6500 találat a(z) ÁFA cimkére
Társaság telekértékesítése Kérdés
Társaság 2019-ben magánszemélytől vásárolt (a magánszemély nem áfaalany) telkét 2020-ban értékesítené. Kérdés az, hogy értékesítés esetén kinek kell megfizeti az áfát? Lehet-e fordított adózási módban kiszámlázni?
Harmadik országba, magánszemély részére történő export áfafizetési kötelezettsége Kérdés
Svájcba tervezünk bútort szállítani magánszemély részére, aki nem végez gazdasági tevékenységet. Milyen árat kell a számlán alkalmazni: itthoni áfával növelt vagy áfamentes exportnak számít-e? Köszönöm, tisztelettel: Zsuzsa
Külföldön végzett ingatlanfelújítás, magyar alvállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk építészeti tervezéssel foglalkozik, belföldi áfaalany. Tervező alvállalkozóként veszünk részt egy Ukrajnában fekvő ingatlan építésim felújítási munkáiban. Építési-szerelési munkát nem végzünk. Megbízónk, a fővállalkozó, magyarországi adóalany. Kérdésem, hogy ebben az esetben jogosultak vagyunk-e a tervezési díjat áfamentesen számlázni a belföldi fővállalkozónak, az ingatlan fekvése miatt, mint az áfatörvény területi hatályán kívül végzett szolgáltatást? Ha mi is foglalkoztatunk további tervezési alvállalkozókat – ugyanennek a szerződésnek a keretében –, őket is így lehet-e minősíteni? Az alvállalkozói szerződésen, az elvégzett munka dokumentációján és az azt elfogadó igazoláson kívül milyen igazolások, nyilatkozatok szükségesek a számla kibocsátásához? Köszönettel.
Utazásszervező árrésének áfája Kérdés
Tisztelt Szakértők! Utazásszervező árrése – értelmezésünk szerint – mentes az áfa alól, ha az a közösség területén kivülről származik. Azért gondoljuk így, mert alapból áfaköteles az áfatörvény 208. §-a alapján, mely szerint utazásszervezési szolgáltatás nyújtása esetében a teljesítés helye az a hely, ahol az utazásszervező gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol a lakóhelye vagy a szokásos tartózkodási helye van. De a 211. § miatt gondoljuk, hogy mentes, mely szerint abban az esetben, ha az utazásszervezési szolgáltatás teljesítéséhez szükséges, a 206. § (1) bekezdésének a) pontjában említett, más adóalany által teljesített szolgáltatásnyújtás, termékértékesítés teljesítési helye a közösség területén kívül van, az utazásszervezési szolgáltatás nyújtása a 110. § (1) bekezdésének értelmében – mint közvetítői szolgáltatás nyújtása – mentes az adó alól. Kérdésünk, hogy jól értelmeztük-e a törvényt, vagy nem, és ha nem, akkor miért nem? Válaszukat előre is köszönjük.
A humán-egészségügyi szolgáltatás áfamentessége – I. rész Cikk
Köztudott, hogy a humán-egészségügyi szolgáltatásnak minősülő tevékenységek az általános forgalmi adó rendszerében a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel adómentes (korábbi fogalommal „tárgyi mentes”) tevékenységnek minősülnek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne merülnének fel a gyakorlatban azzal kapcsolatos kérdések, hogy pontosan mit kell érteni ezen tevékenységek alatt, illetve a tevékenységhez kapcsolódó – adott esetben az Európai Közösségből érkező – eszközbeszerzések után kell-e áfát fizetni, és ha igen, az előzetesen felszámított áfa levonható-e stb. Kétrészes cikkünkben ennek ismertetésével foglalkozunk.
Halászati napijegy, bérlet áfakötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaságunk halászati, vadásztatási tevékenységgel is foglalkozik, de nem ez a fő profilja. A halászati tevékenység folytatásához tulajdonunkban van egy horgásztó, amelyet természetesen bárki használhat napijegy vagy bérlet ellenében. A társaságunk nem számol fel áfát ezen belépőkre, mivel ezen ingatlanhasznosítás tekintetében nem választottuk az áfakötelessé tételt. Kérdésünk: helyesen járunk el, hogy tárgyi mentesnek értelmezzük ez irányú szolgáltatásnyújtásunkat? Válaszukat köszönjük, tisztelettel!
Áfa - célkitermelőhely kialakítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari cég az alábbi tárgyban kötött szerződést alvállalkozójával: útépítéséhez kapcsolódóan célkitermelőhely előkészítését (humuszleszedés, terület-előkészítés, alkalmatlan anyag leszedése és deponálása), töltésanyag-kitermelés végzését a célkitermelőhely véglegessé vált komplex műveleti tervében foglalt előírásoknak megfelelően és a Bányabiztonsági Szabályzat betartásával, valamint a célkitermelőhely területén a szállító utak teljes karbantartását. A célkitermelőhely kialakítása bányahatósági engedélyhez kötött. A Bányahatóság engedélyezte a kérelemmel együtt beterjesztett komplex műveleti terv jóváhagyásával az ingatlanon célkitermelőhely létesítését és üzemeltetését. Szerződő felek belföldi adóalanyok. A célkitermelőhelyen kizárólag a tárgyi utak földműveinek (töltéseinek) megépítéséhez szükséges töltésanyag (homok, kavics és agyag ásványi nyersanyag) kitermelése végezhető. A célkitermelőhely megszüntetésekor az érintett területet az eredeti rendeltetésének megfelelően újra használható állapotba kell hozni. 1. A munka építési-szerelési vagy egyéb szerelési munkának minősül-e? 2. A célkitermelőhely kialakítása ingatlan létrehozatalának, bővítésének, átalakításának vagy egyéb megváltoztatásának - ideértve az ingatlan bontással történő megszüntetését is – minősül-e? 3. Jelen esetben a célkitermelő hely kialakítására kiadott bányahatósági engedély építési hatósági engedélynek minősül-e? 4. A fenti komplex ügylet egyenes vagy fordított áfás? Köszönettel!
Strucctojás áfája Kérdés
Tisztelt Címzett! Az alábbi kérdést teszem fel: strucctojás értékesítéskor az áfatartalom 5 százalék vagy 27 százalék?
Ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó házi orvos vásárolt egy lakást magánszemélyként, tehát nem vállalkozóként 1999-ben 10 millió forintért. A lakást átminősítette rendelőnek és 2 millió forintot a vállalkozásban elszámolt mint bérelt ingatlanon végzett beruházást még ugyanebben az évben. A 2 millió forintra értékcsökkenést számolt el. Ingatlanértékesítésre nem választotta az áfafizetést, áfalevonás a beruházásnál nem történt. Az orvos 2020. évben szeretné eladni az ingatlant 30 millió forintért. Kérdés: - van-e szja-fizetési kötelezettsége, - jól gondolom-e hogy áfa nincs. Köszönöm válaszukat!
Lassulhat a lakásárak növekedése Cikk
A Takarék Index elemzőinek előrejelzése szerint idén csökken a lakásárak növekedési üteme, 0 és 5 százalék közötti drágulás várható országos átlagban.
Diplomáciai képviseletnek nyújtott szolgáltatás fővállalkozón keresztül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általános forgalmi adó felszámításának megítélésében kérném segítségüket. Ügyfelem a koppenhágai magyar nagykövetség képeinek restaurálására szerződött. A képeket elhozzák a koppenhágai nagykövetségről belföldi ügyfelem műhelyébe, ott történik a restaurálás, majd innen fogják visszaszállítani. Belföldi adóalany ügyfelem, nem közvetlenül a nagykövetséggel szerződött, hanem egy fővállalkozóval, aki szintén belföldi adóalany. A fővállalkozó az áfatörvény 107. paragrafusára hivatkozva nulla százalékos általános forgalmi adóval várja kiszámlázni szolgáltatásunkat. Alvállalkozóként is mentesülünk az áfa felszámítása és fizetése alól a fentebb leírt ügylet tekintetében, vagy ebben az esetben, mivel belföldi adóalannyal kötöttük a szerződés, az általános szabályok szerinti 27 százalékos áfa felszámítása indokolt? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel:
Társasház-alapítás – áfa Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Gazdálkodó jogi személy szervezet 1/1 saját tulajdonban lévő több csarnokból álló ipari létesítményének egyes részeit értékesíti. Az értékesítés előtt az iparilétesítmény-együttest a szervezet társasházzá alapította. A létesítmény telke a társasház tulajdonába került, mint közös tulajdon. A szervezet ingatlanértékesítés tekintetében az áfássá tételt választotta. Kérdés: 1.) Az alapítással a közös tulajdonba kerülő telek tulajdoni joga a földhivatali nyilvántartásokban átkerült a társasházhoz. A telek tulajdonjogának ilyen formában történő átkerülésével kapcsolatban milyen áfaelszámolási kötelezettsége keletkezett az alapító szervezetnek? 2.) Az előző ügylettel kapcsolatban milyen áfaelszámolási kötelezettségei vannak az alapított társasháznak? 3.) Az alapítással kapcsolatban milyen számviteli elszámolások keletkeznek az alapítónál és az alapított társasháznál? Válaszát köszönve, üdvözlettel. Györfi Gyula
Ingyenesen nyújtott szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Társaságunk ügyfelének (A) fő tevékenysége fuvarozási szolgáltatás és ahhoz kapcsolódó egyéb tevékenység, melynek keretében fuvarszervezői és közvetítői szolgáltatást nyújt a szállítást saját gépkocsival végző belföldi vállalkozásoknak (B). A fuvarközvetítést és szervezést a közösségi adószámmal rendelkező, Magyarországon székhellyel és fiókteleppel nem rendelkező vállalat (C) által biztosított szoftver segítségével végzi szoftverhasználati megállapodás alapján. „C” vállalkozás „B” vállalkozások felé jutalékot számol fel a szoftverhasználat segítségével megvalósult fuvarokból származó bevételeik után.„A” vállalkozás a fuvarszervezői és közvetítői szolgáltatás tevékenységéért „B” vállalkozásokkal szemben külön díjat nem határoz meg, költségeit és hasznát a „C”, közösségi államban letelepedett partnerrel kötött megállapodás alapján végzett piackutatási és egyéb tevékenységéért járó árbevételből fedezi. Ezen szolgáltatások tekintetében „C” vállalkozás részére számlát állít ki áfa felszámítása nélkül. „A” cég adóköteles tevékenysége keretében jogosult az áfa levonására. Kérdésünk egyrészt, hogy helyes-e „A” vállalkozás számlázási gyakorlata „C” vállalkozás felé, másrészt, helytálló-e álláspontunk, miszerint a „B” vállalkozások részére nyújtott ingyenes szolgáltatás után nincs áfafizetési kötelezettsége „A” vállalkozásnak, üzleti érdeke fűződik a szolgáltatás nyújtásához, így nem vállalkozásidegen célt valósít meg.Tisztelettel Máté Istvánné
Harmadik Adó-Tanácskozás: az áfa-bevallási tervezetek kiajánlása, és a foglalkoztatáshoz kötődő bevallások a téma Cikk
Az adóhivatal már több mint ötmillió magánszemélynek készít szja-bevallási tervezetet a kifizetői adatszolgáltatás alapján, ennek következtében jogosan merül fel az igény arra, hogy a meglévő adatok felhasználásával a vállalkozások adminisztrációs kötelezettsége is érdemben csökkenhessen – mondta el Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár az MTI-nek.
Változott a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás áfája: a törvény átmeneti rendelkezései (1. rész) Cikk
2020 január 1-jétől 18-ról 5 százalékra csökkent a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás áfamértéke. Jelen cikksorozat első részében (a témában a közelmúltban megjelent NAV-tájékoztatóban foglaltakat is elemezve) tisztázzuk a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás fogalmát, illetve a jogszabályban szereplő átmeneti rendelkezéseket. A cikksorozat második részében pedig a szálláshely – étkezés (és egyéb kapcsolódó szolgáltatások) viszonyát elemezzük, majd végül a turizmusfejlesztési hozzájárulással kapcsolatos szabályokat ismertetjük.