A készpénzfizetési javaslat módosítását kéri az Országos Kereskedelmi Szövetség

  • MTI

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a készpénzhasználatról szóló törvénytervezet módosítását kéri a kormánytól, mert a tervezet több olyan ponton is kötelezővé tenné a készpénzhasználat biztosítását, ahol arra nincs értelmezhető lakossági igény, a megvalósítás nem életszerű – tájékoztatta a szervezet pénteken az MTI-t.

A közleményben Kozák Tamás, a szövetség főtitkára kifejtette: olyan helyeken is kötelező lenne a készpénzhasználat biztosítása, ahol jól működnek az elektronikus fizetési formák, nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre, viszont a megvalósítás komoly költségeket jelent a kereskedőknek, az üzemeltetőknek, és veszélynek teszi ki a kiszállításban részt vevő munkatársakat.

Az OKSZ arra is felhívta a figyelmet, hogy a tervezett módosítás nem érinti a külföldi székhelyű vállalatokat, így a hátrányok csak a magyar tulajdonú kereskedőknél jelentkeznek. Ez a probléma tovább növeli a versenyképességi szakadékot a magyar és külföldi e-kereskedők között, amivel hosszabb távon nemcsak a magyar kereskedők, hanem a magyar termékek is kiszorulnak a piacról – jelezték.

A szövetség szerint a törvénytervezet nem veszi figyelembe, hogy a kiskereskedelem szereplői – a piaci versenyt szem előtt tartva – eleve a vásárlók igényei szerint alakították ki a különböző vásárlási pontokon alkalmazható fizetési formákat. Ha valahol nem adott a készpénzes fizetés lehetősége, az azért van így, mert nincs rá vásárlói igény, adottak az alternatív, készpénzes vásárlási lehetőségek, vagy a készpénzhasználat egyéb súlyos problémákat vet fel – írták.

Az OKSZ főtitkára szerint a javaslat az élet számos területén visszalépést jelentene a lakosság által megszokott és előszeretettel használt megoldásokhoz képest. A széles körben használt csomagautomaták, illetve az élelmiszer és egyéb termékek értékesítését kezelőszemélyzet nélkül végző automata berendezések, valamint a személyzet nélkül működő önkiszolgáló üzletek alapvetően csak digitális, illetve kártyás fizetési megoldást tartalmaznak, készpénzfizetést nem tudnak kezelni. Ezek átalakítása beruházás-, illetve időigényes folyamat lenne, és semmilyen garancia nincs arra, hogy ezeket az értékesítési, átvételi pontokat az üzemeltetők ilyen feltételek mellett fenntartanák a továbbiakban, pedig ezeken a pontokon évente több százezer felhasználó évi több tízmillió tranzakciója bonyolódik le, jelenleg zökkenőmentesen – emelte ki.

A főtitkár szerint az élelmiszer-kiskereskedelemben a készpénzhasználat kényszerű bevezetése olyan kistérségekben veszélyeztetheti az ellátásbiztonságot, ahol nincs valódi alternatívája a házhozszállításnak, mert a megmaradt kiskereskedelmi egységek alapterülete, árukészlete vagy árszintje nem tudja pótolni a kiszállítást – olvasható az MTI közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egészségbiztosítási járulék visszaigénylési lehetősége

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Társas vállalkozó járulékfizetési kötelezettsége

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink