1317 találat a(z) áfalevonás cimkére
Áfa könyvelése
Kérdés
Kedves Szakértők! Érdeklődnék, hogy ha a könyvelési program nem könyveli automatikusan hozzá a fordított áfás bevételhez (áfabevallás 04. sor) az áfatörvény 142 paragrafusa szerint fizetendő és levonható adót, illetve fel sem kínálja ennek lehetőségét, akkor kötelező-e ezeket utólag, vegyes tételekként mindenképpen megjeleníteni a könyvekben? Köszönettel.
Cégautó költségelszámolása, az áfa levonásba helyezése
Kérdés
Tisztelt Szakártő! Kft. személygépjárművet vásárolt egy kereskedőtől, áfásan. Az áfát nem helyezte levonásba. Cégautóadót természetesen megfizeti. Az üzemeltetés során felmerülő költségek áfájának levonásba helyezésével kapcsolatban szeretnék kérdezni. 1.) A gázolaj áfájának 50 százaléka levonásba helyezhető? 2.) Az autóhoz vásárolt alkatrészek, kiegészítők (autószőnyeg, biztosíték, vonóhorog, ablakmosó folyadék, motorolaj stb.) esetében hogyan kell eljárni? Ezek áfája levonható valamilyen mértékben? 3. A szerelési költségek áfájának 50 százaléka szintén levonható? Ha a cégautóadót megfizeti a vállalkozás, akkor szükséges-e útnyilvántartást vezetni? Válaszát előre is köszönöm!
Cégautó-javítás áfája
Kérdés
Tisztelt szakértő! Adott egy összetört cégautó, melyet 10 százalék Casco önrésszel megjavítanak. Hogyan könyvelendő az önrész, a kapott biztosítási díj, a javítási számla áfája milyen arányban vonható le? Köszönettel!
Külföldi vendég
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Magyarországi kft. egy külföldi gyártó termékeit forgalmazza. Egy többnapos rendezvényen regisztrált a kft., ahol kiállították a forgalmazott termékeket, és a rendezvényre a külföldi gyártó küldött Magyarországra közreműködőket. A kft. biztosította számukra a szállást, melyről cégnévre szóló számlát kapott. Elszámolható-e költségként a szállás díja? Levonásba helyezhető-e a szállás áfája? Szükséges-e utána szja-t és ehót fizetni?
Pénzforgalmi áfás adóalany levonási jogának keletkezése
Kérdés
Pénzforgalmi adózó adóalany, havi áfás. A közüzemi számláit (amelyeknek a teljesítési időpontja a fizetési határidő, az áfatörvény 58. paragrafusa alapján, és jellemzően a számla kiállítója nem pénzforgalmi adózó) a határidő előtt fizeti ki. Mikor keletkezik az áfalevonási jog, a kifizetéskor, vagy a fizetési határidő/teljesítési időpontban? Melyik hónapban vonható le az áfa, ha a kifizetés tárgyhó, a számla fizetési határideje tárgyhót követő időszakra esik?
Idegen tulajdonon vegzett beruházás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Saját tulajdonú házamhoz épitettem hozzá egy szárnyat, ahol a céges irodámat működtetem. A cég be van jelentkezve áfakörbe, és áfás tevékenységet végez. A felépités áfáját nem helyeztem levonásba. Kérdésem, hogy a keritésre vettem egy motort, hogy automatikusan nyiljon a kerités. Kérdés, hogy ennek a motornak az áfája levonásba helyezhető-e? Köszönettel várom válaszát.
Elektromos személyautó áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás teljesen elektromos autót szeretne vásárolni. Kérdésem: az áfalevonási tilalmat ugyanúgy kell értelmezni, mint az egyéb meghajtású személyautóknál? Itt gondolok: parkolás, töltés, karbantartás. Köszönettel: Égei Emese
Egyéni vállalkozó és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó mikor vonhatja le az áfát termékbeszerzés esetén: amikor a terméket beszerzi (teljesítéskor), vagy akkor, amikor a termék árának kiegyenlítése megtörtént? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva
Formaruha juttatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Erdészeti Zrt. vasúti dolgozók számára (mozdonyvezető, fékes, forgalmi szolgálattevő) céges logóval ellátott ruhát biztosít 2 év kihordási idővel, ami, mivel állami erdei vasútnak nincs rendszeresített egyenruha, formaruhának minősül. A 2005. évi CLXXXIII. törvény a vasúti közlekedésről azt mondja, hogy a közforgalmú vasúti társaságnak a munkavállalója formaruha viselésére kötelezhető. A törvény alapján közforgalmú vasúti társaság olyan országos, térségi, elővárosi vagy helyi működési engedéllyel rendelkező vállalkozó vasúti társaság, amelynek szolgáltatásait – közzétett feltételek alkalmazásával, díj ellenében – bárki igénybe veheti. Mi országos hálózathoz nem csatlakozunk, erdei és turistavasút van nálunk. A tevékenységünk korábban engedélyhez kötött volt, jelenleg a törvénymódosítás miatt bejelentésköteles. A vasút Lenti-Csömödér-Páka-Bázakerettye-Kistolmács vonalon jár, a MÁV menetrendjébe szereplünk. Normál nyomtávtól eltérő vasúti társaságok közé tartozunk. A vasúti dolgozók nem minősülnek erdészeti szakszemélyzetnek. Olyan kérdésem lenne, hogy az szja-törvény 1. sz. melléklet 9.2 pontja alapján adómentesen adhatjuk e a formaruhát ezen dolgozók számára, vagy mint meghatározott juttatás után adófizetési kötelezettség áll fent a cégnek? A bejövő számla áfája levonható e?
Személygépkocsi új kérdés
Kérdés
Tisztelt Juhász Tibor! Igen kimerítő és terjedelmes leírást kaptam a kérdésemre. De az összefoglalás nem nagyon világos számomra. Tehát a jelzett személygépkocsi mégsem személygépkocsi, és nem kell cégautóadót fizetni, ugyanakkor ha személygépkocsi lenne, az üzemanyag áfáját nem lehetne visszaigényelni, de mivel a munkába járás nem vállalkozási célú tevékenység, ezért mégsem lehet a munkába járásra felhasznált üzemanyag áfáját levonni. Így helytálló a leírás? Az alább idézett összefoglalás igencsak megzavart „Összefoglalva meg kell állapítani, hogy a jármű személy, vagy tehergépkocsi-e, az dönti el az adókötelezettséget, és a nyilvántartást, ha jól gondolom, és személygépkocsi, akkor lenne cégautóadó, ami azért nincs, mert 9 személyes a gépjármű. Ha személygépkocsi, akkor nincs üzemanyagáfa-levonás, de a költségek szempontjából sem mindegy, hogy kiküldetés, vagy munkába járás miatt merülnek fel.” Ugyanakkor arra a kérdésre nem kaptam választ, hogy a kft.-t vagy a munkavállalókat terheli-e egyéb adó- és járulékfizetési kötelezettség? Köszönöm.
Utazási iroda
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Utazási iroda más, közösségen belüli (nem magyarországi) utazási irodák utazási csomagjait értékesíti belföldön. A csomagokhoz más szolgáltatást nem tesz hozzá, csak a saját jutalékát és jutalékkal növelt áron adja tovább. A vevők egyfelől belföldi utazási irodák, akik maguk is továbbértékesítik a szolgáltatást, másrészt pedig magánszemélyek, akik az áfatörvény 15. fejezete alapján utasnak minősülnek. Kérdéseink: 1. Közvetített szolgáltatásként az általános szabályok szerint adózik-e az ügylet, vagy az áfatörvény 15. fejezete alá kell sorolni? 2. Áfa szempontjából hogyan kell kezelnünk a bejövő számlákat és a kimenő számlákat? Vonatkozik-e a bejövő számlákra a fordított adózás? Ha igen, jogosultak vagyunk-e áfalevonásra? Üdvözlettel: Kaszab Éva
Áfalevonás számláról
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem telket vásárolt az önkormányzattól, a számla 27 százalékos áfával van kiállítva, de a kiállító nem azt írta, hogy önkormányzat mint eladó, hanem ráírja a számlára, hogy bérlakás-értékesítő, és az önkormányzat adószámát írja oda. Kérdésem: erről a számláról levonhatom-e az áfát?
Mikor vonható le az áfa és mikor nem lakóingatlan építésekor?
Cikk
Ha egy szolgáltató kft. vásárolt egy telket, mert lakóingatlant szeretne ráépíteni, hogyan kell eljárni az áfa szempontjából? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Egyéni vállalkózó által lízingelt személygépkocsi áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó személygépkocsit szeretne vásárolni, amelyet a tevékenységéhez kíván használni. A tevékenységi köre kiskereskedelem (nem autókereskedelem). Az autókereskedésben azt a tájékoztatást kapta, hogy ha nyílt végű lízing konstrukcióban vásárolja a gépkocsit, akkor az áfa visszaigényelhető. Mivel az szja-törvény az ismereteim szerint a személygépkocsit egyéni vállalkozó esetében nem tekinti kizárólag üzemi célú tárgyi eszköznek, ezért kétségeim merültek fel a személygépkocsi áfájának levonhatóságával kapcsolatban. Kérem ezzel kapcsolatos tájékoztatásukat.
Lakóingatlan-felújítás áfája szálláshely-szolgáltatásnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. lakóingatlant vásárol azért, hogy az átalakítás után 5520 Egyéb szálláshely-szolgáltatás (falusi turizmus) keretében hasznosítsa. Az átalakításhoz kapcsolódó számlák (vezetékek cseréje, csapok, bontási munkák, ezekhez kapcsolódó rezsiszámlák, áramhálózat bővítése...) áfája levonható-e, hiszen a jövőben szálláshely-szolgáltatás céljára lesz hasznosítva? Az önkormányzattól az engedély majd csak a már teljesen átalakított ingatlan megtekintése után lesz meg. A másik kérdés, hogy a berendezési tárgyak (hűtő, TV, bútorok) önálló tárgyi eszközként lesznek felvéve, és az áfájuk visszaigényelhető-e?