hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Járulékalapot képező és nem képező jövedelmek: mikor kell, és mikor nem kell járulékot fizetni?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Gyakran merül fel kérdésként, hogy kell-e járulékot fizetni abban az esetben, ha egy vállalkozás járulékalapot képező jövedelmet juttat egy magánszemélynek, aki nem biztosított munkavállalója. Például: egy önkormányzat pénzbeli juttatást ad a település iskolájában tanító pedagógusnak, illetve egy anyavállalat megjutalmazza a leányvállalata alkalmazottját, vagy éppen a hallgatói munkaszerződés keretében alkalmazott diák részesül adóköteles jövedelemben.

Nos, a járulékfizetési kötelezettség megállapítása során mindig két tényezőt kell tisztázni. Az első, hogy a juttatás járulékalapot képező jövedelemnek minősül-e?

A járulékalapot képező jövedelem fogalmát a Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 27. szakasza határozza meg. A jogszabályi hely (1) bekezdésének a) pontja értelmében járulékalapot képező jövedelem

  • az szja-törvény szerint összevont adóalapba tartozó önálló és nem önálló tevékenységből származó bevételből az adóelőleg-alap számításánál figyelembe vett jövedelem,
  • a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére levont (befizetett) tagdíj,
  • a szakképzési munkaszerződés alapján ténylegesen kifizetett pénzbeli juttatás,
  • a felszolgálási díj,
  • az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony alapján fizetett ösztöndíj.

Ezen túlmenően ugyanezen bekezdés b) pontja arra az esetre határozza meg a járulékalapot képező jövedelmet, ha nemzetközi szerződés alapján Magyarországnak nem áll fenn adóztatási joga, vagy kettős adózást kizáró egyezmény hiányában adóelőleg-megállapítási kötelezettség nem keletkezik, illetve a (2) bekezdés a munkaviszonyban álló dolgozó esetében ír elő minimális járulékfizetési kötelezettséget.

Mindezek mellett a Tbj. további szakaszai meghatározott biztosítotti körökre vonatkozóan (például egyéni vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő) külön rendelkezéseket tartalmaznak a járulékalapot képező jövedelem meghatározására. Ezzel párhuzamosan a Tbj. 32. paragrafusa a járulékalapot nem képező jövedelmeket veszi sorra.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük azokat a jövedelmeket, amelyek első ránézésre járulékalapot képeznek ugyan (mert összevont adóalapba tartozó adóelőleg-alap számításánál figyelembe veendők), de a jogalkotó szándéka szerint mégsem képeznek járulékalapot.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Védelmező személybiztosítás adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Biztosítási adó sávváltozás 2024

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Átalányadós továbbszámlázása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink