hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jár vagy nem a táppénz? Különbség az orvosi és a jogi keresőképtelenség között, példákkal

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Keresőképtelen többek között az a személy, aki a betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni – írja elő az 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 44. §-a. Sok olyan eset lehetséges, amikor a munkavállaló beteg lesz, elmegy orvoshoz, keresőképtelen állományba veszi az orvos, és orvosi igazolást kap. Ezt leadva a munkáltató felé, táppénzt igényel. Ennek a folyamatnak az eredménye azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a munkavállaló jogilag is keresőképtelen. Ennek jártunk utána.

A keresőképtelenség és a keresőképesség elbírálása orvosszakmai tevékenység és kompetencia, amelyet a 102/1995. kormányrendelet szabályoz. Emellett azonban, egy jogi fogalom is. A keresőképtelenség jogilag kizárólag abban az esetben áll fenn, ha a biztosítottnak keresőképessége esetén munkavégzési kötelezettsége van. Munkavégzési kötelezettség hiányában jogi értelemben vett keresőképtelenség megállapítására nem kerülhet sor akkor sem, ha a biztosított részére orvosa kiállította a keresőképtelenségi igazolást.

Ha tehát az orvos szerint keresőképtelen a biztosított, akkor orvosi keresőképtelenségről beszélünk. Hogy jogilag is keresőképtelen-e, az a helyzettől függ. Azt a kérdés kell feltenni és megválaszolni, hogy az orvosi keresőképtelenség során van-e a biztosítottnak munkavégzési kötelezettsége.

Nincs munkavégzési kötelezettség például szabadság, illetve a fizetés nélküli szabadság ideje alatti keresőképtelenség esetén, továbbá ha szabadnapon vagy pihenőnapon keresőképtelen a biztosított, de akkor sem, ha a munkavállaló igazolást hoz keresőképtelenségről, közben azonban keresőtevékenységet folytat.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben példákkal illusztráljuk a keresőképtelenség orvosi és jogi megítélését!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink