adozona.hu
Készpénzfizetési korlát lízing esetén
//adozona.hu/adozas_rendje/Keszpenzfizetesi_korlat_lizing_eseten_WIANLI
Készpénzfizetési korlát lízing esetén
Személygépkocsi beszerzése lízing segítségével jön létre. Az önerő befizetése készpénzben történik (2 millió forint). Vonatkozik rá az 1,5 milliós készpénzkifizetési korlát? – kérdezte olvasónk. Kocsis Zoltán a Dr. Szeiler & Partners Könyvelő és Adótanácsadó Iroda közgazdásza válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 114. § (3) bekezdése szerint pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés – általános forgalmi adó felszámítása esetén az általános forgalmi adóval növelt – ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb másfél millió forint összegben teljesíthet készpénzfizetést.
A kérdésből nem derül ki, hogy az ügyletben a felek kik, azok gazdasági tevékenységükkel kapcsolatban járnak-e el. Ha két pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózóról van szó (a nem áfás egyéni vállalkozó, magánszemély nem tartozik ebbe a körbe), akik adóköteles tevékenységükhöz kapcsolódóan vesznek részt az ügyletben, akkor a lízingdíjak, a kezdőrészlet megfizetése során figyelni kell a havi 1,5 millió forintos készpénzfizetési korlátra.
A szabállyal kapcsolatban érdemes figyelembe venni, hogy a készpénzes fizetés a bankjeggyel és érmével történő közvetlen kifizetést jelenti, ezért megoldás lehet az, ha az önerőt a lízingcég bankszámlájára fizetik be készpénzben. Ez ugyanis nem minősül készpénzben teljesített kifizetésnek. A témát a NAV a pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózók közötti másfél millió forintot meghaladó készpénzfizetés korlátozásáról szóló 3002/2019. útmutatóban járta körbe. Ebben részletes magyarázatot talál a jogszabályban rögzített fogalom elemeihez.
A NAV útmutatójából részlet a készpénzfizetés értelmezéséhez
Nem minősül készpénzfizetésnek, ha a fizetés következményeként legalább az egyik félnél megvalósul a bankszámla jóváírás vagy -terhelés. Ennek megfelelően, mivel a készpénzfizetéshez az egyik fél részéről pénzintézeti kiegyenlítés kapcsolódik, nem minősül készpénzfizetésnek például, ha az ügyfél bankszámlájára szóló készpénzátutalási megbízással (csekkel) kerül feladásra készpénz, vagy ha az ügyfél bankszámlájára, az ügyfél bankszámláját vezető banknál történik a tartozás kiegyenlítése készpénz befizetésével vagy, ha a banknak adott rendelkezés alapján az adózó bankszámlájáról az ügyfél részére történik készpénzkifizetés a tartozás kiegyenlítésére. Amennyiben a kifizetést teljesítő adózó az ellenérték egy részét készpénzfizetéssel, a fennmaradó részt pedig átutalással teljesíti, akkor az átutalás útján teljesített összeg a szankcionálás során figyelmen kívül hagyandó.
Hozzászólások (0)