6500 találat a(z) ÁFA cimkére
Adózási határidők 2019. november 18-24. Cikk
Adózási határidők a NAV tájékoztatása szerint.
Szolgáltatás ingyenes nyújtása Kérdés
Adva van egy cég, mely új szolgáltatási tevékenységet indít be, mely kapcsolódik a főtevékenységéhez. A cég ezt a szolgáltatást ellentételezés nélkül indítja meg, azaz a szolgáltatást ellentételező konkrét árbevétellel nem rendelkezik, nem realizál árbevételt. Kérdés, hogy a szolgáltatás "bekerülési, közvetlen önköltsége" tekintendő-e fizetendő áfaalapnak és az erre a kalkulált összegre számítja rá a hatályos (27%) áfát? Ez esetben a bekerülési költségnek kizárólag a beszerzett bejövő és levonható áfás termékek, szolgáltatások képezhetik alapját, vagy nem szükséges ezen "ingyenes" szolgáltatás után áfát megfizetni, tekintettel arra, hogy nem a vállalkozástól "idegen cél" elérése érdekében merülnek fel a szolgáltatás érdekében beszerzett termékek/ szolgáltatások. A cég adóköteles tevékenysége keretében jogosult az áfa levonására. Köszönettel várom válaszukat.
Áfa kétszer Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018.11.14-én Magyarországon új személygépkocsi-vásárlás történt hitelre. A számlát a magánszemélynek a bank adta ki. Nem volt ismert – csak az osztrák hatóság felszólítása után – hogy a kint használni kívánt gépkocsit – a tulajdonos életvitelszerűen az országban él – honosítani kell. A gépkocsi a hitel kifizetése, a magyarországi forgalomból kivonás után honosításra került. Az eljárást új gépjármű magánimportjának minősítették, és mint új (6 hónaposnál fiatalabb és 6000 kilométernél kevesebbet futott) közlekedési eszközre 2019.03.11-én kiszabta az osztrák áfát. A kiszabott áfát igazoltan megfizették. Az osztrák hatóság azt az infót adta, hogy a magyarországi eladótól kell a bizonylatokkal (határozat az áfa, befizetésigazolás másolatai) a visszatérítést kérni. A bank szerint az osztrák hatóság hibázott: a lakóhelyváltozás miatt került új közlekedési eszköz Ausztriába – az áfamentesség pedig nem volt alkalmazható (2006/112/EK végrehajtási rendelet 2. cikk a) pont). Szerintük a 2006/112/EK IRÁNYELV I. CÍM, 2. cikk 1. bekezdésének b) pontja szerint nem minősül Közösségen belüli termékbeszerzésnek a lakóhely megváltoztatása keretében új közlekedési eszköz nem adóalany általi átvitele az új lakóhelyre, feltéve, hogy a 2006/112/EK irányelv 138. cikk (2) bekezdésének a) pontjában előírt adómentesség az értékesítés időpontjában nem volt alkalmazható. A NAV-tól korrekt infót nem kaptunk, állásfoglalást talán a PM ad(hat)? Hová forduljunk? A pereskedést nem akarjuk. Kérem a konkrét ügyre vonatkozó jogszabályhellyel alátámasztani válaszukat! Válaszukat előre is köszönöm, üdvözlettel: HG.
Távközési szolgáltatás továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy partnercégünk, amelynek internetdíjat és telefondíjat számlázunk tovább. A továbbszámlázott díj egy telefonszámhoz tartozik. Kérdésem az lenne, hogy a kimenő számlát milyen áfával kell kiállítani? Egységesen 27% áfával, vagy internet esetében 5, telefon esetében 27%-kal? Köszönettel.
A NAV átvehetné a cégektől az áfabevallást Cikk
Magyarországon hatalmas adminisztrációs teher sújtja a vállalkozásokat. A PM szerint egy kisvállalkozás akár az árbevételének 2,5 százalékát is kénytelen az adózáshoz kapcsolódó költségekre fordítani. Ennél még az iparűzési adó is kisebb kiadás. A PM terve, hogy ezt 2021-re gyökeresen megváltoztassa, olvasható a Niveus Consulting Group a kormány kkv-stratégiájára kiadott kommentárjában.
Személygépkocsi értékesítése belga magánszemélynek Kérdés
Magyarországi kft. személygépkocsit értékesít belga magánszemélynek (nem cégnek). Az autó elhagyja az országot. Áfa szempontjából ez az értékesités áfás, vagy nem kell áfát felszámitani a számla kiállításakor? Válaszát köszönöm. Fejesné
Adószámtörlés után áfa önrevíziója Kérdés
Tisztelt szakértők! Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy van egy új ügyfél, akinek idén év elején törölték az adószámát, visszakapta az adószámát, de már a jogerőre emelkedés után. Lekönyveltük a 2017, 2018 évre visszamenőleg az anyagot szeretném benyújtani az áfa-önellenőrzéseket. Mivel nullás áfa-bevallások mentek be, most nem tudok semmit levonásba helyezni. Azt gondolom, hogy a kétéves szabály miatt a 2017. évi levonható áfát nem tudjuk érvényesíteni, mert az önellenőrzés nélkül a 2018. évi bevallásban lehetett volna érvényesíteni, önellenőrzésnél pedig nem írhatok be nagyobb levonható áfaösszeget, mint az alapbevallásban volt, ott pedig nulla volt. A 2018. évi levonható áfánál arra gondoltam, hogy 2019-ben lehet még érvényesíteni, az belefér a kétéves szabályba. Két részből áll a kérdésem az egyik, jól gondolom-e, hogy a 2017. évi levonható áfát már nem lehet sehol érvényesíteni, a másik pedig ha a 2018. évi áfát 2019-ben szeretném levonásba helyezni, de a költséget szeretném 2018-ban elszámolni, egyáltalán meg tudom-e ezt tenni, ha igen, hogyan kell ezt a könyvelésben szerepeltetni, hogyan könyvelem azt a levonható áfarészt, amit 2019-re vittem át, elég feszült most a helyzet, kevés az idő, ideges az ügyfél, nehezen tudom most végiggondolni, nem kerültem még ilyen helyzetbe, éppen csak megállapodtam az ügyféllel év elején hogy idén átveszem a könyvelést, január 18-án törölték az adószámát. Köszönöm szépen a segítséget!
Mikrogazdálkodó – értékvesztés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy társaság pénzforgalmi áfa elszámolási módot választott. A mikrogazdálkodókra vonatkozó szabályok szerint készíti a beszámolóját és vezeti könyveit. Egyik vevője nem fizetett 2017-ben, a tartozás összege 100 ezer forint alatti volt. Ezért 2018-ban 365 nap elteltét követően értékvesztés került elszámolásra, ami behajthatatlan követelésként került könyvelésre és nem emelte az adóalapot. Az ügyvezető ügyvédhez/behajtó céghez fordult és ennek hatására 2019-ben érkezett pár ezer forintos összeg, majd következő hónapban újabb kis összeg. A banki jóváírás közleményében az szerepel, hogy „perköltség”. Az alábbi kérdésekben kérném szíves válaszukat: – Helyesen történt-e 2018-ban a könyvekből való kivezetés, és helyes-e, hogy a ráfordításként elszámolt összeggel a vállalkozás nem emelte meg az adóalapját a 2018. évi tao-bevallásában? – Amennyiben a jóváírásnál a banki közlemény „perköltség”, illetve „költségek megtérítése”, akkor perköltség megtérítése esetén a beérkezett összeg után merül-e fel áfafizetési kötelezettsége a társaságnak? Az ügyvédi iroda, illetve végrehajtó cég az ügy elvállalásakor megbízási díjat számított fel, melyet a kérdésbéli társaság kifizetett, vélhetően ennek áthárításaként érkezik a jóváírás. A könyvekben már nem szerepel a tartozás összege és az érkező összeg nem is egyezik meg a múltbéli tartozással, így ellenérték kiegyenlítéseként a társaság véleménye szerint ez nem könyvelhető. A kérdés röviden: kell-e áfát fizetni a befolyt összeg után
Bérelt autó áfája Kérdés
Cégünk operatív lízing keretében vesz bérbe autókat. (A szerződés lejártakor a járműveket visszaadjuk a lízingcégnek, illetve a lízingdíj tartalmazza a teljesítményadót, cégautóadót, baleseti különadót, a kötelezőt és a casco biztosítást.) Vezetünk részletes útnyilvántartást, mely alapján a magánhasználatot egy évben egyszer a dolgozó felé kiszámlázzuk. A lízingdíj áfáját teljes egészében levonjuk. Kérdésem, hogy helyes-e ez így? Ha nem, mit kellene másképp csinálni? Köszönöm szépen.
Áfa vámjogi képviselet mellett Kérdés
Tisztelt Adózóna! A következő kérdésem lenne: Magyar kft. harmadik országból hoz elektronikai berendezéseket, eszközöket, majd azokat továbbértékesíti, szintén EU-n kívüli (harmadik) országba. Az áru vámudvarba kerül, és onnan megy tovább a vevőhöz. (Magyarországra nem érkezik.) Vámjogi képviselő látja el az ide vonatkozó feladatokat. A vámjogi képviselőtől megkapjuk a kiviteli értesítőket és a kiléptetési igazolást, hogy az áru elhagyta az EU-t. (Tudomásunk szerint, a vámjogi képviselő bevallásokat küld a NAV-nak az adott tranzakciókról.) Kérdések: 1.) Számla érkezik harmadik országból, és a magyar beszerző egy másik EU-n kívüli országba számláz, és oda is megy az áru. Magyar fél a fuvarozó! Az áfabevallásban hol kell ezt feltüntetni, ha egyáltalán kell? (Ha a vámjogi képviselő már megtette ezt?) 2.) Számla érkezik harmadik országból, a magyar beszerző egy másik EU-s országbeli cégnek számláz, amely továbbszámláz egy EU-n kívüli országba, és az áru egyenesen a harmadik országba megy. Magyar fél a fuvarozó. A kérdés ugyanaz: Az áfabevallásban hol kell ezt feltüntetni, ha egyáltalán kell? (Ha a vámjogi képviselő már megtette ezt?) Köszönettel.
Áfához kapcsolódó kérdések Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfához (is) kapcsolódóan tennék fel több kérdést. 1.) Szállásról kiállított számlában feltüntetett reggeli áfája levonható-e? Kell-e fizetni a reggeli összege alapján repiadót? 2.) Kell-e az áfabevallásban bevallani a vámérték alatti, kis értékű eszközök beszerzését? (Például ebay-ről rendelt felszerelés), és ha igen, melyik soron? 3.) Jól gondolom-e, hogy a saját rezsis beruházás összegét mind a 10, mind a 74. sorra be kell állítani? Az M lapon kell-e szerepeltetni? Előre is köszönöm válaszukat.
Bérelt ingatlan megvásárlása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 20 éve bérli egyik kft.-tagunktól az ingatlanát. Ezt az ingatlant szeretnénk megvásárolni. A bérleti szerződésünkben a bérlet időszaka alatt magasabb összegű értéknövelő beruházást is hajthatunk végre, amit meg is tettünk a 20 év alatt. Értéknövelő beruházás bruttó értéke 30 millió forint, a könyv szerinti érték 12 millió forint. Vásárlás után hogyan kell rendezni a bérelt ingatlanon végzett beruházásokat? Piaci értéknek 13 millió forintot határoztunk meg közösen. – A bérbeadó megvásárolja 12 millió forint plusz áfa összegért, vagy térítés nélkül átveszi a magánszemély. Kell-e áfát fizetnie, illetve mi után fizeti a 15 százalék szja-t, szochót? A bérbeadó nem tart igény rá, és nem is hajlandó a beruházási növekmény ellentételezésére. Mi a helyzet az szja-val és az áfával? – A megvásárolt ingatlan értéke csökkenti-e a kivaalapot? – A megvásárolt ingatlan értékére rá kell-e vezetni a bérelt ingatlan T oldalán lévő beruházást és a hozzá tartozó értékcsökkenést? – Adózás szempontjából melyik megoldás lenne a legmegfelelőbb a bérlő és a bérbeadó részéről? Köszönettel: Sáriné
Ingatlanfelújítás áfája Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy ügyfelem (kft.) magánszemélytől vásárolt ingatlant újít fel. A felújítással kapcsolatban felmerült kiadások áfáját levonásba helyeztük. A kft. az ingatlant hasznosítani szeretné, felújítás után bérbe fogja adni különböző cégeknek, magánszemélyeknek. Kérdésem, hogy a jelenleg göngyölített áfavisszaigényelhető-e, amennyiben a bérbeadás tekintetében nem jelentkezett be az áfakör hatálya alá? Válaszukat előre is köszönöm.
Üzletágátruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egészségügyi szolgáltatással (tárgyi mentes tevékenység) foglalkozó cég megszünteti egyik vidéki telephelyét, az ott található gépeket értékesítené egy hasonló vállalkozásnak. A szolgáltatás keretén belül az orvosok küldik a betegeket a céghez, így az orvosokkal van szerződés a későbbi jutalékelszámolás miatt. Konkrétan ezeket a szerződéseket nem adja át a cég, illetve azt sem határozza meg, hogy milyen új megállapodás szülessen, a doktorok adatait viszont átadná, és a gépek üzemeltetéséhez is segítséget nyújtana az eladástól számított 3. évben. Milyen ügyletnek minősül ez az áfa rendszerében? Tárgyieszköz-átadás, vagy ez már üzletág-átruházás? Illetve lehet-e külön kezelni a tárgyieszköz-átadást, és az egyéb szolgáltatásokat?
Építési telek áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari cég (áfakörös fő tevékenység: út, autópálya építése) hasznosítás céljából építési telket vásárolna. Hasznosítás: vagy autómosó építése vagy ingatlan-bérbeadás, vagy eladás. A kérdés, hogy ebben az esetben az áfa levonható? Egy esetleges kiutalás előtti ellenőrzésen hogyan tudom bizonyítani, hogy áfás tevékenység érdekében történt a telekvásárlás? Jelenleg csak az ingatlan-bérbeadás áfamentes, egy másik ingatlan miatt, amely már értékesítésre is került ebben az évben. Igaz az, hogy ha a levonás pillanatában nem voltam bejelentkezve áfakörre, akkor nem vonhatom le az áfát ingatlanvásárlás esetén? Hol találom meg, hogy lehetőségem van decemberben bejelentkezni ingatlan esetében az áfakörre? Megoldás lehetne egy új cég létrehozása 4120-as TEÁOR-ral, és ott eleve bejelentkeznénk az áfakörre ingatlanhasznosítás esetében? A 240 hónap figyelési időszak csak áfamentes értékesítés esetén van? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva