6500 találat a(z) ÁFA cimkére

Eva megszűnése: az áfával is számolni kell Cikk

Minden év végével megszaporodnak azon kérdések, amelyek az alanyi adómentességből áfás körbe való belépéssel, vagy épp ellenkezőleg áfás körből az adómentességbe való áttéréssel kapcsolatban az egyes ügyletek helyes áfakezelésére irányulnak. Ez amiatt is különösen érdekes, mert az eva alá tartozó adóalanyok oldalán meg kell hozni a döntést, hogy 2020-tól forgalmi adózási szempontból alanyi adómentességet, vagy normál forgalmi adózást választanak-e. A téma tehát az eva megszűnésével vált aktuálissá, de nyilván minden olyan esetben is érdekes, amikor egy adott adóalany módosítja az áfastátuszát. A kérdés pedig az, hogy miként kell kezelni az időszakos ügyleteket az áfaválasztás megváltoztatása esetén.

Téritésmentesen átvett áru áfavonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2019.09.24-én (számlát 12.hónapban hozta könyvelésre) kapott a partnerétől térítésmentesen árut. A számlában csak 27 százalék áthárított áfa szerepel és (valamiféle listaár). Tehát az átadó áthárította az átvevőre az áfát. Az átvevőnek ezt az áfát ki kell fizetni az átadó felé. Kérdésem a következő: ezt az áfát a kft. kifizeti az átadónak, ez az áfa levonató lesz? Az áfabevallásban melyik sorban kell szerepeltetni mint levonható áfa? Mi lesz az áfa alapja? Válaszokat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Tóth Gina

Áfakörösként beszerzett tárgyi eszköz arányos áfája alanyi mentesként Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2020-tól alanyi mentes egyéni vállalkozó, 2018. 09. hóban áfakörösként beszerzett tárgyi eszközének az áfatörvény 135. §-a szerinti utólagos kiigazításával kapcsolatban kérdezném, hogy havi vagy napokra jutóan kell-e kiszámolni a visszafizetendő áfa összegét, illetve az áfabevallásban hol kell majd ezt szerepeltetni? Még egy kérdés: 2018. évre önkéntesen választotta az áfakört a vállalkozó, 2020-ra választhatja-e az alanyi mentességet? Köszönöm!

Uniós ügyfélnek kiadott számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem, aki alanyi adómentes egy Nagy-Britanniában élő vállalkozónak adott ki 40 000 forintról számlát. Neki van uniós adószáma, de mint hosszas nyomozás után kiderült a vállalkozónak nincs. Mivel alanyimentes, ezért áfa nélkül állította ki a számlát feltüntetve rajta az AM jelzést. Kell-e ebben az esetben a 65-ös áfabevallásban, vagy az összesítő jelentésben bevallani? Köszönettel: Burián Tamásné

Marketing célú üzemanyagkártya-ajándék elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gumiszereléssel foglalkozó vállalkozásnak (kft.) a beszállítója felajánlotta, hogy az általa gyártott, illetve forgalmazott márkájú, 4 db autógumi értékesítése esetén, minden vásárló részére adjon a gumimérettől függően 6000, illetve 12 000 forint értékű üzemanyagkártyát ajándékba. Ezt az üzemanyagkártyát bármely üzemanyag-forgalmazónál megvásárolhatja a kft. Az így megvásárolt üzemanyagkártyák ellenértékét a gumiforgalmazó cég felé a kft. marketingköltség címén kiszámlázhatja. Kérdésünk az, hogy az ajándékba adott üzemanyagkártyákat milyen adókötelezettség terheli, függetlenül attól, hogy a vásárló magánszemély vagy gazdálkodó szervezet, illetve fel kell-e tüntetni a gumiértékesítésről kiállított számlán, mint áfás értékesítés, amely pénzügyi teljesítést nem igényel. Az üzemanyagkártya vásárlásakor levonásba helyezhető-e az áfa, ill. elszámolható-e a marketingköltségek között? Segítő válaszát köszönjük!

Már kapható a HVG ADÓ 2020 különszáma! Cikk

Az idén többször is nekifutott az Országgyűlés az adótörvények módosításának: nyári csomagban három törvénnyel végezték a nagyobb átalakításokat, majd jött a szokásos őszi csomag, kisebb fazonírozásokkal. Ezzel párhuzamosan majdnem tucatnyi olyan javaslatról tárgyaltak és döntöttek az őszi csomag elfogadása után a képviselők, amelyek zöme inkább jogharmonizációs jellegű.

Áfa háromszereplős EU-s ügyletnél Kérdés

Tisztelt Adószakértő! A következő kérdésben kérjük segítségüket. Cégünk (magyar kft., Németországban nem letelepedett, német adószámmal nem rendelkezik) egy német társaságtól rendelt árut. A szállítás azonban a német társaságtól közvetlenül a magyar vevőnkhöz történne, mely szintén egy magyar kft., hasonlóan cégünkhöz. A szállítást a magyar vevőnk szervezi és fizeti. Ennek ismeretében a német társaság 19% német áfát kíván felszámítani amiatt, hogy nem mi – azaz a közbenső cég – szervezzük és fizetjük a fuvart, hanem a szintén magyar vevőnk. Cégünk azonban a magyar vevőjének 27% magyar áfával értékesítené az árut. Véleményünk szerint azt, hogy a fuvart ki szervezi és fizeti, kizárólag háromszögügylet esetében kellene vizsgálni, azonban ebben az ügyletben csak egy német és két magyar adószámú cég vesz részt, így irreleváns, hogy ki szervezi a fuvart. Szerintünk az a helyes, ha a német társaság 0% EU-s értékesítést számláz, mi pedig belföldi, 27% áfával. Kérjük szíves segítségét az ügylet helyes áfamegítélésében. Köszönettel: Molnár Tibor

Áthúzódó árbevétel áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2019.12.31-én kilép az áfakörből, és 2020. január 1. napjától alanyi adómentesen működik tovább. 2019 decemberében kiállított egy áfás számlát, de a fizetési határidő és a tényleges kiegyenlítés is 2020-ban lesz. A bevételt tehát már 2020. évinek könyveljük, de az áfát be kell-e vallanunk 2019. decemberre, vagy mi a teendőnk ilyen esetben? 2020-ban a nettó vagy a bruttó összeg számít bele az árbevételbe? Köszönettel!

Nemzetközi személyszállítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk (belföldi, áfatörvény hatálya alá tartozó, adóköteles tevékenységet végző, közösségi adószámmal rendelkező adóalany) nemzetközi személyszállítással szeretne foglalkozni. Kisbuszaink Németországon belül teljesítenének személyszállítást, a megrendelő közösségi számmal rendelkező német adóalany lesz. Amit szeretnénk megtudni: 1.) A számlát a megrendelő felé nulla áfával, „áfa területi hatályán kívüli” megjegyzéssel kell feltüntetni, vagy azért lesz adómentes, mivel a személyszállítás (útvonal) teljesítési helye Németország, így „reverse charge” megjegyzést kell feltüntetni? 2.) A megrendelővel időszakos elszámolásban állapodnánk meg. Ebben az esetben az áfatörvény 58. paragrafusa alapján állapítjuk meg a teljesítés időpontját? Vagy az elszámolási időszak utolsó napja kell, hogy legyen a számla teljesítési időpontja? 3.) Ha az év 12. hónapján havi cca. 10-12 ezer euró értékben teljesítjük a szolgáltatást, kell-e német adószámot kiváltanunk, és a továbbiakban német adóval terhelten számláznunk? 4.) Ha ugyanezt a szolgáltatást harmadik országban teljesítenénk, azt milyen áfakulccsal, áfára hivatkozással tehetjük meg? Válaszát előre is hálásan köszönöm!

Ültetvény értékesítése egyéni vállalkozásból Kérdés

Egyéni vállalkozóként pályázati pénzből diófa ültetvényt telepítettem saját meglévő földterületbe 2012-ben. A 8 hektáros ültetvény be is van kerítve. A pályázati 5 éves fenntartási kötelezettség letelt, most el szeretném adni. Hogyan tudom ezt megtenni, mi lesz a vállalkozás bevétele és költsége, illetve van-e lehetőségem ingatlanértékesítésként magánszemélyként bevallani? Vállalkozóként az áfát az általános szabályok szerint számolom el. Eladáskor kell-e az áfával is számolnom?

Szállás olcsóbban rokonoknak, barátoknak: az áfa és a társasági adó szabályai Cikk

Kereskedelmi szálláshely-szolgáltató ingyen vagy kedvezményes áron adna ki szobákat rokonoknak, barátoknak, milyen áfa- és társaságiadó-kötelezettsége van az érintett szálláshelyekre vonatkozóan? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László adószakértő válaszolt.

Lízingelt személygépkocsi értékesítése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kft. személygépkocsit lízingelt, melyet a lízing lejárta után maradványértéken megvásárolt. A lízingdíj áfatartalmát visszaigényelte, a maradványértékben szereplő áfát nem igényelte vissza. Ha most értékesíteni kívánja a kft. az autót, megteheti e az értékesítést maradványértéken vagy az autó jelenlegi piaci értékhez kell igazodni az árképzésben? Az értékesítést áfamentesen vagy áfásan kell a cégnek számlázni?

Nevezési díj áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. versenyrendezéssel foglalkozna. Milyen feltételeknek kell teljesülnie ahhoz, hogy a nevezési díjak számlázása áfamentes legyen, és ne tartozzon az adó alapjába? Illetve amennyiben teljesül, ilyen esetben az áfásan beérkező számlák áfatartalma nem igényelhető vissza (feltételezve, hogy csak nevezési díj bevétel lesz a nonprofit kft.-ben, és a kft. egyébként áfára bejelentkezett)? Köszönettel.

Társasházi tulajdonon kertfelújítás Kérdés

Egy gazdasági társaságnak társasház-közösségi tulajdonban van a helyisége, ahol a tevékenységet végzi (gyógyszertár). Az alapító okirat szerint egy helyrajzi szám alatt található a gyógyszertár, lakóház és udvar. A telekingatlan osztatlan közös tulajdonban van. A gyógyszertárhoz 60/100-ad, a lakóházhoz 40/100-ad eszmei hányad tartozik. A társaság kertfelújítást hajtott végre az ingatlanon. Miként számolható el az összeg, milyen arányban, az áfatartalom levonható-e? Válaszukat előre is megköszönve, tisztelettel: Timi

Levonható áfa utólagos módosítása Kérdés

„F” kft. az 1990-es évek elején egy telket vásárolt magánszemélytől. A telken beruházást kezdett, melynek célja egy étterem kialakítása volt. Az étterem aktiválása 2006. januárban történt. 2008. augusztusban átalakítási munkák értékét aktiválták rá az ingatlanra. „F” kft. 2009. februárban beolvadt „H” kft-be. „H” kft. kávézót alakított ki az ingatlanban egy addig nem használt részében. A kapcsolódó kiadások tovább növelték az ingatlan bruttó értékét. „F” kft. az átalakításokhoz kapcsolódó előzetesen felszámított áfát bevallásaiban feltüntette. „H” kft. 2014-ben beolvadt „V” kft-be. „V” kft 2014. évtől – élve az áfatörvény 88.§ (1) bekezdésében foglalt lehetőséggel – adókötelessé tette a 86.§ j),k),l) pontjaiban meghatározott értékesítéseit. 2020. évtőt visszavonja bejelentését és az általános szabályok szerint kívánja elszámolni az áfát ingatlanhoz kapcsolódó bevételei után. „V” kft. 2020. évben tervezi a beolvadással tulajdonába került fenti ingatlan – akkor már áfamentes – értékesítését. Az ingatlan értékesítéséhez kapcsolódóan az alábbi kérdések merültek fel: 1. Van-e pótlólagos áfafizetési kötelezettsége „V” kft.-nek az áfatörvény 135.§ (1) bekezdése alapján? 2. Érinti-e az átalakításokat a 135.§ (1) bekezdése? 3. Minden átalakítás/bruttó értékre ráaktíválás után újraindul a 240 hónapos figyelési időszak? 4. Honnan indul a figyelési időszak a jogutódlással megszerzett ingatlan esetében, ha az már a beolvadás előtt működött és a kialakításhoz kapcsolódó áfát még a jogelőd vonta le?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzlethelyiség bérlése magánszemélytől

Szipszer Tamás

adószakértő

Munkavállaló számlázása

Szipszer Tamás

adószakértő

Google hirdetésekből származó bevétel

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink