hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyre kevesebben kapnak fizetési könnyítést

  • lapszemle

Az elmúlt években jelentősen csökkent az adóhatóság által engedélyezett fizetési könnyítések és mérséklések aránya. A cégek és a magánszemélyek tavaly csaknem 300 milliárd forintnyi adó, késedelmi pótlék és bírság vonatkozásában kértek fizetési könnyítést – írja a Napi Gazdaság.


A tavaly közel 300 milliárd forintnyi adó, késedelmi pótlék és bírság kapcsán küzdöttek fizetési nehézségekkel az adófizetők, akik közül átlagosan 145 ezer fő kérelmezi terheinek mérséklését. A kérelmező adófizetők nagytöbbsége magánszemély vagy egyéni vállalkozó, a gazdasági társaságok között pedig a jogi személyiséggel nem rendelkező betéti-, illetve közkereseti társaságok vannak többségben.

Az elmúlt három évben az APEH szigorított: az hivatal által elutasított beadványok száma 24 százalékról 34 százalékra nőtt, miközben a részben engedélyezett kérelmek, illetve a megszüntetett eljárások száma stagnált. Tavaly több mint 8,6 milliárd forintnyi adótartozást engedett el az APEH méltányossági okokból, ami közel 2 milliárd forinttal kevesebb, mint az előző években.

A korábbinál kisebb megértésre számíthatnak azok, akik illetékre kérnek halasztást, mérséklést vagy részletfizetést, mivel az APEH gyakorlata szigorúbb az illetékhivataloktól megszokottnál. A futamidő meghatározása során minden esetben a tartozás belátható időn belül történő rendezése a fő szempont, de a könnyítés nem pénzintézeti hitelként funkcionál, így természetesen éven túli, illetve többéves átütemezésre nincs lehetőség. Az adóhivatal az egyéni vállalkozók esetében egyébként is rövidebb határidőt szokott megszabni, a vállalkozó által felvállalt egyéb kötelezettségek miatt.

Az elbíráláskor a hivatal pozitívan értékeli, ha a tartozás egy részét akár a benyújtás előtt, akár az eljárás során rendezi a kérelmező, érdemes viszont figyelembe venni, hogy a már megfizetett tartozások utólagos mérséklésére nincs lehetőség. Emellett az APEH azt is pozitívan értékeli, ha a kérelemben érintett összegen kívül más fizetési kötelezettsége, illetve tartozása nincs az adózónak.

Az APEH közlése szerint a kérelmek benyújtásakor mindenképpen érdemes a mérséklés mellett a halasztást is kérelmezni, mert a mérséklés elutasítása után arra már nincs lehetőség. Az APEH gazdasági társaságok esetében egyébként csakis abban az esetben engedélyez fizetési haladékot, ha a racionális gazdálkodás még helyreállítható, és a társaság várhatóan nem kerül felszámolási eljárás alá.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkanélküli regisztráció

Széles Imre

tb-szakértő

Járulék

Széles Imre

tb-szakértő

Kriptovaluta adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink