6500 találat a(z) ÁFA cimkére
Áfaspecialitás Kérdés
Tisztelt Adózóna! A társaságunkat érintő kérdésben kérem álláspontjukat. A társaság kizárólag adómentes tevékenységet végzett korábban (fogorvosi tevékenység). Az áfakörbe így is volt bejelentkezve. 2018-ban pályázott és 2019-től elnyert egy alkalmazott kutatási pályázatot, amelynek során kifejleszt egy terméket, amelyet maga is felhasznál, de értékesítést is végezni tervez. Miután a korábbi adómentes tevékenység már nem kizárólagos lesz, bejelentkezett az áfa hatály alá 2019.01.01. nappal. A tevékenységhez az unióból vásárolt egy berendezést. Ennek áfáját meg kell állapítani, és meg kell fizetni, mert a beszállító a számlába nem állít be áfát. A beszerzett eszköz saját maga által megállapított és megfizetett úgynevezett uniós áfájának levonásba helyezése okoz fejtörést, hogy mikor és milyen arányban tehető ez meg. Az arányosítás nyilvánvaló. Kérdés: • a levonási jog az áfa tv. 120. §.b) pontja alapján megnyílik, de jelenleg csak a korábban is végzett „tárgyi” adómentes szolgáltatásnyújtás történik, az az értékesítés nem, amelyhez az eszköz beszerzése kapcsolódik. Nincs mit arányosítani. És akkor az áfát „elbukta”. • az arányosításba be kell-e vonni az ún. hagyományos, adómentes szolgáltatás árbevételét? Ha igen, akkor gyakorlatilag nem vonható le az áfa, ugyanis nagyon alacsony lesz a levonási hányad. És nem érvényesül az áfatörvény 120. §-a. • ha ez utóbbi pontban leírt értelmezés helyes, akkor már csak az a kérdés, hogy a levonás mikor tehető meg. Az első gyártás 2020-ban várható. A gyártás évében, netán az áfát elhatárolva az elévülési időre. • és akkor még nem esett szó arról, hogy milyen értékben aktiválom az eszközt. Nem ha az arányosításba csak a beszerzett eszközzel előállított adóköteles és adómentes termékértékesítést kell figyelembe venni (szerintem az áfatörvény 120. § első bekezdése szerint igen), alkalmazható-e az áfatörvény 123. § (3) bekezdésére hivatkozással a 123. § (1) bekezdésén alapulva az a megoldás, hogy az eszközzel majdan előállított mennyiség képezze a megosztás alapját. Vagyis az értékesített mennyiség adólevonási jogot keletkeztet, míg a saját felhasználású nem. • egyszerű kérdés, ezért is kérem az Önök álláspontját, amely nagy segítséget jelentene számomra a probléma kezelésében. Segítő együttműködésüket megköszönve. Üdvözlettel: Bíró Sándorné
Áfa pótlólagos levonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-nk 2018. évben vásárolt 1 db személygépkocsit, az előzetesen felszámított áfát nem igényelhettük vissza, mivel áfalevonási tilalom vonatkozik a személygépkocsi beszerzésre esetünkben. Kizárólag adólevonási joggal rendelkező tevékenységhez használtuk, a személygépkocsival kapcsolatosan felmerült költségek áfája sem kerültek visszaigénylésre. A személygépkocsi 2019. évben adómentesen értékesítésre került. Kérdésünk, hogy az értékesítés hónapjára és a figyelési időszakból még hátralévő hónapokra arányosan jutó áfa ebben az esetben pótlólag levonásba helyezhető-e?
Előleg- és végszámla szerepeltetése a belföldi összesítő jelentésben Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019. 07.10-ei teljesítéssel kaptunk egy előlegszámlát egy termék teljes vételáráról, amelynek áfatartalma 150 ezer forint. 2019. 07.11-i teljesítéssel megkaptuk a végszámlát, amely tartalmazza a terméket plusz 150 ezer forint áfával és az előleg jóváírását -150 ezer forint áfával, azaz a végszámla fizetendő összege 0 forint. Kérdésem, hogy kell-e mindkét számlát szerepeltetni a belföldi összesítő jelentésben? Köszönöm.
Kiegészítő szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a szobakiadáshoz kapcsolódó plusz szolgáltatások áfamértékére vonatkozik. Vagyis a számlán szerepel a szobaár, valamint a konkrét kérdésben plusz szolgáltatásként légkondícionáló biztosítása, ennek a plusz szolgáltatásnak hány százalék az áfája? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Lízingelt személygépkocsi áfája Kérdés
1. kérdés: Kft.-nél lízingelt személygépkocsi (nyílt végű és zárt végű esetében is) önrészénél és a havi díjak fizetésénél az áfa 50 százaléka igényelhető vissza? 2. kérdés: A nyílt végű lízing végén, ha a kft. veszi meg a gépjárművet, a maradványérték áfájának 50 százaléka nem igényelhető vissza? 3. kérdés: Bérelt személygépkocsi esetén az áfa 50 százaléka igényelhető vissza?
Egyéni vállalkozó - személygépkocsi-javítás áfája, szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál 2017-ben elszámolásra került egy nyílt végű lízingkonstrukció keretében egy személygépkocsi. A személygépkocsiban 2019-ben jelentős mértékű kár keletkezett (a számla áfatartalma meghaladja a 100 ezer forintot). A javítást a szerviz elvégezte, a biztosító pedig a javítási számla alapján a kárt megtérítette. Az egyéni vállalkozónak a javítást végző szerviz felé a számla áfatartalmát kellett pénzügyileg rendezni, a fennmaradó összeget pedig a biztosító utalja a szerviz felé. A számlában szerepel külön tételben munkadíj és alkatrészköltség (karoszériaelemek) cseréje is. Kérdésem: milyen mértékben számolható el, illetve helyezhető levonásba a javítási számla előzetesen felszámított áfatartalma, illetve szja vonatkozásában mi a helyes elszámolási mód? Köszönettel és tisztelettel!
Magánszemély Svédországból hoz be autót Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi lakos, aki magyar állampolgár, Svédországban venne autót egy magánszemélytől. Azt szeretném kérdezni, hogy ez milyen adózási kötelezettségekkel jár a vevő részéről? Például ő fizeti meg az áfát? És a vagyonszerzési illetéket is? Van más adóteher is? Az itthoni szabályok érvényesek rá? Az autóval érkezik haza az új tulajdonos. Hogyan változik ez, ha cégtől veszi az autót? A használat mindkét esetben magán. Segítségét köszönöm! Tisztelettel.
Közösségi beszerzés – termék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségi adószámmal rendelkező cég terméket vásárol közösségi adóalanytól (rendelkezik közösségi adószámmal). A számlát a partner áfa feltüntetése nélkül állítja ki. A termék hazai adókulcsa 27 százalék. Mennyi a vevő áfabevallásba beírandó és befizetendő általános forgalmi adója, és azt mely sor(ok)ban kell feltüntetnie az áfabevallásban? A befizetendő adó összege változik annak függvényében, hogy a termékeket továbbértékesítés (magyar adóalany, 27% áfa) vagy végfelhasználás céljából szerzi be? Köszönettel.
Közösségi beszerzés – szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségi adószámmal rendelkező cég szolgáltatást vesz igénybe (szállás és a közösségi országban nyújtott egyéb szolgáltatás). A partner rendelkezik közösségi adószámmal, a számlát áfa feltüntetés nélkül állítja ki. A cég a szolgáltatást továbbszámlázási céllal veszi igénybe. Az ügyfelei felé 27 százalékos áfa felszámításával számlázza tovább. Mennyi a vevő áfabevallásba írandó és befizetendő általános forgalmi adója? A befizetendő adó összege változik annak függvényében, hogy a szolgáltatást továbbértékesítés (magyar adóalany) vagy végfelhasználás céljából veszi igénybe? Az áfabevallás mely sorában kell feltüntetni? Köszönettel.
Szerverszolgáltatás harmadik országbeli partnernek – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk szerverparkot üzemeltet. A szerveren lévő szoftvereket és adatokat egy svájci székhelyű cég (adóalany) használja. Bérelt vonalon keresztül jelentkeznek rá a szerverre a munkavégzéshez, és az adataikat is itt tárolják. A szerverek működéséhez szükséges programok a mi tulajdonunk, a többi program a svájci cég tulajdonában van. A szerverek karbantartása, üzemeltetése, a hibaelhárítás a mi, vagy magyar alvállalkozó partnerünk feladata. Kérdésem: milyen áfakulccsal kell számlázi a webhoszting-szolgáltatást a svájci partner részére? Alkalmazható-e az áfatörvény 37. paragrafusa, mely szerint a teljesítés helye az a hely, ahol a szolgáltatást igénybevevő gazdasági céllal letelepedett, vagy eltérő rendelkezés vonatkozik erre a tevékenységre? Köszönöm.
MOSS – áfa-visszaigénylés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy amerikai székhellyel rendelkező cég magyar cégünk részére 27%-os magyar áfakulccsal állítja ki a számláit. A igénybe vett szolgáltatás elektronikus oktatás, tehát részét képezi a távolról nyújtható szolgáltatásoknak, így része a MOSS-rendszernek. Kértem a partnert, hogy a számlát áfa nélkül állítsa ki, mivel cégünk rendelkezik EU-s adószámmal, melyet meg is adtunk a vásárlás során, és a számlán is feltüntettük. Azt a választ kaptam, hogy mivel ők egy B2C platform, ezért náluk minden beszerzésre számolnak fel áfaösszeget, függetlenül attól, hogy cégként vagy magánszemélyként vesszük igénybe a szolgáltatásukat. A megfizetett áfaösszeget pedig igényeljük vissza a magyar adóhatóságtól. Kérdésem az, hogy ebben az esetben igaza van-e az amerikai partnernek, és valóban beállíthatom-e levonható adóként ezt az áfaösszeget az adóbevallásomban? Köszönöm válaszát!
Külföldön végzett rendezvényszervezés áfabesorolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldön egyenes áfás, közösségi adószámmal rendelkező cég Svédországban vállalna rendezvényszervezői tevékenységet, rendezvényen dekorálást, illetve installációt adna bérbe. Kérem, legyen segítségemre, hogy ezekben az esetekben milyen áfatartalmú számlát kell kiállítania, közösségi szolgáltatásnyújtásnak minősül-e? Válaszát köszönöm!
Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A bérelt ingatlanon végzett beruházás áfa- és illetékszempontból az ingatlanokra vonatkozó rendelkezések szerint adózik-e értékesítés esetén? Köszönettel: Jancsó Katalin
Áfa közmű térítés nélküli átadásakor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném az alábbi témában az állásfoglalását kérni. Egyik partnerünk saját tulajdonú telkére – melyet magánszemélytől vett meg, így ebben az esetben nem keletkezett áfa – utat épít, mely a befejezés után állami tulajdonba kerül, ingyenes átadás keretében. Az út építése során az áfaösszeget nem fogja a cég visszaigényelni, így nem lesz áfafizetési kötelezettsége sem. Helyesen gondolom, hogy nem kell majd áfát fizetni a cégnek az átadáskor, ha az útépítés során nem igényli vissza az áfát, még akkor sem, ha a telek vásárlása magánszemélytől történt? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária
Képzésnél alvállalkozó áfája kiegészítéssel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az imént kérdést tettem fel "Képzés alvállalkozó ÁFA-ja" címmel. A kérdés linkje: https://adozona.hu/kerdesek/2019_7_30_Kepzes_alvallalkozo_AFAja_ylm Szeretnék a kérdéshez kiegészítő információt is tenni: az alvállalkozó egy felnőttképzést folytató intézmény, azaz jelenleg is vannak engedélyezett képzései, amelyeket a felnőttképzési törvénynek megfelelően teljesít. Jelen esetben viszont nem ő a képzést megvalósító intézmény, hanem annak csak az alvállalkozója. Válaszát előre is köszönöm!