1279 találat a(z) áfalevonás cimkére
Egyéni vállalkozó üzemanyag-elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbiban. Adott egy kiskereskedelemmel foglalkozó, főfoglakozású egyéni vállalkozó. A benzin üzemű személygépjármű a házastársa tulajdona. Az egyéni vállalkozónak az árubeszerzéseihez az 500 km költségként történő elszámolása helyett milyen üzemanyagköltség-elszámolási lehetősége van, mikor kell cégautót fizetni, útnyilvántartást vezetni és jól gondolja-e hogy az áfa nem vonható le a benzinnél, csak a gázolajnál? Köszönöm a segítséget.
Bánatpénz áfája Kérdés
Nemzeti Földalapba tartozó földet vásároltam árverés útján, 20 éves haszonbérleti jogviszonnyal terhelten. A haszonbérletet sikerült megszüntetni oly módon, hogy a haszonbérlő részére az állam helyébe lépő bérbeadóként bánatpénzt fizettem ki. A föld tulajdonosaként az érintett földterületeken a bérleti jogviszony megszűnését követően családi gazdálkodóként mezőgazdasági tevékenységet folytatok Megnyílik-e a levonási jogom a bánatpénz tekintetében, mint általános szabályok szerint adózónak, amennyiben a bánatpénz kifizetése után nyílik meg a lehetőség a terület hasznosítására, és ezáltal az adóköteles termékértékesítésre? Ugyanezen elv szerint elszámolható-e a bánatpénz a bevételekkel szemben költségként?
Családi gazdaság levonható áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy adott egy áfás családi gazdaság. Az egyik tag nevén lévő tárgyi eszköz (amit a családi gazdaságban használnak), meghibásodott. Ez a tag közben áfás egyéni vállalkozó is. Az eszközre van biztosítás (a tag nevére szól), amire a biztosító fizet is majd. A javító cég a tag nevére fogja kiállítani az áfás számlát. A kérdésünk az lenne, hogy ha az egyéni vállalkozói adószáma lesz a számlán feltüntetve (miután a biztosító kér adószámot), akkor a családi gazdaságban az áfa levonható lesz-e? A tag a vállalkozásában elszámolni nem tudja a költséget, hiszen nincs ilyen tárgyi eszköze. Személyi jövedelemadó szempontjából, hogyan tudjuk elszámolni a gazdaságban? Osztható-e a költség, ha nem a vezető nevére szól a számla? Köszönöm.
Jogérvényesítés az Európai Unióban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van-e jogorvoslati lehetőség áfa-visszaigénylés adóhatósági vizsgálat határozata és annak felülvizsgálatának ügyében az Európai Unió bármelyik szervénél, ha a magyarországi lehetőségeket kimerítettük, a Kúria a bírósági határozat felülvizsgálatát elutasította, érdemben sem az adóhatósági határozat, sem pedig a bírósági felülvizsgálatok nem foglalkoztak az uniós jogra és határozatokra való hivatkozásainkkal, holott azok fényében nem lehetne elvitatni az adózó áfalevonási jogát? Köszönöm!
Szálláshely extra szolgáltatásai Kérdés
Tisztelt Adózóna! Cégünk egyéb szálláshely-szolgáltatással foglalkozik. A vendégek kényelme és a felszereltség növelése miatt úgy döntött, hogy a közeli fitneszterembe állandó klubtagságot vásárol, így amelyik vendég szeretne edzeni, az ingyenesen megteheti. Ilyen esetben a fitneszterem számlája elismert költségnek minősül-e, illetve az áfatartama levonásba helyezhető-e? Köszönettel.
Áfalevonhatóság lakóingatlan esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. székhelye lakóingatlannak minősül a földhivatali nyilvántartás alapján. Ezt a székhelyet az ügyvezetőtől bérli, mert az ügyvezető tulajdonában van. A kft. a tényleges ipari tevékenységét itt végzi; egy telken három épület van. Az egyik épület lebontásra került, és a helyén maradó törmelék, sitt elszállításával, a földmunkával egy vállakozót megbízott, aki erről áfás számlát állított ki. A számlában szereplő áfatartalom ebben az esetben levonható?
Közösségi beszerzés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy kft., amely általános szabályok szerint állapítja meg az áfáját, és használt ingatlan vételével, eladásával foglalkozik, tehát áfamentesen ad el, és nem vonja le az áfát a beszerzések után. Viszont elkezdett Romániából termékeket beszerezni (10 ezer euró alatt volt), amihez rögtön megkértük a közösségi adószámot. A számlán fel is van tüntetve az adószám. Ezeket a termékeket továbbértékesítési céllal veszi meg, amit az ingatlanba beépít, és áfamentesen ad el az ingatlan értékesítésekor. Kérdésem, hogy ez esetben meg kell-e fizetni az áfát az EU-s beszerzések után, vagy a továbbértékesítés miatt levonásba is helyezhetem a forgalmi adót, és így nem keletkezik áfafizetési kötelezettség ezen továbbértékesített termékek után? Valamint gondolom, termékdíjköteles is lesz a vállalkozás? Köszönöm.
ÁFA bérleti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014 végén alakult egy bt., főtevékenysége ingatlan bérbeadása. A bt. az IKV-től bérelt lakást, aminek a bérleti díját áfával együtt havonta kiszámlázták. Mi ennek az áfáját levontuk és áfakövetelésbe állítottuk be, ami már 1 millió Ft. A bt. előzetesen bejelentette a NAV felé, hogy a bérbeadás áfás. Ugyanakkor a bt. a mai napig nem tudta bérbeadni az ingatlant, mert perbe került az IKV-val. Nekem - mint könyvelőnek - az a kérdésem, hogy 2016. decemberig az IKV által kibocsátott számlákból jogosan vontam-e le az áfát, mivel a pereskedés miatt nem tudta a bt. az ingatlant bérbeadni? Nem szeretném, ha a NAV áfahiányt állapítana meg a bt.-nél, mondván, nem folytatunk gazdasági tevékenységet, bevételünk nem volt. Most az áfabevallásban1 millió Ft áfakövetelés van. A per most zárult le a javunkra, és 2017-től most már lesz kimenő számla a bérbeadásról. Válaszukat köszönöm
Levonható-e a teljes áfa? Kérdés
Éves áfaelszámolású vállalkozó többhavi szolgáltatásról kapott számlát. Az elszámolás kezdő napja 2016.07.01., a záró napja 2017.04.30. A számla kiállításának időpontja 2016.12.22., a fizetési határidő 2016.12.30. A számlát kifizették. A vállakozó a számla teljes áfatartalmát levonásba helyezheti 2016. évben? Megzavart a 164. § 2 bekezdésben "az egy naptári hónapot meghaladó, de a rá vonatkozó adómegállapítási időszakot meg nem haladó időszakban....." mondat.
Nyílt végű lízing járulékos költségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű lízing keretében beszerzett gépjármű esetében a jármű vételárához kapcsolódó üzembehelyezési költség külön számlán szerepel. Kérdésem az lenne, hogy a lízinghez kapcsolódó üzembehelyezési költség áfája levonható-e az üzleti célú használat arányában vagy sem? Az aktiválásig beszerzett téli gumiabroncsok és azok szereléséről kapott számla az eszköz bekerülési értékét növelik, és áfa nem vonható le, ha jól gondolom (tekintve, hogy nem szolgáltatás?!) Köszönettel.
Saját rezsiből megvalósított beruházás áfája Kérdés
Egy vállalkozás 2011. évben kezdett új épület beruházásába, saját rezsiben megvalósuló kivitelezésben. Az építési engedély 50%-ban gazdasági épületre, 50%-ban lakásra vonatkozik. Az épületre a használatbavételi engedélyt 2015. május 20-án megadta az építési hatóság, de az ingatlant csak 2016. december 31-én aktiválták, és akkor vették ténylegesen használatba. Kérdésem, hogy a saját rezsiben megvalósított építési beruház esetében hány százalék a fizetendő, és hány százalék a levonható áfa (5 vagy 27)? A teljes épület értéke után levonható-e az áfa, vagy csak annak az 50 százaléka, a gazdasági épület után? Köszönettel: Rácz Ildikó
Személygépkocsi áfájána visszigénylése Kérdés
Gépkocsit forgalmazó kereskedéssel foglalkozó kft. 2016. december hóban forgalomba helyezett 5 gépkocsit. Az értékesítés is megtörtént, de az áfa összege felszámításra került. A beszerzést terhelő áfa nem került levonásba (az áfatörvény 124. § d) alapján. A jelenlegi beszállító nem így értelmezi az áfatörvényt. A beszerzéshez kapcsolódóan levonásba helyezhetjük-e a személygépkocsi áfatartalmát, amit továbbértékesítettünk.
Közvetített szolgáltatás plusz áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cégnek az anyacége telefonhasználatot egy az egyben továbbszámláz. Viszont a telefonszámlán szereplő bruttó összegre még egyszer ráteszi az áfát, és úgy állítja ki a számlát. A kérdésem az lenne, hogy ez a plusz áfa levonható-e? Az eredeti bruttó összeget természetesen szétosztjuk telefonra (annak is levonható és nem levonható részére), internetre (levonható), parkolásra (nem levonható) stb. De az egészre még rátett plusz áfát hogy könyveljük, és levonhatjuk-e? Egyáltalán helyes-e, hogy így számláz az anyavállalat?
Áfás őstermelő II. Kérdés
Áfakörös őstermelő, aki csak mezőgazdasági tevékenységet végez, és nem mondott le a kompenzációs rendszer alkalmazásáról, saját döntése alapján alkalmazhatja-e az áfatörvény 200-202. §-ait, vagy az kötelező érvényű? Tehát belföldi, nem mezőgazdasági adóalany részére (a feltételek fennállása mellett) kötelező felvásárlási jeggyel értékesíteni (12%,7%-os adókulccsal), vagy dönthet úgy, hogy csak számlát állít ki 27%-os áfatartalommal (az értékesített termék nem kedvezményes adókulcsú)? Ha ez utóbbit alkalmazhatja, és alkalmazza, és csak számlát, nyugtát állít ki, mentesül-e a 199. § (1)b, előzetesen felszámított levonási tilalom alól? Vagy ahhoz, hogy kiadásainak áfatartalmát levonásba helyezhesse, le kell mondania a különös jogállásáról?
Áfás őstermelő Kérdés
Egy őstermelő a következő évtől átjelentkezett áfakörbe. Eddig alanyi adómentes volt, illetve a kompenzációs felár megtérítésére tartott igényt. A változásbejelentő lapon az általános szabályok szerint megállapított áfa mellett jelölhető, hogy lemond különös jogállásáról, a kompenzációs rendszer helyett is általános szabályokat alkalmaz. A különös jogállású őstermelő az áfatörvény 199. § (1) b szerint e tevékenysége körében áfalevonásra nem jogosult. Jól értelmezem-e, ha a változás bejelentésénél nem jelöljük be, hogy lemondunk a különös jogállásunkról, az áfatörvény 197-204. §-ai irányadóak az olyan értékesítéseinkre, amelyeket olyan adóalanynak teljesítünk, aki belföldön nyilvántartásba vett adóalany, illetve nem mezőgazdasági adóalany és természetesen a többi tárgyi stb. feltételek is fennállnak? Ilyen minőségben felvásárlási jeggyel kell értékesítenünk, melyet a termék beszerzője állít ki kompenzációs áfa feltüntetésével. Minden más értékesítésünkkel kapcsolatban áfás számlát, nyugtát kell kiállítanunk. De mivel nem mondtunk le a különös jogállásunkról, ÁFALEVONÁSRA a 199. § alapján nem vagyunk jogosultak. E levonási tilalom a mezőgazdasági tevékenység egészére vonatkozik, vagy csak a kompenzációs felárral, felvásárlási jeggyel értékesített termékkel kapcsolatos beszerzéseinkre? Hiszen ez utóbbiak nem elkülöníthetők, ha viszont a tevékenység egészére fennáll a levonási tilalom, a számlás, nyugtás értékesítéseink után mindig fizetendő áfa keletkezik.