adozona.hu
Változtak a csed-, gyedkérelmek szabályai – illetékesség, ügyintézési határidő, igényérvényesítés
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Fo_szabalyok_a_csed_gyed_kerelem_befogadasa_QAIXGA
Változtak a csed-, gyedkérelmek szabályai – illetékesség, ügyintézési határidő, igényérvényesítés
Sokszor bizonytalanok a várandós kismamák, sőt még a foglalkoztatók is, hogy mikor, ki az illetékes a csed-, gyedkérelem befogadásánál, mennyi időn belül kell továbbítani egy kérelmet, mennyi ideig lehet visszamenőlegesen a kérelmet beadni, ki az illetékes passzív ellátásnál, mi a helyzet, ha már régen nem az adott helyen dolgozik a kismama? Cikkünkben összefoglaljuk az erre vonatkozó tudnivalókat.
Vegyük végig először azt az esetet, amikor a kismamának aktív munkaviszonya van a gyermek születésekor!
Munkavállalói oldalról nézve mindegy, hogy a munkáltató tb-kifizetőhely vagy sem, egyénileg nem intézheti a csed, gyed iránti kérelmét, sem személyesen a hivatalban, sem online formában ügyfélkapun keresztül, hanem csak a munkáltatójához tudja leadni a kérelmét. Többször felmerült már az a kérdés, hogy ha a munkáltató nem szívesen foglalkozik a kérelemmel, meg lehet-e esetleg őket kerülni, kihagyni a folyamatból, de a válasz egyértelműen nem.
Munkáltatói oldalról az a kérdés, hogy a foglalkoztató tb-kifizetőhely-e vagy sem. Ha a foglalkoztató nem tb-kifizetőhely, akkor is ő fogadja be a kérelmeket, intézi azok továbbítását a székhelye szerinti kormányhivatal felé. Az ügyintézési határidő 5 nap, tehát ennyi időn belül kell a foglalkoztatónak a kormányhivatal felé továbbítani a kérelmeket. Fontos kiemelni, hogy a foglalkoztató a kérelem, valamint az igazolások átvételét, beérkezését hitelt érdemlő módon köteles igazolni. Ennek azért van elsősorban jelentősége, mert az ügyintézési határidő ez alapján számolódik.
2024. január 1-jétől a foglalkoztató a kincstár által erre a célra rendszeresített, az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló törvény szerinti személyre szabott ügyintézési felületen (SZÜF) közzétett elektronikus űrlapot használhatja az egészségbiztosítás pénzbeli ellátások kérelmeinek beadására, a foglalkoztatói igazolás megszűnt, helyette egy új, egységes igénylőlapot kell használni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, mikor, ki az illetékes a kérelmek benyújtására, mikor, mely szerv fizeti ki az ellátásokat!
Hozzászólások (0)