Megbízottak hátrányos megkülönböztetése a tb-ellátásoknál: mutatjuk példákkal

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Egy korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy hátrányos megkülönböztetésben részesülnek az egészségbiztosítási ellátások kapcsán a megbízásban dolgozó biztosítottak. Az alábbi cikkben részletezzük, hogy milyen kedvezőtlen helyzetet eredményez a társadalombiztosítási ellátásoknál a megbízott biztosításának havi utólagos bejelentése.

Megbízás esetén akkor jön létre a biztosítási jogviszony, ha a személyesen munkát végző megbízottnak a tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri vagy meghaladja a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra számítva annak harmincad részét.

Olvassa el az Adózóna „Társadalombiztosítási közterhek és minimális alapok 2025-ben”, „Munkaviszony? Megbízási jogviszony? Ezekre kell ügyelni a szerződésben” és a „A nap kérdése: valóban köteles a munkáltató a ki- és belépő munkavállalónak a T10141-es nyomtatvány hiteles másolatát kiadni?” című írását!

A megbízási díjból a személyi jövedelemadó szabályai szerint általános költségelszámolás alapján 10 százalék költség kerül levonásra, vagy számlákkal igazolva a személyi jövedelemadó szabályai szerinti tételes költségek elszámolására kerülhet sor (maximum a megbízási díj 50 százalékáig). A megbízott a fent leírt bármelyik módszert választhatja. A költséggel csökkentett díj lesz a járulékalapot képező jövedelem, amely, ha eléri vagy meghaladja a havi bruttó 80 040 forintot – azaz a minimálbér harminc százalékát – akkor biztosítási jogviszony jön létre.

Ha teljesül a fenti jövedelmi feltétel, akkor a megbízást mint biztosítási jogviszonyt, idén utólag, visszamenőlegesen kell bejelenteni a T1041-es nyomtatványon. Igaz ez akkor is, ha megbízás határozatlan időre jön létre, és a megbízási díj például havi bruttó 600 000 forint.

Ez az utólagos bejelentés több ellátás esetében azt eredményezi, hogy a megbízott a díjazása alapján ugyan biztosítottnak minősül, de mégsem kap meg biztosítási alapon járó ellátásokat.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, keresőképtelenség esetén járó táppénz,
csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj esetében miként érheti hátrány a megbízási jogviszonyban dolgozó biztosítottat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség térítése ügyvezetőnek

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szövetkezet megszűnése

Pölöskei Pálné Pálné

adószakértő

Csecsemőgondozási díj plusz kérdés

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink