1279 találat a(z) áfalevonás cimkére
Téli gumi Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk négy darab téli gumit vásárolt a tulajdonában lévő személygépkocsira, majd ezeket a gumikat elvitte egy szervizbe, ahol felszerelték a gumikat az autóra. Jól gondolom, hogy ebben az esetben a megvásárolt négy darab téli gumit először készletre kell venni, majd amikor megtörténik a gumik felszerelése, akkor anyagköltségként elszámolhatóak? A szerelési költségnek pedig mint igénybe vett szolgáltatásnak az áfatartalma 50 százalékban levonható? Válaszát előre is köszönöm!
Személygépkocsi beszerzés nyílt végű lízinggel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk üzletkötői tevékenységhez nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit vásárolt. Az üzletkötő távol lakik a cég telephelyétől, ezért saját lakásáról indul és érkezik minden nap. Megkaptuk az első számlát, mely a lízingelt eszköz értékének 38 százaléka. Azt szeretném kérdezni, hogy mekkora hányadban vonhatom le az áfát fenti számlából, illetve a későbbiekben, havonta esedékes lízing díjból, üzemanyag költség számlákból, javítási számlákból? A gépkocsi céges-magán használata 85-15 százalékot tesz ki. A menetlevélen kívül szükséges más nyilvántartás is a megtett kilométerről? Válaszát köszönöm!
Cég által saját célra épített felépítmény áfa levonási joga Kérdés
A cég kizárólagosan áfaköteles tevékenységet végez. Saját célra raktárépületet épít sajátrezsis beruházás keretében. Az épület használatba vételekor a fizetendő áfa levonható-e?
Ingatlanberuházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozás székhelyet épít a tulajdonában lévő építési telken. A kétszintes épületben irodák és kiszolgáló helyiségek (raktár, műhely, vizesblokk…), illetve egy lakás van tervezve. A hasznos alapterület összesen 336,12 négyzetméter, ebből a lakás hasznos alapterülete 48,42 négyzetméter. A lakás (ami szobából, vizes helyiségből és konyhából áll) a vidéki lakhelyű munkavállalók elszállásolására szolgál, tulajdonképpen munkásszállás jelleggel fog működni. Az ingatlan-nyilvántartásban „iroda és lakóépület”- ként szerepel majd. Felmerülő kérdések: A telekingatlanon végzett bozótirtás, tereprendezés, törmelék-, sittelszállítás a telek értékét növelő összegnek tekintendő vagy nem? A beruházás számláinak áfatartalma teljes egészében levonható-e, vagy a lakás miatt arányosítani kell? A beruházással kapcsolatosan a vállalkozás milyen adóalap-csökkentésre, illetve adókedvezmény igénybevételére jogosult? Információ a cégről: jelenleg két belföldi magánszemély és egy külföldi cég a tulajdonos (utóbbi tulajdoni részesedése 48%). A foglalkoztatottak száma 10 fő alatt van. A 2015. évi nettó érbevétel, mérlegfőösszeg 2 millió euró alatt volt, és 2016-ban is így lesz. Válaszukat köszönöm.
Hazautazás költségtérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 100 százalékban megtéríti a hazautazás költségeit dolgozói részére (távolsági közlekedés a nem helyi lakosú dolgozók részére). Azt szeretném megkérdezni, hogy ha a dolgozó a cég nevére szóló számlát hoz a vonat vagy a távolsági busz költségeiről, annak az áfája levonásba helyezhető-e vagy sem? Válaszát előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó – személygépkocsi tartós bérlet Kérdés
Egyéni vállalkozó személygépkocsi-használatát tartós bérlet keretében szeretné igénybe venni. Az útnyilvántartás alapján az üzleti utak arányában elszámolható a havi bérletidíjszámla, és levonható az áfa?
Áfaelszámolás adómentes ingatlanon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi van akkor, ha magánszemélytől vásároltunk egy ingatlant (telek és épületek), mely áfamentes volt? A cég az ingatlanon egy épületet felújít, és azt a bolti – kereskedelmi – tevékenységéhez kapcsolódó raktárként fogja üzemeltetni, tehát az áfás tevékenységéhez kapcsolódik. Az a kérdés, hogy a felújításhoz kapcsolódó számlák esetében az előzetesen megfizetett áfa levonható-e, és, ha igen, akkor van-e ennek előzetes bejelentési kötelezettsége? Van az ingatlanon két lakás is, melyeket felújít a cég azért, hogy azokat felújítás után, a tevékenységei közé felvéve ingatlan-bérbeadással hasznosítsa. A bérbeadást áfás tevékenységként szeretné végezni. Mikor kell az áfatörvény szerint az ingatlan-bérbeadást az általános szabályok szerinti körbe bejelenteni, ha már a felújításhoz kapcsolódó áfát is szeretné a cég visszaigényelni? Várom szíves válaszát köszönettel.
Levonható-e áfa, ha a szállító csak a magyar közösségi adószámát tünteti fel? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk az Apple Store áruháztól pendrivot rendelt/vásárolt. A számlán 27 százalék áfát számított fel az eladó, de "csak" a magyar közösségi adószámát tuntette fel, a normál magyar adószámáról nincs információnk. Kérdésem: szabályos-e így a számla, élhetünk-e az adólevonás jogával? (Az egyéb feltételeknek megfelelünk!) Ehhez kapcsolódóan egy másik ügyletünk során az ír McAfee cégtől szoftvervédelemre irányuló szolgáltatást vettünk igénybe, amelyet a cég az ír közösségi adószáma feltüntetésével (a mi közösségi adószámunk nincs a számlán feltüntetve), de 27 százalékos áfa feltüntetésével forintban számlázott. Kérdésem, hogy ez esetben is élhetünk az áfalevonási jogunkkal? Számomra ez az áfatörvényből nem következik egyértelműen. Válaszát előre is köszönöm.
Nyílt végű pénzügyi lízing – áfalevonás Kérdés
Kft. egy Mercedes Vito személyautót vásárolt nyílt végű lízing keretében. A kft. ügyvezetője szerint ezt az autót csak vállalkozási, bevételszerző célra fogja használni a cég, nem lesz magánhasználat. Útnyilvántartás kötelező, de az áfalevonás milyen mértékben vehető figyelembe ilyen esetben? Egyáltalán elfogadott-e a gyakorlatban, hogy nincs magánhasználat? Ha mégis lesz magánhasználat, azt már az első – nagyobb összegű – lízingdíj összegénél figyelembe kell venni, és a megállapított arányt a törlesztések alkalmával is figyelni kell az áfalevonásnál? Köszönettel.
Építési telek vásárlása magánszemélytől Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk saját tulajdonú és bérelt ingatlanok bérbeadásával, üzemeltetésével foglalkozó társaság, mely tevékenységet az áfakörbe történő bejelentkezéssel "áfásan" végzünk. Magánszemélytől tervezünk építési telket vásárolni, mely értékesítés a magánszemély részéről üzletszerűnek minősül. Társaságunk részéről van-e akadálya az eladó által felszámított általános forgalmi adó levonásának, csak azon okból kifolyólag, hogy az eladó magánszemély, ha a megvásárolt telek hasznosítása adóköteles tevékenység keretében fog megvalósulni. Amennyiben az ügylet áfatartalma levonható, akkor csak számla alapján helyezhető levonásba, vagy az adásvételi szerződés alapján számla nélkül is? Válaszát előre is köszönöm.
Levonható áfa uniós szolgáltatásnyújtásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közösségi adószámmal rendelkező magyar kft. egyéb pénzügyi kiegészítő szolgáltatást nyújt egy ciprusi cégnek, amelynek szintén van közösségi adószáma. Ez a tevékenység nálunk tárgyi adómentes tevékenység. Az a kérdésünk, hogy a magyar cég levonhatja-e a rá áthárított magyar áfát, illetve közösségi szolgáltatás igénybevételek áfáját? Illetve számlázáskor tárgyi adómentes tevékenyéget tüntesse fel a számlán, vagy az "áfa befizetésére a vevő kötelezett" szöveget. Segítségét előre is köszönöm
Személygépkocsi áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő, kérdezni szeretném, hogy bármely törvény lehetőséget ad-e arra, hogy egy vállalkozó a személygépkocsi vásárlása után le tudja vonni az áfát? Köszönöm
Ingatlanvásárlás – áfahelyesbítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy ügyfelem, aki havi áfabevalló. 2015. 08. hóban vásárolt egy ingatlant. A számlát az ingatlan jellege és a felek jogállása alapján fordított áfásan kellett volna kiállítani, ennek ellenére egyenes áfával történt a számlázás. Egy évbe telt meggyőzni mindkét felet, hogy az ügyletben ily módon jelentős kockázat van, legfőképp a számlabefogadónál, aki levonásba helyezte az áfát. A levonás feltételei a befogadó paraméterei alapján egyébként fennállnak. 2016. 09. hóban elkészült a számlával egy tekintet alá eső módosító okirat, ahol a korábbi egyenes áfa (helyesen) fordított áfára változott. Kérdésem arra vonatkozik, hogy a számlabefogadónál hogyan kell a jogszabálynak megfelelően elvégezni az önellenőrzéseket? Első lépésben egyértelmű, hogy a 2015. 08. hóban jogosulatlanul levonásba helyezett áfa miatt önellenőrizni kell a bevallást, azaz itt keletkezik egy kötelezettségnövekedés. Logikailag mivel az ügylet fordított áfás, a számla befogadójának 2015. 09. hóban is keletkezik fizetendő adója (teljesítést követő hó 15. napja szabály miatt), ugyanakkor kérdéses, hogy ugyanabban a hónapban levonásba lehet-e helyezni az áfát, avagy csak az okirat keltének megfelelő hónapban (2016. 09. hóban)? Válaszát előre is köszönöm!
Garázsvásárlás áfalevonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfás tevékenységet végző cég két garázst vásárolna, melyeket fordított áfával számláznák ki részére. Az egyik garázst a cég tulajdonában lévő személygépkocsi tárolására használnák, a másikat irattárolásra, tekintve, hogy a cégnek nagy mennyiségű iratanyagot kell 5 évig megőriznie, és már nem tudják hol tárolni. Kérdésem, hogy a cégautó tárolására vásárolt garázs után is levonásba helyezheti-e a fizetendőként beállított fordított áfát, ha csak áfás tevékenységet végez?
Régiség Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Egy belföldi gazdasági társaság régiség, műtárgy beszerzésekor a kapcsolódó általános forgalmi adót levonásba helyezheti-e? Ha esetleg ez attól függ, hogy csak abban az esetben, ha a vállalkozás érdekét szolgálja a beszerzés, akkor kérdésünk, hogy elfogadható-e, hogy ez a típusú beszerzés a vállalkozás érdekét szolgálja, hiszen nem mindegy például, hogy a tárgyaló milyen képet mutat? Köszönettel