1317 találat a(z) áfalevonás cimkére

Vegyes üzemű tehergépjármű Kérdés

Tehergépjármű-vásárlás előtt kérdezték: benzin-, gáz vegyes üzemű teherautót vásárolnának, van CNG cseppfolyós földgáz és LPG cseppfolyós propán bután gáz üzemű, benzinüzemmel kombinálva. Az áfa a gáz "tankolásról " levonható a vállalkozásban?

Használt autó javítása – áfalevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használt autók forgalmazásával foglalkozó vállalkozónak időnként javításokat kell elvégeztetnie a továbbértékesítésre szánt autókon. Levonható-e ebben az esetben a szerviz által felszámított áfa teljes egészében, ha a szervizben – szolgáltatást (is) nyújtanak, – (csak) termékértékesítést végeznek? Köszönöm szépen! Vágner Emília

Gépkocsibeálló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. telephelye a tulajdonosok családi háza. Van cégtulajdonban lévő személygépkocsija a kft.-nek. A kérdésem az lenne, hogy a cégautónak a cég számlájára építhetnek e gépkocsibeállót? Nem garázst, csak egy fedett beállót? Ha igen, az áfát levonhatják-e ezekből a számlákból? Segítségét köszönöm: Ildi

Személygépkocsi – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. nyílt végű lízing keretében jutott személygépkocsihoz. a cégautóadót megfizeti, az áfát 90%-ban vontuk le a kezdő részletnél, és havonta a törlesztőrészleteknél. 2015. októberben került a jármű a kft.-hez. 2017. februárban végtörlesztett a kft. a lízingbeadónál. Áfás számlát kapott a vállalkozás. Ez az érték több mint az eredetileg aláírt maradványérték. Ebből az áfából valamely rész levonható? A lízingcéggel történt elszámolás után a kft. azonnal értékesítette az autót egy magánszemély felé, áfásan. Helyesen számlázott a kft.? Miként kell a 17 hónap áfalevonásait beszámítani a 60 hónapos figyelésnél? Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Hné Zsuzsanna

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfakörös kft. építési telket vásárolt. Az ellenértéket kifizette, az építkezést még nem kezdte meg, a tulajdonjog még nem került bejegyzésre. Iskolát akar építtetni a telekre, ahol mentes és áfás tevékenységet is fog végezni. Mikor teheti azt meg, hogy levonásba helyezi az áfát? Éves áfabevalló, de több mint 250 000 forint a telek áfája, azaz áprilisban bevallást adunk be a szerzésről. Szükséges az arányosítás már akár 2-3 évvel azelőtt, hogy tudná a kft., milyen arányban fogja végezni a mentes és az áfás szolgáltatását? Milyen hasznos tanáccsal tudna minket ellátni azért, hogy ne történjen jogosulatlan visszaigénylés? Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Hné Zsuzsanna

Kell-e fuvarlevél, ha van számla? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. Angliából szerez be termékeket. A szállítást az eladó vagy harmadik fél végzi. Az eladó tételes számlát ad a termékekről. A szállító nem ad bizonylatot/fuvarlevelet az áru átvételéről, csak utólag állít ki számlát a teljesítésről. Több esetben tapasztaljuk, hogy az áfalevonás jogosságának igazolására előnyös a fuvarozás okmányaival rendelkezni. Az előző esetben azonban a felek hajlanak arra, hogy a szállítást, átvételt igazoló okmányokat mellőzzék, könnyedén kezeljék. Helyes-e, ha valóban elengedjük ezeket a dokumentumokat (fuvarlevelet/átvételt igazoló bizonylatot)? Ha nem, mivel lehet hatásosan rámutatni az ügyfélnél, hogy alaposabban járjon el? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: S.G.

Egyéni vállalkozó – telephely, iroda építése kizárólag vállalkozási célra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem a segítségét. Kizárólag adóköteles tevékenységet végző áfaalany egyéni vállalkozó saját telephelyet alakítana ki, kizárólag vállalkozási célra. Építési területen telket vesz, az eladó felszámítja az áfát. Külső vállalkozóval építteti meg az iroda és szociális épületet. Levonhatja-e ebben az esetben a beszerzéseket terhelő áfát? Van-e áfabejelentési kötelezettsége a nem lakóingatlannak minősülő épület áfakötelessé tétele esetén, és csak így vonhatja le a saját beruházásának áfáját? Ha igen, akkor ezt év közben a beruházás megkezdése előtt kell benyújtania? Segítségüket előre is köszönöm!

Különbözeti áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni a segítségét. Használt gépjárműveket forgalmazunk. Az értékesítésükre a különbözet szerinti adózási módot választottuk. A megvásárolt gépjárművekre a társaságunk költ, azaz javíttatjuk (kis értékű javítások, mosatás, akkumulátorcsere, vizsgáztatás, fékbetétcsere, téli vagy nyári gumi és felni, üzemanyag stb.) az autókat, alkatrészeket vásárolunk. Értékesítéskor a különbözeti áfa számítása során az eladási árat csökkentjük a jármű beszerzési árával (és a 2015.01.01-ről új szabályként nem vonjuk le a járműre "ráköltött" igénybe vett szolgáltatások, alkatrészek beszerzési értékét). Ezen igénybe vett szolgáltatások és termékbeszerzések áfáját a cégünk minden esetben levonhatja? Függetlenül attól, hogy személygépkocsi-javítás, alkatrész vagy gázolaj/benzin? Vagy van valamilyen levonási tilalom? Válaszát előre is köszönöm.

Hajó áfalevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Levonható-e a társaságunk által vásárolt hajó áfája, amennyiben egészben vagy túlnyomó részben bérbeadással hasznosítjuk? Mivel tudja igazolni a használati célt? A hajónapló igazolásként szolgáló dokumentumnak számít?

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégautóadóval kapcsolatban szeretném kérni a segítségét. Abban az esetben, ha egy személygépjármű tulajdonosa és az üzembentartója nem ugyanazon cég, akkor a cégautóadót a tulajdonos, a gépjárműadót az üzembentartó fizeti meg. Ebben az esetben a cégautóadót lehet-e csökkenteni a határidőre megfizetett gépjárműadóval? Valamint az üzembentartó költséget elszámolhat-e, ha nem ő fizeti meg a cégautóadót? Illetve az üzemeltetéséhez, fenntartásához szükséges szolgáltatás áfa-tartalmának 50 százalékát levonhatja? Válaszát köszönöm.

Áfa levonása adószám visszaállítása után II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm válaszát azonos című kérdésemre. Az újabb felfüggesztés miatt a soron következő (2017.02.27.) bevallásban sem helyezhető levonásba a 2011-től göngyölt előzetes áfa. Mivel éves áfabevalló, ezért a következő lehetőség, amikor levonásba helyezhetnénk az áfát, 2018. február. Addig a 2011. évi összeg (2017.12.31-én) elévül. Az elévülés előtt, a körülmények ismeretében helyes-e 2017.12. hónapban a nyilvántartott követelést költségként elszámolni? Ha nem, hogyan vezethető ki a naplófőkönyvből? Válaszát köszönöm.

Személygépjárművek tartós bérlete és nyílt végű lízingje Kérdés

Cégünk személygépjárműveket (8 darab) fog tartós bérletben vagy nyílt végű pénzügyi lízingben megvásárolni. A személygépjárműveket értékesítőink fogják használni, tehát a vállalkozás érdekében merül fel a költség. Mivel az autókat magáncélra is használhatják az értékesítők, így áfakérdések merülnek fel. 1.) Kedvezőbb díjat tudunk elérni abban az esetben, ha van egy nagyobb indulórészlet. Azt még tudom, hogy az indulórészlet esetén az indulórészlet költségét fel kell majd osztanom a teljes futamidőre, azaz 48 hónapos szerződés esetén az induláskori díjat osztom 48 hónappal, és így határolgatom a költséget. DE nem tudom, mit lehet tenni ilyenkor az induló költség áfavonzatával? Milyen arányban tudom ezt visszaigényelni? 2.) Az is tiszta, hogy az áfatörvény lehetőséget biztosít a személygépjárművek szervizköltsége áfájának 50 százalékos levonására mindenféle útnyilvántartás nélkül. DE gondolom, mivel a flottakezelő cég egy összegben számláza majd az autópark-kezelési díjat, így ez nem kezelhető külön, tehát – ha jól értem a törvényeket – a teljes szolgáltatás áfája a céges és a magánhasználat arányában vonható le? 3.) Vita merült fel azzal kapcsolatban is, hogy az útnyilvántartásban a magáncélú utakat fel kell-e tüntetni, vagy elég a nyitó és záró kilométeróra-állás, valamint a havi céges utak részletes vezetése. Ezt úgy értjük, hogy tudjuk a teljes havi futott kilométert, ebből levonjuk a céges érdekben megtett kilométereket, így megkapjuk a magánhasználati kilométereket.

Áfakérdés: közösségi motorbeszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. továbbértékesítési céllal ÚJ motorkerékpárt (675 cm3) szerzett be 2015-ben közösségi adóalanytól. (A regisztrációs adót megfizette.) A 2015-ös aktuális havi áfabevallásában az áfát mind a fizetendő (15-ös sor), mind pedig a levonható (69-es sor) oldalon is szerepeltette. A kérdésem az, hogy ez Ön szerint helyes volt-e? A motort csak 2017-ben sikerült értékesítenie, ez az ügylet áfásan számlázandó? Válaszát előre is köszönöm

Utalványkibocsátó áfalevonási joga Kérdés

Tisztelt szakértő! Ügyfelem pénzhelyettesítő utalvány kibocsátásával foglalkozik. Az értékesített utalvány beérkezett összegét vevői előlegként tartom nyilván (áfamentes). A kapcsolódó költségekről szóló számlák alapján van-e áfalevonási joga? A költségek az alábbi pár tételből állnak össze: - utalvány előállítási költsége, - könyvelési díj, - személygépkocsi bérlése. A fenti költségek áfája levonásba helyezhető-e?

Áfa levonása adószám visszaállítása után Kérdés

Egyéni vállalkozó – éves áfabevalló – adószámát 2011.06.17-én felfüggesztették. Bevallásaiban levonható áfát nem vallottunk be a felfüggesztés miatt. 2016. szeptemberben határozatban visszamenőlegesen – 2012.07.30. hatállyal – az adószám-felfüggesztést megszüntették. Kérdésem az lenne, hogy a 2013., 2014., 2015. évekre önellenőrizni kell-e az áfabevallásokat, vagy a 2016. évi bevallásba kell feltüntetni? 2016. 08.09-én újra felfüggesztették az adószámát, ezért a 2016. évben keletkezett levonható áfa sem helyezhető levonásba. Másik kérdésem, hogy a felfüggesztés ideje alatt levonásba nem helyezhető áfa végleg elvész? Ha igen, akkor az költségnek minősül? Köszönöm segítő válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Iparűzési adó alapja

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Innovációs járulék

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Munkajog

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink