hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Generációváltás a vállalkozásban – csökkentse a kockázatokat!

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő
2

Hogyan adhatja át a családi kis- és közepes vállalkozás tulajdonosa a lehető legmegfontoltabban a vállalkozás irányítását? Milyen legyen a tőkeszerkezet? A lehetséges módszereket, az átadás körében felmerülő kérdéseket elemezzük.

A kockázatminimalizáló generációváltásról szóló előző cikkünkben a vállalkozás továbbvitelére leginkább alkalmas személy kiválasztásának szempontjait és a lehetséges eljárási rendet vizsgáltuk. Ugyanakkor az utódlás során fontos szempont a vállalkozás tőkeszerkezete is.

Ahogyan a vállalkozások, úgy tőkéjük szerkezete is lehet optimális. Nem mindegy, milyen arányban van egymással a vállalkozás saját- és idegen tőkéje. Meddig mehet el – mondjuk – a cég vezetését frissen átvett és fejlesztésekbe kezdő tulajdonos a hitelek felvételében úgy, hogy ezzel ne tegye tönkre a vállalkozást, és még adózási szempontból se járjanak rosszul?

A tőke pénzt hoz (optimális esetben, persze), de pénzbe is kerül. Akkor is, ha a vállalkozás tulajdonosainak saját pénzéről, tőkéjéről van szó. A tőkeköltséget két oldalról is megközelíthetjük. Egyrészt a cég oldaláról vizsgálva a kérdést, a tőkeköltség a finanszírozási források ára: a beruházások megvalósításához szükséges tőke megszerzéséért a hitelezőnek vagy a részvényeseknek fizetett kamat. Másrészt a befektetők oldaláról nézve a tőkeköltség a vállalkozás értékpapírjaitól elvárt hozam.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben további tippeket kaphat a kockázatminimalizáló generációváltásra!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Sinka Jánosné

Kedves Hollós András, köszönöm kedves hozzászólását! A "trust" valóban egy kifejtésre - és főleg alkalmazásra- méltó lehetőség. Lesz még folytatása a sorozatnak, ebben kitérek arra is!

AsaHollos

Tisztelt Adózóna, Kedves Sinka Júlia!
A rendkívül érdekes és aktuális problémát feszegető szakcikkükben a vezetés és tulajdonlás generációváltása kapcsán kérem ne feledkezzenek meg a "trust", azaz a "bizalmi vagyonkezelés" intézményének ajánlásáról, mint ezen helyzet egyik, akár csak átmeneti megoldási lehetőségéről sem!
A bizalmi vagyonkezelés magyar jogba történő átültetése az új Ptk-ba a kontinentális jogrendszer sajátosságainak figyelembevételével megtörtént.
Kétségtelen, hogy ennek kifejtése csak egy hosszabb lélegzetű cikk keretében lehetséges, de mindenképp utalni kellene erre a lehetőségre is!
Tisztelettel: Hollós András

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink