hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: sztrájk alatt szünetel-e a munkavállaló biztosítása?

  • adozona.hu
2

Szünetel-e a dolgozó (tanár) biztosítása, ha adott napon nem dolgozza le a munkaszerződésben rögzített óraszámot, például napi 2 órát sztrájkol? A kieső időben igazolatlanul van távol – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján a munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól többek között elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára. Álláspontom szerint a sztrájk elháríthatatlan ok miatt indokolt távollétnek minősül.

A a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján szünetel a biztosítás a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, vagy munkabér (illetmény), átlagkereset (távolléti díj), táppénzfizetés történt.

Mindezek alapján a napi 2 órás sztrájk alatt munkavégzési kötelezettség alóli mentesítésre tekintettel szünetel a biztosítási jogviszony.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
radics.zsuzsanna

Tisztelt Kérdező!

2012. évi I. törvény (Mt.) alapján mentesül a munkavállaló a munkavégzési-, és rendelkezésre állási kötelezettség alól elháríthatatlan ok, vagy a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott tartamra. A munkavállaló ezen időszakra távolléti díjra nem jogosult. 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján szünetel a biztosítás a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint például távolléti díj jár.

Önnek teljesen igaza van, ha két órát sztrájkolt a biztosított, akkor két órára szünetel a biztosítási jogviszony. A probléma azonban az, hogy ezt így nem lehet a T1041-es nyomtatványon bejelenteni. A kitöltési útmutatóban is minimum egy nap szünetelés van megadva, és ehhez igazodik az egészségügyi szolgáltatási járulék napi összege is. Mindezek alapján álláspontom szerint, amíg minimum egy napra lehet jelenteni a szünetelést, addig a két órás szünetelés bejelentésére, és az ehhez kapcsolódó egészségügyi szolgáltatási járulékfizetésre nincs mód. Erre tekintettel, álláspontom szerint, két órás sztrájk esetén nem áll fenn egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés.

Royroy

Csak 2 óra időtartamra szünetel a biztosítási jogviszony, vagy egy teljes napra? Mert csak napi díjat állapít meg a jogszabály, amit a magánszemélynek fizetnie kell, ha szünetel a biztosítása, óradíjat nem.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabér csökkentése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink