1317 találat a(z) áfalevonás cimkére
Közösségi útdíj és termék továbbszámlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Nemzetközi fuvarozással foglalkozó vállalkozás egyik gépkocsiját fuvarozásra bérbe adja egy magyarországi alvállalkozójának. Ehhez a gépkocsihoz tartozó, a vállalkozás elszámolásain szereplő útdíjat és egyéb termékeket az alvállalkozónak továbbszámlázza. A kérdésem az, hogy helyesen jár-e el a vállalkozás, ha: 1. a közösségi, áfás bejövő számla alapján az útdíj nettó összegét számlázza tovább az alvállalkozónak, 27% áfa felszámításával (a külföldi áfát a vállalkozás az adott országtól visszaigényli), 2. a közösségi, áfa nélküli bejövő számla alapján az útdíj összegét szintén 27% áfa felszámításával számlázza tovább az alvállalkozónak, 3. közösségi, áfa nélküli bejövő számla alapján terméket (mely a fuvarozással és a bérbe adott gépkocsival összefügg) is a 27% adó felszámításával számlázza tovább? 4. Ezekben az esetekben alvállalkozó jogosult levonni a felszámított áfa összegét?
Importáfa levonása
Kérdés
Ügyfelem 2017 novemberében fagyigépet vásárolt Kinából. Ez a gép a tevékenységéhez kell majd. Sajnos a kínai fél nem erről adott számlát és kisebb összegben. A vámosok megnézték a csomagot, a vételár alapján vetettek ki 114. ezer forint áfát a cégre. Még annyit, hogy a kis összegről a számla nem a cég nevére szól, hanem a magánszemély tulajdonos nevére. A cég befizette az importáfát a vámhatározat alapján, csak nekem mint könyvelőnek kérdésem, hogy most a decemberi áfabevallásnál levonhatom-e számla hiányába az áfát? Kérdeztem a NAV-ot, ők sem tudják. Válaszukat köszönöm
Színházi bérlet áfája
Kérdés
Egyszemélyes kft. személyesen közreműködő tagja számlára színházbérletet vásárolt, mely juttatás az szja szempontjából adómentes juttatás. A bérletekről áfás számlát állítottak ki. 1.) Levonható-e a személyi juttatásként elszámolt előzetesen felszámított áfa? 2) A számla alapján megállapítható, hogy a bérlet 2 személyre szól, akadálya-e a teljes költség elszámolásának, vagy csak a személyesen közreműködő tagot illeti a juttatás. (Nincs egyéb alkalmazott.) Köszönettel Molly.
Nyíli végű pénzügyi lízing és a cégautóadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. pénzügyi lízing keretében személygépkocsit szerez be. Amennyiben a hivatalos utakról útnyilvántartást vezet, és az áfát ennek arányában vonja le, meg kell-e fizetnie a cégautóadót? Megfordítva a kérdést, ha megfizeti a cégautóadót, akkor a magánhasználatra eső áfát is levonhatja, és nincs szükség útnyilvántartásra? Tisztelettel: Tulogdi Mária
Hirdetési díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szarvasmarha-tenyésztő cég részére a tenyésztő egyesület (amelynek tagja a cég) leszámlázta a tenyésztő szervezetek számára megjelent szakkönyvben a cégről szóló hirdetés díját. Ezt hogyan kell könyvelni? Vannak-e egyéb kötelezettségei (reklámadó) a cégnek? Az áfa levonható? Köszönöm.
Régiség és műtárgy – költségek áfájának levonhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég régiség- és műtárgykereskedéssel foglalkozik. Különbözeti adózás szerint adózik. Az üzlethelyiséget bérel, annak vannak fenntartási költségei. Pénztárgép is használatban van az üzletben. A kérdésem az, hogy az üzemeltetéshez (nem beszerzéshez) kapcsolódó költségek (bérleti díj, közüzem, pénztárgép havi díja) áfatartalma levonható-e, és erre hol találom meg a törvényi hivatkozást? Köszönettel: Szabó Krisztina
Nyílt végű pénzügyi lízing
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit szerzett be. Az áfát útnyilvántartás alapján, csak a hivatali használat arányában vonja le. Ebben az esetben a személygépkocsit nettó értéken aktíválja és a le nem vonható áfát ráfordításként számolja el? Tisztelettel: Tulogdi Mária
Haszonélvezet – ingatlanfelújítás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy egyszemélyes kft., ahol a tulajdonos-ügyvezető haszonélvezeti joggal rendelkezik egy üzlethelyiségre. A tulajdonos az ügyvezető fia, de a szülőknek haszonélvezeti joguk van az ingatlanra. Tehát sem a helyiség, sem a haszonélvezeti jog nem a cégé, hanem magánszemélyé. Ebben az üzlethelyiségben szépségszalont alakítanak ki. A kialakítással kapcsolatos költségeket a cég nevére kért számla alapján aktiválják, és az értékcsökkenésen keresztül történik a költség elszámolása. A felújítással kapcsolatos számlák áfatartalmát levonták, de nem igényelték vissza, így továbbvihető áfaként szerepel a könyvelésben. Az üzlet nem az elvárásoknak megfelelően alakult, és a tulajdonos a végelszámolás elindításán gondolkozik, szeretné befejezni a tevékenységet. Hogyan "viselkedik" ilyen esetben a levonásba helyezett áfa? Kérhető-e a végelszámolás során a teljes áfa kiutalása vagy szükséges valamilyen formában a levonásba helyezett áfát korrigálni, mivel nem a cég a tulajdonosa az ingatlannak (ügyvezető-tulajdonosé és a férjjé a haszonélvezet)? Hogyan rendeződik az, hogy értéknövelés volt egy helyiségen, ami a magánszemély tulajdona? A helyiségért természetesen nem fizetett bérleti díjat a cég, hanem a haszonélvezeti jog alapján "hasznosította" azt az ügyvezető, aki a cég tulajdonosa. Köszönettel.
Ingatlanértékesítés, beruházás, áfa
Kérdés
Kedves Szakértő! Egyik cégünk építési telket szeretne vásárolni. Az eladó be van jelentkezve az ingatlanértékesítés áfája alá. Ha jól tudom ebben az esetben, hogy be van jelentkezve, és építési telekről van szó, így egyenes áfás lesz a számla, amit kiállít cégünk számára. A kérdésem az lenne, hogy a mi cégünk, amely viszont nincs bejelentkezve az ingatlanértékesítés áfája alá, levonhatja-e az ingatlanberuházás számlájának az áfatartalmát? Elvégre amikor eladja majd az ingatlant, akkor nem fogja megfizetni az áfát, és mint köztudott az állam nem szereti, ha levonunk áfát olyanra, amire később sem fizetjük meg. Illetve abban sem vagyok biztos, hogyha mondjuk elszámolom csak költségnek a beruházást és nem vonom le az áfát, hogy ez esetben az ingatlanon végzett további beruházás, felújítás áfája levonható-e? Vagy ilyenkor, telek esetében ha ráépít és elválaszthatatlan részét képzi az ingatlannak, akkor vonható, de ha csak egy konténert tesz le, amit bármikor odébb tehet másik telekre az vonható mint ingatlantól független beruházás? Javasoltuk az ügyfélnek, hogy jelentkezzen be az ingatlan áfa alá, mert akkor biztosan vonhatja és megfizeti. Ezzel kapcsolatban viszont felmerült, hogy most szeretne eladni egy másik ingatlant, aminek az áfáját a vételkor nem vonta le. Ilyen esetben az eladáskor be kell fizetnie az áfát, ha időközben most bejelentkezik? Kérem segítsen nekem ebben kacifántos kérdésben, hogy megfelelően tudjunk eljárni! Segítségét előre is köszönöm!
Áfalevonás
Kérdés
T. Szakértő! Havi áfabevalló vagyok. Jól tudom, hogy a költségszámlát nemcsak a tárgyhót követő bevallásba tehetem be, hanem elévülési időn belül (5 év) bármikor? Illetve ebben az esetben sem kell önellenőrzés? A könyvelő azt mondja, hogy a júniusi bejövő számla áfáját csak akkor vonhatjuk le, ha önellenőrzést csinálunk. Ez igaz lenne? Köszönöm!
Nyílt végű lízing személygépkocsi beszerzésekor
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelelem nyílt végű lízinggel vásárol 20 millió forint értékű személygépkocsit. Befizet 10 millió forint önrészt, de nem tudom, ennek is levonható-e az áfája? Én úgy tudom, a maradványérték áfája nem vonható le. Válaszukat köszönöm
Személygépkocsi EU-s beszerzése, áfatörvény 87. § b pont
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar székhelyű kft. idén márciusban személygépkocsit vásárolt EU tagállamból (nem új közlekedési eszköz), a német cég áfát nem számított fel eladáskor. A kft. augusztusban, hogy likviditási problémáit megoldja, ezt a személygépkocsit eladta, majd egyből visszalízingelte nyílt végű szerződés keretében egy lízingcégtől, az eladásról áfát is tartalmazó számla készült a vevő lízingcég felé, majd a lízingcég havi rendszerességgel áfás számlákat állít ki a tőketörlesztésekről. A kft. nem foglalkozik gépjármű-kereskedelemmel. A kérdésem arra vonatkozna, hogy helyesen járok-e el akkor, ha az uniós beszerzés áfáját megállapítom fizetendő adóként, majd egyből levonásba is helyezem, mivel ezen beszerzés továbbértékesítésre került, a személygépkocsit áruként tüntettem fel a könyvelésben és utána áfával növelt értéken számláztuk ki a lízingcég felé az eladást? Ha nem tudom érvényesíteni az EU-s beszerzés levonhatóságát, akkor a belföldi értékesítéskor sem kellett volna áfával növelt számlát kiállítanunk? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
GPS nyomkövető – áfalevonás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem, hogy cégautó-használat esetén az üzleti, valamint magánutak kimutatása érdekében igénybe vett GPS nyomkövető szolgáltatást terhelő áfa 100 százalékban levonásba helyezhető-e? Köszönöm!
Figyeljen az áfára! Év végéig vonható le a 2016-os önellenőrzés nélkül
Cikk
Az áfatörvény két évben maximálja azt az időszakot, amelyen belül az előzetesen felszámított adó önellenőrzés nélkül levonható. A 2016-ban keletkezett áfalevonási jogot legkésőbb a 2017. decemberről benyújtandó havi, vagy 2017. negyedik negyedévről benyújtandó negyedéves, esetleg a 2017-ről benyújtandó éves áfabevallásban lehet önellenőrzés nélkül érvényesíteni – hívja fel figyelmet blogbejegyzésében Vizer József, az RSM adóigazgatója.
Használt teherautó beszerzése EU-ból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy egyéni vállalkozó használt (6 hónapnál idősebb, 6000 kilométernél többet futott) kisteherautót szerez be az EU egyik tagállamából olyan kereskedőtől, akinek van EU-s adószáma, 1.) és ebben az ügyletben használtautó-kereskedőként értékesít (erről nyilatkozatot tesz írásban), 2.) és ebben az ügyletben általános adóalanyként értékesít, akkor a magyar vevő érvényesítheti-e az áfalevonási jogát? Mindkét esetben szerepeltetni kell az áfabevallásban és az A60-as adatszolgáltatásban? Köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Gulácsiné