthető ki, hogy kizárólag céges céllal használ egy autót. Vagy ő kötelezett esetleg valamilyen nyilvántartás vezetésére ezzel kapcsolatban? Azért is aggaszt ez, mert az egyéni vállalkozónál a cégautó sem úgy értelmezhető (személygépjármű esetén), mint egy cégnél. Levonhatom-e a teherautó áfáját az egyéni vállalkozónál (ha az egyéb feltételek fennállnak), vagy sem, illetve köteles-e a vállalkozás emellett valamilyen nyilvántartást vezetni esetleg? Köszönöm válaszát előre is.
Külföldi kiküldetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetés esetén mi, hogyan számolható el, és mit melyik sorokra kell betenni az áfabevallásba? EU-s és harmadik ország között van különbség? Például EU-snál kell-e közösségi adószám (mondjuk taxinál, szállásnál) vagy az ottani igénybevételnek számít és az áfa bevallás 17-es sorába kerül? És mit lehet nyugta alapján (például taxi, repülőjegy)? Szállásról kell számla vagy elég nyugta? Étel, italról kell számla vagy elég a nyugta? Kiküldetési rendelvénybe csak a nyugtásakat és a napidíjat kell-e beírni, a számlásakat pedig céges számlaként lekönyvelni? Az áfáját van, aminek le lehet vonni (például szállás, repjegy, étel-ital)? Miket kell berakni az áfabevallásba és melyik sorokra? A külföldi étel-ital természetbeni juttatásnak minősül és ugyanúgy kell rá szja- és ehót számolni és fizetni?
Katás egyéni vállalkozó ingatlanértékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy katás, alanyi áfamentes egyéni vállalkozó, aki magánszemélyként kíván lakóingatlant vásárolni, majd felújítás után értékesíteni. A vállalkozói tevékenysége más jellegű tevékenység. 1. Beleszámít-e az ingatlanértékesítés bevétele a vállalkozói tevékenységének katás bevételébe? 2. Beleszámít-e a bevétel az alanyi áfamentes határba? 3. Megteheti-e egyáltalán, hogy ezt a tevékenységet nem az egyéni vállalkozói tevékenysége keretein belül végzi? Ha igen, kell-e valamilyen bejelentést tenni a NAV felé a tevékenységről. 4. Van-e a 15% szja-n kívül valamilyen fizetési kötelezettsége, ha "magánszemélyként" végzi ezt a tevékenységet? 5. Kell-e áfát felszámítani az eladáskor, és levonható-e a felújítási költségek áfája akkor, ha esetleg egy általános áfakötelezettséget választott kft. keretein belül történne a tevékenység, amely nem választott adókötelessé tételt az ingatlanhasznosításra, vagy lakóingatlanról lévén szó, a törvény egyértelműen nem engedi levonni a felújítás áfáját? Köszönettel.
Evás ügyvédi iroda végelszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Evás ügyvédi irodát végelszámolással meg kívánja szüntetni az alapító. Az evaalanyisága a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal megszűnik a 2002. évi XLIII. számú evatörvény 3. § (1) g) pontja alapján. Tudomásom szerint az evaalanyiságból áfaalanyiságra visszatért adóalanynál nem kell vizsgálni az előző évi bevételi értékhatárt mint feltételt, mivel az evaalanyra nem terjed ki az áfatörvény hatálya, így esetében nem értelmezhető az adóalanykénti gazdasági tevékenységből származó bevétel mint fogalom. Ebből az következik, hogy az ügyvédi iroda akkor is választhat alanyi mentességet, ha a tárgyévben és a megelőző évben is – evaalanyként elért – bevétele kb. 15 millió forint volt. Helyesen gondolom? További kérdés, hogy az evaalanyiságát megelőzően – áfalevonás érvényesítésével – beszerzett tárgyi eszközt áfa felszámításával kell értékesítenie már a végelszámolás időszakában, akkor is, ha alanyi mentességet választott? Amennyiben olyan tárgyi eszközt értékesít, amelyre áfalevonással nem volt joga élni, akkor áfa felszámítása nélkül adhatja el? Köszönöm válaszát!
Áfaarányosítás jogutód esetében
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan áfaarányosítással kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy ha egy cég átalakul kedvezményes átalakulás keretében, kiválással, a kiváló cég vitte az egyik ingatlant, mely esetében a jogelőd élt az áfalevonási joggal az üzembe helyezéskor. Kérdésem, hogy a 240 hónapos figyelési időt hogyan kell számolni? A kiváló társaság cégbejegyzésének napjától, vagy a jogelőd aktiválási napjától?
Helyesbítő számla
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bedolgozó partnerünk az idei évben áfásan számlázott felénk. Most jelezte, sajnos elfelejtette, hogy kilépett az áfakörből, így helyesbítő számlát bocsátana ki felénk. Kérdésünk: jól gondoljuk-e, hogy nekünk mint befogadónak a kapott helyesbítő számla kelte szerinti időszakban kell csökkentenünk a levonható áfát? Tisztelettel várom válaszukat.
Térítésmentes eszközátadás II.
Kérdés
Tisztelt dr Kelemen László! Köszönettel vettem a válaszát, de engedje meg, hogy további segítségét kérjem a pontosítás érdekében. A cég nem tudta, hogy térítésmentesen kell átadni majd a pavilont, azért nem igényelte vissza az áfát, mert egyszerűbb volt a támogatásból bruttó módon elszámolni az eszközt. Számomra ez még kezelhető, azonban az Ön által is hivatkozott paragrafus szerint akkor kell fizetni áfát a térítésmentes átadáskor, ha az adózót adólevonási jog illeti meg, és nem arra hivatkozik, hogy le is vonta az adót. A mi esetünkben levonhatta volna, de nem tette. A kérdésem arra vonatkozik, hogy akkor kell csak térítésmentes eszközátadáskor áfát fizetni, ha levonhatta, és le is vonta az áfa összegét, vagy már akkor is fizetni kell, ha nem vonta le, de levonhatta volna, mert az adólevonási jog megillette? Nem szeretnénk abba a hibába esni, hogy nem fizetjük meg az áfa összegét, és a NAV azt állapítja meg, hogy levonhatta volna a cég az áfát, amit nem tett meg, de ettől függetlenül meg kell fizetnie a térítésmentes eszköz átadásakor a forgalmi adót. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária
Nyílt végű lízing, előlegszámla – áfalevonás II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az előző kérdésemet kiegészíteném az alábbiakkal. Az előlegszámlát a kereskedő állította ki. Ez volt a feltétele, hogy gyártásba küldjék az autót. A számlán az autó típusa és "előleg" szerepel. Az autó nagyjából fél év múlva érkezik meg, ezért vagyok tanácstalan, hogy mi lenne a teendő az áfával, mert később ez nyílt végű lízingbe fordul át, ahol beszámításra kerül az előleg. Ugyanakkor a nyílt végű lízinget majd a bank fogja számlázni, és gondolom, az önrészben lesz engedményezve ez az összeg. Ennek fényében is azt javasolja, hogy az áfát vonjuk le? Köszönöm.
Nyílt végű lízing, előlegszámla – áfalevonás
Kérdés
TIsztelt Szakértő! Nyílt végű lízinghez (szgk) kapcsolódóan kiállított előlegszámla áfatartalma levonható? A várható üzleti célú használat arányában? Év végén a tényleges arányra ki kell igazítani? Vagy az áfa nem vonható le és év végén lehet a kiigazítást elvégezni? Köszönöm