hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A csecsemőgondozási díj főbb szabályai, kérdései

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Ki és milyen időtartamra, milyen mértékben és milyen feltételek fennállása esetén jogosult csecsemőgondozási díjra? Jelen cikkünkben a főbb szabályok ismertetésén túl az ellátással kapcsolatos gyakran felmerülő kérdésekre is választ adunk.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) és annak végrehajtási rendelete szabályozza az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak, ezen belül is a csecsemőgondozási díjnak (csed) a szabályait. A csed biztosítási jogviszonyon alapuló, pénzben megállapított ellátás, amelynek az alábbi két előfeltétele van.

Az egyik előfeltétel, hogy erre az ellátásra az a nő jogosult, aki a gyermeke szülését megelőzően 2 éven belül 365 napon át biztosított volt. Ezen 365 napi biztosítási időbe be kell számítani a következő időket:

  • a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj, gyermekgondozási díj – kivéve a hallgató (diplomás) gyermekgondozási díj – folyósításának az idejét,
  • köznevelési intézmény, a szakképző intézmény vagy a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,
  • a rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.

Megjegyzés: A csecsemőgondozási díjra elsősorban az édesanya jogosult, de adott esetben jogosult lehet a csecsemőgondozási díjra az édesapa, illetve a gyermeket örökbefogadó személy, vagy a családbafogadó gyám is.

Olvassa el az Adózóna korábbi cikkét „A gyermekgondozási díj főbb szabályai, kérdései" címmel!

A másik feltétel ahhoz kötődik, hogy mikor születik meg a gyermek.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja többek között, milyen időtartamra és mértékben, milyen feltételek fennállása esetén igényelhető csecsemőgondozási díj.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink