Búcsú a követelések adómentes vagyonrendelésétől

  • Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő

Alaposan felborzolta a kedélyeket egy idén márciusban megjelent Adózási kérdés, melyben a NAV gyökeresen átértelmezte az addigi gyakorlatnak megfelelő vagyonrendelések adómentességét az osztalékkövetelések esetében.

Az elmúlt hónapokban volt itt minden: a NAV újraértelmezése az ominózus Adózási kérdésben a rendelkezési jog gyakorlása tekintetében, ezzel ellentmondó és változó korábbi szabályozás, állásfoglalások és gyakorlat, mindezekkel nem teljesen konform törvényi magyarázat és a bizonytalanság, hogy vajon az Adózási kérdésben foglaltak kiterjesztendők-e minden „követeléses” vagyonrendelésre.

Mindezt „megfejelte” a NAV illetékes osztályvezetőjének saját, LinkedIn-es nyilatkozata, melyben visszamenőleg értelmezte újra/át az adómentességet, pontosabban annak nem létét, így mindenki végezzen önellenőrzést. Ez már előrevetítette, hogy valamilyen tisztázó jogszabály-módosítás hamarosan napvilágot fog látni, beleértve a változás hatályba lépését és így a múlt értékelését is.

Ez született meg június 11-én, amikor a Parlament megszavazta azt a törvénymódosítást, mely gyakorlatilag bezárja a követelések (minden követelés, azaz nem csak az osztalék, hanem a bitcoin, vételárkövetelés stb.) adómentes bizalmi vagyonkezelésbe helyezésének lehetőségét.

A tisztázás azonban nem sikerült tökéletesen, mivel magát az Adózási kérdést nem vonták vissza, annak ellenére, hogy a módosítás indokolása gyakorlatilag érvényteleníti azt.

Ebből akár arra is következtethetnénk, hogy a NAV továbbra sem tudja, hogyan is kezelje a múltat.

Azokat a vagyonrendelőket, akik teljesen szabályosan, az akkori törvényeknek (beleértve a törvény magyarázatokat is) megfelelően, és rendszerint a NAV egyetértő állásfoglalásainak birtokában adómentesen vagyonrendelték követeléseiket, egyelőre nem nyugtatta meg senki, miszerint „békén hagyják őket”.

Mindazonáltal, a korábbi, szabályos eljárások akár bíróság előtt is megvédhetők, a jogszabály-módosítás indokolása ugyanis érvényteleníti az Adózási kérdést, így valószínűsíthető, hogy a visszavonás csupán azért nem történt meg, mert szükségtelennek ítélték.

A NAV időközben meghirdette idei ellenőrzési tervét, melyben kiemelt szerepet kap a bizalmi vagyonkezelés. A fenti helyzet ismeretében a módosítás hatályba lépéséig hátralévő időszakban történő követeléses vagyonrendelések várhatóan szigorúbb ellenőrzésre számíthatnak.

Végezetül megjegyezzük, hogy az üzletrészek vagyonrendelésében nincs változás, az – felértékeléssel együtt – továbbra is megtehető.

Az Adózóna további írásait a témában ITT olvashatja el, a 2025-ös adóváltozásokról szóló cikkeket ITT találja.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pótbefizetés végelszámolásnál

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Elektromos autótöltő telepítése és áfatartalma

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink