adozona.hu
Egyszemélyes kft tagja: hogyan néz ki a munkaviszony?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Egyszemelyes_kft_tagja_hogyan_nez_ki_a_munk_WTX3XM
Egyszemélyes kft tagja: hogyan néz ki a munkaviszony?
Egyszemélyes kft tagja, tulajdonosa dolgozhat-e a cégben munkaviszonyban, s ügyvezetőként milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli? Olvasónk kérdésére az Adózóna szakértője dr. Radics Zsuzsanna válaszol.
Adott egy egyszemélyes kft. Az alapító okirat nem rendelkezik arról, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. Van-e arra lehetőség, hogy a tag/ tulajdonos munkaviszonyban legyen foglalkoztatva a cég profiljához kapcsolódó munkakörben (nem ügyvezetőként)? Ha igen, a munkaszerződés hogyan jön létre: a tag aláírja két tanúval? Ha minimum heti 36 órában munkaviszonnyal rendelkezik (saját kft-ben), akkor mint ügyvezető után - ha az ügyvezetésért nem vesz fel juttatást -, akkor nincs semmilyen adó és járulékfizetési kötelezettség?
A tagság és a vezető tisztségviselés eltérő lehet. Ha az egyszemélyes társaság tagja nem látja el az ügyvezetést, nem lát el vezető tisztségviselést, akkor alkalmazni kell a következő szabályokat:
- Az egyszemélyes társaságnál a taggyűlési hatáskörbe tartozó kérdésekben az egyedüli tag dönt, és erről a vezető tisztségviselőket írásban köteles értesíteni.
- Egyszemélyes gazdasági társaságnál az egyedüli tag (részvényes) a vezető tisztségviselő részére írásban utasítást adhat, amelyet a vezető tisztségviselő végrehajtani köteles, de ez esetben mentesül a GT 30. §-ban foglalt felelősség alól.
Az Ön által említett esetben is szükséges, hogy az ügyvezetői feladatokat egy vagy több személy ellássa. Természetesen ez esetben az ügyvezető nem lesz a társaság tagja, feladatait vagy munkaviszonyban vagy megbízásban tudja ellátni. Az ügyvezető látja el a társaság képviseltét, ő jogosult a társaság nevében szerződéseket kötni, beleértve a munkaszerződést is.
Az Ön további kérdésére arra vonatkozott, hogy "Ha minimum heti 36 órában munkaviszonnyal rendelkezik (saját kft-ben), akkor mint ügyvezető után, ha az ügyvezetésért nem vesz fel juttatást, akkor nincs semmilyen adó és járulékfizetési kötelezettség?"
Ez esetben feltételezem, hogy a munkaviszony tartalmazza az ügyvezetői feladatok ellátását. Nincs érv amellett, hogy munkaviszony mellett az ügyvezetésre
- külön megbízás kerül megkötésre, vagy
- társas vállalkozói jogviszony is fennálljon
ugyanazzal a társasággal.
Munkaviszony esetén - amlyben az tag az ügyvezetői feladatokta is ellátja - a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja, valamint a társas vállalkozás által fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja a munkaviszonyból származó jövedelem, amelynek napi 8 órás foglalkoztatás el kell érnie legalább a minimálbért. (Minimálbér: havi 98.000. forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimum, azaz havi 114.000. forint - középfokú végzettségnek minősül a szakmunkás-iskola is.)
Amennyiben az ügyvezetői feladatokat el lehet látni napi nyolc óránál kevesebb időben, akkor járulékfizetés valamint a szociális hozzájárulási adó alapjául vett jövedelem lehet kevesebb a fentiekben meghatározott minimálbérnél. A részmunkaidős foglalkoztatás esetén a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék és a szociális hozzájárulási adófizetés minimális alapja, a részmunkaidővel arányosítottan csökken.
Hozzászólások (2)
Kár, hogy a válasz nem a kérdésre válaszol...
Öregségi nyugdíjas vagyok. Egyszemélyes kft-m van és betéti társaság egyetlen beltagja vagyok. Utóbbi után negyedévenként 20.000.- EHO-t fizetek. Jól van igy?