hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szolgálati járandóságban részesülők öregségi nyugdíja

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Közismert tény, hogy 2012. január 1-jétől – a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer átalakítását követően – megszűnt a fegyveres szervek hivatásos állományában dolgozók részére történő kedvezményes, nyugdíjkorhatár alatti nyugdíjak megállapításának lehetősége. Az addig az időpontig megállapított szolgálati nyugdíjak öregségi nyugdíjként kerültek továbbfolyósításra, illetve azoknak a személyeknek a szolgálati nyugdíját, akik 2011. december 31-ig nem töltötték be az 57. életévüket, már nem saját jogú nyugdíjként, hanem szolgálati járandóságként folyósítják tovább.

A járandóságot a személyi jövedelemadó mindenkori mértékének megfelelő csökkentéssel folyósítják, azonban bizonyos jól meghatározott esetekben a járandóság továbbfolyósított összege nem csökkenthető, azaz teljes összegben kerül folyósításra.

Mely időponttól válik a szolgálati járandóságban részesülő személy ismét saját jogú nyugdíjassá és milyen összegben kerül továbbfolyósításra az ellátás?

A korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény (Khtv.) rendelkezései szerint, amennyiben a szolgálati járandóságban részesülő személy betölti a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napjától a szolgálati járandóság csökkentés nélküli teljes összegét öregségi nyugdíjként kell részére továbbfolyósítani, azaz az ellátás külön újraszámítás nélkül fordul át öregségi nyugdíjjá.

A szolgálati járandóságok öregségi nyugdíjként történő továbbfolyósítása során öregségi nyugdíjkorhatárként már nem a korábban alkalmazott fegyveres szervek hivatásos állományára vonatkozó kedvezményes korhatár az irányadó, hanem a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényben (Tny.) meghatározott általános nyugdíjkorhatárt kell figyelembe venni.

A különböző korcsoportokra alkalmazandó, a Tny. hatályos rendelkezései szerinti, az öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatárok:

• 1955-ben született, a betöltött 64. életév,

• 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183 nap,

• 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, újraszámolható-e a nyugdíj a korhatár betöltésekor?
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Naplófőkönyv vagy pénztárkönyv?

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozásból kft.

Szipszer Tamás

adószakértő

Számla befogadása német magánszemélytől

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink