adozona.hu
Generációváltás a családi vállalkozásban – ha nem megy tovább, értékesítse!
//adozona.hu/altalanos/Generaciovaltas_a_csaladi_vallalkozasban__h_BFQ9ZJ
Generációváltás a családi vállalkozásban – ha nem megy tovább, értékesítse!
A cég átvételétől ódzkodó gyerekek? Üzleti terv helyett világkörüli utat fontolgató unokák? Lehet, hogy mindenki számára az a legjobb, ha a nyugdíjba vonulásunkkal egyidőben jó áron túladunk a vállalkozáson, mintsem kéretlen ajándékként a család ifjoncainak „nyakába sózzuk”? Ha a családban nincs fogadókészség, az átadás helyett készítsük elő a cég eladását!
A vállalkozás továbbvitelére alkalmas személy kiválasztási szempontjainak és az átadandó vállalkozás tőkeszerkezetének vizsgálata után lássuk, hogyan tudunk a lehető legjobb áron kiszállni a cégből, azaz eladni azt!
Generációváltás helyett tulajdonosi exit
A „tulajdonosi exit” kifejezés alatt az üzletrész tulajdonos által történő értékesítését, annak minden lehetséges módozatát értjük. A gazdasági társaságok tulajdonosai túladhatnak a cégen:
– tőzsdei bevezetés révén történő értékesítéssel: ezzel lehet(ne) a legtöbbet kihozni a cégből (Magyarországon ez még nem népszerű megoldás, bár kkv-k számára sem elérhetetlen álom. A BÉT 2016 nyarán közzétett adatai szerint 330 magyar kkv már most is megfelel a vonatkozó feltételeknek.);
– szakmai befektető részére történő értékesítéssel: egy példával érzékeltetve – tegyük fel, hogy egy kis informatikai cég kifejleszt egy vírusirtó programot, amely a mostanság oly „divatos” ransomware („zsaroló”) vírussal is elbánik, könnyedén visszakódolva a sérült file-okat. Ezt a fejlesztést a vállalkozással együtt jó áron megveszi a piacvezető szoftverfejlesztő cég.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket az egyéb értékesítési módozatok és a magánszemélyek tulajdonrész-értékesítése adóvonzatainak megismeréséhez!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)