Vitamin, gyógyszer, pszichológus – mit adhat adómentesen a munkáltató a munkavállalónak?

  • adozona.hu

Adómentes juttatásnak minősül-e, ha a munkáltató a munkavállalók részére vitamint ad vagy a dolgozó egészségi állapota miatt indokolt gyógyszert vagy pszichológust fizet? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Több olyan választ találtam a honlapon, mely szerint a munkáltató adómentesen adhat a dolgozóknak vitamint. Jogszabályi alátámasztásként irányadó szabályként az szja-törvény 4. § (2a) bekezdés a) pontját, illetve az szja-törvény 1. számú mellékletet jelölik meg. Kérdezném, hogy a 4. §-ában írt melyik feltételnek felel meg konkrétan az, hogy vitamint adok egy dolgozónak? Nem gondolom, hogy ez a munkavégzés, tevékenységellátásnak hatókörében, a tevékenység ellátásának feltétele lenne. Van-e erre vonatkozóan kiegészítő munkavédelmi stb. rendelet, ami ezt adómentes juttatássá teszi (ahogy a covid idején a teszteket)? Továbbá: ezzel az értelmezéssel, fizethetem a szokásos gyógyszereit is? Mi a különbség a vitamin, és az egyébként egészségi állapotára tekintettel kötelező gyógyszere között? Vagy a mentális egészsége érdekében fizethetek egy pszichológust is neki?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A kérdésben említett juttatások adózási kezelése a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 4. § (2a) bekezdés a) pontja és az 1. számú melléklet 8.8. pontja alapján értelmezhető.

Az Szja tv. 4. § (2a) bekezdés a) pontja értelmében a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) előírásai szerint a munkáltató felelősségi körébe tartozó biztosítása miatt nem keletkezik adókötelezettség.

Az Adózóna írásait munkajog témakörben itt, szja / ekho / különadó témakörökben itt olvashatja el.

Az Szja tv. 1. számú melléklet 8.8. pontja alapján adómentes a jogszabály által előírt használatra tekintettel védőeszköz, továbbá baleset- és egészségvédelmi eszközök juttatása. Véleményem szerint e rendelkezés szempontjából is az Mvt. előírásai irányadók.

A munkáltató tehát elsősorban az Mvt. rendelkezéseiből és a munkavállaló munkavégzési körülményeiből kiindulva minősítheti valamely konkrét juttatás adómentességét/adókötelezettségét, figyelembe véve az adott tevékenységre (ami a kérdésből nem derül ki) vonatkozó esetleg kiadott külön (ágazati) jogszabályokat (kormányrendeletek, miniszteri rendeletek stb.) is.

Az Adózóna 2025-ös adóváltozásokról szóló további írásait ITT olvashatja el. A HVG Adó 2025, illetve Tb 2025 különszámait ITT rendelheti meg kiadói kedvezménnyel.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozó pénzkezelése

Szipszer Tamás

adószakértő

AAM_EV_külföldre_szolgáltat

Szipszer Tamás

adószakértő

IKEA számlán lévő tételmegnevezések

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 február
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink