1279 találat a(z) áfalevonás cimkére

Ingatlanértékesítés, beruházás, áfa Kérdés

Kedves Szakértő! Egyik cégünk építési telket szeretne vásárolni. Az eladó be van jelentkezve az ingatlanértékesítés áfája alá. Ha jól tudom ebben az esetben, hogy be van jelentkezve, és építési telekről van szó, így egyenes áfás lesz a számla, amit kiállít cégünk számára. A kérdésem az lenne, hogy a mi cégünk, amely viszont nincs bejelentkezve az ingatlanértékesítés áfája alá, levonhatja-e az ingatlanberuházás számlájának az áfatartalmát? Elvégre amikor eladja majd az ingatlant, akkor nem fogja megfizetni az áfát, és mint köztudott az állam nem szereti, ha levonunk áfát olyanra, amire később sem fizetjük meg. Illetve abban sem vagyok biztos, hogyha mondjuk elszámolom csak költségnek a beruházást és nem vonom le az áfát, hogy ez esetben az ingatlanon végzett további beruházás, felújítás áfája levonható-e? Vagy ilyenkor, telek esetében ha ráépít és elválaszthatatlan részét képzi az ingatlannak, akkor vonható, de ha csak egy konténert tesz le, amit bármikor odébb tehet másik telekre az vonható mint ingatlantól független beruházás? Javasoltuk az ügyfélnek, hogy jelentkezzen be az ingatlan áfa alá, mert akkor biztosan vonhatja és megfizeti. Ezzel kapcsolatban viszont felmerült, hogy most szeretne eladni egy másik ingatlant, aminek az áfáját a vételkor nem vonta le. Ilyen esetben az eladáskor be kell fizetnie az áfát, ha időközben most bejelentkezik? Kérem segítsen nekem ebben kacifántos kérdésben, hogy megfelelően tudjunk eljárni! Segítségét előre is köszönöm!

Áfalevonás Kérdés

T. Szakértő! Havi áfabevalló vagyok. Jól tudom, hogy a költségszámlát nemcsak a tárgyhót követő bevallásba tehetem be, hanem elévülési időn belül (5 év) bármikor? Illetve ebben az esetben sem kell önellenőrzés? A könyvelő azt mondja, hogy a júniusi bejövő számla áfáját csak akkor vonhatjuk le, ha önellenőrzést csinálunk. Ez igaz lenne? Köszönöm!

Nyílt végű lízing személygépkocsi beszerzésekor Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelelem nyílt végű lízinggel vásárol 20 millió forint értékű személygépkocsit. Befizet 10 millió forint önrészt, de nem tudom, ennek is levonható-e az áfája? Én úgy tudom, a maradványérték áfája nem vonható le. Válaszukat köszönöm

Személygépkocsi EU-s beszerzése, áfatörvény 87. § b pont Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar székhelyű kft. idén márciusban személygépkocsit vásárolt EU tagállamból (nem új közlekedési eszköz), a német cég áfát nem számított fel eladáskor. A kft. augusztusban, hogy likviditási problémáit megoldja, ezt a személygépkocsit eladta, majd egyből visszalízingelte nyílt végű szerződés keretében egy lízingcégtől, az eladásról áfát is tartalmazó számla készült a vevő lízingcég felé, majd a lízingcég havi rendszerességgel áfás számlákat állít ki a tőketörlesztésekről. A kft. nem foglalkozik gépjármű-kereskedelemmel. A kérdésem arra vonatkozna, hogy helyesen járok-e el akkor, ha az uniós beszerzés áfáját megállapítom fizetendő adóként, majd egyből levonásba is helyezem, mivel ezen beszerzés továbbértékesítésre került, a személygépkocsit áruként tüntettem fel a könyvelésben és utána áfával növelt értéken számláztuk ki a lízingcég felé az eladást? Ha nem tudom érvényesíteni az EU-s beszerzés levonhatóságát, akkor a belföldi értékesítéskor sem kellett volna áfával növelt számlát kiállítanunk? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

GPS nyomkövető – áfalevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem, hogy cégautó-használat esetén az üzleti, valamint magánutak kimutatása érdekében igénybe vett GPS nyomkövető szolgáltatást terhelő áfa 100 százalékban levonásba helyezhető-e? Köszönöm!

Figyeljen az áfára! Év végéig vonható le a 2016-os önellenőrzés nélkül Cikk

Az áfatörvény két évben maximálja azt az időszakot, amelyen belül az előzetesen felszámított adó önellenőrzés nélkül levonható. A 2016-ban keletkezett áfalevonási jogot legkésőbb a 2017. decemberről benyújtandó havi, vagy 2017. negyedik negyedévről benyújtandó negyedéves, esetleg a 2017-ről benyújtandó éves áfabevallásban lehet önellenőrzés nélkül érvényesíteni – hívja fel figyelmet blogbejegyzésében Vizer József, az RSM adóigazgatója.

Használt teherautó beszerzése EU-ból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy egyéni vállalkozó használt (6 hónapnál idősebb, 6000 kilométernél többet futott) kisteherautót szerez be az EU egyik tagállamából olyan kereskedőtől, akinek van EU-s adószáma, 1.) és ebben az ügyletben használtautó-kereskedőként értékesít (erről nyilatkozatot tesz írásban), 2.) és ebben az ügyletben általános adóalanyként értékesít, akkor a magyar vevő érvényesítheti-e az áfalevonási jogát? Mindkét esetben szerepeltetni kell az áfabevallásban és az A60-as adatszolgáltatásban? Köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Gulácsiné

Egyéni vállalkozó kilépése az áfából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni, hogy mi a teendő akkor, ha az egyéni vállalkozó kilép az áfafizetési kötelezettség alól. 2018. 01.01-től adómentességet választ. Mi a teendő a korábbi években beszerzett tárgyi eszközök áfájával, ami az elmúlt években levonható áfaként szerepelt?

Fitneszszolgáltatás Kérdés

Kedves Adózóna! Miként számolom el, illetve levonhatom-e az áfáját az alábbi költségnek? A fitneszterem ásványvizet, citormot stb. vásárol (amelyből aztán limonádét készít), hogy a fitneszteremben az edzés alatt/után megkínálja a vendégeket. Illetve még vásárol nagy kiszerelésben gyümölcslevet, amelyet továbbértékesít. Köszönettel: Horváth-Krivanek Tímea

Árubeszerzés és áfalevonás a vállalkozás szüneteltetése idején Cikk

Egyéni vállalkozó tevékenységének szüneteltetése alatt szerezhet-e be árut? Ez gazdasági tevékenységnek minősül-e? A beszerzésről kiállított számlán a teljesítés időpontja a szünetelés idejére a számla kelte már a működés idejére esik. Visszaigényelhető-e a számla áfatartalma? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Zárt végű pénzügyi lízing áfája, pénzforgalmi adózónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságunk zárt végű pénzügyi lízing konstrukcióban vásárolt mezőgazdasági gépet. A családi gazdaság a pénzforgalmi elszámolást választotta a tárgyévre. A lízingelt gép első részletét és a beszerzési ár áfáját megfizette. Az áfatörvény 196/B § (2) bekezdését és a 10. § a) pontjának együtt értelmezését én úgy ítélem meg, hogy az áfa levonásba helyezhető, visszaigényelhető jelen esetben. A 196/B § (2) alapján nem lenne levonásba helyezhető az ellenérték meg nem fizetése miatt, de az ide nem értve a 10. § a) kitétel miatt gondolom, hogy levonásba helyezhető a beszerzés teljes áfaösszege. Kérem szakértői véleményét az ügyben! Köszönettel: Km

Üzlethelyiség: nyílt végű pénzügyi lízing lezárása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2008-ban nyílt végű pénzügyi lízing keretében a cég megvásárolt egy üzlethelyiséget. A lízing futamideje még nem járt le, kivásárlási ajánlatot tettek a cég tulajdonosai. A bank az ajánlatot elfogadta, a fennálló tartozás egy részét elengedte, a tulajdonszerzők a cég tulajdonosai lettek, de mint magánszemélyek, tehát a lízingbevevő élt a lehetőséggel, és harmadik személyt jelölt meg a vételre. Ebben az esetben milyen számviteli teendők vannak, a zárás hogyan könyvelendő, és hogyan alakul az áfalevonás?

Gumiabroncs és szerelés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társaság több cégautóval rendelkezik, amelyeket a tevékenységéhez használ, ami nem gépjárművekkel kapcsolatos. A cégautókon lecseréltette a nyári gumikat télire. Több szolgáltatót vont be a gumicserébe, több telephelyük is van. Az egyes szolgáltatók teljesen eltérően számlázták a gumicserét és magát a téli gumit: egyes esetben külön számlán a terméket, külön a munkadíjat. Más esetben egy számlára került a téli gumi és a munkadíj. Iparűzési adó és általános forgalmi adó szempontból sem mindegy, hogy ítéljük meg a kérdést, termékbeszerzés-e a gumi, igénybevett szolgáltatás-e a munkadíj (számlázási gyakorlattól függetlenül), vagy az egész esetet komplexen figyelembe véve szolgáltatásról beszélhetünk? Ha szolgáltatás, a gumiabroncsot is tartalmazó összegre alkalmazható az 50 százalékos áfalevonhatóság személygépkocsik esetében? Válaszukat előre is köszönjük.

Alanyi adómentesség választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy általános szabályok szerinti áfás kft. 2018. adóévtől alanyi adómentességet tervez választani, bevételi mértéke ezt lehetővé tenné. A választási döntéshez kérném tájékoztatásukat az alábbi kérdések megválaszolásában: – Az árbevételi értékhatáron kívül milyen egyéb feltételeknek kell, hogy megfeleljen? – A korábban – áfás időszakában – levont beszerzések (tárgyi eszköz és nem ingatlan) áfájának levonhatósága miatt felmerül-e adófizetési kötelezettsége akár arányosan is (döntően 5 évvel korábbi beszerzések voltak) az alanyi adómentesség létesítése miatt? – Amennyiben még ebben az adóévben (2017) von ki a vállalkozás gazdasági tevékenységből eszközöket, árukat (selejtezés, elfekvő készlet miatti értékesítés stb.), kell-e valamilyen adófizetéssel erre tekintettel kalkulálni?

Ingatlanok áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég megvásárolt egy ingatlant, amelyen két különböző méretű lakás és egy raktárhelyiség volt egy adott összegért, megbontás nélkül. A cég a két lakást átalakította és fel is újította, két kiadható lakást alakított ki és a raktárhelyiség is felújításra került. Itt szintén nem volt elkülöníthető a felújítási költség a két különböző méretű lakás, illetve a raktárhelyiség vonatkozásában. A lakóingatlannak minősülő és nem minősülő ingatlanok bérbeadására áfakört választott a cég, mert bérbeadással hasznosította a felújítás után a lakóingatlanokat. Már a felújítás áfáját is ennek megfelelően vonta le. Most jelentkezett egy magánszemély az egyik lakóingatlan megvásárlásra. Több kérdés merül fel, így: Milyen módszerrel lehet megállapítani, hogy jelenleg milyen értéket képvisel az egyik lakóingatlan? A négyzetméterre jutó ár + felújítási költség szintén négyzetméterre vetítetten a kézenfekvő megoldás. Ez elfogadható-e, vagy van-e erre más szabály? A másik kérdés az, hogy mivel magánszemély a vevő, így értékesítéskor az 5 százalékos áfát kell felszámítani, ha a szabályoknak megfelelő a lakóingatlan? Akkor is, ha 27 százalékos áfa került levonásra a felújítási költségeknél, illetve a felújítás az idén fejeződött be, a telek és a rajta lévő ingatlanok tavaly kerültek megvásárlásra, ekkor történt a lakóingatlanokra történő áfá- bejelentkezés is. A harmadik kérdés pedig az, hogy az egy helyrajzi számon lévő telken kötelező-e az alszámos megosztás? Köszönöm válaszát. Törökné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink