hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Parlament előtt a törvényjavaslat: jelentősen, részben visszaható hatállyal változik az Mt.

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

November 2-án benyújtották az „Egyes foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról" szóló T/1845. számú törvényjavaslatot. Ennek értelmében 2023. január 1. napjával, a munka és magánélet összehangolását biztosító és ez idáig át nem ültetett irányelvek alapján jelentősen változhat a munka törvénykönyve. A változások egy része a 2022. augusztus 1. napjával beálló átültetési kötelezettségre tekintettel visszamenőlegesen fog hatályba lépni. A törvényjavaslat fontosabb módosításait az alábbiakban foglaljuk össze.

Kibővül az apasági és megjelenik a szülői szabadság, valamint a gondozói „szabadság”

A javaslat értelmében az Mt. 118. §-ban szabályozott apasági pótszabadság 10 munkanapra változik, melyet nem kell továbbra sem az esedékesség évében kiadni, és nem kell arányosítani sem év közben keletkezett munkaviszony esetében. Nem feltétel az igénybevételhez a gyermek közös háztartásban nevelése. Külön kormányrendelet szabályozza majd, hogy mit és hogyan kell az apának bemutatni, milyen adatokat kezelhet a munkáltató, megjelenik a kötelező munkáltatói nyilvántartás-vezetés, megjelenik a munkaviszony megszűnésekor igazolás kiadásának kötelezettsége (átvihető másik munkahelyre), valamint az első 5 nap távolléti díja a Magyar Államkincstártól igényelhető. A szabályok 2022. augusztus 2. napján vagy azt követően született gyermek esetében már alkalmazandóak lesznek! A munkavállaló az apasági szabadság öt munkanapjára távolléti díjra, a hatodik munkanapjától a távolléti díj negyven százalékára jogosult.

Az új és módosuló Mt.-szabályokról tájékozódjon az Adózóna konferenciáján! Olvassa el továbbá az Adózóna „Papíralapú jelenléti ív vs. online nyilvántartás: mire ad lehetőséget az Mt.?”, „Szabadság számítása munkavállalók szakképzése esetén” és „Milyen járandóságra jogosult a kismama munkáltatója végelszámolása esetén?” című írását!

A gyermek 3 éves koráig 44 munkanap szülői szabadság igényelhető a szabadságra vonatkozó szabályok szerint. Ez az Mt. 128. §-a szerinti fizetés nélküli szabadsággal egyidejűleg nem adható ki, illetve minimum 1 éves munkaviszony a feltétele. A munkáltató elhalaszthatja a kivenni szándékozott szülői szabadságot, de nem jelölhet meg a munkavállaló helyett új időpontot. Nem kell az esedékesség évében kiadni. Az új Mt. 125. § szerint a szülői szabadság nem váltható meg pénzben a munkaviszony megszűnésekor. A munkáltató, ha a munkavállaló gyermeke 2022. augusztus 2. és 2023. június 30. között tölti be a harmadik életévét, a szülői szabadságot – a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban – legkésőbb 2023. június 30-áig terjedő időszakban adja ki. A szülői szabadság lényegében fizetés nélküli szabadság, melyre a távolléti díj 10 százaléka jár, mely több, más tétellel is csökkentendő.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja milyen további módosításokat tartalmaz a T/1845. számú törvényjavaslat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink