hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nők 40 kedvezményes nyugdíj: mi vehető figyelembe jogosultsági időnek, mi nem?

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A nyugdíjkorhatár betöltése előtt, életkorától függetlenül öregségi teljes nyugdíjra jogosult az a nő, aki legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkezik. De mi is az a jogosultsági idő? Mi ismerhető el jogosultsági időként, mennyit kell ebből keresőtevékenységgel lefedni, és melyek azok az időszakok, amelyek nem felelnek meg a jogosultsági idő feltételrendszerének?

A kedvezményes nyugdíjazás tekintetében nem vehető figyelembe minden szolgálati idő jogosultsági időként, továbbá a jogosultsági időn belül is külön meghatározták a munkával szerzett jogosultsági idő minimális arányát. Ennek megfelelően, a kedvezményes öregségi teljes nyugdíj nem állapítható meg, ha a 40 év jogosultsági időn belül a keresőtevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett jogosultsági idő nem éri el a 32 évet, olyan nő esetén pedig, akinek gyermekek otthongondozási díját, vagy a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel ápolási díjat állapítottak meg, vagy aki 1998. január 1-jét megelőzően ezzel egy tekintet alá eső szolgálati időt szerzett, a 30 évet.

Olvassa el az Adózóna „A nyugdíj folyósítása: lehetséges módok, bejelentési kötelezettségek” „Jogosultság baleseti járadékra: kinek, mikor, milyen feltételek mellett, milyen összegben jár?” és a „Szochokedvezmény szabályai, ha a munkába lépés és a kedvezményezett folglalkoztatás kezdetének dátuma különböző” című írását! Az Adózóna válaszol: saját jogú nyugdíjas című részét itt nézheti meg.

A jogosultsági idő fogalma szűkebb, mint a szolgálati időé: csak szolgálati időt képező időszak minősülhet jogosultsági időnek, de vannak olyan szolgálati idők, amelyek jogosultsági időként nem jöhetnek számításba. A jogosultsági időnek is számító szolgálati időket a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) és a végrehajtására kiadott 168/1997. kormányrendelet (TnyR.) sorolja fel. A jogosultsági időnek két csoportja van: a munkával szerzett jogosultsági idő, és a gyermekneveléssel szerzett jogosultsági idő.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi számít munkával szerzett jogosultsági időnek, mit tekintünk gyermekneveléssel szerzett jogosultsági időnek, illetve mely időtartamokat nem lehet jogosultsági időként figyelembe venni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj áfa-visszaigénylése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink