1279 találat a(z) áfalevonás cimkére
Személygépkocsi-eladás – áfa Kérdés
A kft. nyílt végű pénzügyi lízinggel egy évvel ezelőtt személygépkocsit lízingelt. Ez év szeptemberében lezáratta a nyílt végű pénzügyi lízinget, és kifizette a még fennálló összeget. A lízingelő cég ki is adta a számlát, mely áfát is tartalmaz. Ilyenkor levonható az áfa összege? Ezt az autót most, november hónapban értékesíti a kft. Milyen számlát kell kiállítanunk az értékesítésről, áfatartalma lesz? Előre is köszönöm a válaszukat.
Nonprofit szervezet GINOP pályázata – áfa (folytatás) Kérdés
Tisztelt Magos Zoltánné! Köszönöm kérdésemre adott részletes válaszát. Egyet szeretnék visszakérdezni: Az áfatörvény 120. paragrafusa így fogalmaz az adólevonási jog terjedelméről: "Abban a mértékben, amilyen mértékben az adóalany – ilyen minőségében – a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, jogosult arra, hogy az általa fizetendő adóból levonja azt az adót..." Ez azt jelenti, hogy adólevonási jog csak az adóköteles (nem "tárgyi" vagy alanyi adómentességgel érintett) gazdasági tevékenységhez kapcsolódik. Kérdésem: mi a helyzet azzal az áfával, amit a gazdasági tevékenységnek nem minősülő tevékenység végzéséhez szükséges beszerzéseken hárítanak a civil szervezetre? Példa: az egyesület egyfelől kulturális tevékenységet (ének-zenei előadóművészet) folytat, melynek költségeit önkormányzati támogatásból és az adó 1 százalékából finanszírozza; másfelől magánénekórákat tart, melyért fizetnek (gazdasági tevékenység). A kizárólag a fellépésekhez szükséges eszközök beszerzését terhelő áfa levonhatósága a kérdés ebben a példában. Szíves válaszát nagyon köszönöm.
Céges autó munkába járáshoz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott építőipari kft. rendelkezik saját hatszemélyes tehergépjárművel. Az alkalmazottak ezzel járnak dolgozni, illetve szállítják a munkavégzéshez szükséges anyagokat. Mivel távmunkáról van szó, ezért az alkalmazottak hétvégente hazajárnak 150-200 kilométerrel távolabb lévő lakóhelyükre. A kft. hozzájárul a hazajutásukhoz. Ugyanezen tehergépjárművel tudnak az alkalmazottak hazamenni. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben is jogosult a kft. az üzemanyagszámlák áfájának levonására, vagy van valami megkötés, esetleg külön nyilvántartás vezetése ezzel kapcsolatosan? Válaszukat előre is köszönöm!
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy ha ingatlan-bérbeadásra nem választunk áfásságot a cégünkben, akkor a nagyobb értékű beruházási/átalakítási/felújítási munkák áfáját sem vonhatjuk le? Semmit, ami az ingatlan átépítéséhez vagy állagmegóvásához tartozik? Válaszát köszönöm.
Tanya felújításának áfalevonhatósága Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kis segítséget szeretnék kérni. Fiatal gazda ügyfelem vásárolt egy tanyát. A tulajdoni lapon "kivett tanya" van feltüntetve. A tanyát felújítják, életvitelszerűen itt fognak élni. Az lenne a kérdésem, hogy a felújítás áfáját le lehet vonni? Jól gondolom, hogy mivel lakhatás céljára használják, nem lehet levonni? Üdvözlettel: Józsa Károlyné
Áfalevonás alanyi adómentes határ átlépésekor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes szálláshely-szolgáltató 2017-ben átlépi a 8 millió forintos alanyi adómentesség választására jogosító értékhatárt. Alanyi adómentessége alatt számos tárgyi eszközt szerzett be, melyeknek az áfáját nem helyezte levonásba. Alkalmazhatja-e az adóalany az áfatörvény 135. paragrafusát, azaz van-e lehetősége az alanyi adómentessége időszakában beszerzett tárgyi eszközök áfáját pótlólag levonásba helyezni az áfatörvény 135. paragrafusa alapján? Ha igen, mikortól lesz erre lehetősége? Segítségüket előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel.
Nonprofit szervezet GINOP pályázata – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentességet választott, jelenleg gazdasági tevékenységet nem folytató nonprofit szervezeteink (alapítvány, egyesület, NGT) új társadalmi vállalkozást szeretnének indítani GINOP pályázati konstrukcióban. A pályázat sikeressége esetén az új tevékenység gazdasági tevékenységnek fog minősülni, azonban a várható éves bevétel nem feltétlenül éri el az alanyi adómentességi határt. Azonban, mivel a pályázati költségvetésben a nettó tételeket szeretnénk maximalizálni, felmerült, hogy a projekt sikere esetén feladnák az alanyi adómentességet a szervezetek, és a továbbiakban tételesen elkülönítenék a jelenleg is futó, nem gazdasági tevékenység alaptevékenység (A), valamint a pályázati gazdasági tevékenység (B) számláit. Így (A) tevékenység továbbra is az áfa tárgyi hatályán kívül maradna, adólevonási jog nélkül, míg (B) tekintetében a szervezetek áfásan számláznának, és – ami rövid távon a legfontosabb – levonási jogot gyakorolnának a GINOP pályázat keretében beszerzett eszközök, szolgáltatások vonatkozásában, azaz a pályázati költségvetést már nettó áfabontásban készítenénk el. Kérem, legyen kedves megerősíteni, hogy ez az eljárás jogszerű lehet; illetve, ha nem (vagy további feltételekkel), legyen kedves arról is tájékoztatni. Segítségét nagyon köszönöm.
Külföldi vállalkozás, belföldi ingatlanon végzett munka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném állásfoglalását kérni az alábbi ügyben: Szlovák kivitelező cég Magyarországon ingatlanhoz kapcsolódó munkákat végez (ácsmunka, kőműves stb...). Megítélésem szerint (függetlenül attól, hogy Szlovákiában áfamentes vagy áfás a vállalkozás) a számlázás két módon történhet: 1.) Ha belföldi adóalanynak számláz, akkor mindkét fél közösségi adószám birtokában kell, hogy legyen, az adót a belföldi szolgáltatást igénybe vevő állapítja meg, számítja fel és vallja be (le is vonhatja, ha lehetősége van). 2.) Amennyiben magánszemély vagy nem adóalany részére teljesít ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatást, akkor a belföldi teljesítési hely miatt bejelentkezési kötelezettsége lesz a szlovák cégnek, magyar adószámot kell kérnie és magyar áfakulccsal kell számláznia. Kérdésem az lenne, hogy jól gondolom-e a helyzetet? Köszönöm.
Beruházás áfája Kérdés
Kft. ügyvezetőjének a tulajdonában álló ingatlanon hatlakásos társasházat épít fel a kft. Azaz a kft. veszi az alapanyagokat és fizeti az építési vállalkozók számláit. A kft. fogja később hasznosítani az ingatlant, várhatóan bérbeadással. Ebben az esetben a befogadott számlák áfája folyamatosan levonható-e, keletkezik-e ezzel kapcsolatban valamikor áfafizetési kötelezettsége (például használatba vételkor). Minek minősül? Sajátrezsis beruházásnak vagy idegen ingatlanon végzett beruházásnak? Segítségüket előre is megköszönöm
Tárgyi adómentes eszköz értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 85. §-a alapján az adó alól mentes fogorvosi egyéni vállalkozó nyugdíjba készül, a vállalkozásának áfamentes a státusza, egyéb tevékenysége nem volt. A korábban vásárolt és most a vállalkozásában eladásra kerülő eszközöket, fogorvosi szék, műszerek, bútorok stb. terheli-e 27 százalék áfafizetési kötelezettség ezek értékesítésekor? Korábban a beszerzéskor nem volt visszaigényelhető az eszközök után az előzetesen felszámított áfa. A szíves válaszadásukat előre is köszönöm!
Parkolási díj továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy irodaházban bérel irodát, amely egyben kereskedelmi üzlet is. Vásárlóink az irodaház parkolójában 1 órán keresztül "ingyen" parkolhatnak, annak költségét cégünk állja. Az irodaház üzemeltetője utólag számlázza ki részünkre ezt a parkolási díjat. Cégünk a következőt tervezi bevezetni. Amennyiben vásárlónk 1 óránál hosszabb ideig parkol a parkolóházban, úgy az egy órán felüli parkolási díjat számla ellenében nekünk fizetné meg a vásárlónk (és nem a parkoló automatánál). A hónap lezárása után, tehát adott esetben a következő helyzet állna fenn: az üzemeltető kiszámláz cégünk felé például 100 óra parkolási díjat, amelynek egy részét, például 40 órát a vásárlók már megtérítettek részünkre. Helyes-e az a megoldás, ha ebben az esetben a cégünk felé kiállított számlából csak a 60 órára eső parkolási díj áfatartalmát nem vonjuk le és csak a 60 órára eső (áfával növelt) összegre fizetjük meg az szja-t és az ehót, míg a 40 órára eső parkolási díj összegéből levonjuk az áfát és nem fizetünk rá egyéb adókat. Mire kell cégünknek odafigyelni a parkolási díj továbbszámlázásánál? Számviteli szempontból az üzemeltető felénk kiállított számláját milyen költségként kell könyvelni? Például a 40 órára eső díjat esetleg közvetített szolgáltatásként, a 60 órára eső parkolási díjat személyi jellegű egyéb kifizetésként? Változtat-e a helyzeten, ha cégünk felé az üzemeltető 50 százalékos kedvezménnyel számlázza ki a parkolási díjat a parkolóautomata díjához képest? Válaszát előre is köszönöm
Ingatlanértékesítés áfabeli megítélése Kérdés
Segítségüket kérem mint könyvelő egy ügyfelem részére, a termékértékesítő szempontjából az alább részletezett, jövőben folytatandó tevékenység pontos áfabeli kezeléséhez, a helyes számlakiállításhoz. Ügyfelem 2017-ben vásárolt egy ingatlant, mely az ingatlan-nyilvántartásban mint kivett munkásszálló szerepel, és akként is működött korábban. Jelenleg az ingatlan építésiengedély-köteles átalakítása folyik, kb. 30 lakóingatlant alakítanak ki benne– 30, 40, 50 négyzetméteres lakásokat –, valamint a lakások alatt garázsok lesznek. A létrehozott, kialakított lakóingatlanokat a használatbavételi engedély megléte után a jövőben értékesíteni kívánja, természetesen a földhivatalnál is átvezetnék, hogy lakóingatlanokról van szó. Tevékenységi körüket ennek megfelelően bővítik, tehát szeretnék felvenni a lakóingatlan és nem lakóingatlan értékesítést is, mint tevékenységet. Kérdéseink: – Az értékesíteni kívánt ingatlanok újnak – tehát eddig használatban nem vett ingatlannak, hiszen átalakított, teljesen más funkciót szolgáló ingatlant hoztak létre - fognak-e minősülni az áfa szempontjából? – Amennyiben újnak minősülnek, ha magánszemélynek történik az értékesítés, abban az esetben 5 százalékos áfakulcs az alkalmazandó? Ez az áfa magánszemély esetében visszaigényelhető? – Természetesen amennyiben adóalanynak értékesítik, ott a használatba vételt követő 2 évben egyenes áfával és 27 százalékos mértékű adót kell áthárítani, ha jól tudom? – Az átalakításnál ügyfelemre áthárított áfa levonásba helyezhető?
Bérelt ingatlanon végzett beruházás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. raktárt bérel, ahol a kereskedelmi (áfás) tevékenységéhez szükséges árukészletet tárolja. Ha a bérbeadó a nem lakóingatlan bérbeadását nem tette áfássá, abban az esetben is levonható a bérelt ingatlanon végzett beruházás áfája a bérbevevő részéről? Ha a bérbeadó végez felújítást a bérbe adott ingatlanon, ő is levonhatja az áfát? Mi a helyzet abban az esetben, ha a bérbeadó nem kér bérleti díjat (nem tette áfássá a bérbeadást), és a bérbevevő felújítja a raktárt? Ekkor is levonhatja a beruházás áfáját? Köszönöm válaszát.
Mobilitási célú lakhatási támogatáshoz bérelt ingatlan áfa levonhatósága Kérdés
Cégünk áfaalany. Külföldi állampolgár munkavállalónk részére lakást szeretnénk bérelni. A bérbeadó 1000 Eur+rezsi+áfa összegért adja bérbe a lakást Kérdésünk, hogy cégünk levonhatja-e a számlában szereplő áfát, illetve elszámolhatja-e költségként a számla összegét, és milyen adóterhek terhelik? Köszönöm Mikro
Taxivásárlás (személygépkocsi) Kérdés
Szeretnék megerősítést kérni, abban ha egy kft., mely vásárol egy személyautót taxizásra, ebben az esetben az autó áfája levonható, jól tudom? Személygépkocsival kapcsolatos beszerzések áfája általános esetben nem vonható az áfaja. Kivétel, azaz levonható az áfa – ha igazoltan legalább 90 százalékban taxi szolgáltatás nyújtása érdekében történő használat esetén?