1317 találat a(z) áfalevonás cimkére
Egyéni vállalkozó kilépése az áfából
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni, hogy mi a teendő akkor, ha az egyéni vállalkozó kilép az áfafizetési kötelezettség alól. 2018. 01.01-től adómentességet választ. Mi a teendő a korábbi években beszerzett tárgyi eszközök áfájával, ami az elmúlt években levonható áfaként szerepelt?
Fitneszszolgáltatás
Kérdés
Kedves Adózóna! Miként számolom el, illetve levonhatom-e az áfáját az alábbi költségnek? A fitneszterem ásványvizet, citormot stb. vásárol (amelyből aztán limonádét készít), hogy a fitneszteremben az edzés alatt/után megkínálja a vendégeket. Illetve még vásárol nagy kiszerelésben gyümölcslevet, amelyet továbbértékesít. Köszönettel: Horváth-Krivanek Tímea
Árubeszerzés és áfalevonás a vállalkozás szüneteltetése idején
Cikk
Egyéni vállalkozó tevékenységének szüneteltetése alatt szerezhet-e be árut? Ez gazdasági tevékenységnek minősül-e? A beszerzésről kiállított számlán a teljesítés időpontja a szünetelés idejére a számla kelte már a működés idejére esik. Visszaigényelhető-e a számla áfatartalma? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Zárt végű pénzügyi lízing áfája, pénzforgalmi adózónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságunk zárt végű pénzügyi lízing konstrukcióban vásárolt mezőgazdasági gépet. A családi gazdaság a pénzforgalmi elszámolást választotta a tárgyévre. A lízingelt gép első részletét és a beszerzési ár áfáját megfizette. Az áfatörvény 196/B § (2) bekezdését és a 10. § a) pontjának együtt értelmezését én úgy ítélem meg, hogy az áfa levonásba helyezhető, visszaigényelhető jelen esetben. A 196/B § (2) alapján nem lenne levonásba helyezhető az ellenérték meg nem fizetése miatt, de az ide nem értve a 10. § a) kitétel miatt gondolom, hogy levonásba helyezhető a beszerzés teljes áfaösszege. Kérem szakértői véleményét az ügyben! Köszönettel: Km
Üzlethelyiség: nyílt végű pénzügyi lízing lezárása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2008-ban nyílt végű pénzügyi lízing keretében a cég megvásárolt egy üzlethelyiséget. A lízing futamideje még nem járt le, kivásárlási ajánlatot tettek a cég tulajdonosai. A bank az ajánlatot elfogadta, a fennálló tartozás egy részét elengedte, a tulajdonszerzők a cég tulajdonosai lettek, de mint magánszemélyek, tehát a lízingbevevő élt a lehetőséggel, és harmadik személyt jelölt meg a vételre. Ebben az esetben milyen számviteli teendők vannak, a zárás hogyan könyvelendő, és hogyan alakul az áfalevonás?
Gumiabroncs és szerelés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaság több cégautóval rendelkezik, amelyeket a tevékenységéhez használ, ami nem gépjárművekkel kapcsolatos. A cégautókon lecseréltette a nyári gumikat télire. Több szolgáltatót vont be a gumicserébe, több telephelyük is van. Az egyes szolgáltatók teljesen eltérően számlázták a gumicserét és magát a téli gumit: egyes esetben külön számlán a terméket, külön a munkadíjat. Más esetben egy számlára került a téli gumi és a munkadíj. Iparűzési adó és általános forgalmi adó szempontból sem mindegy, hogy ítéljük meg a kérdést, termékbeszerzés-e a gumi, igénybevett szolgáltatás-e a munkadíj (számlázási gyakorlattól függetlenül), vagy az egész esetet komplexen figyelembe véve szolgáltatásról beszélhetünk? Ha szolgáltatás, a gumiabroncsot is tartalmazó összegre alkalmazható az 50 százalékos áfalevonhatóság személygépkocsik esetében? Válaszukat előre is köszönjük.
Alanyi adómentesség választása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy általános szabályok szerinti áfás kft. 2018. adóévtől alanyi adómentességet tervez választani, bevételi mértéke ezt lehetővé tenné. A választási döntéshez kérném tájékoztatásukat az alábbi kérdések megválaszolásában: – Az árbevételi értékhatáron kívül milyen egyéb feltételeknek kell, hogy megfeleljen? – A korábban – áfás időszakában – levont beszerzések (tárgyi eszköz és nem ingatlan) áfájának levonhatósága miatt felmerül-e adófizetési kötelezettsége akár arányosan is (döntően 5 évvel korábbi beszerzések voltak) az alanyi adómentesség létesítése miatt? – Amennyiben még ebben az adóévben (2017) von ki a vállalkozás gazdasági tevékenységből eszközöket, árukat (selejtezés, elfekvő készlet miatti értékesítés stb.), kell-e valamilyen adófizetéssel erre tekintettel kalkulálni?
Ingatlanok áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég megvásárolt egy ingatlant, amelyen két különböző méretű lakás és egy raktárhelyiség volt egy adott összegért, megbontás nélkül. A cég a két lakást átalakította és fel is újította, két kiadható lakást alakított ki és a raktárhelyiség is felújításra került. Itt szintén nem volt elkülöníthető a felújítási költség a két különböző méretű lakás, illetve a raktárhelyiség vonatkozásában. A lakóingatlannak minősülő és nem minősülő ingatlanok bérbeadására áfakört választott a cég, mert bérbeadással hasznosította a felújítás után a lakóingatlanokat. Már a felújítás áfáját is ennek megfelelően vonta le. Most jelentkezett egy magánszemély az egyik lakóingatlan megvásárlásra. Több kérdés merül fel, így: Milyen módszerrel lehet megállapítani, hogy jelenleg milyen értéket képvisel az egyik lakóingatlan? A négyzetméterre jutó ár + felújítási költség szintén négyzetméterre vetítetten a kézenfekvő megoldás. Ez elfogadható-e, vagy van-e erre más szabály? A másik kérdés az, hogy mivel magánszemély a vevő, így értékesítéskor az 5 százalékos áfát kell felszámítani, ha a szabályoknak megfelelő a lakóingatlan? Akkor is, ha 27 százalékos áfa került levonásra a felújítási költségeknél, illetve a felújítás az idén fejeződött be, a telek és a rajta lévő ingatlanok tavaly kerültek megvásárlásra, ekkor történt a lakóingatlanokra történő áfá- bejelentkezés is. A harmadik kérdés pedig az, hogy az egy helyrajzi számon lévő telken kötelező-e az alszámos megosztás? Köszönöm válaszát. Törökné
Személygépkocsi-eladás – áfa
Kérdés
A kft. nyílt végű pénzügyi lízinggel egy évvel ezelőtt személygépkocsit lízingelt. Ez év szeptemberében lezáratta a nyílt végű pénzügyi lízinget, és kifizette a még fennálló összeget. A lízingelő cég ki is adta a számlát, mely áfát is tartalmaz. Ilyenkor levonható az áfa összege? Ezt az autót most, november hónapban értékesíti a kft. Milyen számlát kell kiállítanunk az értékesítésről, áfatartalma lesz? Előre is köszönöm a válaszukat.
Nonprofit szervezet GINOP pályázata – áfa (folytatás)
Kérdés
Tisztelt Magos Zoltánné! Köszönöm kérdésemre adott részletes válaszát. Egyet szeretnék visszakérdezni: Az áfatörvény 120. paragrafusa így fogalmaz az adólevonási jog terjedelméről: "Abban a mértékben, amilyen mértékben az adóalany – ilyen minőségében – a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, jogosult arra, hogy az általa fizetendő adóból levonja azt az adót..." Ez azt jelenti, hogy adólevonási jog csak az adóköteles (nem "tárgyi" vagy alanyi adómentességgel érintett) gazdasági tevékenységhez kapcsolódik. Kérdésem: mi a helyzet azzal az áfával, amit a gazdasági tevékenységnek nem minősülő tevékenység végzéséhez szükséges beszerzéseken hárítanak a civil szervezetre? Példa: az egyesület egyfelől kulturális tevékenységet (ének-zenei előadóművészet) folytat, melynek költségeit önkormányzati támogatásból és az adó 1 százalékából finanszírozza; másfelől magánénekórákat tart, melyért fizetnek (gazdasági tevékenység). A kizárólag a fellépésekhez szükséges eszközök beszerzését terhelő áfa levonhatósága a kérdés ebben a példában. Szíves válaszát nagyon köszönöm.
Céges autó munkába járáshoz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott építőipari kft. rendelkezik saját hatszemélyes tehergépjárművel. Az alkalmazottak ezzel járnak dolgozni, illetve szállítják a munkavégzéshez szükséges anyagokat. Mivel távmunkáról van szó, ezért az alkalmazottak hétvégente hazajárnak 150-200 kilométerrel távolabb lévő lakóhelyükre. A kft. hozzájárul a hazajutásukhoz. Ugyanezen tehergépjárművel tudnak az alkalmazottak hazamenni. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben is jogosult a kft. az üzemanyagszámlák áfájának levonására, vagy van valami megkötés, esetleg külön nyilvántartás vezetése ezzel kapcsolatosan? Válaszukat előre is köszönöm!
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy ha ingatlan-bérbeadásra nem választunk áfásságot a cégünkben, akkor a nagyobb értékű beruházási/átalakítási/felújítási munkák áfáját sem vonhatjuk le? Semmit, ami az ingatlan átépítéséhez vagy állagmegóvásához tartozik? Válaszát köszönöm.
Tanya felújításának áfalevonhatósága
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kis segítséget szeretnék kérni. Fiatal gazda ügyfelem vásárolt egy tanyát. A tulajdoni lapon "kivett tanya" van feltüntetve. A tanyát felújítják, életvitelszerűen itt fognak élni. Az lenne a kérdésem, hogy a felújítás áfáját le lehet vonni? Jól gondolom, hogy mivel lakhatás céljára használják, nem lehet levonni? Üdvözlettel: Józsa Károlyné
Áfalevonás alanyi adómentes határ átlépésekor
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes szálláshely-szolgáltató 2017-ben átlépi a 8 millió forintos alanyi adómentesség választására jogosító értékhatárt. Alanyi adómentessége alatt számos tárgyi eszközt szerzett be, melyeknek az áfáját nem helyezte levonásba. Alkalmazhatja-e az adóalany az áfatörvény 135. paragrafusát, azaz van-e lehetősége az alanyi adómentessége időszakában beszerzett tárgyi eszközök áfáját pótlólag levonásba helyezni az áfatörvény 135. paragrafusa alapján? Ha igen, mikortól lesz erre lehetősége? Segítségüket előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel.
Nonprofit szervezet GINOP pályázata – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentességet választott, jelenleg gazdasági tevékenységet nem folytató nonprofit szervezeteink (alapítvány, egyesület, NGT) új társadalmi vállalkozást szeretnének indítani GINOP pályázati konstrukcióban. A pályázat sikeressége esetén az új tevékenység gazdasági tevékenységnek fog minősülni, azonban a várható éves bevétel nem feltétlenül éri el az alanyi adómentességi határt. Azonban, mivel a pályázati költségvetésben a nettó tételeket szeretnénk maximalizálni, felmerült, hogy a projekt sikere esetén feladnák az alanyi adómentességet a szervezetek, és a továbbiakban tételesen elkülönítenék a jelenleg is futó, nem gazdasági tevékenység alaptevékenység (A), valamint a pályázati gazdasági tevékenység (B) számláit. Így (A) tevékenység továbbra is az áfa tárgyi hatályán kívül maradna, adólevonási jog nélkül, míg (B) tekintetében a szervezetek áfásan számláznának, és – ami rövid távon a legfontosabb – levonási jogot gyakorolnának a GINOP pályázat keretében beszerzett eszközök, szolgáltatások vonatkozásában, azaz a pályázati költségvetést már nettó áfabontásban készítenénk el. Kérem, legyen kedves megerősíteni, hogy ez az eljárás jogszerű lehet; illetve, ha nem (vagy további feltételekkel), legyen kedves arról is tájékoztatni. Segítségét nagyon köszönöm.