Minden eddigi rekord megdőlt a hitelpiacon májusban – ismét viszik a szabad célú jelzáloghiteleket, mint a cukrot

  • adozona.hu

Történelmi csúcsokat döntött meg a lakossági hitelpiac májusban: a bankok egyetlen hónap alatt több mint 300 milliárd forint értékben folyósítottak nem folyószámla alapú hiteleket. Soha még nem volt 149 milliárdos lakáshitel-felvétel, a személyi kölcsönökből pedig a 100 milliárdos határra ért a piac. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ugyanakkor a leginkább meglepő mégis az, hogy két év után ismét óriási a kereslet a szabad célú jelzáloghitelek iránt.

Történelmi csúcsra jutott a lakáshitelpiac, hiszen a 149 milliárd forintot közelítő kihelyezésre nem volt még példa korábban. Az év első öt hónapjában a lakossági ügyfelek már több, mint 666 milliárd forint értékben vettek fel lakáshitelt, ami meghaladja a teljes 2023-as év 595 milliárd forintos volumenét – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Százmilliárdos határon a személyi kölcsön

Gergely Péter szerint a személyi kölcsönök piacán is történelmi szint közelébe értünk: 150 millió forint híján a havi folyósítás elérte a 100 milliárdos értéket. Ez azt jelenti, hogy a bankok idén egyetlen hónap alatt több ilyen hitelt adtak, mint 2013-ban összesen.

Május végéig 435 milliárd forint személyi kölcsönt folyósítottak a bankok, ami 44 százalékkal múlja felül a tavalyi rekordév adatát.

A szakértő szerint 2025-ben jó eséllyel a személyi kölcsön szerződések számát illetően is meghaladható a 2019-es rekordév forgalma, amikor 311 500 szerződést kötöttek az ügyfelekkel a bankok. Idén május végén már 134 500 személyi kölcsön szerződésnél tartunk, ami – egyelőre szerény, 3 százalékos mértékkel, de – időarányosan felülmúlja a 2019-es csúcsévet.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Az átlagos személyi kölcsön összege ugyanakkor csökkent az előző hónapokhoz viszonyítva – a korábbi hónapok 3,3 millió forintjához képest májusban 3,16 millió forintról szólt a hitelszerződések átlagos összege -, ám ez a BiztosDöntés.hu szakértője szerint összefügg azzal, hogy az év ötödik hónapjában soha eddig nem látott számú, 31 557 személyi szerződést kötöttek az ügyfelek. Beszédes ugyanakkor a szakértő szerint, hogy tavaly december óta az átlagos hitelösszeg folyamatosan meghaladja a 3 millió forintot.

Meglepetésre megugrott a szabad felhasználású jelzáloghitelek folyósítása is

A BiztosDöntés.hu értékelése szerint az MNB adatsorában talán a legfurcsább tételt az jelenti, hogy májusban ismét 10 milliárd forint fölé emelkedett a szabad felhasználású jelzáloghitelek folyósítása.

Erre legutóbb két éve volt példa. Akkor ugyanis nagyon sokan jelzáloghitelből vásároltak inflációkövető Prémium Magyar Állampapírt (PMÁP), hiszen a hitelkamat és az állampapír várható hozama közötti különbség komoly haszonnal kecsegtetett.

Ezek az ügyfelek jó eséllyel ezekben a hónapokban váltották vissza állampapírjaikat és zárták le a hitelszerződésüket, hiszen a jelenlegi infláció mellett ezek a papírok már masszív veszteséget termelnek.

A mostani szabad felhasználású jelzáloghitel-felfutást nehéz piaci alapon megmagyarázni. Időközben a személyi kölcsönök esetében is eljutottunk ugyanis oda, hogy az Erste és a CIB Bank 15 millió forint, az UniCredit, a Raiffeisen, az OTP, valamint Zöld személyi kölcsönénél a MagNet Bank pedig 12 millió forint összegű hitelt is ad, mindezt ráadásul akár 10 éves futamidőre.

A kamatokat illetően sincs számottevő különbség a két hiteltípus között. Sőt, a CIB és az UniCredit például 7 évre 10,22, az Erste pedig 10,59 százalékos THM-mel adja a személyi kölcsönét, ennél jelenleg csak a Gránit Bank kínál olcsóbban – 9,29%-os THM-mel - szabad felhasználású jelzáloghitelt.

Gergely Péter szerint az egyetlen ok, amiért keresettebb lehet a nagy összegű szabad felhasználású hitelek esetében a jelzálog alapú konstrukció az, hogy hosszabb futamidőre – például 20 évre – már több bank – Erste, CIB, Raiffeisen – is 10 százalék alatti THM-et kínál, igaz van olyan bank, ahol ehhez több tízmilliós hitelösszeget kell igényelni.

Aki tehát nem lakáscélra venné fel a személyi kölcsönök felemelt folyósítási határát meghaladó összeget, és nem zavarja az, hogy ezért jelzálog kerül a lakására, annak valódi alternatíva lehet a szabad felhasználású jelzáloghitel. Azt, hogy valóban ez állhat a trendek mögött, azt az MNB adatsora is visszaigazolja: az átlagos szabad felhasználású jelzáloghitel összege idén májusban 17,1 millió forint volt – emlékeztet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Védett korú vadőr

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Tagi kölcsön és kapcsoltság

Pölöskei Pálné

adószakértő

Osztalékfizetés visszavásárolt üzletrész esetén

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink