Fizetési határidő meghosszabbítása kapcsolt vállalkozások között

  • adozona.hu

Ha egy vállalkozás a kapcsolt vállalkozása esetén a már kiállított számláknál utólag fizetési határidőt módosít, akkor ennek van-e bármilyen adójogi vonzata? A módosítás hatására a fizetési határidő kitolódna (száma kelte + 9 hónap lenne), ami eltér a cég szokásától. Olvasói kérdésre Erdős Gabriella adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Semmiképpen nem javaslom ilyen hosszú fizetési határidő megállapítását!

A Ptk. 6:130. § (1) értelmében, ha a felek a szerződésben a pénztartozás teljesítésének idejét nem határozták meg, a pénztartozást a jogosult fizetési felszólításának vagy számlájának kézhezvételétől számított harminc napon belül kell teljesíteni. Ez mindenképpen értelmezhető úgy, hogy a jog az ezt meghaladó fizetési határidőt nem tekinti szokásosnak.

Olvassa el az Adózóna a „Külföldi telephelyre jutó jövedelem a hazai társasági adóban és a helyi iparűzési adóban”,„A kedvezményezett átalakulás adósemlegessége” és az „Innovációs járulék: egybe kell-e számítani az anya- és a leányvállalat adatait?” című írását!

Az adóhatóság a 9 hónapos fizetési határidőt adózási szempontból átminősítheti kölcsönné az Art. 2. § alapján, és megállapíthatja a kapcsolt vállalkozások között a szokásos piaci kamat felszámításának a hiányát, vagy a 3. § (2) bekezdést alkalmazva állapíthat meg jogkövetkezményeket. A szokásos piaci kamat értékével a társasági adó alapját megemeli.

Abban az esetben is, ha nem történik átminősítés, a kapcsolt vállalkozásoknak egymással szemben olyan feltételeket kell alkalmazniuk, amilyenekben a független felek megállapodnának (Tao tv. 18. §). Amennyiben nem ez történik, akkor az adóhatóság az eltérés társaságiadó-vonzatát megállapítja a szokásos ügylet fizetési határidejét figyelembe vevő késedelmi kamat felszámításával.

A kapcsolt vállalkozások közötti szerződéseket szokásospiaciár-nyilvántartási kötelezettség terheli a 32/2017. NGM rendelet alapján [kivéve, ha a kisösszegű mentesség vonatkozik rájuk 1.§ (2) e)]. Az adózó kötelezettsége az ár és a szerződéses feltételek piaci voltának a bizonyítása transzferár-dokumentáció formájában. Ha a cégnek vannak nem kapcsolt vállalkozással szemben kiállított számlái is, akkor az adóhatóság nagy valószínűséggel azoknak a fizetési határidejét fogja alapul venni. Amennyiben az adózó nem, vagy nem megfelelően tesz eleget a nyilvántartási kötelezettségének, akkor 5 vagy 10 millió forint mulasztási bírsággal is sújtható (Art. 230. §).

A hosszú fizetési határidő áfaproblémát is okozhat, mert alapesetben a számlát a teljesítést követő 8 napon belül ki kell állítani, és az áfát a számla kiállítójának a bevallási periódusra vonatkozóan akkor is be kell fizetnie, ha az ellenértéket nem, vagy csak részben kapta meg.

Végül említeném még a helyi iparűzési adót is, hiszen amennyiben a kiállított számla termékértékesítésre vagy szolgáltatás nyújtására vonatkozott, akkor az helyiiparűzésiadó-kötelezettséget is von maga után. A hipában ugyanazok a fent említett transzferár-szabályok érvényesek, amelyek a társasági adóban is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Innovációs járulék fióktelepek esetén

Pölöskei Pálné

adószakértő

Tao tv. 4§ 23. g) értelmezése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink